Carutul este nociv pentru bebelusi

Options Carutul este nociv pentru bebelusi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
magduta
Postat: Sunday, March 17, 2013 9:48 AM

Nivel: Membru

Intrat: 10/6/2012
Postari: 92
m-a intrigat putin titlul, de aceea am intrat si eu aici, si am frunzarit discutiile... mi-am tinut mult timp copii in brate, dar de iesit afara, nu mi-a trecut niciodata prin minte sa ies fara carucior.. am 43 de kg, si pe langa bebe intotdeauna mai aveam de carat o geanta cu diverse lucruri, si pe langa asta, de obicei mai aveam si ceva cumparaturi de facut.. asa ca nociv-nenociv, caruciorul mi-a fost de mare folos! numai bine tuturor!
zaza_
Postat: Sunday, March 17, 2013 10:41 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Carucioarele, premergatoarele, hamurile, biberoanele, pampersii, televizorul, zaharul, sucurile din comert, ciocolata, bombonele, mezelurile, puii stresati, hainutele de la chinezi, sampoanele cu parabeni, siropurile de raceli, vaccinurile, ce n-o fi rau pentru copiii nostri?

Daca toate sunt cu moderatie, nu este rau. Nu mai suntem acum 2000 de ani, nici in mijlocul padurilor tropicale, nu ca nu mi-as dori. Dar sunt unde sunt si ma descurc cu ce am. Asta este.

SINGURUL LUCRU CARE NU ESTE NOCIV PENTRU COPILUL NOSTRU ESTE IUBIREA.
TatyKS
Postat: Monday, March 18, 2013 8:47 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
zaza_ wrote:

SINGURUL LUCRU CARE NU ESTE NOCIV PENTRU COPILUL NOSTRU ESTE IUBIREA.

Bravoo Bravoo Bravoo
Ariel
Postat: Wednesday, March 27, 2013 9:16 PM

Nivel: Membru

Intrat: 3/20/2013
Postari: 28
Locatia: Iasi
Ca sa fiu on topic (ca vad ca s-au deviat unele discutii - poate o sa ajung sa va cunosc si sa imi fac propriile pareri, nu doar din ce vad in "certuri"), nu sunt chiar de acord cu faptul ca un carut este nociv... Motivele mele sunt simple si le voi expune mai jos.

In primul rand, am folosit carut cu scaun tip scoica de la inceput (scaunul scoica l-am folosit si in masina), iar ulterior am scos scoica si am lasat-o pe Clara (fetita mea) in carutul simplu. I-am lasat intins spatarul cand vroia nani si cu spatarul sus cand era treaza. Asa am procedat timp de vre-un an si jumatate, iar spatele ei nu are nicio problema :).

Mergeam vara, o data la 2 zile, cu sotul si cu niste prieteni, ei pe biciclete si eu cu carutul, sa facem off road prin Gradina Botanica din Iasi dupa-amiezi intregi si mergeam la plimbari prin oras cate minim 2 ore cu ea in carut. Cel mai usor imi era la cumparaturi, pentru ca puneam plasele in suportul de jos si eram gata.

Am folosit si port bebe, doar ocazional si doar cu fata ei in exterior. O ducea sotul asa cand mergeam sa ne luam un suc sau o paine si ii placea maxim, mai ales ca de mica studiaza lumea in toate detaliile.

Dupa ce m-am mutat, temporar, in alt oras, am renuntat la tot, carut, port bebe, premergator, si uite ca acum, la 2 ani jumatate cat are, nu a patit nimic la coloana, merge foarte bine, nu e cracanata.

Concluzia mea este ca pot fi folosite toate, dar nu exagerat, orice plimbare de genul trebuie urmata de exercitii, masaj si, nu in ultimul rand, de foarte multa iubire.

Dar sunt curioasa, ca mama imi zice ca am fost nebuna, ati facut off road cu copilul, sa mergeti sa haladuiti pe campii si sa va plimbati cu carutul? Sau chiar a fost o nebunie de tinerete de-a mea si de-a sotului?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed