Carti pentru copii

Options Carti pentru copii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
dalimana
Postat: Monday, January 15, 2007 7:11 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 1/5/2007
Postari: 180
Locatia: buzau
banghead banghead banghead banghead banghead
Si eu care am crezut ca e pea mica..........la 1 an ca sa-i citesc povestibanghead banghead banghead , plus ca tot ce prinde trece prin dintisori, sa-i verifice rezistenta!
Vesna
Postat: Monday, January 15, 2007 10:23 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Locatia: Bucuresti
In fiecare seara citim...Eu ii spun povestea, iar Raz imi arata pozele, cateii, pisicile, etc. Am inceput cu cate 5 minute, aceeasi carte in fiecare seara. Acum, am mai diversificat si citim cat are el rabdare. Oricum, "citim" si peste zi.
Apropos, ma gandeam sa-i fac in camera lui o polita pentru carticelele lui. Familia imi spune insa ca nu are rost, din moment ce peste un an vom schimba probabil mobilierul. Ce parere aveti?
mihaela75
Postat: Monday, January 15, 2007 8:14 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
dalimana wrote:
banghead banghead banghead banghead banghead
Si eu care am crezut ca e pea mica..........la 1 an ca sa-i citesc povestibanghead banghead banghead , plus ca tot ce prinde trece prin dintisori, sa-i verifice rezistenta!

Nu te supara ca meseria de mamica implica si greseli.Bine ca de-acum stii si poti incepe sa cumperi cate o carticica ...doar poze, fara scris ca la varsta asta citeste imagini si nu literepupici spor la cititfirstprize
mihaela75
Postat: Monday, January 15, 2007 8:18 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Vesna wrote:

Apropos, ma gandeam sa-i fac in camera lui o polita pentru carticelele lui. Familia imi spune insa ca nu are rost, din moment ce peste un an vom schimba probabil mobilierul. Ce parere aveti?

Un an e putin pt noi dar e f. mult pt el.Multe se pot intampla intr-un an ,invata ca ala e raftul lui cu cariti si ce-i al lui e pus de-opartedance Poti gasi o solutie ieftina, un raft de plastic sau ceva la care sa poti renunta usor mai tarziu.eu zic ca se meritaoare
sousourel
Postat: Monday, January 15, 2007 9:09 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Foarte de acord cu Mihaela...exista niste rafturi din plastic de care te poti dispensa usor ulterior, sau refolosi. Avem si noi unul pana amenajam camera lui V.

Cat despre carti, am avut colectia de carticele cu animale ras acum e pe bucati, dar nu-mi pare rau ca le cunoaste pe multe dintre ele si stie cum fac. Apoi am luat carticele mai mari, cartonate, cu o mica poveste sau povestioare si imagini.
MNiko
Postat: Monday, January 15, 2007 9:29 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Am inceput sa luam si noi carti cu povesti si animale. Cele cu animale sunt deja varza, dar n-a inceput sa faca decat ca vulpea, restul mi le arata mie sa fac precum animalul pe care mi-l indica. Mai are si o carte cu materiale care imita blana unor animale si ii place enorm. Dar printre preferatele ei raman si revistele noastre (PC magazin al lui tati, Mami, Copilul meu)
Sa-i citesc eu povesti nu ii place, desi se uita la poze, in schimb ii plac documentarele despre animale. Nu stiu ce intelege ea de la urmareste cu asa mare atentie, dar mai recunoaste cate un animal si bate din palme, sau ne arata si noua.
lora18
Postat: Friday, January 19, 2007 11:05 PM

si noi am inceput de la cateva luni cu cartile. acum, la 2 ani si 5 luni deja coloram , pictam , vrem sa stim litere si cifre...cool
eu cred ca e f important ca noi parintii sa le punem la dispozitie jocuri , carti educative putin mai devreme decat intuim noi ca ar prezenta interes pentru iar atuncci cand sunt pregatiti sa le exploreze sa nu le fie total straine. ca sa fiu mai explicita am sa va spun cum i-am cultivat eu copilului dragostea pt '' desen'' si '' pictura ''. desi nu era capabil sa manuiasca creionele colorate ( cerate) eu i le-am pus la indemana . o vreme au servit cu totul altor scopuri gen- grupari pe '' clase de culori '' sau '' clase de lungimi'' sau in alte interese ...intre timp am invatat cu ajutorul lor denumirile culorilor...le-am mai folosit si in masinute - '' canion'' ( camionul le cara cool ) pana intr-o zi cand s-a decis sa o imite pe mama si sa mazgaleasca si el ceva...dar nu pt mult timp. fool sa nu va imaginati ca ar fi mare pictor....bravo oooo, nuuu , dar ma distreaza de mor cand il vad ce serios e cand isi '' face tema''ras . cool
avem o multime de arti de colorat cu povesti, fructe , legume, animale de tot felul, automobile....mai nou litere si cifre- caci e tare pasionat de ele-oare pe care le cauta cand se intoarce de la cresa si cu ajutorul carora am invatat mai ales povestile pt ca altfel nu prea avea rabdare.numai ca noi mai practicam si chineza nu doar limba romana
uff dar e superb oricum...love love love
sanatate la copilasii vostri dulci!
delfinasa
Postat: Saturday, May 26, 2007 5:23 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Carticele preferate raman cele din seria Cami: "Cami nu vrea sa doarma", "Cami se duce la doctor", "Cami se teme de tobogan"...sunt super pentru varste mici, le iubeste de nu mai poate fii-mea, tot timpul vrea sa ii citesc "Caaaam, Niuniu"ras...de astea nu s-a atins sa le rupa sic, restul mai are carpite, ca trage ca nebuna de ele...dupa astea, in topul preferintelor urmeaza o enciclopedie Disney pt. copii cu mamifere, pasari, reptile si ii place sa se uite pe ea, carticelele de la Sara cu animale domestice si salbatice, carticelele cu Baaa, adica Maisy -... bangheadin fiecare zi vrea sa vada dvd-ul, de aproape 1 an de zile, i-am luat si dublura ca l-a zgariat rau pe primul maseluta-, apoi Cartea junglei, Ariel, Finding Nemo, Cars..Ce cenusareasa, Alba-ca-zapada, Scufita rosie? Nu-i plac astea acum, astept sa mai creasca un pic sa prinda drag si de astea...si abia astept sa ne mai aduca bunii carticele din tara cu povesti romanesti bounce bounce bounce.

Am vazut niste carticele super interactive, cred ca o sa ne achizitionam si noi una cat de curand...in carte, de-a lungul povestirii, sunt decupate forme geometrice in care se pun un fel de magneti cu animale, semne de circulatie, numere, care atunci cand sunt puse bine, licare si spun numele figurii respective cool cool cool...stimuleaza copilul sa gandeasca, invata si formele geometrice, numerele, diverse lucruri, semne cool
Lilly of the valley
Postat: Sunday, May 27, 2007 7:05 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
si noi citim, desenam. la citit ne plac, mai nou, cartile care se desfac in puzzle si au si fond sonor, de la Teora.
de colorat: http://www.free-coloring-pages.com/printable.html
mai aveam niste link -uri dar nu-mi gasesc fisierul cu link-uri. de indata ce dau de el, am sa postez.flowers
kali
Postat: Sunday, May 27, 2007 9:39 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Alexia a descoperit carticelele Dino Pad. Chiar daca sunt pentru copii mai mari, le iubeste de-a dreptul... se distreaza copios si cel putin o ora am fata cuminte (dar tot tre' sa stau langa ea sa nu le rupa). Urmeaza sa ne imbogatim colectia, cu siguranta!
sebaca
Postat: Wednesday, May 7, 2008 11:30 PM

carti pentru copii de foarte buna calitate la Anticariat online
stele_pe_cer
Postat: Thursday, May 8, 2008 8:59 AM

Postari: 6678
Asa nu-mi place sa citesc povestiplans !Am o colectie intreaga de carti, carticele, cartzoaie dar...nu-mi place MIE sa citesc!Mai e cineva ca minebanghead ?
mommy
Postat: Thursday, May 8, 2008 10:17 AM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Imi place sa ii citesc lui Mihaita, dar mi se pare obositor uneori, cel putin "Punguta cu doi bani" ma termina, dupa ce am cantat de 10 ori "Cucuriguuuuu boieri mari..." (ca trebuie sa pun suflet ca sa-l captez pe Mihaita bounce ) simt ca nu mai pot vorbi deloc. Cred ca am nevoie de mai mult antrenament si de mai multa rabdare! sic
stele_pe_cer
Postat: Thursday, May 8, 2008 10:56 AM

Postari: 6678
Mie nu imi place sa citesc cu voce tare!Daca l-as putea conecta pe Matei la creierasul meu si eu sa citesc in gand, ar fi tare faindance !
kali
Postat: Thursday, May 8, 2008 11:22 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
stele_pe_cer wrote:
Asa nu-mi place sa citesc povestiplans !Am o colectie intreaga de carti, carticele, cartzoaie dar...nu-mi place MIE sa citesc!Mai e cineva ca minebanghead ?

Daaaaa! Dar daca trebuie...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed