Cand stim ca a sosit momentul...

Options Cand stim ca a sosit momentul...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
taki
Postat: Monday, February 27, 2006 3:11 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Cand stim ca a venit timpul sa nastem?

Am tot citit despre ruperea membranelor, eliminarea dopului gelatinos...dar as ruga fiecare mamica sa ne povesteasca cum si-a dat seama ca a sosit momentul mult asteptat.
g_nicoleta2000
Postat: Monday, February 27, 2006 3:57 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Aveam 38 de saptamani si cu 5 zile inainte medicul mi-a spus ca mai stau o saptamana pana nasc. Ma pregateam de ziua sotului meu si m-am dus in oras pe jos, era cald de mureai, ma umflasem ca o ceapa si pentru prima data nu-mi mai iesea verigheta de pe deget. M-am intors acasa dupa 2 ore moarta de oboseala si m-am culcat. A venit sotul si am plecat la livada sa culeg coacaze. La intoarcere eram atat de obosita de am spus credca in noaptea asta nasc.
Ne-am culcat pe la 11 si pe la 3 am inceput cu mersul la baie. Cred ca m-am dus de cel putin 3-4 ori si tot simteam ca mai fac "ceva".
Apoi au inceput usor de tot contractiile, total neregulate.
Stateam cu cartile deschise in jurul meu sa-mi dau seama daca nasc sau nu si mai rau ma derutau informatiile.
Aveam contractii ba la 5 -7- 10 -4- minute, nimic regulat. Simteam nevoia de a merge la toaleta si o presiune puternica in anus. In partea inferioara nu simteam nimic de parca as fi nascut pe la spate. Incepea cu o durere de menstruatie care crestea atat de tare in intensitate incat ramaneam fara aer. Cand durerea inceta nu ma mai durea absolut nimic, bebelusa se tot foia.
Era 3 ;30 noaptea si nu vroiam sa-l trezesc pe medic ca "mi se pare mie". Asa ca am facut un dus unde am mai avut parte de alte contractii, m-am epilat peste tot*** alte contractii, am facut curat in bucatarie***alte contractii din ce in ce mai convingatoare. Cand sotul meu pe la 6 imi spune hai sa-l sun pe medic eu;" nu! poate mi se pare? Dupa inca 2-3 contractii a pus mana pe telefon, a sunat medicul si la materna cu mine. Aveam dilatatie 2 la ora 7 30 cu contractii incepute la 3:30.

Oricum stai linistita Alina ca ai sa-ti dai seama ca nasti chiar daca nu ti se rup membranele. Adica ceva din tine nu te lasa sa stai pasiva la calculator sau sa te uiti la film. Si apoi contractiile de vin din ce in ce mai dureroase si te imping la spital.
taki
Postat: Monday, February 27, 2006 4:08 PM

Eu sunt linistita si relaxata sau cel putin asa cred...
Ieri am avut mici dureri, gen dureri de menstruatie, azi-noapte la fel+ o durere usoara de spate ( jos ), acum de o ora, doua, iar simt ca am niste dureri mici ( eu la menstruatie niciodata nu am avut dureri insuportabile, sunt dureri slabute ), si bebelina mea a miscat toata ziua, parca vroia sa-mi iasa prin burta.
Acum poate este doar imaginatia mea cu durerile astea, dar ca orice viitoare mamica, la prima sarcina, am inceput sa-mi fac griji.

Dar nu am eu norocul sa nasc asa devreme.
Mirandolina
Postat: Tuesday, February 28, 2006 8:14 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/12/2006
Postari: 543
De asta îmi era si mie frica: ca se va declansa nasterea si nu îmi voi da seama. La mine au început contractiile exact la 40 de saptamâni, pe la 4 dimineata dar semanau foarte bine cu durerile acelea pe care le ai când te strici la burta si eu cum mâncasem numai tâmpenii cu o zi înainte credeam ca asta si patisem. Ma simteam balonata si m-am dus la baie de câteva ori si nu reuseam sa fac nimic. Mi-a trecut prin cap, asa într-o doara, ca poate ar fi contractii dar am zis si eu ca mi se pare, ca parca nu semanau durerile cum ma asteptam eu sa fie la nastere. Când am vazut ca se repeta cam la 20 de minute parca tot nu-mi venea sa cred. L-am trezit pe sotul meu pe la ora 5, i-am zis ca am niste dureri dar nu stiu daca sunt de nastere. Când îmi venea câte o contractie, îl strângeam de mâna asa de tare încât l-am speriat si îmi tot zicea ca poate ar fi mai bine sa mergem la spital. Durerea contractiei dura mai putin de 1 minut si când disparea era de parca nu avusesem nimic. Pe la ora 6 si ceva am facut o baie calda (stiam ca ajuta) mi-am luat un bagaj mai mic, pentru ca tot nu-mi venea sa cred ca nasc si m-am dus la maternitate, în ideea ca poate e vorba despre altceva si probabil nu ma vor interna si nu avea rost sa car ditamai gentoiul cu mine. M-au internat cu dilatatie 2 cm la ora 8:30 si dupa înca 10 ore de dureri am nascut.
Kiki
Postat: Tuesday, February 28, 2006 8:38 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
La mine au inceput direct contractiile. Ma durea burta si eu credeam ca era de la o raceala, ca mai fusesem racita la burta si cu o saptamana inainte. Am luat un nospa, dar nu mi-a trecut. M-am gandit ca poate venea bebe, dar nu prea imi venea sa cred.
M-am dat jos din pat, m-am mutat pe canapea in sufragerie si m-am apucat sa le cronometrez. Veneau la 2 minute, la 5 minute, la 7 minute si tineau intre 30 secunde si maxim 2 minute. Nu era deloc cum citisem eu in carti ca sunt rare la inceput si pe masura ce se apropie nasterea se intetesc. Ale mele erau direct dese. Nu au durut la inceput, dar dupa o ora, efectiv ma faceam ghem de durere din cauza lor.
Elia
Postat: Tuesday, February 28, 2006 10:43 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Asa sunt io acum, la fiecare durere de burta, ca e de la gaze, ca e de la pozitia lui bebe, vreo lovitura a lu bebe...la fiecare zic gata, acum incepe, astea sigur sunt contractii. Numai ca asa am facut si la prima sarcina si am nascut cu cezariana cu 5 zile inainte de termen si nu am experimentat nici macar o singura contractie.
mammatilerik
Postat: Tuesday, February 28, 2006 11:12 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 2/25/2006
Postari: 258
Locatia: Norvegia
In primul rand Taki iti doresc sa ai parte de multa bafta la nastere.
Sa fiti bine amandoua - atat tu cat si bebelina.

Si eu am trecut, cu nu mult timp in urma, prin aceleasi temeri ca si tine.
La fel...departe de casa, fara nici o ruda apropiata alaturi care sa ma mai linisteasca sau sa imi dea vreun sfat.
Era doar sotul care imi suporta toanele si mama cu care vorbeam pe Internet, dar nu puteam sa ii spun prea multe ca nu vroiam sa o ingrijorez mai tare decat era deja.

M-am gandit mai bine si cred ca o sa incerc sa postez un fragment din ceea ce am scris in jurnalul lui Erik.Sper sa te ajute in vreun fel cand vei citi cum a fost si la mine.

Pupici

Atasamente:
venirea ta.....doc 25 KB, salvati 4,215 ori.

g_nicoleta2000
Postat: Tuesday, February 28, 2006 11:24 AM

Nivel: Avansat

Postari: 3898
Locatia: Bacau
Mammatilerik, aveti o poveste foarte frumoasa.
Mi s-au umezit ochii citindu-va povestea...
mammatilerik
Postat: Tuesday, February 28, 2006 11:37 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 2/25/2006
Postari: 258
Locatia: Norvegia
Si mie la fel, cand am recitit-o....

Klem (va imbratisez pe norvegiana)
Kiki
Postat: Tuesday, February 28, 2006 11:38 AM

mammatilerik wrote:

La fel...departe de casa, fara nici o ruda apropiata alaturi care sa ma mai linisteasca sau sa imi dea vreun sfat.
Era doar sotul care imi suporta toanele si mama cu care vorbeam pe Internet, dar nu puteam sa ii spun prea multe ca nu vroiam sa o ingrijorez mai tare decat era deja.

M-am gandit mai bine si cred ca o sa incerc sa postez un fragment din ceea ce am scris in jurnalul lui Erik.Sper sa te ajute in vreun fel cand vei citi cum a fost si la mine.

Pupici

study ... foarte frumos... m-am emotionat...
oana_nicole
Postat: Tuesday, February 28, 2006 12:09 PM

Nivel: Senior

Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
Da, emotionant. Cred, de altfel, ca povestea fiecareia dintre noi este cat se poate de unica si emotionanta. Pentru ca e vorba de intalnirea cu minunea care a crescut la noi in burtica si care, din momentul nasterii, va fi universul si viata noastra. sunny
taki
Postat: Tuesday, February 28, 2006 2:06 PM

mammatilerik wrote:

Pupici

Multumesc pentru incurajari! pupici

Povestea este foarte emotionanta, mi-ai dat putere si sa stii ca sunt optimista in privinta durerilor si a nasterii care va urma.

Elia
Postat: Tuesday, February 28, 2006 3:19 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Fetelor, eu ma duc la spital ca am vaga impresie ca voi naste in curand...va pup si daca ma intorc cum am venit, va scriu. Daca nu, va sciu cand vin acasa cu bebe. pupici
Kiki
Postat: Tuesday, February 28, 2006 3:21 PM

freedelia wrote:
Fetelor, eu ma duc la spital ca am vaga impresie ca voi naste in curand...va pup si daca ma intorc cum am venit, va scriu. Daca nu, va sciu cand vin acasa cu bebe. pupici

Bafta multa si nastere usoara - si acum sau mai tarziu!!!
taki
Postat: Tuesday, February 28, 2006 3:23 PM

freedelia wrote:

Nastere usoara si trimite barza si la mine! yes

De abia astept sa-ti vad printesa mami de fetita !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed