Cat de mult ii place copilului numele pe care i l-ati ales?

Options Cat de mult ii place copilului numele pe care i l-ati ales?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Tuesday, June 19, 2018 10:06 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17634
Locatia: Bucuresti
Atunci cand vine momentul sa alegem un nume pentru copil, fiecare membru al familiei, prieteni, colegi, cunoscuti isi dau cu parerea, se face research pe internet cu variatii de nume, ce se mai poarta, ce nume este mai deosebit, ce nume de sfinti exista si asa mai departe.

Intr-un fel sau altul ajungem sa alegem unul sau mai multe nume.
Intrebarea este, peste cativa ani, cand cel mic creste, ce parere va avea vis-a-vis de alegerea noastra? Ii va placea numele ales? Si-ar fi dorit alt nume?

La Alice noi am ales numele fix in ziua in care trebuia sa ma externez din maternitate. A fost ceva spontan, Tzepii a spus "ce zici de Alice" si mi s-a parut ca era chiar ca intr-un basm, Alice in Tara Minunilor, si cum pentru mine ea era minunea mea, acesta i-a ramas numele.

Acum la varsta de 17 ani, Alice este in continuare incantata de numele ei. Nu mi-a spus niciodata ca i-ar fi placut sa o cheme altfel...

La Andrei, am dezbatut multe nume si in final am ales Andrei. Si pentru ca avea o figura foarte serioasa ca bebelus, am zis ca mai are nevoie de un nume mai serios si nu ne-am putut gandi decat la Sergiu. Acum cand stau si eu si ma gandesc, nu as putea sa spun de ce am facut aceasta alegere si daca ar fi sa aleg acum, cu siguranta nu l-ar mai chema si Sergiu.
Andrei la aproape 13 ani, e OK cu numele de Andrei, dar numele de Sergiu nu ii place absolut deloc. Si pentru ca la scoala sunt vreo 5 Andrei, bineinteles ca pe el il striga Sergiu ras

Deci da... la Alice am nimerit-o, la Andrei - pe jumatate ras

La voi ce parere au copiii de numele pe care l-ati ales pentru ei?
bereea
Postat: Wednesday, June 20, 2018 3:19 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22621
Domnisoara mea este incantata de numele ei, i se pare un nume elegant, aristocratic...de printesa!
kali
Postat: Tuesday, July 3, 2018 10:35 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14287
NuStiu NuStiu
Nu cred ca si-au pus problema. Fiecare se identifica cu numele lui. Nu le displace, asta e sigur.
shirel
Postat: Saturday, July 14, 2018 4:00 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11772
Locatia: israel
La mine mereu sunt intrebati cine ,cum si de au primit numele asta.La noi se pune un mare accent pe nume,de aceea se vb si peste tot la gradi ,scoala mai mereu sunt intrebati despre numele lor.Toti copii mei sunt mult mai mult decat incantati de numele lor ...si-l iubesc la nebunie si momentam nimeni nu si-l l-ar schimba niciodata!!!Am reusit love ras cel putin (pana acumsic )cu nume potrivite ptr ei.
kali
Postat: Monday, July 16, 2018 10:28 AM

shirel wrote:
Am reusit love ras cel putin (pana acumsic )cu nume potrivite ptr ei.

Ceva planuri, Shirel?sic
shirel
Postat: Tuesday, July 17, 2018 8:47 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11772
Locatia: israel
kali wrote:

Ceva planuri, Shirel?sic

Planuri am dar vad ca nimic nu se intampla.ras Copii mei vor bebe..incercam dar intre timp mai nimic.
kali
Postat: Wednesday, July 18, 2018 2:22 PM

shirel wrote:

Planuri am dar vad ca nimic nu se intampla.ras Copii mei vor bebe..incercam dar intre timp mai nimic.

Serios?! Esti idolul meu pe viata!hail
Doamne ajuta! Pai sa fie fix asa cum va doriti!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed