Carti despre sarcina nastere dezvoltare copii

Options Carti despre sarcina nastere dezvoltare copii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Allisa
Postat: Thursday, June 14, 2012 1:42 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/5/2012
Postari: 10
Pentru ca acum am ceva mai mult timp liber sunt la faza de "documentare".

Va rog sa-mi spuneti voi ce carti ati citit si recomandati pentru sarcina nastere si chiar pentru perioada urmatoare, adica cresterea si dezvoltarea copiiilor.

De ce citesc mai mult, de aia gasesc mai multe pareri contradictorii despre diverse subiecte, de sunt mai in confuza decat inainte.

De exemplu acest articol : http://www.7p.ro/default.aspx?PageID=1008 despre nasterea asistata (forceps, vacuum).
Se mai practica asa ceva ? Din ce am inteles eu, la ora actuala operatia de cezariana a devenit destul de sigura, si este recomandata si de preferat in situatii de urgenta. Mai sunt nasteri cu forcepsul ?

Voi ce carti imi recomandati sa citesc?
aurishta
Postat: Thursday, June 14, 2012 4:41 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
Alissa, da, inca se mai foloseste forcepsul la situatii de urgenta. Cezariana trebuie facuta inainte ca fatul sa se "angajeze" . Daca el deja este "plecat" si mama nu mai poate ajuta din cauza epuizarii sau a altor cauze, el trebuie scos cu forcepsul sau cu pompa cu vacuum, cezariana nu mai este de folos. Daca medicul care facemanevra este priceput, nu sunt urmari nefaste, poate cel mult o vanataie la locul de aplicare. Oricum, sunt foarte rare cazurile cand se ajunge la asa ceva.
Andreea.A
Postat: Monday, March 10, 2014 10:39 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/11/2013
Postari: 778
Locatia: Botosani
Pentru cele interesate, eu am in format .pdf mai multe carti despre conceptie, sarcina, nastere, ingrijirea copilului. Dati-mi un PM si vi le trimit pe mail sau gasim noi o solutie.
Allisa, eu am fost scoasa cu forcepsul pentru ca eram lenesa si incepuseram amandoua sa avem problemute cu inima (si eu si mama). Pe vremea aia, mai rar cu cezariana.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed