Cate mese pe zi ?

Options Cate mese pe zi ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Sunday, April 16, 2006 8:20 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17672
Locatia: Bucuresti
Cat mananca puiutii vostri ?

Al meu Andrei inca are 8 mese / zi, dar slabute cantitativ, cca 100 - 120ml/masa. Rar se mai intampla sa mai scape si cate 160ml.

Din ce am citit eu, la 5 luni ar trebui sa aibe cca 5 mese a cate 180ml fiecare sau 4 mese a cate 200ml fiecare.

Miri
Postat: Sunday, April 16, 2006 10:12 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Si noi avem aceeasi problema:mese dese,in jur de 7/zi dar nu foarte mari cantitativ.Chiar ma intrebam ce as putea face sa le raresc si sa le cresc cantitativ,oare sa incerc sa-i prelungesc intervalul dintre doua mese?
Acum maninca cam la 3 ore ,cu pauza de noapte,adica de la 21 la 3.
sousourel
Postat: Sunday, April 16, 2006 11:30 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Si noi tot asa am fost... eu l-am lasat pe Victor in ritmul lui, indiferent ce spuneau autorii cartilor, fericita ca dormea noaptea.
Elia
Postat: Sunday, April 16, 2006 1:33 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Eu am stat cu frica in san ca mi-au tot zis doctorii sa scol fata la maxim 3 ore sa manance, dar ea noaptea pur si simplu nu putea fi sculata, asa ca manca noaptea si la 6 ore, si mi-a fost frica sa nu ia prea putin in greutate, dar azi am cantarit-o si a luat bine, asa ca i-am spus sotului sa puna biberoanele la loc in dulap, ca pana acum le-am avut in bucatarie. Am vrut sa le pun la loc mai de mult, dar am fost superstitioasa, ca daca le pun poate o sa constat ca nu ia bine in grutate si o sa am nevoie de ele din nou. Dar ne-a ajutat Dumnezeu si papam numai la san si ne face tare bine...yes
Kiki
Postat: Sunday, April 16, 2006 2:09 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
David are 5, maxim 6 mese pe zi. Inainte manca si de 7-8 ori pe zi.
Elia
Postat: Monday, April 17, 2006 4:35 AM

Si Jodie Kate tot asa vreo 7 mese are in 24 de ore, rar 8. Dar cica in prima luna trebuie sa aiba intre 8 si 12 mese pe zi. Dar fata mea pur si simplu nu a acceptat acest program, incercam noaptea sa o trezesc dupa 3 ore si ne chinuiam amandoua, ea plangea prin somn ca o deranjam, eu muream de somn, si stateam cate doua ore, abia daca sugea cateva minute pe adunate...asa ca am renuntat si acum mananca cand cere, si a crescut bine.
stele_pe_cer
Postat: Monday, April 17, 2006 10:23 AM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Matei de la 5 luni a ajuns la 4 mese pe zi, pentru ca luase prea bine in greutate.Desi greutatra lui de atunci si pana acum a fost fluctuanta, medicul mi-a recomandat sa ii las doar 4 mese pe zi.Asta in conditiile in care Matei nu cere de mancare.Dar daca era un copil care sa plnaga de foame, banuiesc ca i-as fi dat ori de cate ori cerea.Iar la fiecare masa Matei manca si inca mananca cam ca la carte, cu mici exceptii.

Cand era bebe, ii dadeam la cerere, asta pana pe la 3 luni.Apoi, din cauza ca nu lua in greutate, i-am facut program de 6-7 mese pe zi, in general 6 manca.Apoi, am ajuns la 3, cateodata la 4, am vazut ca nu e bine, si am incercat sa ii dau 5 mese, apoi a luat prea mult in greutate cu 5 mese pe zi.Asa a fost de mic, extremist la mancaresic ...ba mult prea putin, ba cam multicel...acum, cred ca ne-am gasit un oarecare ekilibru, in sensul ca are 4 mese pe zi, iar la fiecare mananca in jur de 250 gr.sau ml de mancarica.Ia in greutate constant, cu o variatie de cateva zeci de grame mai mult sau mai putin.Dar asta tine si de consistenta meselor.Daca nu ii mai dau cereale, nu mai ia deloc in greutate, de parca l-as tine pe aer, precum baloanelesic ,daca ii dau cantitatea de cereale recomandate pentru varsta lui, ia prea mult in greutate.
g_nicoleta2000
Postat: Monday, April 17, 2006 10:28 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Da, trebuie tot timpul mare atentie la cereale ca sa nu te trezesti cu un copil pufos de atata fainos.
Noi avem san pe la 7, apoi 3 mese cu solid printre care s-ar putea strecura si cate un supt scurt daca fata este prea nervoasa iar seara laptic praf si san. Noaptea alt supt ca doar nu o sa o iertam pe mamiplans
Ely
Postat: Monday, April 17, 2006 10:46 AM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Si iubita mea are 6-7 mese pe zi dar suge putin ,de multe ori doar o tatica.Noaptea se trezeste o singura data papa doar un san cu ochii inchisi si nani pana dimineata la 8.
taki
Postat: Monday, April 17, 2006 10:48 AM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Noi avem cam 8-9 mese/zi...mai avem drum lung pana cand o sa ajungem la 3-4 mese/zi ras
Vesna
Postat: Monday, April 17, 2006 1:30 PM

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Noi avem 4 mese/zi de pe la 3 luni. Niciodata nu am avut mai mult de 8 mese/zi, si asta foarte rar, in general maximul a fost de 7 in prima luna, apoi 5-6 mese/zi pana la 3 luni.
AdrianaC
Postat: Monday, April 17, 2006 1:41 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17672
Eu cred ca nu produc suficient lapte pentru o masa astfel incat sa manance cca 160-180ml la o masa si astfel sa ramana si el numai cu 5-6 mese.

El mananca sa zic cca 100-120ml la o masa si probabil de aceea mananca la 3 ore.oare
stele_pe_cer
Postat: Monday, April 17, 2006 1:55 PM

Postari: 6678
AdrianaC wrote:
Eu cred ca nu produc suficient lapte pentru o masa astfel incat sa manance cca 160-180ml la o masa si astfel sa ramana si el numai cu 5-6 mese.

El mananca sa zic cca 100-120ml la o masa si probabil de aceea mananca la 3 ore.oare

Adriana, nu te mai gandi ca nu ai suficient lapte.Nu se pune problema cate mese pe zi ar trebui sa aiba copilul tau, comparativ cu Alice sau cu copilul meu.Copiii alaptati la san intotdeauna au mai multe mese decat cei hraniti artificial, pentru ca laptele matern este mult mai usor digerabil si bebe cere mai mult laptic.Plus ca laptele praf este mult mai satios, de aceea copiii alaptati artificial cer mai rar mancare.

Daca alaptezi regulat, fara intreruperi, ai suficienet laptic cat sa il satisfaca pe puiut.Lipsa de somn sau nervozitatea, sau mancatul neadecavat, lipsit de vitamine, priveaza intr-adevar bebelusul de un laptic bun si consitentent, dar nu cred ca e cazul tau.
Elia
Postat: Monday, April 17, 2006 1:59 PM

AdrianaC wrote:

Adriana, opinia generala in lumea medicala este ca laptele se produce atat cat etse nevoie, asa ca parerea mea este ca Andrei pur si simplu nu vrea, nu e pregatit sa isi rareasca mesele. Daca i-ar fi inca foame ar plange cand termina de mancat si s-ar trezi mai repede decat de obicei si astfel sanii tai ar incepe sa prodica o cantitate mai mare de lapte. Asa sunt mamicile, mereu ingrijorate, eu ca mananca prea rar, tu ca mananca prea des...oare
mihaela75
Postat: Monday, April 17, 2006 3:31 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Si mie imi da de furca laptelebanghead Tot mi se pare ca nu e destul si dupa san ii dau si formula.Ma gandeam si eu sa risc si sa renunt la formula sa vad ce ieseoareUnde mai pui ca formula i-o dau cu furtunul pe san si e un chin banghead Acum eu dau la cerere, nu dupa program.Mi-a zis dr. sa o trezesc daca trec doua ore nemancate dar eu nu ma-nduruff
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed