Carutul este nociv pentru bebelusi

Options Carutul este nociv pentru bebelusi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
t-mihaela
Postat: Sunday, March 10, 2013 5:03 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5128
Sunny, care e scopul tau pe forumul asta, de ce intri aici.,faci teste aduni date ...pe bune daca vrei vreo informatie de acum inainte tre sa platesti,2$ cuvantulHaha Pe mine ma oboseste discutia asta.salut
Instinctul matern nu apare la prima menstruatie ci la a doua si un sfert,Crazy

Studiile tale nu ti-au spus ca instinctul matern se dezvolta in timpul gestatiei,adica cand esti bortzo?Si daca mama nu doreste sarcina si are repulsie fata de fat nu dezvolta nici un instinct nik ...poate vreun instinct criminal mic acolo?Inseamna ca nu studiezi ce trebe .Lol deci cate cuvinte m-am obosit sa scriu...?Fa asocoteala si astept plata sic
Sunnyday
Postat: Sunday, March 10, 2013 5:53 PM

Nivel: Membru

Intrat: 2/28/2013
Postari: 51
t-mihaela wrote:
Sunny, care e scopul tau pe forumul asta, de ce intri aici.,faci teste aduni date ...pe bune daca vrei vreo informatie de acum inainte tre sa platesti,2$ cuvantulHaha Pe mine ma oboseste discutia asta.salut
PS instinctul matern nu apare la prima menstruatie ci la a doua si un sfert,Crazy
Studiile tale nu ti-au spus ca instinctul matern se dezvolta in timpul gestatiei,adica cand esti bortzo?Inseamna ca nu studiezi ce trebe .Lol

Sa incing spiritele, se pare, si sa creez intrebari retorice. :)

@vanina

Am deviat cu mult de la subiect. Cred ca n-are rost sa ne dam nici una cu parerea, din moment ce nici una nu avem niste studii de medicina in spate ci doar pareri din experienta proprie si ce ne mai aducem aminte din ce am citit.

Da, pe scurt, eu nu am sa iau un carut copilului meu, prefer sa-l tin in brate, cand eu, cand taica-su', cam asta este planul. Si nici n-am sa-l infofolesc mai mult decat trebuie, ca daca seamana cu mine e posibil sa existe sansa sa dardaie chiar si in zilele cu soare. Sau, ma rog, pana cand se fac studii care sa imi arate ca nu-i asa si ca ar trebui sa il infofolesc... Pana atunci, filtrul propriei gandiri imi spune ca asa ar fi cel mai bine, din experienta.
vanina
Postat: Sunday, March 10, 2013 6:04 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Sunnyday, de unde stii ca n-am studii de medicina in spate? Si nu cred ca ar trebui sa vorbesti tu in numele meu.

Sunnyday
Postat: Sunday, March 10, 2013 6:35 PM

vanina wrote:
Sunnyday, de unde stii ca n-am studii de medicina in spate? Si nu cred ca ar trebui sa vorbesti tu in numele meu.

Pentru ca ai fi stiut ca vegetatiile adenoide nu sunt cronice, ci ca rinita cronica purulenta este o complicatie cronica a lor. Sau ca sistemul imunitar se formeaza, in cea mai mare parte in copilarie.

Iar daca ai fi avut studii de medicina, te-ai contrazice singura, pentru ca tu ai spus ca nu trebuie ascultat ce spun expertii. :) Ori un medic nu ar spune asta niciodata (de fapt, cam oricine a trecut prin facultate si a si invatat ceva acolo).

Nu am vorbit in numele tau, mi-am exprimat parerea mea, despre cum a decurs discutia. Din ce ai dedus tu ca am vorbit in numele tau? In fine, eu, in numele meu si doar al meu, nu vad rostul in a ma contrazice cu tine, sa fiu sincera. Pentru ca imi pare ca te incadrezi in categoria pe care o ironizam mai devreme, aceea care a conceput un copil si automat devine si expert in medicina. Din punctul meu de vedere. E nevoie sa mai repet "meu" vreodata?:)

Multumesc, ma intorc la frunzarit forumul si creat statistici si strans de date.
Roxie
Postat: Sunday, March 10, 2013 6:48 PM

Intrat: 8/1/2007
Postari: 636
Locatia: Bucuresti
vanina
Postat: Sunday, March 10, 2013 7:04 PM

Sunnyday wrote:

Pentru ca ai fi stiut ca vegetatiile adenoide nu sunt cronice, ci ca rinita cronica purulenta este o complicatie cronica a lor. Sau ca sistemul imunitar se formeaza, in cea mai mare parte in copilarie.

Iar daca ai fi avut studii de medicina, te-ai contrazice singura, pentru ca tu ai spus ca nu trebuie ascultat ce spun expertii. :) Ori un medic nu ar spune asta niciodata (de fapt, cam oricine a trecut prin facultate si a si invatat ceva acolo).

Iti mai scriu doar atat si gata, ca vad ca inventezi lucruri.
Inainte sa scriu despre vegetatiile adenoide, m-am asigurat ca sunt corecti termenii medicali (cateva surse: http://www.romedic.ro/vegetatiile-adenoide-adenoidita-cronica , http://www.copilul.ro/sanatate-copii/boli-obisnuite/Polipii-vegetatiile-adenoide-a2758.html , http://www.info-portal.ro/articol/cum-tratam-adenoidita-%28polipi-nazali-sau-vegetatii-adenoide%29/2458/1/0/)

Nu am zis ca sistemul imun nu se formeaza in copilarie, ci doar ca se formeaza incontinuu si nici nu am zis ca nu trebuie sa asculti de experti.
mikaela
Postat: Sunday, March 10, 2013 7:09 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Roxie cool Si problema cu orice forum e ca cine nu-i cu mine e automat impotriva mea Argue duel Crazy hohot Hilar
ingerash
Postat: Sunday, March 10, 2013 10:28 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Eu nu inteleg ce-i aici! stop
Sunnyday
Postat: Sunday, March 10, 2013 10:28 PM

vanina wrote:

Articolele de pe 7p sunt studii pentru tine? Lol

Aici. Daca ai fi citit o mare parte dintre articole ai fi vazut ca prezinta studii si sfaturi de la medici.

Eu nu inteleg, de fapt, ce vrei tu. Eu tot ce am facut a fost sa imi exprim parerea asupra unei discutii, iar tu ai inceput sa ma ataci subtil, din senin, cu varsta si faptul ca nu am copii. Buna, rea, e parerea mea si sunt pe un forum care permite libera exprimare. Reactia ta a fost una mai mult decat deplasata. Ti-am aratat ca daca vrei sa ne atacam, o pot face si fara ca tu sa-ti dai seama si sa te fac sa te bati cu propriile cuvinte. Dar nu vad rostul unei astfel de discutii, pentru ca e de la sine inteles ca nu ma incanta cu nimic sa dovedesc pe un forum la jocul "care pe care". Valabil si pentru Mihaela, care dupa 2 replici, din care una e "ma obosesti - ce cauti tu aici" (ceva caut, iti dai seama) si o ineptie despre instinct cu tot ce a putut veni a fost un copy-paste al replicilor de liceu.

Asa ca, doamnelor, voi fi prezenta mult timp pe forumul acesta, cu opinii bune sau rele, fie ca va place sau nu, si am sa va rog sa mentineti discutiile la un nivel elegant, fara atacuri de tipul "tu nu ai copii" sau ai "15 ani", pentru ca sunt de un nivel mult prea pueril si noi avem pretentia ca vrem sa educam copii. Daca nu se poate asa, am sa va rog sa va abtineti. Pentru ca la intepaturi dintr-astea, am invatat sa ma apar din clasa a 9-a, asa ca nu cred sa mai aiba succes acum.

Revenind:

Sunt convinsa ca ai cautat despre vegetatiile adenoide, dar nu despre ele discutam noi aici ci despre faptul ca o boala cronica e cu totul si cu totul alta mancare de peste decat ce spui tu si ca rareori se ajunge acolo. Ca sa intelegi, cancerul e o boala cronica.

Acum: despre cum raceala e cauzata de virusi si cand iei virusul te imunizezi; despre cum copilul de pana la un an ajunge sa aiba un sistem imunitar la fel ca al adultului (si despre polipi, amigdale, etc tot acolo); despre cum e important sa racesti pana in 9 ani, ptr ca altfel, vaccinul ar trebui administrat de 2 ori (ptr ca organismul e mai rezistent).

Asa, acum despre circulatie: aici, despre termoreglare si ultimul, un articol in care se explica exact cum se produce termoreglarea si ca sunt implicate multe organe, care invata asta. Imagineaza-ti ce ar insemna ca un copil, aflat in burta mamei, sa perceapa gresit temperatura si sa inceapa sa se incalzeasca.

Stiu, poate nu am copii, dar in biologie lucrurile sunt aceleasi de ani de zile si nu-ti trebuie o fecundatie ca sa stii chestii de baza.

@ingerash: that makes two of us. :)
vanina
Postat: Sunday, March 10, 2013 11:50 PM

Imi cer scuze daca am jignit la faza cu varsta. Nu am intentionat sa jignesc, chiar ma gandeam ca am de-a face cu o adolescenta. Nu consider adolescentii mai prejos, ci doar mai "inversunati" si mai dificili.
Eu doar am observat cateva chestii incorecte si le-am specificat.
Din ce ai mentionat tu in ultimul mesaj deja am observat iar erori, la influenza vaccine spune acolo ca cei sub 9 ani care nu au mai facut vaccinul trebuie sa primeasca doua doze (flu shot=vaccin antigripal, nu raceala), si nu are rost sa ma mai uit si la restul.

Imi pare rau ca e tensionata discutia. Sper ca moderatorii vor muta/sterge mesajele off-topic.
bulibuli
Postat: Monday, March 11, 2013 2:27 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Mda... nici nu stiu de unde sa incep sa-ti spun cat de mult gresesti... Stii tu cate ceva si faci niste deductii pe langa si deja ai impresia ca stii totul. N-are legatura neaparat cu faptul ca nu ai copii..

Cea mai grosolana e ca ar trebui sa imbolnavim copiii cat mai des ca sa-si formeze imunitatea. Vai de capul meu!!! Boala, draga mea, nu e singura modalitate de a aduce anticorpi, si nici nu e cea preferata (doh!). Sistemul imun se formeaza si evolueaza in timp prin numeroase si misterioase cai si procese. Pai daca simti ca mama ta ti-a facut un neajuns protejandu-te de boli, fa-ti tu acum un mare favor si imbunatateste-ti imunitatea expunandu-te la boli. O sa-ti fie mult mai bine la batranete! Mergi prin ploaie, stai in ger, roaga-i pe toti bolnavii sa-ti tuseasca-n fata, dormi cu ei, fa ce stii, numai sa nu mai suferi atat de mult din cauza unui sistem imun deficitar.

De exemplu, eu nu am fost un copil bolnavicios. Mama, in nestiinta ei, m-a ferit de boli cum a stiut ea mai bine. Raaaar de tot raceam si niciodata nu a simtit nevoia sa-si dea de lucru suplimentar ducandu-ma sa contactez vreo boala a copilariei deliberat. Si culmea, nici acum nu sunt bolnavicioasa. Nu racesc usor, chiar daca vin zilnic in contact cu oameni bolnavi, iar cand racesc fac forme usoare. Rareori am nevoie de alt tratament decat cel simptomatic. Desigur, mama mea m-a alaptat cat a putut de mult, a mizat pe o alimentatie sanatoasa si a lasat lucrurile sa decurga natural. A creat un organism robust, care stie sa lupte. Nu stiu daca ai inteles ceva, am incercat sa explic pe intelesul tuturor.

Da, imunitatea se formeaza 90% in copilarie, dar nu pt ca o formam noi, mamele (lasandu-l sa raceasca - editat, ca sa pricepi ca nu ma refeream la lapte). Ci pt ca nu are de ales, e un proces natural, evolutiv, continuu, care dureaza TOATA VIATA! Motivul pt care se formeaza mai mult in perioada copilariei e pt ca atunci facem cunostinta cu agenti patogeni NOI. Mai tarziu nu mai sunt noi. Ca i-am intalnit deja. Raaar de tot, cand esti adult mai "prinzi" cate o tulpina noua, capabila sa determine un raspuns imun. Zi de zi esti "bombardat" cu mii si mii de germeni "familiari". Logic, cand esti copil nu-i "cunosti" pe toti. Vii dintr-un mediu steril (din uter) si din momentul in care te nasti vii in contact cu germeni. (Daca ai sta in mediul ala steril pana la 20 de ani, am putea spune ca imunitatea se formeaza numai dupa 20 de ani.) La fel se intampla cu limbajul, miscrile, totul se invata in copilarie, ca atunci iei contact cu lumea. MAi tarziu nu mai inveti sa mergi si sa vorbesti, ca stii deja.

As putea vorbi la nesfarsit, dar ma opresc aici deocamdata. Daca ai intrebari, intreaba-ma, pot sa detaliez pe alocuri daca vrea cineva.

Pe scurt, pot sa spun:

- copilul trebuie ferit de boala, nu ne batem joc de copil in ideea ca-i formam un bagaj impresionant de anticorpi pt mai tarziu; un organism slabit, convalescent, va reactiona prost la urmatorul agent patogen cu care vine in contact, chiar daca e un microb care in mod normal n-ar produce nici 2 muci. Avem nevoie de copii sanatosi, rezistenti, care sa creasca, sa invete, sa descopere... au atatea lucruri mai bune de facut in loc sa stea lati in pat sa fabrice anticorpi.

- la subiect: carutul are rolul lui, wrapul pe al lui. Nu cresti copilul nici in carut, nici in patut, nici in wrap. Vrei sa-l plimbi cat mai des in wrap? ok. Dar te vei afla in multe situatii cand carutul iti va fi de mare ajutor. Cand iesi cu bebe ai nevoie sa depozitezi niste mici (sau mari) cumparaturi, sa te misti in voie, sa te poti apleca, sa te poti descheia sau dezbraca de geaca daca ti-e cald (sau invers, daca-i frig) cari cu tine muuulte acareturi pe langa copil: biberon, suzeta, servetele umede, uscate, pampers, pelincuta, prosopel, jucariiiiiii, inele de dentitie, etc. Mie, personal, fiind mai mult singura cu bebe, mi-a fost de mare ajutor carutul, marsupiul l-am folosit cand mergeam cu tati la cumparaturi sau in vizita, sau aveam de umblat prin oras, sau la o plimbare scurta in jurul casei...

aurishta
Postat: Monday, March 11, 2013 6:50 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
bulibuli wrote:

- la subiect: carutul are rolul lui, wrapul pe al lui. Nu cresti copilul nici in carut, nici in patut, nici in wrap.
Subscriunewclap
Sunnyday
Postat: Monday, March 11, 2013 9:55 AM

bulibuli, cu tot respectul, ce ai spus tu nou fata de ce am sus eu? unde am spus eu ca trebuie sa iti imbolnavesti copilul cat mai des sau ca mamele trebuie sa formeze imunitatea (o formeaza prin lapte, apropo) sau ca imunitatea nu se formeaza toata viata (eu am dat un procent mai mare chiar). Stiu ca a fost o discutie lunga si e "obositor" sa citesti atatea randuri, dar, te rog, nu-mi rastalmaci cuvitele. Ce am spus eu e ca poate mi-ar fi prins bine putin frig ptr ca acum n-as fi avut poate, atat de multe probleme cu frigul. Subliniez si "poate" ala si aduc aminte ca de la aceasta fraza a inceput totul. Dar multumesc ca, printre randurile tale, pot citi si o partiala aprobare. E placut.

Vanina, da, stiu ce sunt flu si influenza, vroiam doar sa subliniez faptul ca daca nu o faci pana la o anumita varsta, rezistenta corpului la vaccin creste mai mult. Am si subliniat asta.

Motivul pentru care am continuat discutia e urmatorul:

Eu inteleg ca sunteti mai multe persoane care ati discutat mai mult, care poate va si cunoasteti, fiind de atatia ani aici. Asta nu inseamna ca forumul 7p este o comunitate inchisa, unde nu mai poate veni nimeni nou. Eu am o personalitate mai dura si mai rezistenta la sicanari, dar altcineva ar fi cedat de la primele randuri. Cand m-am inscris, am observat ca nu au mai venit si pesoane noi, active, in ultimul timp, iar asta mi-a ridicat un semn de intrebare.

Ma gandesc ca userii vechi au transformat forumul intr-o comunitate inchisa, in care orice user nou care indrazneste sa aiba o opinie diferita este asaltat de (cate ati fost? 4) o multitudine de alti useri pregatiti sa ii inchida gura ("ce cauti tu aici?" "nici nu stiu de unde sa incep sa-ti spun cat de mult gresesti" "n-ai copii" "ai 15 ani") . Daca nu e asa, am sa va rog sa-mi dovediti asta prin fapte, de-a lungul timpului. Dar, din pacate, spre deosebire de sistemul imunitar, pe subiectul asta chiar sunt sigura de ce vorbesc, iar ceea ce faceti voi aici se numeste agresivitate, pe scurt. Existau multe alte maniere ptr a imi spune ca gresesc, dar nimeni in afara de aurishta nu le-a folosit.

Si uite, Mihaela, asta caut eu aici, sunt venita ca sa iau pulsul unei comunitati de femei care s-ar presupune ca trebuie sa ma ajute, pe mine, incepatoarea si preocupata de maternitate. In schimb, primesc niste replici agresive si departe de intentia de a ma ajuta/educa/invata. Iar asta, dupa cum bine intuiti, nu e deloc ok, pentru ca ati perdut insasi esenta unui forum.

bulibuli
Postat: Monday, March 11, 2013 10:12 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Sunnyday wrote:

Ca de exemplu, faptul ca eu, cand eram mica, am fost infofolita intotdeauna mai mult decat era necesar, a facut acum sa am .... si un sistem imunitar suficient de slab dezvoltat incat sa racesc cel putin o data la doua luni (inclusiv vara) si sa imi smiorcai nasul tot timpul. Cred ca, daca mama mea ar fi citit mai multe carti despre copii (din pacate nu se putea pe atunci), as fi avut mult mai putine probleme acum.

Sunnyday wrote:
.... in copilarie iti formezi sistemul imunitar si, neracind atunci, nu iti formezi anticorpii necesari ca sa te aperi de raceli cand esti mai mare.

Eu am citit tot. Tu ai citit?

Nu e o comunitate inchisa, doar ca tu ai atitudinea gresita (de exemplu tocmai ai sugerat ca nu stiu ce rol are alaptarea si ma inveti tu pe mine, la fel ai procedat si cu celelalte mame, le-ai explicat tu savant ca roata e rotunda.. noroc de tine, ca mureau fara sa stie). Nu poti accepta ca nu le stii pe toate si pace. Privesti de sus si te crezi atotstiutoare. Detii cateva informatii (de pe net probabil) dar nu le prelucrezi si asociezi corect. As putea cita mai multe greseli strecurate printre informatii copiate corect de pe net.. nu am nevoie de google sa-mi dau seama de niste ineptii atunci cand le citesc. MAi grav este ca tu nu-ti dai seama de ele si lansezi niste teorii absurde.

Eu pot sa accept ca nu stiu tot in materie de crescut copii si sa cer sfatul unor mame trecute deja prin anumite situatii. Tu n-ai decat sa-ti cresti copilul cum doresti, sa-l expui la ce doresti, mult succes in achizitionarea de anticorpi pe calea cea mai grea. Sugerez sa-l duci prin spital sa raceasca, acolo gasesti tulpinile cele mai rezistente si ii dai sansa sa faca formele mai grave, ca sa scape de-o grija pe mai tarziu..

Copilul trebuie imbracat ADECVAT. Atat infofolitul excesiv, cat si imbracatul prea subtire, sunt contraindicate cu acelasi scop: acela de a evita imblonavirea. Nu pt a o favorza si a forma anticorpi.
Sunnyday
Postat: Monday, March 11, 2013 10:38 AM

Da. Hai sa facem, impreuna, o deductie logica. Ai vazut ca sunt fan al lor si, din cate inteleg, ai si cunostinte medicale:

Ce se intampla cand, un copil, in perioada prescolara si de scoala primara si generala, este ferit de mizerie, de frig, de virusi, de, in fine, tot ce s-ar putea feri. Cand copilul dezvolta, mai apoi, o lipsa de calciu foarte ridicata si nu asimileaza (ceea ce conduce la un sistem imunitar slabit, nu?) si nici nu are contact cu germeni sau alte microorganisme (deci nu se poate imuniza cand e mic), iar, cand intra in adolescenta, devine fumator si bautor de cafea inrait (deci, iarasi, imunizarea nu e lasata sa-si joace rolul)?

Am spus ca sunt multi factori care conduc la imunizare. Era logic ca nu e totul doar alb si negru si ca sunt multe situatii gri. In cazul meu, singurul moment in care sistemul meu imunitar functiona la capacitatile maxime era copilaria. Atunci, mi-ar fi prins mai bine sa racesc cand eram mica, pentru ca se pare ca el nu-si face treaba cand e mare, din moment ce, o data la doua luni, racesc si tot timpul ma smiorcai. Iar ca mine mai sunt multi.

Sa repet ce am spus: eu cred (ptr ca eu vorbesc pe un forum) ca mie, mi-ar fi prins bine sa nu fiu infofolita tot timpul. In al doilea citat nu a fost exprimarea cea mai fericita, recunosc, dar exista si o parte de adevar in ea: in copilarie ai maximele sanse sa te imunizezi "ca la carte", pentru ca pe masura ce cresti apar alti factori care se pun in calea procesului asta: mai o tigara, mai o cafea, mai un alt viciu, mai un somn insuficient, mai o alimentatie proasta, etc.

Daca nu am dreptate, tot ce e posibil. Cum ai zis si tu, cunostintele mele medicale se rezuma la cultura generala si deductii logice. Dar, te rog, renunta la agresivitate (logic ca am citit, eu am scris). Sa fim maturi, spun si eu.

edit: bluibi, acum vad si editul pe care l-ai dat. Daca nu esti capabila sa porti o discutie civilizata, fara sa intepi sau sa iti formezi preconceptii, spune-mi, ca incheiem acum conversatia. Nu sunt superioara nimanui si nici tu nu esti, asa ca nu ma patrona, ca nu e cazul. Suntem 2 useri pe un forum, care purtam o discutie. Nu e "care pe care". Cum am spus mai sus: sunt multe formule prin care sa demonstrezi unui om ca greseste, dar daca tu ai o problema cu mandria personala, rezolv-o in universul tau si nu ti-o descarca asupra-mi.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed