Cand se vede burtica?

Options Cand se vede burtica?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mirela74chris
Postat: Friday, August 3, 2012 4:24 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
andra_p wrote:
cam asa calculasem si eu... adica 3 medici mi'au zis ca sarcina corespunde pt data de 9 mai (primul pe 19 iunie, cand mi'a zis ca am 6 saptamani, si doi acum, ieri si azi).. banuiesc ca nu gresesc toti..pe 23 mai ma protejasem, deci probabil cam pe 19 sau 27, cand posibil sa mi se fi dereglat putin ovulatia, si cum nu m'am protejat, stiu ca metoda calendarului nu e de incredere.. menstruatia din mai a fost normala relativ, eu de obicei aveam sangerare putin mai mult 3 zile, si inca 4 zile f putina, dar atunci a fost 3 zile mai multa, si doar 2 zile mai putina, a fost cu 2 zile mai scurta, dar mi se mai intamplase.

Cred ca nu e cazul sa iti tot pui intrebari.Masuratorile echografice se fac dupa un standard stabilit.Nu toti copii au acelasi ritm de crestere.Unii au oasele mai lungi,altii au capsorul mai mare.De obicei se masoara diamentrul capului si lungimea femurului,pentru a stabili varsta sarcinii si cat de bine se dezvolta bebe.Si cred ca sti ca si ereditatea este un factor care influenteaza cresterea si dezvoltarea.Din parinti mici la inaltime,greu sa iasa un copilas inalt.Deci nu are cum sa iasa cu exactitate varsta.Iese o diferenta +/- cateva zile.
Felicitari pentru bebenewclap newclap
andra_p
Postat: Sunday, August 5, 2012 2:07 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 6/20/2012
Postari: 188
mersi pt pareri/sfaturi/etc. :) cea mai mare grija a mea, si motivul pt care e asa mare, este ca in aprilie am fost despartita de prietenul meu... de aceea sunt asa obsedata sa aflu daca masuratorile sunt cat de cat exacte, si am ramas intr'adevar insarcinata in mai (cand ma impacasem cu el).... stiu ca suna cam aiurea, insa inca nu pot dormi bine din cauza asta :) 3 medici mi'au confirmat ca sarcina dateaza de pe 9 mai (prima zi a ultimei menstruatii), dar eu inca ma intreb daca e posibil sa fi gresit toti 3... :)
aurishta
Postat: Sunday, August 5, 2012 3:00 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
Nu cred ca au gresit, daca era cu o luna mai mare s-ar fi vazut la echo. La o varsta atat de mica nu este posibila o eroare de o luna.
andra_p
Postat: Sunday, August 5, 2012 3:04 PM

asa mi'au zis si ei, k e diferenta cam mare dintre un bebe de 12 si 16 saptamani... mai ales lungimea, de la 6 la 12 cm e mult.. si al meu avea 6,2 .... dar deh.. paranoia asta... :)
ms, ma mai linistesc putin cand mi se zice asta
aurishta
Postat: Monday, August 6, 2012 9:53 AM

Ia-ti grija asta de pe cap, nu este cazul sa-ti faci probleme.
andra_p
Postat: Monday, August 6, 2012 10:14 AM

ms mult :* acum intru in sapt 14 si deja mi se cunoaste burtica destul de bine. pusesem ultima poza de la sapt 11, pana acum nu a mai crescut cu f mult, parca a mai urcat doar putin, dar azi dimineata cand m'am trezit m'am speriat :)) aveam vezica plina, eram intinsa pe spate, si aveam un damb tare pana la buric :)) am fost la baie, si dupa, a coborat pana la jumatatea distantei dintre simfiza pubiana si buric.. e prima data cand mi'am observat si palpat uterul :))
mirela74chris
Postat: Monday, August 6, 2012 11:27 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
La patru luni,fundul uterin se simte in dreptul ombilicului.pupici Nu mai ai mult...
andra_p
Postat: Monday, August 6, 2012 4:40 PM

da pai, deja il vad cum urca :)) :*
andra_p
Postat: Tuesday, August 7, 2012 11:49 AM

in mod ciudat... azi l'am simtit cum misca :)) la doar 14 sapt. am fost la medic, am vb si cu mama, si se pare ca ... nu mi s'a parut :))
aurishta
Postat: Tuesday, August 7, 2012 12:25 PM

Daca nu ti s-a parut, vei simti din ce in ce mai definit in zilele urmatoare!
andra_p
Postat: Tuesday, August 7, 2012 12:29 PM

am sa fiu atenta, dar sunt destul de sigura ca nu mi s'a parut. de dimineata si pana acum am simtit de 3 ori, si imediat dupa ce simteam, ma palpam si simteam 100% uterul. eu de exemplu am miscat la 12 saptamani :))
aurishta
Postat: Tuesday, August 7, 2012 1:02 PM

Este posibilpupici
andra_p
Postat: Wednesday, August 8, 2012 12:29 PM

o intrebare fool de dimineata, toata umflatura de la uter mi s'a dus pe stanga, pe dreapta nu se mai vede nimic si nici nu mai simt uterul la palpare. e umflat, tare si ma doare. se mai intampla si inainte, dar daca stateam cateva minute pe partea dreapta revenea pe mijloc. s'a mai intamplat cuiva? cry
kali
Postat: Wednesday, August 8, 2012 12:43 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14168
Andra, este un topic dedicat exclusiv gravidutelor, unde poti discuta si cu alte burtici si unde, cu siguranta, gasesti raspuns la toate inttrebarile tale.

http://forum.7p.ro/Gravidutzele-noastre-dragi---20.aspx?g=posts&t=14412&p=44
andra_p
Postat: Wednesday, August 8, 2012 12:58 PM

mersi, sunt noua pe aici si nu stiu ce si pe unde :*
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed