Ce ar trebui sa invete copiii la scoala si nu invata?

Options Ce ar trebui sa invete copiii la scoala si nu invata?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Tuesday, May 20, 2014 2:46 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17387
Locatia: Bucuresti
In ziua de astazi, copiii fac o multime de materii la scoala, unele mai folositoare, altele mai putin folositoare...

Ce ar trebui sa invete copiii la scoala si nu invata?
aurishta
Postat: Tuesday, May 20, 2014 3:07 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5513
Eu as propune studiul literaturii straine...
AdrianaC
Postat: Tuesday, May 20, 2014 3:13 PM

Eu as propune in locul orelor de educatie fizica si sport, unde trebuie sa ai anumite probe pentru toata lumea, care nu am inteles niciodata la ce folosesc (pana la urma nu toti copiii sunt buni la sport, dupa cum nu toti copiii sunt buni la matematica, cu singura diferenta ca media de la matematica este importanta pentru admiterea la liceu ras), sa poata opta pentru diverse activitati:
- dans / dans sportiv
- baschet
- volei
- fotbal
- karate
- aerobica
- gimnastica

Aceste activitati sa poata fi alese si in functie de preferinte, dar si in functie de aptitudini... Astfel rolul primordial al educatiei fizice si anume de a sustine o dezvoltare armonioasa a copilului si de a-i mentine o stare optima de sanatate, ar putea fi atins, fara a supune copiii la ceva ce nu le face placere...

In toate activitatile mentionate de mine mai sus (si probabil mai sunt si multe altele), copiii fac suficient de multa miscare, dar mai mult decat atat, ar face si ceva cu placere...
AdrianaC
Postat: Tuesday, May 20, 2014 3:17 PM

As mai trece anumite materii la optionale si doar informative (adica fara note). Aici ma refer la Religie, de exemplu, unde simplul fapt ca primeste o nota cpe ce a invatat, mi se pare aiurea, de vreme ce religia nu este ceva ce ar trebui notat !

Religia ar trebui sa o studiezi daca vrei, de placere, nu ca si obligatie, pentru ca tine de partea spirituala si de credinta fiecaruia, de modul in care ai fost crescut si mi se mai pare ca un copil nu trebuie sa invete fortat niste lucruri sau sa ajunga sa ii fie teama ca o sa ia o nota mica la religie pentru ca nu a stiut mai stiu eu ce....
aurishta
Postat: Tuesday, May 20, 2014 3:18 PM

Daaaaaaaaaa, ar fi excelent!
As mai introduce dezbaterileras
aurishta
Postat: Tuesday, May 20, 2014 3:26 PM

AdrianaC wrote:
As mai trece anumite materii la optionale si doar informative (adica fara note). Aici ma refer la Religie, de exemplu, unde simplul fapt ca primeste o nota cpe ce a invatat, mi se pare aiurea, de vreme ce religia nu este ceva ce ar trebui notat !

Eu as inlocui Religia cu Istoria religiilor....mai degraba asta este cultura generala!
Nanny
Postat: Tuesday, May 20, 2014 8:28 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Intrucat una din meseriile mele este cea de profesor si pentru ca intampin unele lacune in educatia copiiilor...chiar doresc sa demarez la anul un proiect didactic sau poate mai multe care sa cuprinda:
* Bunele maniere
* Cursuri de igiena sanitara si prim ajutor
* Legislatie rutiera si reguli de conduita rutiera ( ce presupune mersul cu bicicleta, ce trebuie sa faci ca pieton)
Sunt de acord ca nu toti copii au valente atletice si poate ca ar fi mai bine ca acele bareme sa fie adaptate in functie constructia fizica a fiecaruia.Cel putin la noi in Liceu, profii de sport lucreaza separat ( uneori) baietii baschet sau hadbal, iar fetele aerobic si chiar dans! Din cate stiu nu sunt atat de pretentiosi cu normele impuse.
Aaaaaa! Ar mai fi ceva...dirigentia sa se faca asa cum trebuie, nu sa se citeasca notele si alte activitati ce tin tot de scoala!!!
aurishta
Postat: Tuesday, May 20, 2014 8:32 PM

Nanny wrote:

Aaaaaa! Ar mai fi ceva...dirigentia sa se faca asa cum trebuie, nu sa se citeasca notele si alte activitati ce tin tot de scoala!!!
Iar notele la purtare sa reflecte realitatea, sa fie un reper adevarat, nu sa mimeze imaginea unui comportament exemplar!
Nanny
Postat: Tuesday, May 20, 2014 8:38 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Sincer..la noi nu toata lumea are media 10 la purtare. Insa aceasta medie se scade drastic numai daca se propune in consiliul profesoral si daca aceasta adunare este de acord. Nu este o decizie personala a diriginetelui, ci mai mult o decizie comuna.
Media la purtare se mai scade si datorita absentelor acumulate, daca Regulamentul de Ordine interioara prevede acest lucru, precum si pedepsele pentru fumat...etc
kali
Postat: Tuesday, May 20, 2014 9:50 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14067
Locatia: la et. 4
Cursuri de prim ajutor. Toti, fara exceptie.

In completare: http://femeiadesucces.ro/blog/5-materii-esentiale-ce-trebuie-predate-in-scoala

Codul bunelor maniere este optional de clasa I, deci se poate studia daca doresc parintii.
t-mihaela
Postat: Tuesday, May 20, 2014 10:00 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5123
Eu am amenintat-o pe Dia ca o trimit inapoi in Ro si a inceput sa urle ca ii distrug viata ca o sa ramana repetenta in fiecare an Big Laugh Mi-am dat seama ca are dreptate , nu s-ar ridica niciodata la cerintele scolii romanesti .La noi scoala merge atat de diferit ...Darya la sfarsit de cl a 2-a nu stie inmultiri simple , au niste teme de retardati , scuzati cuvantul Big Laugh Va spun, e scarry pt mine sa imi vad copiii in asemenea sistem dar incerc sa am incredere sper ca cei care au fraiele educatiei stiu ce fac .uff
aurishta
Postat: Wednesday, May 21, 2014 9:11 AM

Kali, mi-a placut articolul, multumesc!cool
Mie, sincer, mi se pare exagerat de mare volumul de informatii pe care trebuie sa il asimileze un elev! Nu numai mare, dar , in mare parte, complet inutil!In mod sigur, daca as fi trait in alta tara, unde acest lucru ar fi fost posibil, as fi optat pentru homeschooling si as fi decis eu pe ce anume trebuie pus accentul si pe ce nu! Realitatea, insa, este alta si ma limiteaza. Observ, cu neplacere, ca glasul parintelui nu prea este luat in considerare de cei ce conduc educatia....ce sa mai spunem de glasul elevuluibanghead
Aaaaa, si ca sa ma intorc la subiect (mereu am tendinta sa o iau pe campiifool ), mi s-ar parea utila reintroducerea orelor de lucru manual si reinfiintarea asa-numitelor "cercuri", pentru copiii interesati in mod expres de un anumit domeniu!
bereea
Postat: Wednesday, May 21, 2014 9:15 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22405
Exact la cercuri ma gandeam si eu.Aici se fac cercuri de cusut, de bucatarie, de muzica.Pentru noi, marea problema este timpul, pentru ca dupa 8 ore de scoala efectiva plus studiu 2-3 ore pe zi acasa plus alte activitati extrascolare n-am mai gasit loc si pentru cursul de bucatarie pe care si-l dorea Alessandra.Poate ne organizam mai bine la anul.

Si mie mi-ar place sa studieze istoria religgilor in loc de religie, desi sistemul de predare a religiei aici e altul.Oricum de anul viitor mi-a cerut sa o retrag de la orele de religie.
In loc de educatie fizica face basket, dar o ora pe saptama e mult prea putin.
TatyKS
Postat: Wednesday, May 21, 2014 9:20 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
AdrianaC wrote:
Eu as propune in locul orelor de educatie fizica si sport, unde trebuie sa ai anumite probe pentru toata lumea, care nu am inteles niciodata la ce folosesc (pana la urma nu toti copiii sunt buni la sport, dupa cum nu toti copiii sunt buni la matematica, cu singura diferenta ca media de la matematica este importanta pentru admiterea la liceu ras), sa poata opta pentru diverse activitati:
- dans / dans sportiv
- baschet
- volei
- fotbal
- karate
- aerobica
- gimnastica

Aceste activitati sa poata fi alese si in functie de preferinte, dar si in functie de aptitudini... Astfel rolul primordial al educatiei fizice si anume de a sustine o dezvoltare armonioasa a copilului si de a-i mentine o stare optima de sanatate, ar putea fi atins, fara a supune copiii la ceva ce nu le face placere...

In toate activitatile mentionate de mine mai sus (si probabil mai sunt si multe altele), copiii fac suficient de multa miscare, dar mai mult decat atat, ar face si ceva cu placere...

Adriana, pentru asa ceva exista cluburi sportive cu specific ! Ce scrii tu aici sunt povesti ! Nu exista baze speciale pentru asa ceva ! Nu iti dai seama ce implica asta si tocmai d-aia iti este atat de usor sa dai cu parerea si sa induci in eroare!

Nici mie nu mi-a trebuit si placut matematica sau alte materii, dar le-am invatat !

Dar ora de educatie fizica =

- sanatate
- relaxare ( de care avem toti nevoie )
- comptetitivitate ( copiii au nevoie sa se intreaca chiar si in acele probe cu care tu nu esti de acord )
- legare de prietenii in functie de calitati ( cand descopera ca sunt buni si iubesc acelasi sport leaga foarte usor o prietenie )
- corp armonios dezvolatat ( ajutat si de un sport facut extrascolar )
Cheek Kiss

Sunt multe de enumerat ... doar daca traiesti printre copii, iti poti da seama cat de benefice sunt aceste amarate 2 ore de educatie fizica .

Faptul ca ora de educatie fizica nu place tuturoara nu inseamna ca ceilalti trebuie privati de ea.

In ora de educatie fizica se fac exercitii din ATLETISM, GIMNASTICA si se incheie de fiecare data cu un joc sportiv la alegere sau in functie de baza sportiva ! Pe o vreme capricioasa, doamna, in cazul de fata EU , faceam si ore de aerobic, ore cu exercitii de mobilitate si tonifiere , ore de coregrafie pentru serbari ... in timp ce baietii erau supravegehati de colegul meu la un joc sportiv .

De ce crezi ca cel putin 900 de elevii dintr-o scoala ( cum ar fi a mea ) ar prefera ora de karate sau dans sportiv ? Ai facut un sondaj?

Cum si la mate, romana, istorie , fizica , chimie , etc. sunt profesori fara metode, rai , nepregatiti ... care te fac sa numai iubesti materia , asa se intampla si la educatie fizica ! Aici depinde de om si nu de disciplina !
In scoala mea erau 3-4 scutiri de educatie fizica , in rest toti iubeau orele noastre , fara exceptie si sunt 36-38 de clase pe zi, a cate 25-30 copii .

Ora de educatie fizica este sport de masa, nu specializare pe un anumit sport !Lol

Sunt foarte dezamagita de felul in care gandesti ! Sper ca atunci cand schimbi scoala copiilor, sa vii cu alta parere ! Nu poti generaliza !
aurishta
Postat: Wednesday, May 21, 2014 9:28 AM

Am citit de curand despre introducerea sahului la "optionale". Sa vedem ce va fi! Personal, mi se pare dificil , dar poate ca merita incercat! Si mi se pare cam aiurea sa primeasca note la sah!uff
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed