Cand renuntam la pampers si suzeta? Efecte ale lipsei lor asupra copilului.

Options Cand renuntam la pampers si suzeta? Efecte ale lipsei lor asupra copilului.
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AlexandraL
Postat: Tuesday, June 8, 2010 2:19 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
La noi a trecut episodul cu olita...adica acum e doar un obiect de decor si mai e folosita pe post de scaunel, ca sa ajunga Ioan la ceva ras Deocamdata nu ma stresez, dar cand ajungem in Romania cu siguranta va veni vremea scapatului de scutec...Sa vedem cum o scoatem la capat hainoroc
giulia_mamik
Postat: Wednesday, June 9, 2010 7:55 AM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Iuli wrote:

Si eu tot asa am inceput de vreo 2 saptamani sa o las fara pempers prin casa si vad ca deja s-a obisnuit sa se duca la olita cand trebuie sa faca, se mai scapa o data de doua ori pe zi cand se ia cu joaca sau cu desenele dar le trecem cu vederea sic . Ii mai pun pempers la somnul de amiaza, cand iesim afara si noaptea bininteles.

Giulia vreau sa te intreb tu cand ai inceput sa o lasi si afara fara pempers, cum ti-ai dat seama? A mea cand suntem afara mai spune uneori dar nu tot timpul, cred ca se ia cu joaca, si treaba e ca fiind vara suntem afara aproape jumate de zi.

Dupa ce a inceput sa faca la olita in casa si mi-am dat seama ca nu se mai scapa pe ea...am iesit fara pempers.Dar am avut si afara cateva incidente de vreo 2 ori.Da nu-i bai ca era vara!Practic,tot in luna cand am invatat-o fara olita.Eu zic ca e mai bine asa,sa fie scoasa fara pemers afara,fiindca i se va parea mai comod sa faca un pipi in pempers,stiindu-l la fundulet.Asa,neavandu-l la fundulet,va cere sa faca pipi.

Oricum Iuli,sunteti pe drumul cel bun.Dar renunta si ziua la plimbare la el si ai sa vezi cat de surprinsa vei fi!Pe caldurile astea,pempersul la fundulet e oricum discomfortabil.Daca mergeti mai departe de casa eu zic sa iei o fustita si un chilotel la schimb intr-o gentuta ceva si ai rezolvat cazul in care se petrece vreun incident nedorit.

Iuli
Postat: Wednesday, June 9, 2010 10:00 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/14/2009
Postari: 820
Locatia: Hunedoara
Giulia multumesc mult pentru raspuns pupici Eu chiar ma gandeam sa-i cumpar pentru afara pempars dinacela special pentru fetite care e ca un chilotel dar acum dupa ce am citit raspunsul tau am realizat ca totusi nu rezolv nimic nici cu ala si oricum si fetita va fi derutata - ba cu ba fara. Cred ca-mi fac curaj si o las si afara fara pemp cel putin cat stam in fata blocului. Oricum am observat ca trec si cateva ore bune (2 - 3) intre reprize, cred ca a invatat si sa setina putin ca la inceput facea si la juma de ora.
KRYS85
Postat: Wednesday, June 9, 2010 10:10 PM

Nivel: Senior

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
Andrei al meu sta pe olita de o ora si nu a facut nimicbanghead banghead ,daca il iau face pe el!!!ras
Nici noi ziua nu mai folosim pempi decat daca mergem undeva,am hotarat sa merg cu el sa-si aleaga el ce olita vrea ras da de scapam si noi vara aceasta de pempi ca la toamna sa putem merge la gradinitza!!hainoroc
ANDREEA&BIANCA
Postat: Wednesday, June 9, 2010 11:05 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/11/2007
Postari: 818
Locatia: Bucuresti
Bubu nu a renuntat inca la suzeta,uneori cand e nervoasa doar asta o mai calmeaza...iar cu Bianca,problema e mai mare,nu s-a dezvatat de pampers uff
myha84
Postat: Thursday, June 10, 2010 6:15 AM

Intrat: 2/6/2009
Postari: 2162
Locatia: Baia Mare
Eu nu ii mai pun pampi deloc, nici afara si nici noaptea.Se intampla ,rar, sa mai faca noaptea un pipi dr ii pun un cearsaf absorbant sub ea, iar peste zi se pune singura pe olita sau pe wc,sau daca suntem afara se cere la pipi. Doamne ce bine imi pare ca am scapat , mai trebuie doar sa renunte si la suzeta, sper sa reusim pana la toamna cand merge la gradinita.
Cori83
Postat: Friday, July 30, 2010 5:10 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Edi al meu a renuntat singur la suzeta la 2 ani si o luna. Nu e bine sa fortezi copilul, parerea mea.
Ana
Postat: Friday, July 30, 2010 6:53 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
La suzeta am renuntat de mult,acuma sper sa renunte si la pampers in vacanta noastra in Romania!!
t-mihaela
Postat: Friday, July 30, 2010 7:04 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
Nu i-am fortat niciodata sa renunte la ceva fie suzeta bibe sau sa pampers.Daria inca trage tare la bibe ,o s-o trimit cu el la scoala la toamna hohot Suzeta tot asa tarziu a alasat-o .Arti cu pampersul in lista de cumparaturi...nu-i nimic sanatosi sa fimhainoroc
marinmagda18
Postat: Wednesday, February 9, 2011 2:44 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Baiatul l-am dezvatat total de pampers la 2 ani si 3 luni.
Tot asa fiind vara l-am lasat fara pampers.
Pana a vrut sa faca la olita.
La olita insa l-am pus de la 7 luni,tinut de mine.
Apoi a refuzat cu indarjire olita.
Iar a stat ,iat a refuzat-o.Pana l-am lasat de capul lui si nu am mai insistat.
Noaptea mai face,dar nu fac un caz din asta caci eu am facut noaptea in pat pana la 13 ani jumate.
Pana sa inceapa gradinita tot faca pe el.
Se ascundea si facea.De ambitie.
Iar acum a invatat sa faca absolut tot la WC.
Ia promis sotul ca ii da joc la calculator si de atunci nu mai am treaba cu el.
Iar cu fata nu insist.Deja vine cu oala singura si se aseaza pe ea,fara a face nimic.
Oricum la vara o las fara pampersi.Doar in chilotei.Poate se dezvata mai repede.

Iar cu suzeta baiatul a supt suzeta pana la 7 luni.Si l-am dezvatat accidental.I-am luat alt model si nu i-a placut,iar in 3 zile nu a mai vrut suzeta.
Fara prea mare scandal.
Fata insa nici nu a primit-o de mica asa ca nu am avut pe cine invata,nu dezvata de suzeta.cool

alimami
Postat: Friday, February 25, 2011 7:02 PM

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
E a scapat de suzeta de cateva zile,la 2ani si 3luni trecute.A cerut-o la somn,i-am zis ca am dat-o unui bebe mic,a marait,a urlat putin dupa ea si gata.la cresa nu i-au mai dat-o..nush exact ce i-au zis..numa sa nu le gaseasca prin casa..ca nush nici eu unde sunt toate..avea vreo 7...
Fluturas
Postat: Wednesday, June 15, 2011 11:24 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
"uu ham" suzeta noastra.acum 2 seri ii cautam in disperare suzeta si nu i-am gasit-o nicaieri si i-am spus la lukas ca a papat cutu(cainele) suzeta si de atunci nu o mai are.nu face urat,singurul lucru ce vad e ca adoarme mai greu,mai tarziu,adica dupa ce il pun in pat,el mai joaca,vorbeste,canta si abea dupa vreo jumatate de ora adoarme.
haios a fost ca l-am trimis sa ii spuna la tati ca a papat cainele suzeta si s-a dus el saracul si a spus "tata uu ham"
intre timp s-a gasit si suzeta,dar ramane ascunsa
ingerash
Postat: Wednesday, June 15, 2011 11:27 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Lukaspupici newclap Fluturash,ai fost inspiratahohot
Fluturas
Postat: Thursday, June 16, 2011 12:14 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
pe moment da,dar daca ar plange dupa suzi,nu mai sunt tare,i-as da-o fara sa ma gandesc.sper totusi sa se obisnuiasca fara
alimami
Postat: Thursday, June 16, 2011 6:38 AM

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
Fluturas wrote:
pe moment da,dar daca ar plange dupa suzi,nu mai sunt tare,i-as da-o fara sa ma gandesc.sper totusi sa se obisnuiasca fara

Eu zic sa nu te intorci inapoi,daca tot ati facut-o.Si E a mai cerut-o in vreo 2seri chiar dupa ce i-am luat-o si apoi mai vedea pe la copii in carucioare,pe afara.Dar ii explicam frumos ca aia de prin carucioare sunt bebelusi,iar ea e mare mare sic Am pastrat suzetele sa le am de amintire,dar atat.
La pampers o lasam fara el si facea prin casa(a facut de vreo 4ori,ca nu dorea sa zica si se ascundea sa faca), apoi am luat-o si i-am explicat ca orice o trece,nu facem prin casa,i-am aratat ca noi facem la wc,am tinut-o pe olita cu mine in baie-eu pe wc,ea pe olitza. Am incuiat baia cand o trecea,cu noi doua inauntru, deci nu a putut pleca prin casa, am tinut-o pe olitza si i-am tot zis Bravo.Ea zicea Gata, se ridica si nu facea nik.Cerea sa-i pun pampers cand o trecea, nu mai vroia sa stea pe olita.Pana la urma nu avea scapare ca o trecea rau,asa k a facut pe olitza.Oricum, vreo 2 zile am fost atenta sa o prind cam cand o trecea.Apoi a inceput sa faca tot des,ff des,de am crezut ca are infectie urinara,dar ea biata doar voia sa o laudam, sa-i zicem Bravo bravo.Cam un weekend a fost perioada de varf. Acum ii mai pun noaptea,ca ea bea mult lapte seara si peste noapte o trece.Vreo 2nopti s-a cerut la olitza, desi avea pampers,iar apoi am lasat-o fara si intr-o noapte a facut in pat.Noaptea asta i-am pus iar pampers,dar dimineatza era gol.Dimineatza o pun pe olita si face,apoi merge la cresa.La cresa nu au treaba cu ea,iar la somnul de amiaz nu-i pune pampers.In principiu am scapat,face si caca si pishu la olita, desi la caca e mai greu pt ca a tot fost constipata si asociaza olita cu caca si durerea.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed