Cat de des laringita, antibiotice si Prednison?

Options Cat de des laringita, antibiotice si Prednison?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
RianaMaria
Postat: Saturday, November 7, 2009 10:08 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Buna fetelor,

Voi cat de des ati dat copiilor vostri? Fetita noastra face f des laringita si acelasi tratament cu antibiotice (Klacid), Prednison, Zyrtec si un decongestiv merg f bine, dar de cate ori putem sa repetam tratamentul?
Oare nu vom avea parte de efecte adverse?
g_nicoleta2000
Postat: Saturday, November 7, 2009 10:57 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Parerea mea total neavizata este ca aceeasi boala nu se trateaza de doua ori cu acelasi antibiotic dar probabil medicul stie mai bine. De obicei asta-i rolul fisei de medicatie a copilului ca doctorul sa stie care a fost antibioticul prescris la ultima boala repetitiva. Apoi prednisonul stiu ca-i mai periculos decat antibioticul deci nu l-as da copilului prea des.
Cat de des laringita? asta de intrebare! Nu este o periodicitate anume, Alex nu a mai facut de cand am deschis topicul cred acum 3 ani. Sunt copii cu anumite sensibilitati si te pot scoate din minti repetitiile unei boli.
Multa sanatate si gat cat mai putin umflat!
bulibuli
Postat: Saturday, November 7, 2009 11:53 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
e adevarat ca are efecte adverse corticoterapia, dar in cazul laringitei e mai mult decat necesara, iar riscul imediat (de asfixiere din cauza edemului, a laringospasmului) e mai important... nu prea ai de ales... cel mai bine ar fi sa le eviti, sa faci tot ce-ti sta in putinta, cu imunostimulare, protectie maxima, atentie sporita mai ales in sezonul rece...

antibioticul, daca merge foarte bine in cazul ei, il poti da si la urmatorul episod, sau alternezi cu alt preparat asemanator, abia cand constati ca-i scade eficienta treci la unul mai puternic..
imi pare rau ca treceti prin asta, multa sanatate micutei!!

Atentie!! Fara sare (cred ca stii deja) !
Maria & Mario
Postat: Saturday, November 7, 2009 6:05 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Laringita , n-as putea spune ...
Insa eu Prednison nu as administra decat in maxim caz de urgenta !
cat depsre tratament repetat la acceasi boala .... ex : Maria la 6 - 8 luni face amigdalita si nu trece cu amoxicilina sau alpicilina - ci doar cu penicilina ! hainoroc
sousourel
Postat: Saturday, November 7, 2009 7:19 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Am fost si noi (adica Victor, la el ma refer) obligati sa luam schema asta de tratament in cazul unei pneumonii atipice, in primavara. Cortizon la copii = maxima atentie. Tratamentul indelungat poate avea, pe langa efectele cunoscute, si consecinte pe sistem nervos.
Lilly of the valley
Postat: Sunday, November 8, 2009 2:22 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Tratament repetat cu Klacid pt. aceeasi boala (amigdalita pultacee-in cazul nostru) a dus la o scadere a eficacitatii antibioticului. Acum raspunde doar la injectabil. Multumim lui Dumnezeu ca nu mai avem nevoie de antibiotic!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed