Carutul este nociv pentru bebelusi

Options Carutul este nociv pentru bebelusi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Sunnyday
Postat: Tuesday, March 5, 2013 2:42 AM

Nivel: Membru

Intrat: 2/28/2013
Postari: 51
"Coloana vertebrala sub forma unui "C" a bebelusului nu se întinde imediat dupa nastere. Din contra, forma de "S" a sirei spinarii nu este complet dezvoltata pâna când copilul începe sa umble pe picioarele proprii. Întinsul bebelusului drept pe spate nu e un obicei blând pentru coloana lui vertebrala. De fapt, aceasta practica îi intinde coloana din forma de "C" într-o linie dreapta. În loc sa-i sprijine forma naturala, îi streseaza coloana vertebrala. Cercetarile arata ca tinutul coloanei bebelusului în linie dreapta nu este o practica sanatoasa din punct de vedere fiziologic. În plus fata de stresul adaugat coloanei vertebrale, poate de asemenea sa afecteze negativ dezvoltarea încheieturilor soldurilor (Kirkilionis, 2002)."

Voi ce ati alege, stiind aceste lucruri: carucior sau wrap?
raly
Postat: Tuesday, March 5, 2013 8:35 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25881
Locatia: M e d i a s
Carucior,normal,ca doar nu l-oi cara in brate pana incepe sa umble!alcool alcool
Sunnyday
Postat: Tuesday, March 5, 2013 8:56 AM

Asta pare solutia cea mai comoda pentru parinte, dar se pare ca pentru bebelus nu este tocmai sanatos... Sunt curioasa sa aud si alte pareri.
kali
Postat: Tuesday, March 5, 2013 9:39 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14306
Carut. Si wrap-ul e ok, insa nu m-as fi vazut carand bebe cate 3-4 ore ( sau mai mult ) cat dura o plimbare cu tot cu geanta si cumparaturi si... si... si, etc...
Cate juma' de ora mai merge, cat sa dai o fuga pe undeva, dar nu vad ca pe o regula... si e nasol si pe timp de iarna, cu haine groase si tot tacamul.

Stii ca se recomanda ca in primele luni de viata sa asezi bebelusul pe-o parte - nu pe spate - deci nu vad nimic nesanatos, mai ales ca toata lumea cauta pentru inceput landou sau carut care isi lasa spatarul pe spate cu totul. Exista chiar si perne speciale pentru nou-nascuti care ii sustine corect, deci... tot carut!
Cris-DL
Postat: Tuesday, March 5, 2013 11:35 AM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
kali wrote:
Carut....
Stii ca se recomanda ca in primele luni de viata sa asezi bebelusul pe-o parte - nu pe spate - deci nu vad nimic nesanatos, mai ales ca toata lumea cauta pentru inceput landou sau carut care isi lasa spatarul pe spate cu totul. Exista chiar si perne speciale pentru nou-nascuti care ii sustine corect, deci... tot carut!

Exact!thumright

Pentru carucior optez si eu.

bulibuli
Postat: Tuesday, March 5, 2013 12:27 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Asa nici patutul nu-i bun, ca la fel are salteaua dreapta, deducem de aici ca ar trebui tinut numai in wrap, si sa doarma, sa manance, sa-l plimbi. Consider ca ambele sunt folositoare, doar nu cresti copilul in carut. Plus ca, asa cum spuneau fetele mai sus, il pui pe-o parte cat e mic-mic. Apoi.. sta el cum vrea (de regula pe spate).
t-mihaela
Postat: Tuesday, March 5, 2013 4:17 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5132
Bebele se misca se curbeaza isi cauta pozitia doar nu-l legi de scandura.Nu-ti face probleme ata timp cat nu il imobilizezi e totul ok.E adevarat ca eu am preferat wrapul ...ar nu pt coloana lui ci pt mine,trebuia sa il am lipit de mine sa-i miros capsorul zburlit ...stiti cum e, ...of ce amintiri angel
Sunnyday
Postat: Wednesday, March 6, 2013 2:46 AM

Nu ma pot abtine sa nu imi aduc aminte cum ne legau ai nostri, cand eram mici, in fasa si cu pamblica aia strans. Se mai poarta legatul ala? Sper, totusi, ca nu...
bereea
Postat: Wednesday, March 6, 2013 8:25 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22671
Prin unele locuri se mai poarta: nu m-am putut abtine asta-vara sa nu abordez o tanti cu copil infasat in plapumioara si pe fata cu batista si sa o intreb daca ei i-ar place pe caldurile alea sa stea asa cum isi poarta copilul?S-a uitat la mine ca la o extraterestra!
Nanny
Postat: Wednesday, March 6, 2013 9:13 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
bereea wrote:
Prin unele locuri se mai poarta: nu m-am putut abtine asta-vara sa nu abordez o tanti cu copil infasat in plapumioara si pe fata cu batista si sa o intreb daca ei i-ar place pe caldurile alea sa stea asa cum isi poarta copilul?S-a uitat la mine ca la o extraterestra!

Bravoo Bravoo Bravoo Hai ca am ras...nici eu nu prea am mai vazut copilasi infasati asa cum se facea pe timpurile noastre! Dar masaj la baita, cred ca toata lumea face ( "ca sa se intinda oasele")
Ce e mai greu de inteles pt unii, e ca si copilasul ala..tot om este si la fel de cald sau frig ca unui om normal ii e sau aceleasi nevoi le are! De pilda...vai a racit copilul!!! si afara ma treceau pe mine naduselile, iar copilul era "imboscanat" pana-n dinti! Pai saracul..zburda prin parc, transpira si cercul vicios continua! Din pacate unii nu inteleg ca si tinuta copilasilor trebuie adaptata!
Nu prea vad cum porti copilul ( cand e mai mare) fara carucior! Ideea e sa nu-l tii numai in carut! De premergator pot spune ca e cea mai mare tampenie!
vanina
Postat: Wednesday, March 6, 2013 9:39 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Daca as fi avut un copil mai usurel l-as fi purtat in wrap, dar cum Sabin a crescut asa repede, corpul meu nu a avut timp sa se adapteze. Eu sunt mica si el mare Crazy
Bebelusii au nevoie de un rand de haine in plus fata de noi, adultii, dar asta nu inseamna ca trebuie sufocati.

Nanny, premergatorul nu e chiar asa o mare tampenie. Imagineaza-ti ca trebuie sa gatesti spre exemplu, dar copilul se plictiseste in patut (sau carut Lol ), incepe sa planga sa-ti atraga atentia si daca se plimba sub ochii tai in premergator (nu langa aragaz!) nu e mai bine pentru amandoi?
Nanny
Postat: Wednesday, March 6, 2013 9:53 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Da premergatorul e bun pt parinti ca-si pot face treaba! Asa..maxim 30 de min..dar nu toata ziulica cum am vazut pe la unii! Asa se deformeaza coloana, mersul. Am vazut destui copii mergand topaind ( adica pe varfuri) ceea ce nu e chiar bine! Cel mai bine sa stea cineva cu el cat faci treaba!
vanina
Postat: Wednesday, March 6, 2013 10:11 AM

Nanny wrote:
Da premergatorul e bun pt parinti ca-si pot face treaba! Asa..maxim 30 de min..dar nu toata ziulica cum am vazut pe la unii! Asa se deformeaza coloana, mersul. Am vazut destui copii mergand topaind ( adica pe varfuri) ceea ce nu e chiar bine! Cel mai bine sa stea cineva cu el cat faci treaba!

Unii copii merg topaind fara sa fi avut premergator, dar nu vor merge toata viata pe varfuri. Al meu nu a mers deloc pe varfuri.

Daca ar avea toata lumea pe cineva care sa stea cu copilul cand are nevoie, imagineaza-ti cati adulti ar trebui sa stea acasa Crazy E aproape imposibil, si decat sa sara copilul din patut sau sa se inece etc. mai bine sta la sol intr-o pozitie ca de marsupiu (scaunele de premergator sunt la fel ca marsupiile). Al meu se plictisea repede si in premergator, la fel ca orice copilas mic, deci faza cu statul toata ziua iese din discutie si vorbesc aici de situatii normale, nu cazuri de neglijare.
bereea
Postat: Wednesday, March 6, 2013 10:11 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22671
Nanny wrote:

Ce e mai greu de inteles pt unii, e ca si copilasul ala..tot om este si la fel de cald sau frig ca unui om normal ii e sau aceleasi nevoi le are!

Exact! Dupa ce am nascut-o pe domnisoara mea o purtam imbracata in...pampers.Doar cand ieseam , spre seara, o bluzita usoara.Copilul nu se imbraca mai mult decat ne imbrcam noi.Hai ca am deviat de la subiect...Lol
vanina
Postat: Wednesday, March 6, 2013 10:32 AM

Bereea, bebelusii nu isi pot regla temperatura corpului la fel de usor ca adultii, si nici nu se misca prea mult. Cand scoti un bebel afara (in frig) el sta pe loc, si are nevoie de mai multe haine decat noi, care mergem. In perioada verii, daca tu ai putea sa te dezbraci (de piele Lol ) atunci bebe in pampers e numai bine. Si eu il tineam in pampers in maternitate pentru ca era exagerat de cald, era iarna si au dat prea multa caldura si nici nu aveam voie sa deschidem geamurile.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed