Cat trebuie sa pape un bebelus de 3,5 luni ?

Options Cat trebuie sa pape un bebelus de 3,5 luni ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
gabitaco
Postat: Saturday, March 18, 2006 12:03 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Am o fetita de 3 luni jumate, Mateea -I oana care nu vrea sa pape laptic. Mentionez ca e alimrntata de vreo saptamana exclusiv cu lapte praf Topfer. Pana acum 2 zile manca la o masa cam 120 ml de lapte- cam 6 mese pe zi. Acum e un scandal monstru cand vine ora de masa. Am incercat cu tot felul de tetine- nimic; nu ii mai plac nici cele vechi. plange de nu mai poate si apoi adoarme si in final papa cam 90 ml de lapte si adoarme. E un copil vioi de 5600gr si 65 cm. Dati-mi un sfat si mie. Amai patit cineva asa ceva?
Anaida
Postat: Saturday, March 18, 2006 12:22 PM

Nivel: Avansat

Postari: 1855
Cred ca trebuie sa mergi cat mai repede la medic, sa vezi care e problema, ca nu e normal sa refuze mancarea decat daca e bolnavioara (poate ii dau dintisorii, poate are rosu in gat)...avand in vedere ca e singura ei hrana, nu trebuie lasata fara sa manance pt ca pot aparea probleme de nutritie, poate scadea in greutate...parerea mea!
AdrianaC
Postat: Saturday, March 18, 2006 1:04 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17672
Locatia: Bucuresti
Poate nu ii place laptele asta praf. Vorbeste cu pediatrul care o are in grija si vezi ce zice. La 5600 g cat are ea acum ar trebui sa manance cam 840ml / zi, deci daca are 6 mese ar trebui sa manance cam 140ml la o masa.
gabitaco
Postat: Saturday, March 18, 2006 1:18 PM

Nu stiu daca e pb de lapte ca pana acum 2 zile il manca cu placere.Am mai schimbat odata laptele la 2 luni . Ii dadeam milumil si era circul de pe lume cand trebuia sa pape si cu chiu cu vai papa si ea dar nu cat trebuie. Am fost cu ea la dr si nu are absolut nici o pb de sanatate. Ii mai dau si circa 90 ml de suc de morcov, mar si porto care il papa cu deosebita placere. Scandalul cu laptele a inceput de acum 2 zile cand i-am dat la recomandarea medicului 2 lingirite de mar ras si cred ca nu ii mai place gustul laptelui. Dr zice ca poate se satura cu mai putin. Eu nu stiu ce sa mai cred, sunt disperata cand vine ora de masa. Ea nu plange de foame niciodata. e foarte vesela.
stele_pe_cer
Postat: Saturday, March 18, 2006 1:30 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
daca bebe este alimentat artificial, cantitatea de laptic ingerata in 24 de ore este scrisa pe cutie (adica x ml lapte de y ori/zi).Dar, ca in orice lucru exista si exceptii, si de multe ori copilul nu bea atat de mult lapte cat scrie in carti sau pe cutiile de lapte.

Dar de ce ti s-a recomandat tocmai lapte Topfer?
gabitaco
Postat: Saturday, March 18, 2006 2:06 PM

pentru ca este cel mai aproape ca gust de laptele matern
AdrianaC
Postat: Saturday, March 18, 2006 2:42 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17672
Locatia: Bucuresti
A, pai de ce nu spui ca mai papa si altceva? Am crezut ca nu ai inceput diversificarea. Daca papa si altceva cred ca e OK cu lapticul, mai ales daca spui ca e vesela, vioaie, nu scade in greutate si nici nu plange de foame.

Cel putin asta e parerea mea. Dar daca tot ai dubii, intreaba totusi pediatrul ca sa stai tu linistita.
gabitaco
Postat: Saturday, March 18, 2006 2:56 PM

Adriana fata mea prefera orice alceva inafara de lapte . Si asta de cand i-am dat mar ras - pe care l-a savurat cu placere. Dar eu vreau sa pape lapte mai mult. Sucul i l-am dat mai mult pt ca are vitamine si am crezut ca ii va stimula pofta de mancare.Suc bea cat ii dau - 90 ml , dupa ea ar bea toata ziua numai suc nu Astazi nu i-am mai dat mar ras dar pb nu laptele nu pare sa se fi ameliorat. Ma gandesc ca poate vrea alceva. Ma datea gandul sa ii pun un pic , fff putin creal in lapte oare dar ma gandesc ca e prea mica. Pediatra zice sa o las in ritmul ei. I-a dat si Ca Visol pt pofta de mancare si tot degeaba. Ea papa cat vrea ea si pace .fool
codruta
Postat: Saturday, March 18, 2006 4:30 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
de ce nu o lasi in ritmul ei? mai putin si mai des.
Si medeea papa putin iar daca incerc s-o indop, ca mi se pare mie c-a supt putin, imi varsa tot. Asa mai bine o las cu cat vrea ea si cand iie foame iar ii mai dau chiar daca n-a trecut decat o ora.
Cat a avut la nastere daca acum are 5,600?
incep sa-mi fac probleme pt a mea: nu-i prea mult la 3 luni 7,500 kg?
miraa
Postat: Saturday, March 18, 2006 4:54 PM

Intrat: 2/16/2006
Postari: 1390
Locatia: iasi
ooo grasunica e medeeayes bv ei...codruta cat a avut la nastere medeea?si de care laptic ii dai?
si al meu face fite cateodata la papa...cand papa nici 5 minute,cand ma tine cu orele...dar e vesel...eu cred gabita sa nu-ti faci probleme..dar chiar cat a avut la nastere?
codruta
Postat: Saturday, March 18, 2006 5:15 PM

Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
cam asa arata acum 3 zile

codruta attached the following image(s):
15 martie 001.jpg

oana_nicole
Postat: Saturday, March 18, 2006 5:50 PM

Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
gabitaco, si noi avem aproximativ aceeasi problema cu Ruxandra. Ea papa lapte praf NAN (i-am dat inainte si Aptamil si am incecat si Humana, dar nu prea i-a placut, asa ca dr. pediatru mi-a recomandat NAN). Manca foarte foarte bine, asta pana pe la 2 luni. La inceput am pus lipsa poftei de mancare pe seama vaccinului de la 2 luni (apropo, spune-mi, te rog, ce vaccin i-ai facut tu, cine stie, poate descoperim vreo legatura). Dar, dupa ce am vazut ca se prelungeste la mai mult de cateva zile, am inceput sa ma ingrijorez serios. Si tot asa o tinem de atunci. Uneori mananca mai usor, dar de alte ori stam si mai mult de o ora la o masa. La inceput trage cu pofta din biberon, dar dupa cateva inghitituri tine-te plans plans plans Am crezut ca sunt colici, dar cum poate sa o doara burta daca nu a tras decat de 2-3 ori din biberon? Acum mananca la o masa intre 100 - 150 ml si are cam 6 mese pe zi. Medicul pediatru mi-a spus ca, atata vreme cat ia in greutate, nu trebuie sa ne facem probleme. Ruxandra a avut 2500 g la nastere, iar acum, la aproape 4 luni are cam 6100-6200 g (o sa aflu cu exctitate marti, cand mergem la vaccin). Cat despre altfel de mancare, noi i-am introdus de la 3 luni suc de morcov cu mar, pe care il primeste foarte bine.
stele_pe_cer
Postat: Saturday, March 18, 2006 8:37 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
gabitaco wrote:
Sucul i l-am dat mai mult pt ca are vitamine si am crezut ca ii va stimula pofta de mancare.Suc bea cat ii dau - 90 ml , dupa ea ar bea toata ziua numai suc nu

Eu stiam ca pana in 6 luni cnatitatea de suc nu ar trebui sa depaseasca 50 ml, limita pe care nu am respectat-o pentru ca Matei papa bine atunci.
Kiki
Postat: Saturday, March 18, 2006 8:52 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
David papa tot lapte Topfer si la 3 luni jumate papa cam 180 ml la masa. Acum la 4 luni jumate papa 240 ml. Nu s-a incadrat niciodata in limitele scrise pe cutie. Ii dau cat vrea sa manance. Nu il indop. Daca fata vrea sa pape doar atat inseamna ca ii e suficient. Oricum nu ar strica sa discuti si cu medicul.
Miri
Postat: Saturday, March 18, 2006 8:54 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Codruta,ai o grasunica foarte draguta!Sa-ti traiasca!pupici Si cind ma gindesc ca Sara mea are la 4 luni 5400g...

Gabitaco,eu zic sa lasi bebele in pace!Atita timp cit e sanatoasa,nu plinge de foame,e vesela dece te ingrijorezi?Si eu patesc cu Sara la fel,suge doar cind si cit are ea chef,asa ca nu-mi ramine dacitbanghead
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed