Cartea mea de bucate - Bereea

Options Cartea mea de bucate - Bereea
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Wednesday, February 20, 2013 2:24 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22726
Ieri, impreuna cu fiica-mea , ne-am apucat la rasfoit carti de bucate pentru a vedea ce putem face cu capsunii pe care i-am cumparat.Ochii si gandul ne-au ramas la un Craquelin delicios de capsuni cu miere si frisca, bun de-ti lingi buzele.Titlul ne-a facut sa punem in practica numaidecat reteta.

Deci:

Arata bine , e delicos si foarte usor de facut:

Ingrediente pentru craquelin:
-100 g zahat tos
-100 g miere
-100 g unt
-60 g faina

Se topeste untul intr-o tigaie, se adauga zaharul, mierea, iar cand incepe sa fiarba se adauga si faina in ploaie amestecand mereu.Se lasa la fridider pana se raceste foarte bine.Trebuie sa aiba un aspect compact, dar moale.
Se formeaza bilute de 2 cm diametru, se intind putin formand un cerc si se coc cate 4 in tava mare a cuptorului, folosind hartie de copt.Fiecare biluta se aseaza in coltul ei pentru ca se va topi si se va lati (aproape am lesinat cand am vazut ce s-a intmaplat cu ele).Daca se unesc , se pot desprinde foarte usor cu un cutit.Se lasa la racit si va rezulta asa ceva:

Mie mi-au iesit 18 asemenea bucati.Dupa ce s-au racit bine am facut o crema chantilly (250 g crema de vanilie amestecata cu 200 g frisca)si am montat prajitura.Simplu si...bun!
kali
Postat: Wednesday, February 20, 2013 2:38 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14340
Vai!furisat

Aici imi era ispita.furisat
denisa_rachid
Postat: Wednesday, February 20, 2013 2:56 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/13/2010
Postari: 2365
Amfrisca, am capsunile...gasesc timpul si le fac...pupici Arata foarte bine!yes newclap
bereea
Postat: Wednesday, February 20, 2013 3:25 PM

computerlove computerlove
bereea
Postat: Saturday, February 23, 2013 6:00 PM

Si ca sa va aratam ca noi nu ne plictisim niciodata va aratam ce-am mai combinat in bucatarie.Mai aveam o bucatica de tort, asa ca decupat-o, am acoperit-o cu torta gel, din mashmalls(oare asa se scrie?)pe care l-am colorat in negru am facut capul , iar bulinele si ochii din pasta de zahar.Se pare ca puiul meu a fost super incantat de ce a iesit!(ideea nu-mi apartine)

denisa_rachid
Postat: Saturday, February 23, 2013 6:07 PM

Extraordinar!!!!! felicitari!!!!!!!!!!!!Bravoo Bravoo Bravoo
Ana
Postat: Saturday, February 23, 2013 6:22 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Superba buburuza AlessandraCheek Kiss
oanamaria
Postat: Saturday, February 23, 2013 7:27 PM

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Waw!Ce caut eu aici?!
Felicitari si pofta buna !Bravoo
bereea
Postat: Saturday, February 23, 2013 7:44 PM

Multumim!Nici mie nu mi-a venit sa cred ce bine ne-a iesitcomputerlove
denisa_rachid
Postat: Saturday, February 23, 2013 7:59 PM

bereea wrote:
Si ca sa va aratam ca noi nu ne plictisim niciodata va aratam ce-am mai combinat in bucatarie.Mai aveam o bucatica de tort, asa ca decupat-o, am acoperit-o cu torta gel, din mashmalls(oare asa se scrie?)pe care l-am colorat in negru am facut capul , iar bulinele si ochii din pasta de zahar.Se pare ca puiul meu a fost super incantat de ce a iesit!(ideea nu-mi apartine)

Exista colorant negru?
scratch
bereea
Postat: Saturday, February 23, 2013 8:12 PM

Exiata si negru, exista si alb si ce culoare vrei.Cele mai bune sunt cele gel de la Wilton
denisa_rachid
Postat: Saturday, February 23, 2013 8:37 PM

Mersi mult de raspuns...nu am vazut niciodata negreu...insa am sa ma interesez poate gasesc pe aici...
bulibuli
Postat: Saturday, February 23, 2013 11:02 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
bereea wrote:
Sunt multe motive pentru care nu-mi deschid o cofetarie.Primul si cel mai important este ca am nevoie de cursuri de cofetar.Din pacate eu nu pot renunta la munca actuala pentru a incerca altceva.Poate in viitor.Timid de tot, au aparut niste comenzi la orizont, ma gandesc sa-mi deschid un blog dar nu prea stiu cum sa o fac.Din pacate, sunt multi care ar vrea un tort mai special, dar la preturi foarte joase, iar eu am hotarat sa nu lucrez gratis (sau pentru un castig minim) deoarece este foarte multa munca, multa responsabilitate si este un lucru pe care nu oricine il poate face.Astept sfaturi si idei.

Mai simplu decat un blog, fa-ti o pagina de facebook! Acolo pui poze, e simplu, primesti comenzi..
zaza_
Postat: Saturday, February 23, 2013 11:21 PM

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Chiar meriti sa-ti faci blog. Cele mai populare platforme de blog sunt wordpress si blogger. Nu cred ca e greu de bloggerit, mai ales ca o ai pe Ale sa te ajute :) Si nu strica nici pagina de facebook. computerlove computerlove computerlove computerlove

Am gasit un articol interesant: http://www.go4it.ro/internet/cum-iti-faci-un-blog-in-cativa-pasi-859549/

Spor la treaba!Cheek Kiss
sweet angel
Postat: Saturday, February 23, 2013 11:45 PM

Intrat: 1/6/2010
Postari: 4463
Locatia: italia
Barbatelul meu se pricepe daca vrei ii spun sa iti faca si tie un blog, mie mi-a facut dar nuam la ce sa il folosesc.

Superb tortul, as vrea sa stiu si sa pot sa fac si eu asa torturi.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed