ce aparat foto sa achizitionez?

Options ce aparat foto sa achizitionez?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
t-mihaela
Postat: Monday, March 22, 2010 5:54 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
Fetelor,ce stiti voi de Nikon D3000 ca l-am luat azi si ne uitam amandoi la el ca la un ozn.Inafara de faptul ca unde pozezi tre sa fie curat bec ca iti ies in poza si porii de pe nas nu inteleg nimic de el ,citesc la manual dar parca tot in kineza scrie.alcool
cute_babies_of_mine
Postat: Monday, March 22, 2010 8:51 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Mihaela, eu nu stiu foarte multe despre Nikon-uri. Katy te poate ajuta mai mult.
In general, la inceput, se foloseste modul auto. Treptat, poti sa iti bagi nasucul si pe modurile manuale, daca citesti cartea si vezi putin cam ce face fiecare. Eu la al meu folosesc de regula TV-ul. ISO vad ca ai de la 100 la 1600. Simplist, la 100 ai mai putina lumina ( poti folosi 100 in zilele cu soare, afara), iar pe masura ce cresti, creste si luminozitatea pozei. Ideal e sa incerci fara blitz. Du-te cu ISO la maxim si vezi ce iese, dar, sa tii cont de faptul ca de pe la 800 in sus, poza are noise, adica e granulata si isi pierde claritatea. De la 800 e bine sa ridici blitz-ul (se face manual in modurile manuale), daca ai nevoie de mai multa lumina. Deschiderea diafragmei este sub forma unei fractii: eu folosesc 1/200. Daca te duci spre 1/100, vei vedea ca diafragma ramane mai mult timp deschisa, intra mai multa lumina, daaaar... prinzi miscarea. 1/100 sau valori mai mari sunt ideale pentru masini pozate noaptea (ca sa prinzi dare de lumina de la faruri), fantani arteziene, artificii, caderi de apa, etc. Cu cat scazi valoarea fractiei spre 1/200, diafragma se dechide mai putin si nu mai surprinde miscarea. Asa ca pozele vor iesi clare, fara urme de fantomite prin ele. Ar mai fi expunerea, si ea forma de a lumina o poza. La aparatul tau e de la -5 la +5. Valorile cu minus se folosesc de exemplu, cand pozezi soarele printre copaci. Incearca sa te duci treptat de la -1 la -5 si fa cate o poza. Vei vedea rezultatul si incet-incet inveti. Pentru o expunere normala, mergi cam pe la +1.
Cam atat imi vine in cap... ah! Focusarea, pe automat momentan, cu punctele de autofocusare aprinse.
Poate Katy te ajuta mai mult!
Asteptam poze facute cu noul aparat!pupici
TeosOf
Postat: Monday, March 22, 2010 4:50 PM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Mihaelanewclap newclap sa-l folosesti cu placere!hearts E mai greu la inceput sa-ti iasa pozele perfect, dar dupa multe multe foto ii inveti toate chichitele. Eu, din septembrie am trecut de la Olympus E500 la E3 si nici pana acum n-am reusit sa-l folosesc la capacitatea maxima.
t-mihaela
Postat: Monday, March 22, 2010 6:17 PM

Vai Cute , ce explicatii pupici ce crezi ca am facut,am printat ce zici tu aici si mi-am pus pe frigi biletelul ras Deocamdata e kineza dar eu sunt silitoare de felul meu si o sa-i dau de capat .Multumesc pupici
Maria & Mario
Postat: Monday, March 22, 2010 6:21 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Nu ma pricep la detalii, insa stiu ca ..... Miha se apuca de facut fotografii, sa o vedem mai des pe ea si pe cele 3 minuni ale ei ! yes Cu tot cu porii de pe nas ! :018:
t-mihaela
Postat: Monday, March 22, 2010 6:26 PM

Pai am scos-o la capat cu masina de tricotat acum trebuia sa-mi gasec altceva de invat,sunt un izvor nesecat de invatatura hohot majoreta Insa de data asta mi-am prins urechile bine . ma uitam in display sa vad ce pozez nu stiam ca tre sa ma uit prin gaurica aia ca nu se arata pe ecran hohot of cand am descoperit minunea ...evrika...eu si Kaze descoperisem iar America hainoroc
cute_babies_of_mine
Postat: Monday, March 22, 2010 6:29 PM

Mihaela, tin minte ca si eu mi-am prins urechile... Si ma punea Ovidiu in fiecare seara sa citesc despre un mod manual si sa experimentez cu aparatul. Imi tot repeta: ai vrut aparat, macar sa stiu ca-l folosesti cum trebuie!!!! Si, uite-asa am invatat si ce e ISO si ce e exposure, ca vorba ta, tot in chineza citeam! Sunt sigura ca ii vei da de capat!pupici
Anema
Postat: Friday, January 7, 2011 3:05 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Mihaela ai descoperit aparatul? Si eu sunt in aceeasi situatie pentru ca avem acest aparat de doar o saptamana si ma uit la el ca la un bibelou hohot Poate ma ajuti si pe mine daca tu ai invatat sa-l folosesti....ras
Maria & Mario
Postat: Saturday, January 8, 2011 1:32 PM

Uite cum imi vine mie randul acum la prospectat piata !
Ajutor !!!!!
Sugestii , plusuri, minusuri ! TOT !
Ca nu stiu ce sa iau ! sorry1
ingerash
Postat: Saturday, January 8, 2011 2:09 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Oana,Olympus este o marca bunathumright eu mi-as lua dar mi se pare pretul cam piperat.Mult succes la achizitie!

Eu mi-am luat acum cateva luni aparat foto Samsung.Am prins o oferta buna,sunt multumita de el cu toata ca inca nu ii cunosc toate dichisurile,mai mult il folosesc pe "auto".Se poate incarca de la priza ori direct din PC in timp ce descarc pozelecool cool cool bateria tine mult;are program de editat fotografi.
Maria & Mario
Postat: Monday, January 10, 2011 5:39 PM

Multumesc , Ingeras !
Anema
Postat: Tuesday, January 11, 2011 10:42 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Maria si eu sunt multumita de Nikon dar ca si Ingeras il folosesc momentan numai pe Auto pt ca restul optiunilor inca nu le-am inteles iar manualul are peste 200 pagini si nu am avut timp sa-l citesc pe tot ras .
cute_babies_of_mine
Postat: Wednesday, January 12, 2011 8:45 AM

Oana, vrei compact, vrei ceva mai de soi? Cam ce buget ai? De ce nu iti iei unul ca al tatalui tau?
Maria & Mario
Postat: Wednesday, January 12, 2011 5:55 PM

Ehehe , Lenus ! Si buget si practicalitate ! Am auzit ca au aparut compact cu extra zoom si super focalizare .... da nu stiu de care .... pana ma hotarasc epuizez bugetul !
Dar oricum astept best option pt compact si best option pt SRL ! majoreta
alimami
Postat: Thursday, January 13, 2011 6:58 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
Si eu am tot un Nikkon, si vb fetelor, inca nush sa-l utilizez la valoarea lui.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed