Candidoza, vaginita si infectie

Options Candidoza, vaginita si infectie
Subiectul anterior · Subiectul urmator
crisstina
Postat: Wednesday, July 22, 2009 10:51 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
buna fetelor!am si eu o problema uff ...acum un an si jumatate m-am trezit brusc k numai pot merge din kuza durerilor...provocate de o candidoza..vaginita..si o infectie..care au venit simultan...am mers la multi medici si am auzit pareri diferite...am luat pe parcursul unui an mai multe tratamente..si in urma analizelor repetate imi ieseau si mai rau analizele..probabil pentru k medicii imi dadeau tratamente pt candida pe baza de antibiotic..banghead adik exact de la ce se si dezvolta candida..acum o luna am ajuns iar la doctor pt k aveam niste usturimi ,mankrimi groaznice..si o inflamatie f urata atat pe interior cat si la exterior..mi-a trecut..luna asta mi-a reaparut cosmarul..am mers iar la doctor..iau nijte ovule..si alte doua pastile care sunt pe baza de plante:( de doua zile nu suport decat chiloteii pe mn..abia ce ma deplasez..am incercat si leacurile babesti..albastru de metil..ceaiuri cu galbenele,pelin...ceaiuri cu bicarbonat..creme..nimic nu isi face efectul...ce ma sfatuiti sa fac?..oi fi eu alergica la ceva?sau...closedtopic
dya
Postat: Wednesday, July 22, 2009 11:27 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Daca in tot acest timp cit ai fost cu candida ai intretinut acte sexuale neprotejate cu partenerul tau inseamna ca degeaba ai facut tratamentul in primul rind pentru ca este posibil ca de la el sa te fi ales cu acele probleme sau daca nu l-ai contaminat tu si pe el . In cazul actelor sexuale neprotejate poti sa faci ce tratament vreai daca nu face si partenerul tau . In general la barbati bolile astea cu transmitere sexuala se manifesta diferit de femei adica simptomele pot sa nu apara dar boala sa fie.
Cit despre tratamentul candidozelor se da antibiotic dupa ce se face antibiograma din secretiile vaginale.
Daca nu ai un partener stabil si nu te protejezi riscul de recidiva este si mai mare , sa nu mai zic si de alte probleme peste care poti da.
Sper sa gasesti rezolvare la aceasta problema neplacuta.
vanina
Postat: Thursday, July 23, 2009 6:30 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Incearca Cervugid ovule, trateaza o varietate de afectiuni genitale. Gasesti prospectul aici : http://www.medipedia.ro/Dictionar/Medicamente/tabid/59/prospect/W08363002/CERVUGID.aspx Sanatate multa!
Fluturas
Postat: Thursday, July 23, 2009 9:37 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
crisstina,si eu am probleme cu candidoza.prima data mi-a aparut anul trecut in vara(eu zic ca de la mare,ca a fost exact dupa o balaceala in apa).cateva luni mi-a aparut des,apoi nu mai,pana anul asta prin mai-iunie(nu mai stiu exact).cum ai spus si tu,cu o imflamatie pe exterior.eu folosesc o crema gine-canesten,care e pe baza de clotrimazol,si ultima data mi s-a dat si un ovul gine-canesten.eu sunt foarte multumita.cand simt ceva acolo,ma dau cu creema si nu mai am probleme.succes,stiu cat e de neplacut,iar eu acum am o teama sa nu imi apara exact cand trebuie sa nasc

dya,daca ar aparea exact pe cand sa nasc,as mai putea naste natural??
dya
Postat: Thursday, July 23, 2009 1:02 PM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Fluturas se poate sa nasti normal dar cel mai bine ar fi sa-i spui ginecologului despre problema ta deoarece iti poate da ceva preventiv.pupici
Lilly of the valley
Postat: Thursday, July 23, 2009 7:42 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
si foloseste numai lenjerie de bumbac 100%, chilot normal, nu string. celelalte tipuri de tesaturi intretin bacteria. la fel si tampoanele interne, iar absorbantele schimbate cat se poate de des.
iar daca acum ai pisibilitatea sa stai in casa fara lenjerie, nu te sfii.
Fluturas
Postat: Thursday, July 23, 2009 10:34 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
dya wrote:
Fluturas se poate sa nasti normal dar cel mai bine ar fi sa-i spui ginecologului despre problema ta deoarece iti poate da ceva preventiv.pupici

aici nu ai ginecolog,o moasa doar si acum mai ales e in vacanta.ultima vizita o am pe 7 august,si e alta noua,de care nu prea imi place si prefer sa nu vorbesc cu ea .acum fie ce-o fi,cred ca nu mi-o aparea exact atunci,mai ales ca la mine apare mai rar
danab
Postat: Friday, July 24, 2009 11:14 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Mie imi spunea doctorita ca nu e problema la nastere naturala de la candida, ca foarte multe gravide o fac din cauza schimbarii ph-ului.
Probleme sunt la alte infectii, cum ar fi herpes sau bts.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed