Cat de sigur este sa vina singuri acasa ?

Options Cat de sigur este sa vina singuri acasa ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Sunday, January 20, 2013 8:54 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17601
Locatia: Bucuresti
Cat de sigur este pentru un adolescent (si ma refer aici la varste cuprinse intre 10 si 19 ani) sa vina singur de la scoala acasa?

La ce pericole se poate expune si cum ar trebui sa reactioneze ?

Eu sunt poate putin paranoica, dar desi mai bine de 1 luna, cat am avut liftul in revizie, Alice a venit cu Andrei acasa de la scoala (Andrei mai ramanea o ora la un fel de afterschool, in clasa cu doamna invatatoare, pana termina si Alice orele si apoi trecea si il lua si pe el si veneau impreuna), de indata ce s-a rezolvat problema cu liftul am apelat la mama mea ca sa ii ia de la scoala si sa vina cu ei acasa.

Alice e putin nedumerita si nu intelege de ce daca s-a descurcat o luna nu ii mai las sa vina singuri, dar mie imi e teama.

In ultima vreme am auzit la TV atatea cazuri de copii abuzati, copii urmariti pana la scara blocului si care au fost batuti doar in ideea ca poate aveau bani la ei de dat...

Eu nu le dau bani la ei niciodata. Dimineata mananca acasa, isi iau pachetel tot de acasa, iar de pranz, mananca atunci cand sosesc de la scoala....

Este sigur in ziua de azi sa lasi un copil / un adolescent de fapt, sa vina singur acasa?
mirela74chris
Postat: Monday, January 21, 2013 7:30 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
Nu este sigur,dar nici nu poti sta doar dupa copii.Ai si tu servici,si ,in plus,trebuie sa capete independenta.Un telefon,nu scump sau de fitze,poate rezolva o parte din temeri.Te poate suna oricand.Sau poate apela 112.Nimic si nimeni nu mai e sigur in zilele noastre.Nici macar noi,ca adulti,nu suntem in siguranta.Doar nu putem sta doar in casasorry1
Masurile luate de tine sunt de bun simt.Dar nu doar banii sunt cauza pericolului.
bereea
Postat: Monday, January 21, 2013 8:28 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22608
La noi nu poti lasa copilul sa vina singur de la scoala pana nu termina clasa a cincea, deci 11-12 ani.Si mi se pare corect asa.Dupa , va veni cu siguranta singura acasa sau, daca nu va vrea,va veni cu scuola-bus care o las achiar langa blocul nostru.Noi avem curte interioara inchisa, scara blocului inchisa...nu ma tem ca ar putea fi atacata.Dar nu-mi place cum se circula...de masini mi-ar fi teama.Ci siguranta trebuie sa le dam si ceva independenta, sa-i invatam responsabilitatea...dar aici fiecare parinte hotaraste pentru copilul sau.
De exemplu, daca ar face scoala aici, Alice n-ar putea sa-si ia fratiorul de la scoala pentru ca este minora, deci obligatoriu ar fi prezenta unui adult.
kali
Postat: Tuesday, January 22, 2013 12:03 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14269
Ai mei au deja colegi care pleaca singuri acasa, insa nu stiu cand voi prinde eu curaj sa-i las. Cand ii vad in grupuri cum se imbrancesc si cat de neatenti sunt, parca vad ca ma voi gandi cativa ani daca sa-i las singuri sau nu...
... mai ales ca eu am avut o experienta neplacuta in clasa a 5-a si ma cam iau fiorii cand ma gandesc la fete ( bine, nici nu baietii nu mi-e mai comod, tinand cont ca Eric a fost racolat de catre un nebun cat era de mana cu minealcool - noroc ca nu a inteles nimic cupilu' ).
Cris-DL
Postat: Tuesday, January 22, 2013 12:39 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
Eu am mers si m-am intors singurica de la scoala, din clasa I-a, cu cheia de gat... insa, nu exista nicio comparatie intre vremurile de atunci si cele de acum, din niciun punct de vedere!! Alta e si circulatia -masinile si nebunii (unii) de le conduc -te calca si pe trecerea de pietoni, daca nu te feresti; boschetarii, aurolacii de pe la colturi, etc...

Eu am incredere totala in ea, e un copil responsabil si ar putea veni lejer acasa -doar o straduta traverseaza, 3-4 minute de mers... insa... mi-e frica de "oamenii rai" care sunt tot mai multi in ziua de azi si mai bine sunt eu precauta...
kali
Postat: Wednesday, January 23, 2013 8:29 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14269
Nici eu nu am probleme cu increderea in copii, ci cu frica de altii... iar ai mei inca sunt naivi din anumite puncte de vedere, dragii de ei!!
shirel
Postat: Wednesday, January 23, 2013 8:58 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11769
Locatia: israel
Si la noi este mare pericol ,doar copii mai mari se intorc singuri acasa dar tinand cont ca am scoala la 5 minute ,nu traversam nici o strada aglomerata EDen se intoarce cateodata si singura ...macar jumatate de drum.Plus ca mai mereu vin in gasca pe strada asa ca nu prea se intampla nimic.Este si o localitate mica unde toti se cunosc intre ei nu orice are intrare in aceasta localitate!

Cand m-a gandesc la copii in America acolo sunt rapiti cu sutele pe an,noi traim in mare sigurantza !
Fluturas
Postat: Wednesday, January 23, 2013 9:54 AM

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
bereea wrote:
La noi nu poti lasa copilul sa vina singur de la scoala pana nu termina clasa a cincea, deci 11-12 ani.

si la noi este la fel.in castellon,un copil roman(cunoscuti de-ai nostrii) a fost chiar oprit de politie din cauza ca mergea singur la scoala la aproximativ 10 ani.
insa aici,mare mi-a fost mirarea,cand ni s-a spus ca din clasa a 3-a,cu acordul parintilor,copiii pot veni acasa singuri.si nu putini sunt,care singuri merg si vin de la scoala.eu nu stiu daca as indrazni sa ii las,dar cum il am pe lukas mic,inca vreo 4-5 ani sigur merg cu ei,daca om mai fi pe aici.
in romania nu stiu cum as face
bulibuli
Postat: Wednesday, January 23, 2013 12:02 PM

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Si eu ma gandesc des la chestia asta (de pe acum). Cred ca mi-ar fi frica pana haat-tarziu (cls a 8-a de ex.) sa-l las singur, in primul rand de oameni si masini, in al doilea de caini... nici eu, in Romania, in ziua de azi nu ma simt in siguranta sa vin acasa cu autobuzul sau pe jos, mai ales seara...
mikaela
Postat: Wednesday, January 23, 2013 7:43 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
La limita minima a adolescentei -pt ca despre adolescenti e vorba- adica la 10 ani, nu mi-as lasa copilul sa vina singur acasa insa de pe la 15 ani cred ca l-as lasa.

Eu am mers pe jos in miezul noptii si nu m-a rapit nimeni in America scratch Nici nu mi-a cazut bomba-n capangel
shirel
Postat: Wednesday, January 23, 2013 8:05 PM

mikaela wrote:
La limita minima a adolescentei -pt ca despre adolescenti e vorba- adica la 10 ani, nu mi-as lasa copilul sa vina singur acasa insa de pe la 15 ani cred ca l-as lasa.

Eu am mers pe jos in miezul noptii si nu m-a rapit nimeni in America scratch Nici nu mi-a cazut bomba-n capangel

Tu nu esti copil sic si nimeni nu vorbea despre bombe pe aici .
mikaela
Postat: Wednesday, January 23, 2013 8:18 PM

Ideea e simpla, nici o tara nu e sigura, indiferent cat de sigura pare sau o calificam noi. Ma intreb care-i probabilitatea sa fii rapit in SUA vs sa fii violat/maltratat prin Orientul Mijlociu/Israel si ma refer la copii.
shirel
Postat: Thursday, January 24, 2013 6:44 AM

mikaela wrote:
Ideea e simpla, nici o tara nu e sigura, indiferent cat de sigura pare sau o calificam noi. Ma intreb care-i probabilitatea sa fii rapit in SUA vs sa fii violat/maltratat prin Orientul Mijlociu/Israel si ma refer la copii.

Nu stiu ceea ce m-a ingrozit pe mine in 95 in San-Diego pe toate cutiile de lapte erau fotografii cu copii disparuti /rapiti si chiar la tv erau liste cu asa de multi disparuti.Ce sa mai spun in America nu trebuie sa fie nimeni rapit,maltratat vorbesc de copii sunt omorati direct in scoli de catre unii nebunii .
mikaela
Postat: Thursday, January 24, 2013 1:10 PM

Da Shirel, sa vezi cum se omoara astia peste tot, ca-n filmele cu Rambo, si la magazin, si la biserica si la scoli si la cinema, peste tot zboara creieri si nici macar nu se ascund dupa deget, nik nu e cenzurat alcool Ma bucur pt tine si toti copiii din Israel ca au norocul sa traiasca intr-o tara atat de minunata si sigura, uite acolo tre' sa ma mut eu , Israel tin'te bine ca vin acus acus sic ras

Da' cum zice americanul, "Better to be safe than sorry!" asa ca -i mai bine sa previi daca poti.
shirel
Postat: Thursday, January 24, 2013 3:36 PM

mikaela wrote:
Da Shirel, sa vezi cum se omoara astia peste tot, ca-n filmele cu Rambo, si la magazin, si la biserica si la scoli si la cinema, peste tot zboara creieri si nici macar nu se ascund dupa deget, nik nu e cenzurat alcool Ma bucur pt tine si toti copiii din Israel ca au norocul sa traiasca intr-o tara atat de minunata si sigura, uite acolo tre' sa ma mut eu , Israel tin'te bine ca vin acus acus sic ras

Da' cum zice americanul, "Better to be safe than sorry!" asa ca -i mai bine sa previi daca poti.

Imi pare bine ca te bucuri si esti binevenita oricand!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed