Carutul este nociv pentru bebelusi

Options Carutul este nociv pentru bebelusi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
vanina
Postat: Monday, March 11, 2013 10:42 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Sunnyday wrote:

Vanina, da, stiu ce sunt flu si influenza, vroiam doar sa subliniez faptul ca daca nu o faci pana la o anumita varsta, rezistenta corpului la vaccin creste mai mult. Am si subliniat asta.

Pai ai subliniat gresit si tot nu-ti dai seama. Vaccinul anti-gripal se face de doua ori doar la copiii sub 9 ani care nu au mai primit acel vaccin, sau dupa cum decide medicul. Cei peste 9 ani primesc doar o doza, indiferent daca au facut sau nu vaccinul inainte, nicidecum nu creste rezistenta corpului la vaccin daca nu faci vaccinul sau raceala, ce zici tu acolo.
Hilar

Edit: Eu cred ca tu esti de fapt un user mai vechi de pe aici, care a avut ceva probleme, e doar o banuiala totusi, dar din moment ce nu ai nici o identitate aici si felul in care scrii imi pare cunoscut...
bulibuli
Postat: Monday, March 11, 2013 10:59 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Ti-am raspuns cu aceeasi moneda, ti-am dovedit ca am citit.

Ceea ce as vrea sa intelegi este ca imbolnavirea trebuie privita ca un eveniment nedorit, de evitat care are ca UNIC beneficiu formarea de anticorpi. Ca se mai intampla fara sa vrei, asta e! Totul e sa NU VREI! Copilul vine oricum in contact (si asta e benefic) cu mii de agenti patogeni care nu produc imbolnavire dar produc raspuns imun, si, pe langa formarea de anticorpi, organismul are capacitatea de a "invata" sa reactioneze. Si invata mai mult cand face cunostinta cu germeni din mediu, sanatos fiind, decat prin imbolnavire. Asa ca e important ce fel de teren (organism cu sau fara carente, sanatos sau nu, etc.) gasesc acestia dar si cat de rezistenta e tulpina. Nu-l poti feri de virusi si bacterii, dar trebuie sa-l feresti de boala, fie pregatindu-l, fie actionand prompt. Nu-l lasi sa faca forme urate de boala in ideea ca-i stimulezi imunitatea. Il lasi sa vina in contact cu microbii, dar nu tinandu-l in canalizare ca sa prinda "de toate" sa scape din start. Ci in mod natural, firesc, in mediul lui, nesteril. Nu traind in mizerie il crasti puternic si sanatos.

Simt ca urmeaza sa-mi spui de puradeii care cresc desculti si in mizerie, uite ce huidume sanatoase cresc. Da, dar copilaria lor in mizerie le "ofera" multiple carente si calea spre oligofrenie, agresivitate... si sanatosi nu sunt... vezi studii despre incidenta bolilor cronice pe grupe sociale si ai sa te lamuresti.
bulibuli
Postat: Monday, March 11, 2013 11:11 AM

bulibuli wrote:

Eu am citit tot. Tu ai citit?

Nu e o comunitate inchisa, doar ca tu ai atitudinea gresita (de exemplu tocmai ai sugerat ca nu stiu ce rol are alaptarea si ma inveti tu pe mine, la fel ai procedat si cu celelalte mame, le-ai explicat tu savant ca roata e rotunda.. noroc de tine, ca mureau fara sa stie).

Repet.. Atitudinea mea o oglindeste pe a ta, putin mai calma chiar. Intreaba in maniera in care vrei sa ti se raspunda. Si atunci vei vedea schimbarea de atitudine. Spune-mi ce fraza consideri tu ca e gresita din ce am spus eu si voi incerca sa-ti aduc argumentele de care ai nevoie. Am incercat sa explic, dar nu stiu in ce masura am reusit.

Si nu, nu sufar foarte mult ca nu ajungem la un numitor comun, mi se pare chiar o conversatie stimulanta, pot supravietui cu ideea asta fara sa ma supar sau enervez. Asa ca spune ce vrei, nu ma deranjeaza. Nici daca ramai la atitudinea asta nu ma deranjeaza, doar ca am sa raman si eu la ea si ma astept sa nu constituie o problema pt tine, din moment ce tu esti cea care impune ritmul discutiilor.
bulibuli
Postat: Monday, March 11, 2013 11:12 AM

vanina wrote:

Pai ai subliniat gresit si tot nu-ti dai seama. Vaccinul anti-gripal se face de doua ori doar la copiii sub 9 ani care nu au mai primit acel vaccin, sau dupa cum decide medicul. Cei peste 9 ani primesc doar o doza, indiferent daca au facut sau nu vaccinul inainte, nicidecum nu creste rezistenta corpului la vaccin daca nu faci vaccinul sau raceala, ce zici tu acolo.
Hilar

Nu cred ca intelege....
Sunnyday
Postat: Monday, March 11, 2013 11:19 AM

Nivel: Membru

Intrat: 2/28/2013
Postari: 51
@bulibuli: Ai perceput gresit moneda mea. :) Eu eram in defensa, nu in atac - sau na, asta era intentia mea, cand m-am vazut asaltata de tot felul de replici menite sa ma "atinga". In fine, vad ca, prin raspunsul tau, s-a ajuns la o modalitate de discutie mult mai civilizata si mai prietenoasa.

N-am sa spun de puradei, pentru ca sunt constienta de cat de nociva poate fi mizeria. Ce spuneam eu era legat de mediul ala steril, artificial. Vazusem, la un moment dat, si un film pe tema asta, dar nu ii mai stiu numele.

Asadar, tu, ca medic, ce parere ai de carut si coloana copilului in forma de C? Il afecteaza in vreun fel sau nu? Am inteles ca ai spus ca si carutul are rolul lui. Este ok pentru nou-nascuti?

@vanina: nu, nu sunt vreun user mai vechi si abia acum incerc sa-mi construiesc identitatea. Am sa dau edit la postul din topicul de prezentare si am sa spun mai multe despre mine, ca sa nu existe vreun dubiu. :) Sa spunem, doar, ca am un fel de scris comun, atat.

later edit: off, bulibuli, iar sageata... Cand ajunsesem si noi la un punct mai pasnic.
kali
Postat: Monday, March 11, 2013 11:58 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14306
Eu m-am pierdut, ca-s prea multe postari de recuperat si mult prea stufoase.

Dar, fetelor, tineti cont ca e pierdere de timp si de energie. Unei persoane cu pareri deja formate nu mai ai ce argumente sa-i mai aduci.

Si, da, sunt de acord cu Bulibuli referitor la atitudine. Deci daca sunt mai multi cu aceeasi parere... n-o fi tocmai aia cea gresita, nu??
bulibuli
Postat: Monday, March 11, 2013 12:22 PM

Este foarte adevarat ca bebelusii au coloana curbata in mod natural si ca nu trebuie indreptata fortat, aici nu te-a contrazis nimeni. Dar asta e valabil pana in maxim 6 luni (sau chiar mai devreme la unii) cand muschii paravertebrali se dezvolta, coloana capata din ce in ce mai mult aspectul celei de adult iar bebe e pregatit sa stea singur in fundulet, trebuie doar sa lasi natura sa-si urmeze cursul, nu trebuie sa faci nimic sa i-o indrepti sau sa i-o curbezi... Si nimeni, nicio mama nu incearca asta. Fetele deja ti-au raspuns, cat e mic il tii si in patut si in carut un timp limitat, si orice mama il tine cat e mic pe o parte, nu pe spate. Nu numai din cauza coloanei, dar si pt ca bebeii mai regurgiteaza si se pot ineca, si altele..

Mai degraba ar fi fost util sa compari wrapul cu marsupiul, unde clar wrapul castiga puncte la pozitia coloanei si a picioruselor. Dar sa-l compari cu carutul e ca si cum ai compara telefonul cu mixerul... ambele iti sunt utile, dar fiecare cu treaba lui. Telefonul nu gateste si mixerul nu-ti anunta sotul ca intarzii. In comparatia carut/wrap poti doar pleda pt plimbarile mai dese in wrap pt apropierea de mama si confortul bebelusui din punctul asta de vedere. Copilul nu trebuie crescut in carut, il folosesti limitat, strict pt transport, asigurandu-te ca pozitia lui e confortabila si corecta. Nici lui nu-i dauneaza si pe tine te ajuta foarte mult. Si asta e valabil, repet, doar 5-6 luni... dupa ce sta in fundulet el deja sta foarte bine mersi in aceasta pozitie, isi sustine coloana singur si ii place foarte mult pt ca devine mult mai interesat de ceea ce vede in jur si se va plictisi sa stea in aceeasi pozitie, nemiscat, lipit de mama, cu putine posibilitati de a studia lumea din jur. Din punctul meu de vedere cel putin, dupa 6 luni carutul devine indispensabil.. Al meu copil cel putin s-ar foi sa se vada legat de mine, vrand cu orice pret sa evadeze.. plus ca vara s-ar incalzi de mine si eu de el si amandoi de wrap si ar fi un calvar.

Eu, spre exemplu ajungeam in parc, daca dormea il lasam sa doarma in carut, daca se trezea il luam in brate, il alaptam, vorbeam... tinutul in brate e la fel de natural si benefic (ca sa nu spun "mult mai") ca pozitia din wrap. Carutul isi face treaba, si-atat, nu-mi creste el copilul...

Uite bebelusul meu nou-nascut:

Ce ti se pare ne-natural si fortat la pozitia lui?
mikaela
Postat: Monday, March 11, 2013 3:39 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Awww ce bobocel micut si dragalas ai tu acolo mai Buli, sa-ti traiasca computerlove

Pfiuu, ce poate sa faca carutul...carutul e nociv pe forum Crazy Ma amuz, voi ignorati-ma, ca ma duc sa fac o tura pe la aberatii Blushing NuStiu

Intreb si eu ceva, bebeii care sunt alaptati cu formula, cum isi dezvolta imunitatea? De la mama ia anticorpi prin laptele matern, dar in lipsa laptelui matern ce se intampla? angel

Sunny, bine ai venit, sper ca vei sta pe forum indeajuns sa fii si tu "veche" computerlove
shirel
Postat: Monday, March 11, 2013 3:56 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11777
Locatia: israel
Gataaa fetelor ati terminat ?!Haha Haha Nu exista parinte perfect si nici nu va exista fiecare invatam pe parcursul vietii si din greselile noastre propii plus ca fiecare copil este si el individual unu-i va place in carucior celalalt poate ne va plange tot drumul si-l vom lua in bratze de aceea fiecare va face cum va crede el la timpul potrivit si cum simtul de parinte-i va dicta.Nu are rost sa va tot cotraziceti fara a ajunge lavreun rezultat ,eu una de aceea nu m-am luat dupa nimeni ,nu dupa carti nu dupa alte mame ci am facut exact ce simtul meu de mama mi-a dictat si vreau sa spun ca am trei copii la nici unul nu am putut proceda la fel fiindca fiecare cu felul lui in care s-a nascut.Ex.Pe Eden o invaleam si se dezvelea singura shiraz in schimb se infofotoleste pana la gat nu este o lege cum trebuie sa procedam si sunt sigura ca fiecare face de obicei ceea ce este mai bun copilului ei.Pacat de atata energie consumata mai bine ieseati la plimbare cu copii in timpul asta sau macar singure la niste cumparaturi credeti-ma ca va recreati mult mai mult.ras pupici
shirel
Postat: Monday, March 11, 2013 4:01 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11777
Locatia: israel
:

Intreb si eu ceva, bebeii care sunt alaptati cu formula, cum isi dezvolta imunitatea? De la mama ia anticorpi prin laptele matern, dar in lipsa laptelui matern ce se intampla? angel

Crede-ma ca la mine cea cu imunitatea mai puternica este tocmai aceea care a mancat numai formula deci nu cred in ceea ce se spune statistic ,nu sunt impotriva alaptarii cine poate si vrea dar si cine nuuuu laptele formula este super bun si copii se dezvolta minunat atat fizic cat si mintal.
aurishta
Postat: Monday, March 11, 2013 4:57 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
shirel wrote:
...Pacat de atata energie consumata mai bine ieseati la plimbare cu copii in timpul asta sau macar singure la niste cumparaturi credeti-ma ca va recreati mult mai mult.ras pupici
Ca bine zici!Basketball tren bye
t-mihaela
Postat: Monday, March 11, 2013 5:07 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5131
Buli, ce bobocel vad eu acolo angel vaaai, m-a topit complet ca eram pusa pe hartza...angel angel Sa creasca frumos si sanatos bottle
ingerash
Postat: Monday, March 11, 2013 5:46 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Bulibuli ce minune angel pupici pupici pupici pupici pupici pupici pupici pupici pupici pupici pupici

Shirel,asa e...imi amintesc cum sarea Ionut in carut de il misca din loc,nu avea stare in el,Mada batea cu picioarele in suportul de jos,ce mai bocanea si vroia ea sa-l impinga,apoi i-am luat si ei carut de jucarie pentru papuselele ei....Davidutzu e cel mai atasat de carut,uneori il impinge in fata usii,semn ca vrea afara....copii isi manifesta,spun doleantzeleangel
bulibuli
Postat: Monday, March 11, 2013 7:31 PM

t-mihaela wrote:
Buli, ce bobocel vad eu acolo angel vaaai, m-a topit complet ca eram pusa pe hartza...angel angel Sa creasca frumos si sanatos bottle

Saru'mana pupici pupici Daaaa, e mult de-atunci, am implinit deja un anisor (cand o fi zburat timpul asta??) Lumanari Poate va fac pofta de unul mic, fetelor sic
TatyKS
Postat: Monday, March 11, 2013 8:15 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
mikaela wrote:

Sunny, bine ai venit, sper ca vei sta pe forum indeajuns sa fii si tu "veche" computerlove

Subscriu si eu la spusele Mikaelei ! Bine ai venit printre noi Sunny ! Te asteptam sa impartasesti cu noi frumoasa perioada de sarcina, bucuria de a fi mamica , iar noi sa te ajutam cu un sfat din propriile noastre experientepupici .
Toate de aici am avut un inceput timid ca la orice prima intalnire dar in timp ne-am imprietenit destul de bine. Multe dintre noi au legat prietenii in viata reala , nu doar pe acest forum. campfire computerlove computerlove computerlove .
Dragele mele prietene va doresc frunti descretite si zambete pe buze !pupici pupici pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed