Cat si cum ne ocupam de copiii nostri?

Options Cat si cum ne ocupam de copiii nostri?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, September 12, 2007 1:08 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
stele_pe_cer wrote:

Eu cred ca ma voi bucura foarte mult cand copiii mei vor fi la casele lor.Cand ii voi vedea fericiti si indragostiti, cum m-as putea gandi :"uite, m-au parasit, sunt singura, am muncit in van"...Ma degraba as spune: "multumesc Cerului ca sunt pe calea cea buna copiii mei, asa cum i-am invatat de mici".

Timpul alocat copiilor niciodata nu va fi irosit in van si niciodata nu va fi oferit prea mult.Timpul dedicat copiilor nu poate fi decat o mina de aur atat pt parinte, cat si pt copil.Eu asa o simt.

ieri aveai tu chef sa te contrazici, azi am eu!ras

Stelute, draga mea, se pare ca m-am exprimat lapidar. eu nu am vrut sa zic ca voi gandi ca m-au parasit copiii etc. nu.nu vroiam sa spun, de ce sa nu o recunoastem, ca sunt unele cupluri in care apar probleme (si nu putine) legate de gestionarea relatiei dintre parteneri datorita faptului ca rolurile se schimba odata cu aparitia copilului. sunt f multe de povestit aici, nu intru acum in detalii ca imi ia o zi sa le scriu pe toate, dar...ideea mea era ca trebuie facut cumva, cum a zi bine si Kiki, sa se ajunga la un echilibru, sa oferi timp si copilului dar si relatiei astfel incat sa nu aibe nici unul de suferit. este greu sa mentii un echilibru dar asta e!
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, September 12, 2007 1:14 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Andismom wrote:

ieri aveai tu chef sa te contrazici, azi am eu!ras

Be my guestpupici !Astept si continuarea aia lungadance pupici !
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, September 12, 2007 1:22 PM

stele_pe_cer wrote:

Be my guestpupici !Astept si continuarea aia lungadance pupici !

noooo, n-am starea necesara, sorry!uff pupici
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, September 12, 2007 1:27 PM

Legat strict de petrecerea timpului cu copilul, pot spune ca nu avem un timp anume petrecut intr-un fel anume dinainte stabilit.Merg foarte mult pe libera alegere a copilului in putinul timp petrecut in casa.Vara petrecem foarte mult timp in natura.Mai bine zis Matei sta foarte mult timp in parc si acolo invata cum sa se poarte cu ceilalti copii, cum sa manuiasca anumite jucarii sau instrumente, face miscare (catarare pe perete facut special pt copii mici, catarare pe franghie, urcarea toboganelor, alergare, mersul cu masinuta).Ii raspund la absolut toate intrebarile pe care le pune, largindu-i astfel orizontul cunoasterii, fara a-l ghida eu inspre o anumita directie.Bunele maniere le invata din mers, asa cum a invatat sa manace cu lingurita, nu consider ca e un efort sau o "disciplina" anume.

Iar iarna...vom vedea cum va fi, pt ca anul acesta va fi mult diferit de cel precedent.Probabil ne vom distra cu jocuri diverse, povesti, desene, plus obligatoriu jumatate de ora - o ora afara in aer liber.
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, September 12, 2007 1:28 PM

Andismom wrote:

noooo, n-am starea necesara, sorry!uff pupici

Altadatafirstprize !
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, September 12, 2007 1:38 PM

stele_pe_cer wrote:

Altadatafirstprize !

salut pupici
AdrianaC
Postat: Friday, January 4, 2008 10:25 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Mamici care ati inceput serviciul, cum mai stati la capitolul timp petrecut cu copilul?
sousourel
Postat: Saturday, January 5, 2008 3:32 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
AdrianaC wrote:
Mamici care ati inceput serviciul, cum mai stati la capitolul timp petrecut cu copilul?

Crezi-nu creziras si eu voiam sa te intreb acelasi lucrupupici
Alina
Postat: Saturday, January 5, 2008 3:47 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
AdrianaC wrote:

Eu stau la fel de bine. Cand Tudor si Catinca sunt la gradinita, respectiv la scoala si eu sunt la serviciu. Termin programul o data cu ei. yes yes
kali
Postat: Saturday, January 5, 2008 3:53 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Si eu stau destul de bine: toata dupa-amiaza impreuna, precum si in we. In prezent lipsesc cel mult 5-6 ore dintre cele in care e activa... nu fara eforturi din partea mea, desigur. Pretul e ca plec de acasa la 5.45 dimineatza ca sa pot termina mai repede.
bereea
Postat: Saturday, January 5, 2008 4:42 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22720
AdrianaC wrote:

Am inceput munca acum 5 luni , dar cam in aceeasi perioada a inceput si fetita mea gradinita.Imi lipseste foarte mult, (cred ca mai mult ea mie ,decat eu ei), dar dupa ora 17 suntem mereu impreuna.Ne jucam, cantam, povestim.Deci cred ca conteaza mult calitatea timpului petrecut impreuna si nu doar cantitatea.
Cristy
Postat: Saturday, January 5, 2008 4:45 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Adriana la noi este cam greu, neto am cu copii 2- 2 1/2 ore cu copiii. Dar acest timp il petrec doar cu ei, facem activitati, prin casa, craft, temele care nu s-au terminat si cam atat. Restul lucrurilor dupa ce se culca (la mine cel tarziu 21:00 sunt in pat)
Imi iau revansa in we - drumetii, excursii de tot felul etc.
AdrianaC
Postat: Saturday, January 5, 2008 5:34 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
E foarte bine de voi. Eu nu mai am aproape deloc timp, cand ajung la 18:30-19:00 de la serviciu sunt deja obosita, nu stiu ce sa fac mai intai, mai am cam 1 ora, maxim 2 de stat cu ei, plus weekend-urile, dar nici pe astea nu pot sa le dedic in totalitate lor.uff
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, January 5, 2008 10:08 PM

uff nasol...si pe mine ma asteapta asta in curand!banghead dar cred ca mai degraba conteaza calitatea timpului petrecut impreuna.
raly
Postat: Saturday, January 5, 2008 10:13 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Pai noi cam petrecem mult timp impreuna,fiindca sunt acasa cu ei de aprox 2 ani,si in fiecare zi ne jucam,facem teme,activitati,ne plimbam.....daca nu noi mamicile atunci,cine???
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed