cand invatam culorile?

Options cand invatam culorile?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mela
Postat: Monday, March 14, 2011 12:11 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Larisa stia culorile de baza:rosu,albastru,verde,negru,galben la un an jumate,am si un filmulet care dovedeste asta.
Mihaita m-a cam pus pe ganduri,la 3 ani zicea ca verde e rosu alcool insistam si ma necajeam vazand ca nu deosebeste culorile,insa el radea de mine sic pana am descoperit ca daca e intrebat in flamanda le recunoaste.asa ca intr-o zi,l-am santajat,i-am zis ca nu-i dau/fac nu mai stiu ce pana nu-mi aduce un creion rosu,apoi unul verde,apoi unul albastru si tot asa,uite ca baiatul meu stia toate culorile ras
oanamaria
Postat: Friday, November 18, 2011 11:20 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Stefan nu vorbeste bine ,dar stie toate culorile !
alexandrabogdan
Postat: Friday, November 18, 2011 12:13 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
noi nu stim culorile dar stim numara pana la 5. ar trebui sa insist pe faza cu culorile? sau sa o las in pace?
oanamaria
Postat: Friday, November 18, 2011 12:50 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Sara e atat de mica are timp sa invete culorile la timpul lor!
petronela_gav
Postat: Friday, November 18, 2011 10:35 PM

Intrat: 11/5/2009
Postari: 1537
Locatia: Piatra Neamt
Anastasia deosebeste doar unele culori. Stie care sunt ghetele rosii, pantofii albi, daca vede rosii sau ardei rosu in mancare ne spune.
Fluturas
Postat: Saturday, November 19, 2011 5:08 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
alexandra,las-o in pace.oricum pare isteata daca la un an si 10 luni numara pana la 5.lukas zice doar "doi-patu".ii zic si culorile dar inca nu vad sa stie ceva.el a inceput sa vorbeasca bine(incat sa il intelegem noi,bineinteles) aproximativ cand a implinit 2 ani.cei mari au invatat culorile toate in spaniola prima data si abea in romaneste
escu02003
Postat: Monday, November 21, 2011 12:44 PM

Nivel: Membru

Intrat: 11/15/2011
Postari: 7
Locatia: Bucuresti
alexandrabogdan wrote:
noi nu stim culorile dar stim numara pana la 5. ar trebui sa insist pe faza cu culorile? sau sa o las in pace?

Am trecut si eu prin aceasta etapa. Prietena mea psiholog a testat-o, a pus-o sa sorteze bomboanele pe culori (erau 4 culori, rosu, portocaliu, galben si albastru) A sortat bomboanele pe 3 culori. Rosu si portocaliul (erau foarte aproape ca nuanta) le-a considerat de acelasi fel.
Copii de 1,5-2 ani stiu 2 culori distincte puternic(adica, rosu si verde sau rosu si albastru, nu culori apropiate)
E posibil ca fata ta sa stie culorile dar nu cum se numesc ele. Ai rabdare cu ea, va mai creste si va sti mai multe :)
qwe
Postat: Sunday, December 18, 2011 5:35 PM

Nivel: Membru

Intrat: 3/13/2011
Postari: 5
Baiatul meu are 3 ani si 4 luni si stie toate culorile, le pronunta pe toate, fiecare in ritmul lui zic eu.
gabyta
Postat: Saturday, February 25, 2012 11:52 PM

Intrat: 1/20/2011
Postari: 3242
Locatia: spania (Ro -Sebes AB)
Alex la 2 ani stie culorile,,mai incurca verde cu galben dar depinde de nuanta daca sunt prea deschise la culoare doar,,de numarat numara pana la 15 in spaniola si pana la 10 in romaneste si engleza,,repeta mereu cu sorasa,,ea la invatat pe engleza si de la 10 la 15 in spaniola,,, cantand,,,asa stie si zilele saptamanii si mai nou tot canta un cantecel cu lunile anului ,,Lucia zice o luna ,el cealalta si tot asa ,,toate lunile el singur nu le stie,,dar asa in joaca ei prind imediat,,,,am inceput de cateva luni sa vorbesc cu el amandoua limbile(romana si spaniola) si vad ca le intelege perfect deja pe amandoaua dar am observat cand vorbesc eu cu el in romaneste de multe ori imi raspunde in spaniola ,insa daca vorbeste mamidin romania la tef cu mine si el aude atunci si el raspunde in romaneste ras ras
deci,,,fiecarui copil ai trebuie dat timpul lui pupici computerlove
Paula15Paulik
Postat: Sunday, February 26, 2012 1:36 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Cel mai usor mod de a invata culorile este sa le asociezi cu cv :)
Eu am invatat-o pe Selly un cantecel,poate va ajuta cu ceva:)) :
Culorile se cearta,ca vor sa stie bine:care-i mai importanta,si ma-ntreaba pe mine...eu raspund:Soarele e galben,verde este frunza...Cerul e albastru,rosie e buburuza.Orange este polenul,violeta o floare,inigo fluturasul,totul e culoare!
Inca le mai incurca cateodata,dar nu-mi fac griji pentru asta...si nu vreau sa o presez pe subiectul asta...oricum,va invata pana intra in clasa I culorile:))
Cel putin stie curcubeul:)
Succes tuturor piticilor in a invata corect numere,culori,iar mamicilor multa rabdare! Pupiceiii:*:*:*
PrincessLilou
Postat: Thursday, May 3, 2012 6:23 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/4/2009
Postari: 979
Locatia: Australia
din cate am citit ce ati scris voi n-ar trebui sa ma stresez cu culorile, desi eu pana acum am stat cu frica in san ca fiica-mea ar fi daltonista. ras
se pare ca avem sanse sa le stapanim si pe astea...
bulinutza
Postat: Thursday, May 3, 2012 3:25 PM

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
Noi stiam toate culorile dinainte cu putin de 2 anisori...:018:
PrincessLilou
Postat: Sunday, October 7, 2012 4:24 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/4/2009
Postari: 979
Locatia: Australia
acum mi-am dat seama ca ea de fapt stie culorile foarte bine dar se mai prosteste in joaca... topai
ingerash
Postat: Thursday, March 12, 2015 8:16 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
David cunoaste culorile ,chiar si pastelurile.
Copii vostri au preferinte?Azi de exemplu a facut fluturasi cu rosu si albastru.Uneori refuza un chilotel,un tricou,nu ii place culoarea,zice.
sousourel
Postat: Friday, March 13, 2015 9:40 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Daaaaras La noi preferintele sunt pentru mov, roz, rosu. Cu mult sclipici, inimioare si tot asaras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed