Capcanele recompenselor si ale pedepselor

Options Capcanele recompenselor si ale pedepselor
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Anaida
Postat: Monday, February 27, 2006 1:44 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Capcanele recompenselor si ale pedepselor

autor:
psih. Cornelia Codreanu

Mofturi si capricii, toane si negativism, incapatanare, moduri in care adesea copilul cere cu vehementa anumite privilegii. Oricat de rabdator ar fi un parinte, coarda uneori este intinsa suficient de tare incat parintele sa ajunga sa utilizeze ca arma defensiva pedeapsa, dupa ce intreaga colectie de avertismente, mustrari sau admonestari a fost epuizata.

Gama pedepselor este foarte larga, de la interzicerea desfasurarii unei activitati care ii face placere copilului (vezi iesitul afara si uitatul la televizor), privarea de obiecte, dulciuri, calculator, pana la pedeapsa corporala si nu ma gandesc aici la bataia propriu-zisa ci mai degraba la genul de pedepse practicate in trecut, de genul statului in genunchi la colt.

Numai un parinte care isi cunoaste foarte bine copilul poate decide care este pedeapsa meritata si termenul pe care ea se va intinde. Totul insa trebuie sa fie un echilibru pefect intre gravitatea "nelegiuirii" si marimea pedepsei.

Nu orice "greseala" trebuie corectata in acelasi mod sau cu acelasi impact asupra copilului. Exista o serie de factori de care trebuie sa se tina cont atunci cand pedeapsa se impune: cat de grava este greseala, varsta si capacitatea copilului de intelegere, contextul in care a avut loc, purtarea ulterioara faptei, circumstantele atenuante sau agravante, repetitivitatea faptei. Doar dupa ce aceste aspecte au fost clarificate, parintele trebuie sa decida daca pedeapsa este cuvenita si cat de grava va fi acesta in balanta cu gravitatea faptei. Atentie la pedepsele exagerate care pot exaspera si inrai si mai tare copilul sau din contra la pedepsele prea blande care nu vor avea efectul asteptat.

O alta categorie de parinti, pentru a preveni anumite acte nesabuite sau nedorite de la copil, recurg nu la pedeapsa, ci la recompensa. Si gama recompenselor este larga si de asemenea capcanele acestei practicii foarte multe si mari. Cator dintre noi nu le este cunoscuta fraza: "daca vei lua premiu anul acesta iti vom lua bicicleta" sau "daca te speli pe dinti in fiecare seara vei putea sa te mai uiti la televizor o ora".

A recompensa copilul pentru un anumit gen de activitate pe termen lung poate duce ulterior la asocierea totala a acelei activitati cu recompensa. Mare le va fi mirarea parintilor cand cereandu-i copilului sa face ceva vor primi replici de genul: "dar ce-mi dai pentru asta?" sau "nu fac decat daca..." Lauda si incurajarea sunt de multe ori practici mult mai "sanatoase" si care au acelasi efect ca si recompensa materiala.

Recompensarea frecventa poate duce la comportamentul dorit doar conditionat. De fiecare data cand copilul va dori ceva, va "uita" sa fie asa cum cer mama si tata, doar pentru a le forta mana la o noua promisiune de recompensa. Recompensa trebuie sa vina ulterior faptei, mai degraba decat o promisiune motivanta.

A face copiilor mici sau mari bucurii pentru anumite realizari este admirabil si atat de imbucurator pentru copii incat sclipirea din ochii lor umplu sufletele parintilor iubitori. Dar a face din acesta ca si din pedeapsa o "arma" de constrangere pentru a obtine anumite rezultate este extrem de periculos.
AdrianaC
Postat: Friday, March 3, 2006 4:27 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17654
Locatia: Bucuresti
Este foarte complicat, nu stiu ce sa zic. Uneori nu imi iese nici cu pedeapsa (care de obicei este interzicerea accesului la TV / calculator), nici cu vorba buna, nici cu recompensa. Cu recompensa imi iese mai des, dar dupa luungi discutii.

Un exemplu zilnic este masa de pranz, la care gaseste mereu ceva de comentat indiferent ce ar avea in farfurie. Dupa ce ca nu vrea sa manance 2 feluri de mancare, mie mi se pare ca oricum mananca foarte putin, ma uit la ea si nu stiu de unde e asa de indesata, nici macar acel 1 fel nu il mananca tot. Spre sfarsit replicile sunt: "Mai ai 3 lingurite, daca nu le mananci nu mai primesti desert si nici nu iti dau altceva pana diseara!" "Dar numai 3, da?" si apoi mai trece o jumatate de ora pana le mananca (sau nu) si pe alea 3. nervi
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, July 27, 2006 2:24 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
oare Noi suntem mici dar ne indreptam repede spre mofturi si botice puse cand nu ne convine ceva.
De recompensat momentan primeste cate un BRAVOOOO si este tare bucuroasa cand il aude. Cum nu-i dau dulciuri nici habar nu are ca exista ne limitam momentan la recompense verbale.

In privinta pedepselor exista la noi mai mult un soi de restrangere a perimetrului de activitate adica daca umbla in gunoi si-i spun sa plece de acolo si nu vrea, ii mai spun inca o data si-i amintesc ca o iau eu de acolo si o duc in camera. Daca nu pleaca singura o iau pe sus, ea tipa, o pun in dormitor pe parchet cu usa deschisa, plange 10 secunde dupa care vine inapoi in bucatarie si se joaca cu jucariile fara sa se atinga de gunoi.
misha
Postat: Thursday, July 27, 2006 9:31 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
g_nicoleta2000 wrote:
oare Noi suntem mici dar ne indreptam repede spre mofturi si botice puse cand nu ne convine ceva.
De recompensat momentan primeste cate un BRAVOOOO si este tare bucuroasa cand il aude. Cum nu-i dau dulciuri nici habar nu are ca exista ne limitam momentan la recompense verbale.

In privinta pedepselor exista la noi mai mult un soi de restrangere a perimetrului de activitate adica daca umbla in gunoi si-i spun sa plece de acolo si nu vrea, ii mai spun inca o data si-i amintesc ca o iau eu de acolo si o duc in camera. Daca nu pleaca singura o iau pe sus, ea tipa, o pun in dormitor pe parchet cu usa deschisa, plange 10 secunde dupa care vine inapoi in bucatarie si se joaca cu jucariile fara sa se atinga de gunoi.

...da, Nicoleta,dar cand nu stie sa mearga in niciun fel ce fac?bangheadca si Maria are o manie cu gunoiul, dar mai ales cu cartile...intr-o zi a ros o carte de am zis ca au trecut soarecii peste ea(eu nu eram in camera, sotul era la calculator si nu a observat iar d-ra in premergator avea treaba).

De obicei ii spun ca nu e voie pe un ton mai sever si se uita la mine cu niste ochi...azi a certat-o taica-su' ...s-a uitat la el fara sa scoata un sunet si dupa doua minute a pus un boticuffsi a inceput sa plangaaaa,dar asa cu durere mare in sufletel (mi se facuse o mila,dar cu toate astea am lasat-o in pace si i-am atras si sotului atentia nu cumva sa o alinte dupa ce a certat-o nu )...incep sa testeze terenul de-acum...sunt niste smecheri...
g_nicoleta2000
Postat: Friday, July 28, 2006 7:22 AM

Misha, este foarte greu sa educi la 13 luni iar la 8 lunutze cat are Maria este si mai greu dar toate au un inceput. Copilul trebuie sa stie ca a gresit chiar daca boticul ala este asa de induiosator. Inclusiv schimbarea tonalitatii din vocea parintelui este o pedeapsa, copilul pricepe ca nu a facut ceva permis dar din pacate uita foarte repede si a doua oara iar greseste.
Oricum nici nu poti lasa piticul sa faca tot ce doreste pentru ca la un moment dat este prea tarziu sa-i spui "NU ai voie!"
cute_babies_of_mine
Postat: Friday, July 28, 2006 7:54 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Citesc ce scrieti voi si ma pufneste rasul. Azi, la masa, Tudor mi-a tras un picior peste lingurita de a zburat tot iaurtul cu banana pe pantalonii mei!plans plans plans Asa ca am schimbat tonalitatea si am inceput" Eiii, nu-i voie!" Ce credeti ca a facut?!? S-a uitat mirat la mine dupa care a inceput sa ma imite:"eiiiiii!" Asa ca am sfarsit eu certata!sic
Anaida
Postat: Friday, July 28, 2006 10:12 PM

Postari: 1855
Na poftim, Elena...unde dai si unde crapa!hohot hohot
sousourel
Postat: Friday, July 28, 2006 11:34 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Cute, mai stiu pe unul....ras
In cazul nostru nu putem vorbi, inca de pedepse, pentru ca oricum nu ar intelege nimic. Dar exista momente cand ridicam interdictii, folosind un ton diferit, mai ridicam vocea...etc, mai ales cand atenteaza a cablurile electrice
stele_pe_cer
Postat: Friday, July 28, 2006 11:36 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
De n-ar fi asa tarziu si eu asa kiauna, as scrie si eu cate ceva despre recompensele si pedepsele noastre, potrivite varstei de 1 an si 4 luni.Revenim cu detalii maine-poimainesic ..
g_nicoleta2000
Postat: Saturday, July 29, 2006 7:32 AM

Sousorel, sa nu ai impresia ca Victor nu te intelege ca nu-i asa. Pricep mai mult decat ne imaginam noi si schimbarea tonalitatii din voce o receptioneaza imediat. Cateodata la masa nu mai vrea sa inghita si scuipa mancarea afara si trebuie sa-i spun "Alex, mesteca mancarea si inghite!" si sa vezi ce repede se apuca de papacit.
stele_pe_cer
Postat: Saturday, July 29, 2006 2:43 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Eu am observat ca copilul intelege cam de cand incepe sa stea in fundulet bine, fara sprijin.Ma refer la acea intelegere a unor cuvinte, reactii, o intelegere in stadiu incipient.

Apoi, am observat ca deja de pe la 1 an, copilul intelege aproape tot ce ii spui (fraze simple, uzuale, legate de cotidian).

Revenind la recompense, Matei este recompensat adesea numai prin pupicuri, incurajari verbale de genul"bravo mami", sau "asa, asa" sau acceptul de a face ceva"da, ai voie"(Matei cand vrea sa faca un lucru in privinta caruia are vreo incertitudine se uita la mine sa imi vada reactia).

Il incurajez foarte des, dar numai cand e cazul:atunci cand vrea sa faca un lucru singurel (gen urcat/coborat scarile sau toboganul), cand mangaie florile sau un animal cu delicatete, cand incearca sa faca un lucru nou, kiar daca nu reuseste din prima....si cred ca mai sunt situatii o groaza, oricum, foarte des il incurajez, stiind ca incurajarile maresc copilului increderea in propriile forte,incredere care inca din scutece se formeaza.

La capitolul pedepse, nu prea avem, dar asta nu neaparat pt.ca suntem noi precum ingerii de cuminti, ci pt.faptul ca Matei inca este prea mic pt.pedepse.De curand, abia de o saptamana, am recurs cumva la amenintari de genul"Matei, daca nu vrei sa te tin de mana in timp ce mergem pe strada, TE PUN IN CARUT/MERGEM ACASA...vrei?"E de ajuns ...si ma strange mai tare de manasic ."Daca mai trantesti usa de perete (asta e o joaca care ii provoaca o placere teribila si mie o enervare cumplita, ca abia am zugarvit casa), MERGI DIRECT LA TINE IN CAMERA".E nasol, nasol, e tragedie, daca ii spun asta trebuie sa astept cam 10 minute sa termine cu oracaiala, deci nici nu pauca sa ajunga in camera ca e fleashca de suparare.Apoi vine ca un smeker si isi pune capul in poala mea, sau imi ia bratul cu totul in bratele lui....ma topesc cand il vad asa spasit si dragastos...dar mai stau putin batoas,a apoi incepem s ane gadilam, sa ne jucam, sa vada ca nu mai sunt suparata.

In skimb, cand face cate o traznaie, il cert, uneori mai apasat, alteori cu voba buna, dar in ambele cazuri, stie foarte bine din vocea mea daca o pateste sau nu.Mai sunt si cazuri izolate cand o incaseaza peste pampers sau peste maini...Doamne, detest momentele alea cand imi ies din fire, si tare rau imi pare....noroc ca se intampla rar...
sousourel
Postat: Saturday, July 29, 2006 3:16 PM

Nico, stiu sigur ca vocabularul pasiv, adica ceea ce poate intelege depasesete cu mult ceea ce poate exprima. Eu insa nu cred ca de pe-acum ar intelege sensul pedepsei. Daca doresc sa nu fac un lucru ii cer sa nu-l faca. Ce rost ar avea sa-l pedepsesc ... eventual daca ma enervez peste masura mai urlu, dar nu cred ca are vreun efect corectiv, cel putin nu acum. Incurajarile, intaririle pozitive il fac pe al meu, cel putin sa functioneze asa cum vreau eu (adica, ma rog, in parte). Si pt ca ziceai ca la masa.... eu ii ofer mereu, din sertarul cu tacamuri tot felul: linguri de diferite marimi si materiale, dopuri... toate prostiile si gurita se deschide mare, mare. Inainte sa descopar asta, nu vroia sa deschida gura, ramanea flamand pana la urmatoarea masa, el era nervos si urla si nici noi nu ne simteam bine. Pe de alta parte, nici tu nu imi pare ca pedepsesti, doar ca ceri intr-un alt fel care se impune. Cu alte cuvinte iti construiesti autoritatea parinteasca, nu?ras
g_nicoleta2000
Postat: Monday, July 31, 2006 7:46 AM

sousourel wrote:
Cu alte cuvinte iti construiesti autoritatea parinteasca, nu?ras

Pai trebuie sa incep de undeva, nu?sic
sousourel
Postat: Sunday, June 17, 2007 9:36 PM

Am incercat de ieri (mai ales ca sta si mami acasa, deci nu mai vine incarcata nervos si e cazul sa fie mai calmasic ) alta metoda...pusul la colt. Intai a fost curios, chiar amuzat. A durat putin sa inteleaga ca e pedeapsa. Apoi nu i-a mai convenit, cum sa stea el asa, degeaba acolo, mai ales ca nu e de ras, ci e chiar pedeapsa. Asta in conditiile in care fraza "du-te de aici" nu prea mai tineuff Care e capcana in aceasta pedeapsa? Pai perseverenta mea. Imi dau seama ca degeaba aplici o metoda, daca nu perseverezi cu ea. Iar a doua chestie....e cu amenintatul. Din comoditate, esti tentata sa spui "daca faci/ nu faci nu stiu ce...., te pun la colt/ te trimit la tine in camera, etc" si repeti de mai multe ori dar nu faci. Capcana e gata intinsa si buna de speculatbanghead
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, June 17, 2007 9:45 PM

Sousourel, acum trebuie sa fii intradevar consecventa. L a noi se spune o comanda doar de doua ori, a treia oara este automat luata din locul cu pricina si asa am invatat-o si pe bunica sa faca. Si de obicei nu o amenint, adica nu-i spun si "daca nu..." parca-i preamult de munca sa gasesc de fiecare data cate o pedeapsa, trebuie sa respecte regula ca altfel vin eu si schimb situatia. la noi tine si genul asta de pedeapsa, destul de rar ajunge in camera urland. Are cam 2 saptamani de cand ne intelegem foarte bine, nu a mai facut nici o istericala si a fost foarte intelegatoare si totul din cauza ca petrec mai mult timp impreuna cu ea. daca sta o zi intreaga cu bona si bunica iau acasa o mica teroristabataus
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed