Carti recomandate

Options Carti recomandate
Subiectul anterior · Subiectul urmator
monica irimia
Postat: Friday, November 25, 2011 6:56 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1939
zaza_ wrote:

A scris cumva "Magul din Carpati"?

Da. Foarte interesanta cartea si placuta lectura! thumright
marivic
Postat: Sunday, November 27, 2011 6:19 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13306
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
M-am reintors de la Targul de carte cu cateva sacose de carti.Am cumparat carti foarte multe pt.copii,educative,enciclopedii ,carti de tehnica,lb.romana,lb straine,carti de povesti,CD-uri educationale,lectii interactive.Cred ca am cheltuit vreo 3 milioane de lei vechi,dar sincer imi pare bine ca am investit in carti.Bogdan,a fost extraordinar de incantat de noile achizitii.I-am gasit o carte de sinteze de literatura buna din gimnaziu pana in liceu,mi-am cumparat niste ghiduri de perfectionare a limbii italiene si gramatica limbii italiene,Victor,....a primit de la tatii o carte cu povestioare religioase pt.suflet,...foarte frumoasa,scrisa de Bruno Ferrero,,Cantecul unui greier''.
Pt mine am cumparat carti cu programe de serbari de iarna,legende si traditii de Craciun,o carte care mi-i s-a parut tare interesanta:,,Evitati capcanele in cuplu''de Louis Gosselin,de la editura Minervathumright
James Van Praagh,,Mesaje de dincolo de moarte-experiente socante dar adevarate'';reviste Terra Magazin,dupa care Bogdan este innebunit;cartile de la Adevarul cu Decoperirile pt.copiii,....niste enciclopedii fabuloase si foarte atragatoare;inca o carte pt.sufletul meu:,,Femeia emancipata-un ghid pt.femeile care doresc o viata plina de satisfactii.''de Stanlee Phelps,tot de la ed.Minerva;si 2 volume de literatura universala contemporana,,Taramuri de departe''de Julien Green,tot de la ed.Minerva.
CD-urile educationale ale lui Bogdan si ale lui Victor sunr absolut fabuloase;le-au placut atat de mult incat nu-i mai puteam lua de la stand.Lui Victor i-am cumparat matematica de cl. a doua si de a treia,iar lui Bogdan,momentan geometria cu patrulatere speciale,relatii metrice si geografia pt tot gimnaziul,deoarece si-a ales sa dea capacitatea la geografie.
CRed ca v-am zapacit de cap,dar vreau sa va spun ca mananc carte pe paine,atat sunt de avida de carte.:018:
rafira
Postat: Sunday, November 27, 2011 6:24 PM

Intrat: 11/17/2010
Postari: 1959
Locatia: urziceni
Mari,sa le cititi si folositi cu drag!computerlove Parca iti si simt bucuria din suflet!computerlove
marivic
Postat: Sunday, November 27, 2011 6:28 PM

rafira wrote:
Mari,sa le cititi si folositi cu drag!computerlove Parca iti si simt bucuria din suflet!computerlove

Rafira,multumesc din suflet/multumim.De abia astept sa ma apuc de lecturatyes yes yes computerloveIntr-adevar,in toata viata mea,am renuntat la ceva de mancare ca sa-mi cumpar mancare pt.creier,.....intotdeauna am preferat sa mananc mai putin si sa-mi cumpar o carte pt.sufletul si mintea mea:018:
Mela
Postat: Sunday, November 27, 2011 9:07 PM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Mari,sa le cititi cu drag pupici
chiar m-am gandit la tine azi cand am vazut o stire legata de targul de carte,stiam ca mergi si eram sigura ca o sa vii incantata de-acolo firstprize
bereea
Postat: Monday, November 28, 2011 8:09 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22535
Mari, ma bucur pentru tine pupici
Rexx
Postat: Tuesday, November 29, 2011 7:31 AM

Nivel: Membru

Intrat: 3/2/2009
Postari: 36
Locatia: Bucuresti
BRUCE H. LIPTON- Biologia Credintei

"Cercetări recente arată că părinţii îşi influenţează în mod subconştient copiii chiar înainte de naştere şi că acest act, efectuat în mod conştient, poate duce la naşterea unor copii mai inteligenţi, mai sănătoşi şi mai fericiţi.

Cartea „Biologia credinţei“ scrisă Bruce Lipton este un rezumat al noii biologii şi a tot ce implică aceasta. Ea este o enciclopedie de informaţii noi şi esenţiale ce arată o adevărată revoluţie a modului de a gândi şi de a înţelege - una atât de radicală, încât poate să schimbe lumea.

Ideea că ADN-ul codifică tot procesul de dezvoltare a vieţii este folosită cu succes în ingineria genetică. În acelaşi timp, deficienţele acestei abordări devin şi ele evidente. Cartea „Biologia credinţei“ trece în revistă un sfert de secol de rezultate de avangardă în domeniul epigeneticii.

Bruce Lipton oferă noi perspective şi un nou mod de înţelegere în ceea ce priveşte legătura dintre organismele biologice, mediu şi influenţa gândului, a percepţiei şi a conştiinţei asupra subconştientului şi asupra potenţialului de vindecare al corpului nostru.

Cercetările revoluţionare ale dr. Bruce Lipton au descoperit verigile lipsă dintre biologie, psihologie şi spiritualitate, dintre viaţă şi conştiinţă.

Explicaţiile şi exemplele bine documentate recomandă cartea „Biologia credinţei“ ca pe o lectură obligatorie pentru oricine studiază biologia, ştiinţele sociale şi ştiinţa îngrijirii sănătăţii."

DUMITRU CONSTANTIN DULCAN- Inteligența Materiei
„Cartea «Inteligenţa materiei» este unică în literatura ştiinţifică românească prin cantitatea de informaţie prezentată într-o sinteză integratoare ce face cinste culturii româneşti.“ (Romulus Vulcănescu - Scrisoare către autor, 13 iulie 1995)
„Inteligenţa materiei“ a părut prima dată în aprilie 1981 şi a constituit un adevărat şoc atât în ţară cât şi printre românii din străinătate.
În 1992 apare ediţia a doua revăzută şi adăugită, cu care ocazie „Inteligenţa materiei“ primeşte premiul „Vasile Conta“ al Academiei Române.
Iar acum, după 17 ani, apare ediţia a treia răvăzută şi adăugită a „Inteligenţei materiei“.
„«Inteligenţa materiei» este un gen de lucrare încă neutilizat în literatura noastră. Întreaga carte poate fi considerată ca o biografie a evoluţiei materiei pe acest lung şi complicat drum al „inteligenţei“ şi o descriere a aventurii sale cosmice spre înaltul pisc al inteligenţei umane.“ (Prof. univ. dr. Petre Brânzei)

PETER TOMPKINS & CHRISTOPHER BIRD- Viata Secreta A Plantelor
"Alături de noi trăieşte, începându-şi viaţa cu mult înaintea noastră, un popor imens şi necunoscut, Plantele.
Ele se bucură, suferă, sunt legate între ele prin mii de fire nevăzute şi neştiute de noi.
Limbajul lor ne este străin, iar viaţa lor, de cele mai multe ori, o privim cu indiferenţă.
Această carte este o revelaţie.
Citind-o, parcurgem un adevărat dicţionar al miracolelor de lângă noi."
AlexandraL
Postat: Thursday, January 19, 2012 9:51 PM

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
"Cele 5 limbaje de iubire ale copiilor"-foarte buna cartea, de acelasi autor am mai citit "Educatia prin iubire", si mai vreau "Cele 5 limbaje ale iubirii" (sfaturi in casnicie).

Incerc sa termin "Parinti si copii" si "Sotul ideal, sotia ideala".
ilioara
Postat: Friday, January 20, 2012 1:46 PM

Intrat: 1/5/2009
Postari: 1230
Locatia: craiova
Alexandra cartile astea le imprumuti de la biblioteca,asta pt ca m-ar interesa si pe mine.S-au le -as putea gasi sa le descarc?
AlexandraL
Postat: Friday, January 20, 2012 2:17 PM

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
ilioara wrote:
Alexandra cartile astea le imprumuti de la biblioteca,asta pt ca m-ar interesa si pe mine.S-au le -as putea gasi sa le descarc?

Sunt cumparate, mai putin "Educatia prin iubire", pe care o am in format electronic. Sau cel putin o aveam...am scos-o la imprimanta mai demult, pt ca prefer sa citesc de pe hartie decat de pe calculator pupici
marivic
Postat: Friday, January 20, 2012 3:34 PM

BEREEA,MELA,va multumesc din suflet pupici pupici computerlove computerlove ,....nu am mai intrat pe aici,.....din pacate.Mi-am mai cumparat acum de curand:
,,Postasul suna intotdeauna de doua ori''de James Cain
O carte care are numele asemanator numelui nostru de familieras
,,Ivan cel Groaznic''de Tolstoi
si ,,Bucataria copiilor''de Meike Haseldiek
bereea
Postat: Friday, January 20, 2012 7:56 PM

Tocmai am terminat de citit Umbra vantului de Carlos Ruiz Zafon.Superba!
marivic
Postat: Friday, January 20, 2012 9:00 PM

Brandusa am gasit pe net,3 volume ale acestui scriitor la pretul de 87 lei la reducere.

Umbra vantului
Carlos Ruiz Zafon
Jocul ingerului
Carlos Ruiz Zafon
si Marina

Si Palatul de la miazanoapte , separat.
Carlos Ruiz Zafon
Din recenziile de carte,imi place despre ce scrie,...Daca le mai gasesc luna viitoare le iau,acum nu mai am bani,...uff uff
PS.
Rectific,:018: :018: mananc mai putin si mi-i le-am comandatyes yes yes
Pupici,Brandusa,....pupici pupici pupici
danab
Postat: Wednesday, January 25, 2012 2:16 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Eu am facu o pauza cam mare banghead de la citit, dar mi-a luat sotul de Craciun " Aleph" Paulo Coelho. Am inceput-o si imi place.
Am mai facut comanda si trebuie sa primesc "Doctorul Aumadoare" - pentru copii - una din cartile mele de suflet din coplarie (o citeam in fiecare zi, ca pe o caret de rugaciuni, o citeam pentru fratele meu mai mic, pentru nepotica vecinilor, i-o citeam mamei mele cand impletea, sa stie si ea). A dat-o insa mama mea, cu imprumut, si data a fost. Editia noua are coperta diferita de cea originala, sper sa nu fie si desenele din interior diferite.
bereea
Postat: Thursday, January 26, 2012 8:14 AM

marivic wrote:
Brandusa am gasit pe net,3 volume ale acestui scriitor la pretul de 87 lei la reducere.

Umbra vantului
Carlos Ruiz Zafon
Jocul ingerului
Carlos Ruiz Zafon
si Marina

Si Palatul de la miazanoapte , separat.
Carlos Ruiz Zafon
Din recenziile de carte,imi place despre ce scrie,...Daca le mai gasesc luna viitoare le iau,acum nu mai am bani,...uff uff
PS.
Rectific,:018: :018: mananc mai putin si mi-i le-am comandatyes yes yes
Pupici,Brandusa,....pupici pupici pupici

Mioara, sa-mi spui cum sunt si celelalte carti , daca sunt la fel d ebune mi le cumpar si eu.

Deocamdata ma relasex cu o carte de Giorgio Falleti, sunt carti politiste, cred, numai bine sa ma destinda
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed