Cat de greu / usor poate fi dat afara astazi cineva?

Options Cat de greu / usor poate fi dat afara astazi cineva?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Saturday, September 8, 2007 9:05 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti

Firma respectiva trebuie sa se ocupe sa ii gaseasca un loc de munca? Trebuie sa se ocupe de actele pentru somaj? Cam care e procedura cand vrei sa dai afara pe cineva?
Kiki
Postat: Saturday, September 8, 2007 12:10 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
AdrianaC wrote:

Firma respectiva trebuie sa se ocupe sa ii gaseasca un loc de munca? Trebuie sa se ocupe de actele pentru somaj? Cam care e procedura cand vrei sa dai afara pe cineva?

Foarte usor! Thumb down Nici vorba sa ii gaseasca vreun loc de munca.
De somaj cred ca se ocupa cel care e dat afara.
Procedura, nu o stiu! uff
georgy_adinutza
Postat: Saturday, September 8, 2007 12:39 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
AdrianaC wrote:

Depinde de situatie , zic eu .....daca firma respectiva "vrea sa scape " de el/ea ......este fff usor: gf legii poate da afara o persoana daca aceasta a facut ceva , sau daca s-a desfiintat pozitia respectiva , insa daca vrea sa "scape " de acea persoana , ii va face zilele amare astfel incat persoana respectiva sa isi dea demisia si sa plece singura ............

Firma respectiva trebuie sa se ocupe sa ii gaseasca un loc de munca?

Nu este obligata .....doar daca vrea sa ii gaseasca o poate face .....

Trebuie sa se ocupe de actele pentru somaj? Cam care e procedura cand vrei sa dai afara pe cineva?

La somaj merge salariatul , nu firma . Firma ii poate da toate adeverintele de care are nevoie ptr intocmirea dosarului.
g_nicoleta2000
Postat: Saturday, September 8, 2007 2:35 PM

Nivel: Avansat

Postari: 3898
Locatia: Bacau
Eu zic ca este foarte usor sa-l dai afara indiferent de ce norme da statul roman in privinta asta.
Daca firma si angajatul au aceeasi parere atunci totul este foarte simplu, se scrie demisia, se inchide contractul de munca si gata. Angajatul se ocupa de mers la somaj sa-si faca actele.
Daca firma vrea sa scape de un angajat si angajatul nu vrea atunci este un pic mai urat pentru ca se vor cauta motive de incompetenta, insubordonare, indisciplina si atunci se va modifica si litera cu care angajatul paraseste serviciul. Eu reconosc sa am fortat o angajata candva sa semneze o demisie pentru ca asa era mai bine si pentru ea si pentru noi. Ca firma aveam destul dovezi de incompetenta, la capitolul colaborare stateam la fel de prost si atunci ce rost are sa-i fac si mai mult rau si sa-l dau afara cu tam tam si prin acte.
Personal cred ca atunci cand intr-un colectiv cineva nu mai este dorit ar trebui sa inteleaga ca-i este mai usor sa-si depuna demisia si sa pleca in alta parte unde probabil ar face treaba mai buna decat sa se duca polemici la nesfarsit despre incompetenta lui.
Si sa lucrezi mereu in stres si sa nu fii dat afara nu mi se pare asa mare afacere.
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, September 8, 2007 9:27 PM

Nivel: Senior

Postari: 5089
AdrianaC wrote:

eu am o parere putin diferita de voi!sic

stiu, din proprie experienta (la birou zic) ca sunt si unii angajati de care nu ai cum sa scapi!fool chiar daca nu esti f multumit de cineva, ca angajator, sunt totusi niste legi care trebuiesc respectate. am avut cazuri de oameni care nu dadeau randament si totusi nu ii puteam da afara pur si simplu. daca angajatul nu accepta sa demisioneze si nu te intelegi cu el si se ajunge la "amenintari", acesta poate sesiza Camera de Munca si te mai trezesti cu controale si toate cele.rambo

daca motivul pt care un angajat se doreste sa fie "pus pe liber" este unul legat de activitatea sa si exista dovezi ca a prejudiciat angajatorul, atunci exista si temei legal pt a-l da afara.
Kiki
Postat: Saturday, September 8, 2007 10:14 PM

Andismom wrote:

eu am o parere putin diferita de voi!sic

stiu, din proprie experienta (la birou zic) ca sunt si unii angajati de care nu ai cum sa scapi!fool ...

Oricand se gaseste o solutie si scapi chiar si de angajatii cei mai buni. Trust me. pale
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, September 8, 2007 10:25 PM

Kiki wrote:

Oricand se gaseste o solutie si scapi chiar si de angajatii cei mai buni. Trust me. pale

da, asa e, ai dreptate dar... cateodata nu se poate!closedtopic eu am avut un astfel de angajat la un punct de lucru al firmei la care lucrez si ani de zile am incercat sa il dam afara si nu am putut. l-am pus pe posturi mai "de jos", cu bani mai putini, cu sarcini mai multe etc. si nu se dadea plecat.fool
Kiki
Postat: Saturday, September 8, 2007 10:28 PM

Eh, aici tine si de incapatanarea angajatului respectiv.
O fi vrut sa demonstreze ceva. uff
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, September 8, 2007 10:29 PM

Kiki wrote:
Eh, aici tine si de incapatanarea angajatului respectiv.
O fi vrut sa demonstreze ceva. uff

ihi!ras era dus cu pluta!fool

de aia am si zis ca unii nu se dau dusi!closedtopic
Miri
Postat: Sunday, September 9, 2007 1:05 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Andismom wrote:

... eu am avut un astfel de angajat la un punct de lucru al firmei la care lucrez si ani de zile am incercat sa il dam afara si nu am putut. l-am pus pe posturi mai "de jos", cu bani mai putini, cu sarcini mai multe etc. si nu se dadea plecat.

Aici sunt de acord cu Anca!
Am si eu o astfel de persoana, care nu se da dusa, indiferent de cate masuri am luat impotriva ei!
Dar si asta e dusa cu capul...asa ca nu ma mai mir!hohot
Andi&Mariuca
Postat: Sunday, September 9, 2007 1:42 PM

Miri wrote:

Aici sunt de acord cu Anca!
Am si eu o astfel de persoana, care nu se da dusa, indiferent de cate masuri am luat impotriva ei!
Dar si asta e dusa cu capul...asa ca nu ma mai mir!hohot

sfatul meu este sa o "pandesti" pana face o greseala care ii va putea fi imputata dpdv legal si atunci e usor de dat afara.ras

din pacate, da, exista si astfel de oameni.

cel mai bine este sa iti dai seama (daca poti ras ) ca nu esti ok pe un post si sa pleci pana faci zile fripte altora si altii tie.cyclops
Cristy
Postat: Monday, September 10, 2007 9:49 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Foarte usor este de dat afara pe cineva....

Marile firme hi-tech au o modalitate de a lucra cu "contractori" ( le puteti zice zilieri sau muncitori fara post)
Firme "inchiriaza" serviciile altor firme pentru anumite proiecte si daca nu la mi convine concediaza...
Din punct de vedere legal tu ca muncitor te intorci la firma si ei trebuie sa iti asigure un alt loc de munca...

Aceasta modalitate se numeste "out-soursing" si functioneaza destul de bine...
Sunt firme care dupa o anumita perioada de timp inroleaza contractorii pe post sigur si sunt din acelea care le da cu sutul in fund cand nu mai au nevoie de ei angry

Dar cum totul in ziua de fata este business...

De asemenea firmele lucreaza cu statistici care "masoara" calitatea si cantitatea productivitatii angajatilor, asa ca daca nu esti bun si nu dai randament...pa...PLECI ACASA...

Eu personal in pazasc "dosul" nu fac nimic care sa ma "doboare" fara sa am acoperire, totul este prin mail sau baze de date care sa confirme/acrediteze ( la bine sau la rau) munca mea...thumright
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, May 7, 2008 11:38 AM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Andismom wrote:

daca motivul pt care un angajat se doreste sa fie "pus pe liber" este unul legat de activitatea sa si exista dovezi ca a prejudiciat angajatorul, atunci exista si temei legal pt a-l da afara.

Temei legal exista indif. daca angajatul a prejudiciat sau nu firma/institutia.In Romania daca angajatorul vrea sa te dea afara, te da si bugetar fiind (ca tot spun unii ca la sta nu te da afara nimni- nu te da afara daca nu incomodezi).Te baga lejer in comisia de disciplina (ca si bugetar vorbesc, ca in privat te da afara kiar cand vrea angajatorul) si ti-a si coafat viitorul profesional.Daca cine ti-o coace este si politic ...
kali
Postat: Wednesday, May 7, 2008 12:03 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
E adevarat ca exista temei legal dar e foarte greu sa dai afara, disciplinar, pe cineva. Codul muncii favorizeaza angajatul, iar tu, ca societate nu-ti ramane decat sa te protejezi prin regulamentul intern si/sau contr. colectiv de munca. Oricum sunt o multime de hartoage, umblatura, convocari si alte cele... te intorc si te sucesc aia de la ITM pe toate partile de-ti vine sa te lasi pagubas.

Chiar daca te fura ca nesimtitii si esti mai mult decat indreptatit sa le faci vant, tot pe tine te freaca... daca le faci reclamatie la politie primesti invariabil acelasi raspuns: nu exista suficiente dovezi pentru inceperea urmaririi penale...

Aaaa, sa nu mai spunem ca trebuie sa fie abateri repetate... nu asa... din prima! Nu dom'le... ia-l cu binisorul... intai un avertisment- sa nu-l jignesti prea tare-... o penalizare- doua si dupa aceea ne spunem "adio si n-am cuvinte". Aaaa, plus ca am auzit si o gogomanie de la o destepta de la ITM- cum ca furtul nu reprezinta abatere disciplinara, da?closedtopic
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, May 7, 2008 12:30 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
kali, din pacate in Ro, mai exact in institutiile bugetare unde mafia politica e cum e si pretul ciolanului iarasi e cum e...totul e posibil.Am vazut atat cat sa pot afirma ca: unde-i lege, nu-i tocmeala, e tiganeala.Ca si cand nu ar fi lege.Legea de multe ori o dau relatiile, pilele si conjuncturile favorabile pt cei sus pusi.

Un exemplu: director adunct in comisia de disciplina? Suna bine, suna tipic romanesc?Si motivul ...unul pueril...ca sa nu mai spun ca toata institutia a primit pe mail hartiutza acuzatoare!De rasul curcilor!

Sau in aceeasi institutie o persoana bagata in comisia de disciplina in prima saptamana cu reintoarcerea la serviciu dupa 2 luni de medical (pe nashpa, ce-i drept).O inscenare demna de jucat la teatru!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed