Care este cel mai potrivit moment pentru cumparaturi pentru bebe?

Options Care este cel mai potrivit moment pentru cumparaturi pentru bebe?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Thursday, May 9, 2013 8:03 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17666
Locatia: Bucuresti
Care vi se pare cel mai potrivit moment, atunci cand esti insarcinata, pentru a incepe sa faci cumparaturi pentru bebe?

La Alice nu ne-am asteptat ca voi avea probleme incepand cu luna a 7-a, asa ca atunci cand am nascut eram complet nepregatiti. In afara de cateva hainute pe care apucasem sa le cumparam si de cadita de baie, nu aveam nimic luat.

La Andrei am inceput sa fac cumparaturi inca din luna a 4-a, ca sa fiu sigura ras.

Uneori, mai ales daca esti la primul copil, poate parea foarte dificil sa incepi sa faci cumparaturi pentru bebe. Te gandesti ce ar trebui sa cumperi, iti e teama sa nu omiti ceva sau sa nu iei lucruri de care nu o sa ai nevoie poate niciodata... Trebuie sa iti gestionezi bine bugetul pentru ca vei vedea ca lucrusoarele pentru bebe sunt destul de multe si de costisitoare si daca nu stai foarte bine cu banii, trebuie sa cantaresti bine ce trebuie luat si ce nu, si mai ales cand trebuie achizitionat, pentru ca nu toate trebuie sa fie luate chiar de la nastere.

Exista si superstitia cum ca daca te apuci sa cumperi lucrusoare pentru bebe inainte de a se naste, poti sa pierzi sarcina... Totusi, parerea mea este ca e doar o superstitie si ca prind foarte bine lucrusoarele achizitionate inainte de nastere.

O parte dintre femeile insarcinate incep sa faca cumparaturile pentru bebe chiar din prima zi in care afla ca sunt insarcinate, iar magazinele cu hainute pentru nou nascuti sunt un adevarat magnet... si pentru ca nu stii sigur daca ai fata sau baiat, de cele mai multe ori sunt alese hainute in culori neutre.

Daca alegeti sa faceti cumparaturile pe ultima suta de metri, riscati sa patiti ca mine, si sa aveti doamne fereste interdictie de miscare si sa ramaneti fara nimic luat. Cel mai bine dupa parerea mea este sa le luati usor, in timp, pe parcursul celor 9 luni de sarcina. Este bine sa cumparati mai ales lucrurile de care veti avea nevoie imediat dupa nastere in jurul a 30-34 saptamani, ca sa nu fiti luate prin surprindere ras

Cu siguranta o sa va trebuiasca o paturica, un patut, un carucior sau un portbebe, un scaun de masina...

Eu am optat si pentru cumparaturi online pentru ca nu mai suportam aglomeratia si caldura... Este destul de comod, cu plata la livrare, singurul "inconvenient" este acela ca nu vezi efectiv produsul inainte sa il cumperi...

Voi cand ati facut cumparaturile pentru bebe?
bereea
Postat: Thursday, May 9, 2013 9:04 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22664
Am inceput cumparaturile din clipa cand am stiut ca sunt insarcinata.Nu cred in superstitii, deci n-am avut nici o frica ca pot pierde sarcina din cauza cumparaturilorras
kali
Postat: Thursday, May 9, 2013 9:13 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14305
Am cumparat de placere de fiecare data cand am simtit nevoia sau am gasit ceva ce mi-a luat ochii.
dorina
Postat: Friday, May 17, 2013 11:07 AM

Nivel: Membru

Intrat: 6/20/2012
Postari: 2
primul meu bebe(Ovidiu) are acum 10 luni si eu deja st insarcinata in 14 sapt cu al doilea sper sa fie fetitamajoreta si inca de cand aflasem ca st insarcinata cu prima sarcina am inceput a cumpara lukruri minuscule, ciorapei sortulete body unisex pana in momentul in care am aflat ca va fi baietel si slava Domnului am nascut bine un copil sanatos, acum nu m-am apucat inca de cumparaturi pt ca am inca ff multe lukrusoare noi ramase de la Ovidiu, de fapt nu cred in superstitii cum ar fi sa nu cumperi nimik pana nu s-a nascut copilul, nici sa nu-ti tai parul ca tai zilele copilului si o sa pierzi sarcina eu mi-am taiat parul cat am fost insarcinata si totul a mers bine, daca copilul are zile atunci nici o superstitie nu tine.Cand eram insarc cu Ovidiu am vazut un baiat roscat si ff m-am mirat de el, eram cu o cumatra si ea mi-a zis ca nu e bine sa te miri de oamenii stranii ca poate sa fie si copilul tau asa, iar cind am nascut Ovidiu era si el putin roscat, dar acel par a cazut si acum are parul blond. Nastere usoara tuturor gravidutelor!!!
CasandraE
Postat: Friday, May 17, 2013 12:23 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/17/2012
Postari: 205
Si eu am facut toate cumparaturile inainte de a naste. E cam aiurea sa astepti sa nasti ca sa iei tot ce-ti trebuie, mai ales ca dupa ce nasti o sa ai atatea alte intrebari si atetea ore lipsa de somn, incat numai de cumparaturi nu-ti mai arde. Plus ca oricum, in cazul meu au fost multe alte lucruri care au trebuit cumparate si la care nu ma gandisem sau de care nu stiam incainte de nastere ca-mi vor trebui.
Turquoise
Postat: Friday, April 8, 2016 12:42 AM

Nivel: Membru

Intrat: 4/8/2016
Postari: 6
Pot sa spun ca sunt superstitioasa, toata lumea din jur mi-a zis sa nu cumpar hainute inainte sa nasc.. eu as fi cumparat incepand cu prima luna ras .
Stiam doar ca de hainute e vorba, nicidecum de lucrurile celelalte pentru bebelus.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed