Cand mergi la un psiholog?

Options Cand mergi la un psiholog?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
zaza_
Postat: Thursday, August 8, 2013 8:25 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Vreau si eu un psiholog in momentul asta. Cray
bereea
Postat: Thursday, August 8, 2013 8:42 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22709
Ce s-a intamplat, Zaza?
Anelise
Postat: Friday, August 9, 2013 6:39 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Zaza, sper ca esti ok... DistanceKiss
roxinthya
Postat: Friday, August 9, 2013 4:27 PM

Nivel: Senior

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7209
Locatia: Bucuresti
Zaza - viata e frumoasa! Capul sus!!!!computerlove
Pupici!!!!Cheek Kiss
BogdanE
Postat: Friday, August 9, 2013 7:09 PM

Nivel: Membru

Intrat: 8/9/2013
Postari: 1
Locatia: Galati
Exista multa confuzie in ceea ce priveste meseria de "psiholog". Multa lume confunda nomenclatura de psiholog cu cea de psihoterapeut (uneori in confuzia asta se ma amesteca si psihiatrul si psihanalistul).

Eu va pot da niste exemple despre cand se poate apela la un psihoterapeut.

Si daca sunteti in Galati sau Braila va recomand: http://www.PsiHolistic.ro . Eu am beneficiat de serviciile si recomand fara nici o retinere, la fel cum am recomandat si prietenilor mei care au avut nevoie.

Psihoterapia e probabil cea mai eficienta solutie pentru vindecarea celor mai multe forme de suferinta psihologica (stiu ca suna grav dar asta poate fi de la o depresie usoara sau lipsa de hotarare pana la atacuri de panica sau insomnii), indiferent de cauzele acestora.

Psihoterapia poate fi recomandata si de medicul de familie sau de catre medicul psihiatru, atunci când acestia constata faptul ca sursa tulburarii acuzate de pacient nu este una de natura fiziologica ci mai degraba una de natura psihologica.

Psihoterapia este un domeniu situat la granita dintre medicina si psihologie. Este o modalitate de tratament prin mijloace si metode stiintifice si se concentreaza pe reducerea sau eliminarea unor simptome, tulburari mintale sau stari de suferinta, comportamente disfunctionale, modificarea atitudinilor, incurajarea maturizarii si dezvoltarii sanatatii unei persoane.

Aici voiam sa ajung. La psihoterapeut nu te duci neaparat daca ai o "problema", e un mediu care ajuta dezvoltarea personala si maturizarea psihica autentica.

Sper sa ajute pe cineva descrierea mea, daca mai aveti intrebari puteti posta oricand ori ca reply la post-ul asta ori mesaj privat.

Bogdan
sousourel
Postat: Saturday, August 10, 2013 10:06 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
E reclama? nu e?

Unde e consfuzia? Psihologul e cel care a facut studii de psihologie. Daca se orienteaza intr-o directie anume de terapie (cognitiv-comportamentala, psihanalitica, NPL, psihodrama, etc) devine psihoterapeut (de factura psihanalitica, de ex) Psihiatrul e cel care a terminat medicina (deci este medic) si face specializare in psihiatrie (disciplina medicala), sau desigur, se orienteaza spre terapie.
miruna.mura
Postat: Tuesday, December 31, 2013 12:14 AM

Intrat: 12/31/2013
Postari: 1
Buna ziua,

Va rog frumos, daca ma puteti ajuta, as avea mare nevoie de un psiholog bun in Craiova.
Este singura solutie pe care o mai vad, in momentul de fata.... :((
Adresa mea de mail este: amira.ari@gmail.com.
Va multumesc din suflet!
Aidualc
Postat: Thursday, November 5, 2015 3:28 PM

Intrat: 11/5/2015
Postari: 3
Locatia: Craiova
Buna ziua, am mare nevoie de un psiholog bun in Craiova, poate cineva sa imi sugereze un nume bun? Imi puteti scrie pe adresa: claudia.badea@ymail.com. Va multumesc!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed