Cand se vede burtica?

Options Cand se vede burtica?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Nanny
Postat: Wednesday, August 1, 2012 11:55 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Andra sa iti fie de bine! Sa fiti sanatosi amandoi!dance dance Sa nasti usor, insa te-as sfatuit sa-l alaptezi pe bebe mai mult de 2 luni!! Mai ales ca vei fi viitor medic , banuiesc ca stii cat de importanta este alaptarea la san pe o perioada mai lunga ( cel putin 6 luni)Stiu ca trebuie sa te intorci la scoala, dar fa un efort!
La ce doctor mergi?
Nanny
Postat: Wednesday, August 1, 2012 12:06 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Dpdv stiintific nu poti avea ovulatie cu 3 zile inainte de menstruatie! Daca 9 mai a fost prima zi a ultimei menstre de atunci se calculeaza saptamanile, chiar daca a mai venit si peste! Nu vreau sa te superi dar trebuie sa fi stiut deja ca sarcina se calculeaza din prima zi a ultimei menstruatii si nu din ziua conceptiei, care de multe ori nu se poate preciza cu exactitate! desi in a 2 sapt de sarcina practic se poate sa nu fii insarcinata, dar tocmai acesta este motivul pt care se calculeaza din prima zi a menstruatiei, pt ca nu se se poate spune exact cand s-a produc conceptia!
Doctorul a calculat corect ai 12 sapt si 4 zile astazi!
andra_p
Postat: Wednesday, August 1, 2012 12:08 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 6/20/2012
Postari: 188
e imposibil mai mult de 2 luni...in astea 2 luni va trebui sa nu ma duc la facultate, si la medicina se platesc toate absentele, plus ca daca ai prea multe absente la cursuri, nu mai intri in examene... si as risca sa pierd anul, nu imi permit, sunt una din cele mai bune studente de la mine din an... 6 luni ar insemna tot semestrul 2 de facultate.. si e imposibil sa ma trezesc noaptea ca sa alaptez, si la 7 sa fiu treaza ca sa plec la facultate pt 10-12 ore.. plus ca si logodnicul meu e coleg cu mine, deci nici el nu poate lipsi de la facultate. si ar fi greu sa gasesc cu cine sa las copilul cat as fi la facultate, mama nu e in oras cu mine, si nu isi poate lua liber de la munca... am vorbit cu medicul, a zis ca in principiu 2 luni ar fi suficient, verisoara mea nu a alaptat deloc, caci la nastere avea hepatita c si copilul are 3 ani acum si e perfect sanatos.. deci si alea 2 luni conteaza... si mi s'a zis ca pot pastra la congelator laptele luat cu acea pompa, si il pot duce mamei saptamanal ca sa ii dea la bebe din cand in cand... nu e situatia ideala, dar, alta solutie nu am gasit, ori faceam avort, ori fac asa, facultatea insa nu pot sa o pierd. :)
eu momentan sunt in grecia la parintii logodnicului meu pe perioada verii, am aflat ca sunt insarcinata in saptamana 6, inainte sa vin aici. deci merg la un medic de aici, si in septembrie cand ma intorc imi voi face programare la domnul doctor cristurean de la clinica isis din constanta, ca sa ma supravegheze in continuare.
andra_p
Postat: Wednesday, August 1, 2012 12:11 PM

stiam ca se calculeaza din prima zi a ultimei menstruatii, insa medicul din constanta la care am fost prima data imi vorbea de 2 varste, cea a embrionului de atunci, si cea a sarcinii, ca sunt diferite.. plus ca la mine rar, dar se intampla sa mi se mai deregleze menstruatia cu 2 saptamani. pe mine m'au derutat acele "si 4 zile".. pt ca de pe 9 mai, sunt fix 12 saptamani, nu si 4 zile, de asta nu stiam cum s'a calculat..
aurishta
Postat: Wednesday, August 1, 2012 12:37 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5526
Locatia: Bucuresti
Andra, mie echograful mi-a spus de fiecare data alta varsta a sarciniiras , fiindca se ghideaza dupa niste masuratori. DPN-ul pe care ti-l spune este aproximativ, asa cum ii este si numele, socoteala ta este mai sigura.
andra_p
Postat: Wednesday, August 1, 2012 12:50 PM

masuratoarea mea... e doar aceea care incepe de pe 9 mai, data ultimei menstruatii.. eu una nu am incercat sa concep atunci, s'a intamplat.. nici metoda mea contraceptiva nu era excelenta, foloseam metoda calendarului de vreo 2 ani, 2 ani a mers, dar acum (sunt alergica la latex, pastile nu am voie, ovule am folosit si faceam candidoza de la ele...)... :) deci de pe 9 pe 19 nu ne'am protejat, de pe 19 pe 27 da, si dupa iar nu.. deci banuiesc ca in luna mai mi s'a dereglat menstruatia cumva, ca eram in perioada cu examene... vroiam doar sa stiu daca dupa acea masuratoare era posibil sa raman insarcinata la ovulatia din aprilie, si in mai sa fi fost menstruatie fara sarcina... am facut ieri si azi 2 echo la medici diferiti, primul a zis 12 sapt +/- 6 zile, cel de azi a zis 12 sapt si 4 zile...
aurishta
Postat: Wednesday, August 1, 2012 1:04 PM

Putin probabil sa ai menstruatie peste sarcina (dar nu imposibil). Cel mai probabil ai ramas gravi in jurul datei de 23mai.
andra_p
Postat: Wednesday, August 1, 2012 1:10 PM

cam asa calculasem si eu... adica 3 medici mi'au zis ca sarcina corespunde pt data de 9 mai (primul pe 19 iunie, cand mi'a zis ca am 6 saptamani, si doi acum, ieri si azi).. banuiesc ca nu gresesc toti..pe 23 mai ma protejasem, deci probabil cam pe 19 sau 27, cand posibil sa mi se fi dereglat putin ovulatia, si cum nu m'am protejat, stiu ca metoda calendarului nu e de incredere.. menstruatia din mai a fost normala relativ, eu de obicei aveam sangerare putin mai mult 3 zile, si inca 4 zile f putina, dar atunci a fost 3 zile mai multa, si doar 2 zile mai putina, a fost cu 2 zile mai scurta, dar mi se mai intamplase.
aurishta
Postat: Wednesday, August 1, 2012 1:22 PM

Oricum DPN este doar orientativ, cand se va apropia termenul,medicul va decide care este cea mai potrivita zi pentru interventie. Sa nu te miri ca fiecare echograf va spune altceva, este un lucru foarte intalnit.
Maria & Mario
Postat: Wednesday, August 1, 2012 1:45 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9852
Locatia: Departe-poate prea departe
Saraca fata fool
andra_p
Postat: Wednesday, August 1, 2012 1:53 PM

:))
mmm00
Postat: Friday, August 3, 2012 3:00 PM

Nivel: Membru

Intrat: 5/14/2012
Postari: 40
oooffffff. nu vad de unde as putea sa pun pozeeee plans .
mmm00
Postat: Friday, August 3, 2012 3:01 PM

gata. asta-i burticuta mea la 17 saptamani fara 2 zile.
nu m-am ingrasat deloc si ma ingrijorez...

mmm00 attached the following image(s):
sam_1124.jpg

aurishta
Postat: Friday, August 3, 2012 3:09 PM

mmm.este ok, esti foarte tanara si este normal!computerlove
mmm00
Postat: Friday, August 3, 2012 3:19 PM

Nanny wrote:
Andra sa iti fie de bine! Sa fiti sanatosi amandoi!dance dance Sa nasti usor, insa te-as sfatuit sa-l alaptezi pe bebe mai mult de 2 luni!! Mai ales ca vei fi viitor medic , banuiesc ca stii cat de importanta este alaptarea la san pe o perioada mai lunga ( cel putin 6 luni)Stiu ca trebuie sa te intorci la scoala, dar fa un efort!
La ce doctor mergi?

mama m-a alaptat doar o luna pentru nu am mai vrut eu, am trecut direct la cana. sora mea, care s-a nascut prematur, a supt 1 an si ceva.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed