Cat trebuie sa pape un bebelus de 3,5 luni ?

Options Cat trebuie sa pape un bebelus de 3,5 luni ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
gabitaco
Postat: Saturday, March 18, 2006 10:06 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Mateea a avut la nastere 3300 gr. In prima luna i-am dat numai san si a luat bine in greutate 900 gr. pe la 3 sapt nu a mai vrut sa suga si i-am stors si ii dadeam cu bibe.asa am facut pana la 3 luni . dar cantitatea de lapte scadea si a trebuit sa ii dau completare si am inceput cu milumil 1. la inceput totul a fost ok. Pe la 2,5 luni nu a mai vrut milumil- urla din gura de sarpe cand ii dadeam milumil. Am vb cu pediatra si a zis sa ii schimb laptele si sa ii dau topfer ca i se parea mai bun. Dupa ce am schimbat laptele fata a inceput sa pape iar bine pana acum 2 zile cand scandalul a reaparut. In seara asta am vb la tel cu pediatra si a zis ca ar trebui sa ii schimb din nou laptele ca s-ar putea sa se fi plictisit de acelasi gust si sa fie un copil care vrea variatie. Mi-a recomandat nan. Nu stiu ce sa mai fac. Oare e bine sa schim laptele? Pediatra a zis ca trebuie schimbat pana gasim unul care sa ii faca placere cand il bea ca tre sa mergem cu el pana la un an.
oana_nicole
Postat: Saturday, March 18, 2006 10:14 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
gabitaco wrote:
In seara asta am vb la tel cu pediatra si a zis ca ar trebui sa ii schimb din nou laptele ca s-ar putea sa se fi plictisit de acelasi gust si sa fie un copil care vrea variatie. Mi-a recomandat nan. Nu stiu ce sa mai fac. Oare e bine sa schim laptele? Pediatra a zis ca trebuie schimbat pana gasim unul care sa ii faca placere cand il bea ca tre sa mergem cu el pana la un an.

Nu stiu ce sa zic. O sa intreb si eu marti daca e posibil sa doreasca un alt lapte praf. Dar totusi nu cred ca e recomandat sa schimbi laptele prea des. Ma gandesc mai ales la trecerea de la un lapte la altul, care se face intotdeauna treptat...
Kiki
Postat: Saturday, March 18, 2006 10:37 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Pediatrul meu mi-a spus ca laptele nu trebuie schimbat prea des si in nici un caz pana la 4 luni, decat daca copilul refuza cu incapatanare laptele. Trecerea la noul lapte oricum se face treptat, cam intr-o saptamana, combinand laptele vechi cu cel nou, in proportii care cresc in favoarea laptelui nou. Copilul nu tolereaza brusc un tip nou de lapte, de aceea se face trecerea asa. Si eu am inceput de ieri sa ii schimb laptele lui David (Topfer varianta 1 la Topfer varianta 2, care e pentru copii de la 4 luni pana la varsta la care nu mai mananca lapte praf). Se pare ca cu noul laptic e mai bine. se satura ca lumea si vad ca face kk singur fara sa se mai chinuie (se chinuia rau inainte si putea face kk numai cu supozitor cu glicerina).
Lungu_Cristiana
Postat: Thursday, April 15, 2010 7:51 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 10/26/2009
Postari: 353
Locatia: Bacau
Buna ziua!Avem si noi o problema cu lapticul.Am o fetita de 2 luni si 3 sapt si are 6,200 kg.Dar de vreo 3 zile nu mai mananca ca si pana acum,adica 120-140 ml + san.A inceput sa refuze sanul iar cand ii dau completare biberon mananca putin cam 70-80ml si apoi nu mai vrea.febra nu are,diaree nu, e vesela ....pare ok.Cand ii dau sanul intoarce capul si isi baga mana in gura...practic o fortez si pana la urma il ia.
Medicul mi-a recomandat vitamine Minevita.
Oare ar trebui sa-i schimb si eu laptele?
madanuta
Postat: Thursday, April 15, 2010 10:31 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/26/2007
Postari: 6054
Locatia: Romania
Cristiana, bine ai revenit! Sa-ti traiasca frumoasa, sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii! pupici pupici pupici
Chiar ma gandeam ce mai e cu tine. Ti-am lasat un pm prin ianuarie, ca n-ai mai intrat pe forum dinainte sa nasti. Acum, m-am linistit ca ai revenit... Asteptam poze multe cu bebelina.dance
Descpre problema ca bebelina eu zic sa intrebi pediatrul ce sa faci, daca trebuie sa-ti faci griji sau nu. Poate trebuie schimbat laptele...
Te pup si-ti doresc numai bine!pupici
Lungu_Cristiana
Postat: Friday, April 16, 2010 2:45 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 10/26/2009
Postari: 353
Locatia: Bacau
Mersi frumos Madanuta!A durat mai mult la noi sa ne revenim,mai mult psihic decat fizic si de accea nu prea am mai intrat.Si eu ma bucur ca am revenit.Deja am facut programare la pediatru luni sa vedem cei cu ea.Mersi de raspuns!pupici pupici pupici
pop elena
Postat: Tuesday, December 7, 2010 7:48 AM

mami imi poti spune daca ai probleme cu bebe acum'SI AL MEU LA 4 LUNI ARE 7,8 SI 71 CM ERAM CURIOASA VA CRESTE LA FEL SAU NU VOI AVEA PROBLEME CU EL MAI TIRZIU.EU II DAU PIEPT
carolina
Postat: Saturday, December 18, 2010 7:12 PM

am si eu un baietel de 2 luni jumatate si mananca la o masa 240ml lapte,si mananca des, oare e prea mult?datimi si mie un sfat va rog multuff uff uff multumesc.
annamaria
Postat: Tuesday, May 15, 2012 3:30 PM

Nivel: Membru

Intrat: 5/15/2012
Postari: 1
Locatia: dublin
buna, am shi eu un baietel de 3 luni patryck care nu mai papa bine lapticul,mi a spus dr. ca tre sa manance la 4 ore 150-170 ml lapte milupa aptamil...dar de fiecare data cand tre sa manance plange scoate afara..sau suge putin..nu mai stiu ce sa fac .are 5,400 kg inca nu stiu dac a slabit sau sa ingrasat ca abia saptamana viitoare ma duc la dr..dar stiu ca e problema ca nu mananca...si am vrut sa va mai intreb dac ii dau suc de morcovi sau de alt ceva tre sa l fac eu sau e ceva de cumparat...revenind la problema cu laptele,el papa doar noaptea bine adic pe la ora 4 ii dau 150ml de laptic si il papa fara probleme dar in timpul zile ma chinui tare cu el sa pape,suge putin dupa scoate afara..nu mai stiu ce sa fac ca sa pape ca mi e frica sa nu slabeasca,ca el sa nascut si cu anemie..
shirel
Postat: Tuesday, May 15, 2012 8:58 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11777
Locatia: israel
Guest wrote:
am si eu un baietel de 2 luni jumatate si mananca la o masa 240ml lapte,si mananca des, oare e prea mult?datimi si mie un sfat va rog multuff uff uff multumesc.

Cate mese mananca pe zi?Povesteste-mi putin mai mult cate kg are ,cu cate kg s-a nascut?
Mi se pare putin c-am mult adica portie dubla de asta te intreb !
shirel
Postat: Tuesday, May 15, 2012 9:04 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11777
Locatia: israel
annamaria wrote:
buna, am shi eu un baietel de 3 luni patryck care nu mai papa bine lapticul,mi a spus dr. ca tre sa manance la 4 ore 150-170 ml lapte milupa aptamil...dar de fiecare data cand tre sa manance plange scoate afara..sau suge putin..nu mai stiu ce sa fac .are 5,400 kg inca nu stiu dac a slabit sau sa ingrasat ca abia saptamana viitoare ma duc la dr..dar stiu ca e problema ca nu mananca...si am vrut sa va mai intreb dac ii dau suc de morcovi sau de alt ceva tre sa l fac eu sau e ceva de cumparat...revenind la problema cu laptele,el papa doar noaptea bine adic pe la ora 4 ii dau 150ml de laptic si il papa fara probleme dar in timpul zile ma chinui tare cu el sa pape,suge putin dupa scoate afara..nu mai stiu ce sa fac ca sa pape ca mi e frica sa nu slabeasca,ca el sa nascut si cu anemie..

Nu are nici o legatura anemia cu care s-a nascut cu alimentatia.Pentru anemie trebuie sa i-a picaturi cu fier .incearca sa-i schimbi biberonul sau poate sa-i maresti putin gaura cred ca este mai lenes la baut ,noaptea nu prea are incotro fiindu-i foame .Toate sucurile incearca sa le prepari tu singura sunt mult mai sanatoase decat acelea din comert.Bebelusi mai au la 3 luni si asa numite pauze cand nu prea cresc in greutate ,iarasi depinde cate kg a avut la nastere.
Petronella
Postat: Wednesday, May 16, 2012 7:51 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/14/2010
Postari: 940
Locatia: Timisoara
Mamicilor, am o nelamurire : pot sa ii dau micutei mele intre mese si ceai?
oanamaria
Postat: Wednesday, May 16, 2012 12:41 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Petronela e prea mica pentru ceai ,eu i-am dat de la 3-4luni incolo ,dar il alimentam cu formula .
De ce nu intrebi pediatrul pentru fiecare nelamurire pe care o ai?
alexandrabogdan
Postat: Wednesday, May 16, 2012 1:08 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
dc o alaptezi nu are nevoie nici de ceai nici de apa.
teodoratureac
Postat: Friday, May 3, 2013 5:40 PM

Nivel: Membru

Intrat: 5/3/2013
Postari: 2
Locatia: bucuresti,romania
Acceasi problema o am si eu cu fetita mea de 2 luni si 3 saptamani...
Are 5,200 grame si mananca maxim 550 ml pe zi, mai nou imi refuza biberonul... nu mai stiu ce sa fac...pediatra zice ca e un copil normal si sa o las in pace ...of
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed