Cand mergi la un psiholog?

Options Cand mergi la un psiholog?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Friday, February 6, 2009 10:24 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17753
Locatia: Bucuresti
Cand iti dai seama ca te-ar ajuta sa mergi la un psiholog?

Ce asteptari ai de la el, cum ar trebui sa decurga o sedinta din punctul tau de vedere?

Credeti in psihologi si in faptul ca poate asa va puteti rezolva unele semne de intrebare?
shirel
Postat: Friday, February 6, 2009 11:30 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11790
Locatia: israel
Adriana ,un topic foarte bun si de abia astept sa discutam aici .Vreau sa spun ca in Israel aproape fiecare merge la psiholog,exact cum merge sa discuti cu un doctor despre analizele care nu ti-au iesit perfecte sau cum mergi sa faci sport ,inot etc.Eu cred ca v-am povestit undeva ca am mers o lunga perioada de timp la un psiholog care intradevar m-a ajutat sa -mi revin din faza de tulburare in care am fost dupa moartea tatalui meu.
O asemenea vizita la psiholog ne poate fi de mare folos pentru a ne descarca sufletul in primul rand cuiva si mai ales ca acel cineva este si in domeniu,deci el poate sa descopere ca acolo unde noi nu vedeam decat probleme si totul in negru exista si sansa de a ne simti bine.Unde este criza este si salvare,dar asta nu inseamna si chiar nu trebuie sa ne asteptam la asa ceva ca toate problemele noastre sa dispara cu ajutorul lui.El poate fi doar un colac de salvare care ne va putea ajuta sa privim lucrurile in alt fel si asta nu ne va lasa sa ne inece,ne va provoca la o schimbare si ne va ajuta sa o punem in practica.Binenteles ca totul depinde de noi!
Relatia cu psihologul trebuie sa fie o relatie amicala dar in care sa ne simtim bine si linistiti in prezenta lui si sa nu fim fortati a face ceea ce noi nu suntem inca pregatiti.Trebuie sa fie as spune o relatie umana ,nimeni nu conduce pe nimeni,psihologul sa nu ne controleze vezi aici nu ai facut bine ,sau nu esti in stare ,ci impreuna cu noi sa discute caile pe care trebuie sa le refacem in interior,sa ne relaxeze sa ne conecteze din nou la resursele noastre personale sa ne gaseasca sensul as spune personal in viata.
Aceste vizite ale mele la psiholog pe parcursul de 5 luni sau 6 chiar nu mai tin exact minte o data pe saptamana m-au facut sa vad ca nu mi s-au inecat chiar toate corabiile si gata trebuie si eu sa mor (asa cum eu vroiam si simteam banghead pale pale ) ci ma facut sa-mi regasesc din nou linistea si acceptarea vietii mele fara tata la care am tinut si tin enorm.
Ptr. mine a fost ca o hrana dupa o perioada in care am facut grva foamei.ras
t-mihaela
Postat: Friday, February 6, 2009 11:51 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
Eu am cel mai bun psiholog langa mine, gratis si de incredere chitara Ma gandeam si eu sa consult unul profesionist dar ce stie el ce-i in sufletul meu?Nmic .Cred ca in primul rand familia ar trebui sa te consilieze si daca nu gasesti la ei sprijin atunci psihologul ar fi ultima solutie.Mie consoarta mea imi da incredere si echilibru...mai ceva ca un psiholog firstprize
shirel
Postat: Saturday, February 7, 2009 12:05 AM

t-mihaela wrote:
Eu am cel mai bun psiholog langa mine, gratis si de incredere chitara Ma gandeam si eu sa consult unul profesionist dar ce stie el ce-i in sufletul meu?Nmic .Cred ca in primul rand familia ar trebui sa te consilieze si daca nu gasesti la ei sprijin atunci psihologul ar fi ultima solutie.Mie consoarta mea imi da incredere si echilibru...mai ceva ca un psiholog firstprize

Astazi sunt poate de acord cu tine 50% dar totusi un psiholog poate sa ne ajute in cu totul alt fel decat poate sa ne ajute familia sau sotul care ne cunoaste bine.el poate sa ne ajute sa vedem unde gresim ,de ce gandim asa cum gandim ,de ce cateodata facem din nemultumire sau nereusita un stil de viata si multe altele .
Eu una totusi cred ca un ajutor de la o persoana calificata in domeniu poate sa ne schimbe mult mai mult decat noi gandim,de aceia
cand ne punem multe intrebari de genul "de ce?"unde gresim si ce trebuie sa schimbam in viata noastra psihologul ne poate ajuta foarte mult.

Cineva odata mi-a spus in momentul in care ai vreo problema sau ceva care te framanta opreste un om strain si povesteste-i tot.Astfel te vei usura doar gandindu-te ca ai povestit la cineva necunoscut ceea ce te macina si nu ramai tu aia singura care se zbate cu problema .ras pupici pupici
t-mihaela
Postat: Saturday, February 7, 2009 12:42 AM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
Am incredere in psohologi, uneori iti dau raspunsuri neasteptate si te indruma pe cai de tu nici nu le inchipuiai.INsa tre sa gasesti unul bun, cu tact .UNii te iau cu intrebari indiscrete de la inceput ca nu stii daca esti la interogatoriu sau la psiholog.La inceputul sedintei eu n-as suporta mai mult de 3 intrebari directe si vreo alte trei venite din context.Psihologul bun te face sa te simti confortabil.Shirel , ai si tu dreptate ca si eu am unele lucruri pe care nu le-as impartasi cu soatza ,mai bine mi-ar prinde o prietena buna adica sa-l discut pe el nitel ca de ce face una alta bataus Dar astea sunt nimicuri.Deci sa raspund la intrebari ca m-am pierdut in povesti:

1-cand vad ca nimeni altcineva ( sot, prietena, mama etc ) nu mi-ar fi de ajutor.Deci psihologul ar fi ultima solutie
2-am pretentia sa fiu tratata bland, cu intrebari venite din context ,nu puse direct si sa nu se grabeasca sa-mi invadeze intimitatea ,incetul cu incetul spun tot dar da-mi timp hohot
3-da cred in psihologi , uneori pot face minuni .

ingerash
Postat: Saturday, February 7, 2009 10:41 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Da,cred in psihologii firstprize am avut si am ocazia sa discut cu ei.La cursul de terapie;astrologie{ce implica psihologie}pe care l-am facut am invatat foarte multe,de la a asculta pana la a gasi in subconstient "cauza".
leut
Postat: Saturday, February 7, 2009 1:24 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Mi-e si teama sa scriu la topicul asta si asta pentru ca sa nu fiu inteleasa prost. Pana acum, si slava Domnului am fost de cateva ori incercata, am reusit sa ma adun singura si sa-mi revin. Cred ca asta m-a ajutat sa devin si mai puternica. Ma mai spus-o pe undeva...autosugestia si increderea in tine sunt esentiale. Ma gandesc, totusi, ce ar putea sa ma dea peste cap astfel incat sa nu pot depasi vreun moment al vietii. Sper sa am de parcurs un lung drum...
shirel
Postat: Saturday, February 7, 2009 2:26 PM

leut wrote:
Mi-e si teama sa scriu la topicul asta si asta pentru ca sa nu fiu inteleasa prost. Pana acum, si slava Domnului am fost de cateva ori incercata, am reusit sa ma adun singura si sa-mi revin. Cred ca asta m-a ajutat sa devin si mai puternica. Ma mai spus-o pe undeva...autosugestia si increderea in tine sunt esentiale. Ma gandesc, totusi, ce ar putea sa ma dea peste cap astfel incat sa nu pot depasi vreun moment al vietii. Sper sa am de parcurs un lung drum...

Nu trebuie sa avem probleme chiar atat de grave pentru a merge la un psiholog.Nu este deloc adevarat.Aici in Israel v-am spus c-am majoritatea au psihologul lui cum au doctorul de familie.Este ceva foarte normal si foarte indicat tuturor,nu mai este ca in trecut cand se gandea ca cine merge la un psiholog sigur nu prea este intreg cat despre psihiatru chiar nu mai spun .Astazi viata noastra este mult mai stresanta ca inainte si de aceia apelam de multe ori la acel psiholog care cu adevarat ne poate mai linisti sau mai echilibra si sa vedem totul in alt fel de unghiuri.
Ce mai este aici si este foarte trend psiholog pentru copii ,cand sunt divorturi in casa,certuri ,cand se naste al doilea copil in familie si primul este gelos psihologul de copii are raspunsul pentru a ne ajuta copii nevinovati.Apropo fiecare scoala aici are un psiholog al ei.

Angi,sa-ti deea d-zeu putere sa ramai tot timpul asa cum esti si sa nu
ai parte niciodata de ceva care sa-ti dea totul peste cap.computerlove computerlove iloveyou
leut
Postat: Saturday, February 7, 2009 3:11 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Multumesc frumos, Angelica!pupici
Sa nu ma intelegi gresit, psihologii ajuta foarte mult, stiu. As fi vrut sa fac parte din bransa lor, da'...lasa ca ajut destul de multi prieteni, asa ca...profesez si eu, oarecum!ras
katy_lumika
Postat: Saturday, February 7, 2009 9:28 PM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
Cateodata e nevoie de o sedinta de genul. Iti comunica niste idei de care nu stiai, dar mai departe depinde de tine cat de mult vrei sa te ajuti. Sunt pro dar nu foarte mult...au si ei problemele lor:018:
bereea
Postat: Sunday, February 8, 2009 10:54 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22708
Mi-ar place cateodata sa apelez la un psiholog.Poate ar putea sa-mi dea confortul de care am nevoie si sigur ar sti sa ma asculte.Ce conteaza daca as vorbi numai eu, dar macar m-ar asculta.
kali
Postat: Sunday, February 8, 2009 11:07 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14333
Si eu as apela daca as simti nevoia... daca as trece prin incercari carora as simti ca nu fac fata; dar nu as sti la ce sa ma astept.
Probabil esential e sa te simti confortabil cu persoana respectiva; si sa aiba tact.
carla
Postat: Sunday, February 8, 2009 11:46 AM

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Eu cred ca am sa apelez in curand
amalia
Postat: Saturday, July 11, 2009 11:48 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 5/24/2009
Postari: 531
eu am apelat la un psiholog foarte bun, care m-a ajutat foarte mult,daca nu faceam asta nu stiu cum as fi depasit trauma aceea.Ajunsesem de plingeam pe strada ,nu ma puteam controla ,a fost foarte greu
Deci as recomanda terapiile cu incredere celor ce au nevoie de ele
amalia
Postat: Saturday, July 11, 2009 11:51 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 5/24/2009
Postari: 531
daca sunteti careva din Craiova va pot recomanda psihologa mea o doctorita super de treba,care sigur va va ajuta
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed