Cartea mea de bucate - Bereea

Options Cartea mea de bucate - Bereea
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ana
Postat: Thursday, December 6, 2012 9:00 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Ce bine arata tortulnewclap newclap
bereea
Postat: Thursday, December 20, 2012 2:39 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22726
Clalina, Anacomputerlove

Am facut zilele trecute o prajitura super/extra buna.Pe cat e de simpla d efacut pe atat e de gustoasa.Deci, va prezint "Caciula lui Mos Craciun".Cu chiu cu vai am salvat o bucatica sa reusesc sa fac si o poza nu prea reusitaras

200 g faina,250 g zahar,70 g cacao,400 ml lapte,50ml cafea racita,50 ml ulei sau margarina (topita),1 plic praf de copt,100g ciocolata amaruie topita,frisca si capsuni pentru decor + ciocolata de lapte

Amestecam faina, zaharul si cacaua, adaugam laptele si cafeaua , apoi praful de copt stins in otet, apoi untul si ciocolata topite.Se amesteca foarte bine.Va rezulta o compozitie lichida, eu am fost tentata sa adaug faina dar, din fericire, n-am facut-o.
Tapetam o forma (20/30cm) cu ulei si faina sau hartie de copt si coacem blatul la foc mic pentru 40-50 minute. Lasam sa se raceasca complet in tava.
Atentie, scobitoare va iesi mereu murdara pentru ca asa e natura blatului, dar ne dam seama cand e copata daca o pipaim un pic cu degetele.
Pentru glazuta am pus la ochi (cam 100 ml) smantana de gatit si am adaugat o ciocolata de lapte rupta bucatele.Data viitoare fac o cantitate dubla de glazura.Se orneaza cu frisca si capsuni.
Bineinteles ca noi n-am avut rabdare sa se racesca complet si am inceput-o cand era inca calduta.Extraordinar de buna
LilianaD
Postat: Thursday, December 20, 2012 3:19 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/22/2011
Postari: 5016
Locatia: Germania
essen essen Nu mai ai nicio bucatica??...ca mor de pofta...bravo bravo
bleaumihaelamariana
Postat: Thursday, December 20, 2012 3:40 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 7/28/2009
Postari: 874
Locatia: sibiu
vaiiiii......numai ai?
denisa_rachid
Postat: Thursday, December 20, 2012 7:23 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/13/2010
Postari: 2365
bereea wrote:
Clalina, Anacomputerlove

Am facut zilele trecute o prajitura super/extra buna.Pe cat e de simpla d efacut pe atat e de gustoasa.Deci, va prezint "Caciula lui Mos Craciun".Cu chiu cu vai am salvat o bucatica sa reusesc sa fac si o poza nu prea reusitaras

200 g faina,250 g zahar,70 g cacao,400 ml lapte,50ml cafea racita,50 ml ulei sau margarina (topita),1 plic praf de copt,100g ciocolata amaruie topita,frisca si capsuni pentru decor + ciocolata de lapte

Amestecam faina, zaharul si cacaua, adaugam laptele si cafeaua , apoi praful de copt stins in otet, apoi untul si ciocolata topite.Se amesteca foarte bine.Va rezulta o compozitie lichida, eu am fost tentata sa adaug faina dar, din fericire, n-am facut-o.
Tapetam o forma (20/30cm) cu ulei si faina sau hartie de copt si coacem blatul la foc mic pentru 40-50 minute. Lasam sa se raceasca complet in tava.
Atentie, scobitoare va iesi mereu murdara pentru ca asa e natura blatului, dar ne dam seama cand e copata daca o pipaim un pic cu degetele.
Pentru glazuta am pus la ochi (cam 100 ml) smantana de gatit si am adaugat o ciocolata de lapte rupta bucatele.Data viitoare fac o cantitate dubla de glazura.Se orneaza cu frisca si capsuni.
Bineinteles ca noi n-am avut rabdare sa se racesca complet si am inceput-o cand era inca calduta.Extraordinar de buna

Bereea, cred ca asta e dedicatie pentru mine, u? Simplu si gustosthumright cool
ildi
Postat: Thursday, December 20, 2012 7:29 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
mi-e rau,ca de obicei,de cite ori intru pe aici!offf,brandusa...computerlove computerlove
bereea
Postat: Thursday, December 20, 2012 8:01 PM

Dragelor, computerlove

Prajitura aceasta a avut un succes nebun, am facut-o deja de cateva ori, am incercat-o si cu ananas si el afel de buna.
gabyta
Postat: Thursday, December 20, 2012 8:03 PM

Intrat: 1/20/2011
Postari: 3242
Locatia: spania (Ro -Sebes AB)
Arata intr-un mare fellove newclap newclap pur si simplu te invita s-o papipupici computerlove
mirela74chris
Postat: Thursday, December 20, 2012 10:17 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
Wow!Ce bine arata!newclap newclap Si suna tare rapida si gustoasa, reteta.Sa treaca postul si o incerc si eu.pupici
bereea
Postat: Friday, December 21, 2012 7:57 AM

Gabyta, Mirelacomputerlove
Adina
Postat: Friday, December 21, 2012 9:52 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 4/19/2012
Postari: 684
Locatia: Landshut,Germania
Maine o execut! M-am saturat sa balesc pe aici asa ca ma pun pe treaba! Odata si odata tot trebuie sa-mi iasa! Bereea arata delicios!
bereea
Postat: Tuesday, January 1, 2013 5:32 PM

Tort de Craciun

denisa_rachid
Postat: Tuesday, January 1, 2013 7:23 PM

Intrat: 8/13/2010
Postari: 2365
Bereea, arata intr-un mare fel!newclap newclap newclap newclap newclap
gabyta
Postat: Tuesday, January 1, 2013 8:24 PM

Intrat: 1/20/2011
Postari: 3242
Locatia: spania (Ro -Sebes AB)
bereea wrote:
Tort de Craciun

love love love SUPER !!!! cA ASPECT NOTA 20 newclap newclap newclap newclap pupici de ce era? vrem amanunte si sectiune ceva?ras pupici
bereea
Postat: Wednesday, January 2, 2013 2:31 PM

Denisa, Gabyta multumesc multcomputerlove

Nu am sectiune pentru ca l-am taiat cand aveam musafiri si s-a topit printre mormaituri de apreciere.Blatul a fost de fapt prajitura "caciula lui mos craciun".Extraordinar de bun, dar se taie foarte greu , deci am reusit sa rup o foaie pe care am carpit-o mai apoi.
Cremele au fost mousse de ciocolata si mousse de piersici (cu foarte multe piersici)
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed