Carti pentru copii

Options Carti pentru copii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Thursday, March 23, 2006 1:51 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Ce carti le-ati luat copiilor, in functie de varsta ?

Eu la Alice am inceput sa ii iau chiar de mica, de pe la 6 luni, niste cartulii micute, patratoase si cartonate, cu animale. Era foarte incantata de ele si in scurt timp incepuse sa recunoasca animalutele si sa stie cum face fiecare.

Ulterior am luat tot felul de carti, care mai de care si acum vad ca e foarte pasionata de carti, mai mult decat de jucarii.

Din seria de enciclopedii pentru copii i-am cumparat: Dinozaurii, Viata, Enciclopedia Animalelor

I-am cumparat si carti de povesti, carti de colorat, carti in engleza (Prima mea carte de engleza, abecedar, etc) si carti cu activitati practice si jocuri pentru gradinita, copii 4-5 ani si grupa pregatitoare.

Elia
Postat: Thursday, March 23, 2006 11:30 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Noi la John am inceput cu 3 carti: una cu vreo 6 forme, frumos colorate, stralucitoare, foarte simpla, una mica, 15 cm pe 15 cm, care avea pe pagini alaturate doua obiecte si una din pagini era dublansi ridicai "capacul" si erau cuplate cele doua (de ex frog, ball si dedesubt "frog sits on the ball"). Asta pe la 10 luni era preferata lui, nu spnea cuvintele, dar stai sa deschida "capacul' si il fasina. A treia carte a fost o carte de Dr Seuss, cu diverse sunete, care si acum ii place, le-a invatat pe toate si nu se plictiseste cand i-o citim. Dupa un an si vreo 3 luni cand am vazut ca are un interes real ot citit, i-am mai cumparat si alte carti, unele patrate, micute cu povesti in versuri (This Little Piggy, Teddy Bear), unle romanest cu Vitelusa Joitica si Casuta din Padure, apoi acum vreo luna i-am luato Biblie foarte foarte prescurtata si am inceput sa ii citesc din ea, dar ii cam repet aceleasi 2-3 poesti, ca asa imi cere. Cred ca vrea sa le invete pe de rost ras

Carti de colorat inca nu i-am lat ca zic io ca e prea mic, pe la 3 ani poate. Voi la cat ati luat copiilort carti de colorat?
Kiki
Postat: Thursday, March 23, 2006 11:42 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Poate radeti de mine, avand in vedere ca fi-miu nu are decat 4 luni si jumatate, dar eu i-am luat deja si carti de povesti si carti de colorat; carti de povesti i-am facut si eu pe calculator si i le-am dat fratelui meu sa le printeze pe hartie groasa (gen carton), sunt la legat acum...
Am si carti de colorat pe calculator, desene animate, povesti, jocuri diverse...
Miri
Postat: Thursday, March 23, 2006 11:57 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Cum sa ridem de tine,Kiki?
Pai si noi am adunat desene animate pe CD,carte de colorat pe calculator,jocuri pentru copii mici si mari,cintecele cit mai multe pentru toate virstele...ras
Kiki
Postat: Thursday, March 23, 2006 12:01 PM

miri_haluca wrote:
Pai si noi am adunat desene animate pe CD,carte de colorat pe calculator,jocuri pentru copii mici si mari,cintecele cit mai multe pentru toate virstele...ras

Ziceam si eu, ca multi prieteni si chiar sotul meu m-a intrebat de ce le-am cumparat, ce nu aveam timp suficient mai incolo...oare
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, March 23, 2006 2:51 PM

Nivel: Avansat

Postari: 3898
Locatia: Bacau
Noi avem carti cu povesti cu pagini de carton. Asa ca mai citim un pic, mai roadem nitel la ele ca sa fim convinse ca-i povestea buna flowers .
Eu cred ca niciodata nu-i prea devreme sa-i cumperi carti copilului pentru ca tot amani pana ce de fapt devine prea tarziu. Cum Alex nu vede tv avem "prieteni" care spun ca sunt prea stricta cu ea dar daca o vad cu cartile ei in patut spun ca "e mult prea devreme".
Fiecare avem niste reguli in ceea ce priveste copii nostri si niciodata nu-i prea devreme pentru carte.
delfinasa
Postat: Thursday, March 23, 2006 10:12 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Eu i-am luat inainte sa se nasca o cartica pentru bebei intre 0 si 6 luni, cu poze alb negru, care se desface in patut si la care se uita de cand era nou-nascut, apoi o carticica cu poze cu animale si una patratoasa mica cu jucarii...am vazut unele muzicale, cu butonase, luminite care acum ii capteaza atentia...oricum, daca le prinde in manute, le ia la "citit" imediat (a se citi rontait ras), asa de avida e de cunoastereangel

delfinasa attached the following image(s):
citesc pana ma baga la baita.jpg

Anaida
Postat: Friday, March 24, 2006 10:33 PM

Nivel: Avansat

Postari: 1855
Eu am o multime de carti cu povesti cumparate de parintii mei, dar tot i-am cumparat lui Razvan carticele de povestit si colorat. Inca nu are rabdare sa-i citesc o poveste pana la capat (mai degraba ii spun o varianta scurta, presarata cu cat mai multe cantecele), dar sper ca va veni si vremea aceea!
klumea_blondy
Postat: Thursday, March 30, 2006 8:32 PM

miri_haluca wrote:

si noi la fel!avem o intreaga colectie de cantece,povesti,desene animate!
chiar maine tre sa ma duc la posta sa ridic comanda de la doll !am luat poezii de elena farago!sunt superbe!
cute_babies_of_mine
Postat: Thursday, May 18, 2006 9:44 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Noi deja citim "Aventurile lui Habarnam si ale prietenilor sai". Nu intelege , saracutul, nimic! Dar tare se mai distreaza cand mama citeste pe voci!
Si avem toata colectia de Tom&Jerry, si multe alte filme de la Disney. Iar la carticele, minunatii mici, cu animalute, culori, cifre...
Kiki
Postat: Thursday, May 18, 2006 9:57 PM

cute_baby_of_mine wrote:
Noi deja citim "Aventurile lui Habarnam si ale prietenilor sai". Nu intelege , saracutul, nimic! Dar tare se mai distreaza cand mama citeste pe voci!
Si avem toata colectia de Tom&Jerry, si multe alte filme de la Disney. Iar la carticele, minunatii mici, cu animalute, culori, cifre...

Habarnam...ce am rontait cartea asta din scoarta-n scoarta...Mi-a placut mult. flowers
cute_babies_of_mine
Postat: Friday, May 19, 2006 7:47 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Kiki, eu sunt disperata ca nu pot veni in Bucuresti!banghead banghead banghead banghead banghead
La Odeon se joaca Habarnam!plans plans plans plans plans plans
Eu l-am iubit pe Habarnam... Il iubesc si acum... E cea mai frumoasa carte pentru copii!
Kiki
Postat: Friday, May 19, 2006 7:51 AM

cute_baby_of_mine wrote:
Kiki, eu sunt disperata ca nu pot veni in Bucuresti!banghead banghead banghead banghead banghead
La Odeon se joaca Habarnam!plans plans plans plans plans plans
Eu l-am iubit pe Habarnam... Il iubesc si acum... E cea mai frumoasa carte pentru copii!

Bine ca mi-ai spus poate reusesc sa ma duc. pupici
Kiki
Postat: Friday, May 19, 2006 7:52 AM

Cine vrea sa il cunoasca pe Habarnam...

Am vrut sa pun cartea aici...dar nu merge nici impartita nici arhivata, desi are vreo 700 kb...In fine...
Deci cine vrea sa il cunoasca pe Habarnam sa-mi dea un PM cu adresa de mail si o trimit. pupici
cosandy
Postat: Monday, November 13, 2006 10:36 PM

E super ok Kiki.Si eu i-am luat bebelului meu foarte multe carti deja, desi nu are nici trei luni. De asemenea,foarte multe materiale mai am si de cand lucram la gradinital.El e obisnuit cu vorba multa si in fiecare zi ii mai spun si cate o poveste printre cantece.nu constientizeaza el dar cand ma aude e foarte atent si rade intr-unaras

cosandy attached the following image(s):
dsc00559.jpg dsc00565.jpg

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed