cand invatam culorile?

Options cand invatam culorile?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
lloryy25
Postat: Wednesday, December 3, 2008 1:53 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 7/15/2008
Postari: 119
Locatia: galati
Buna fetelor!Nu stiu daca mai este un topic care trateaza aceasi tema, dar am si eu o problema!
Am o fetita de 2 ani si 8 luni si inca nu recunoate culorile.Din cele cele mi-a spus medicul meu de familie acest lucru este posibil dupa trei ani, dar sunt un pic panicata.Eu am un defect de vedere care poate implica si discromia ce poate fi genetica asa ca ..............Ce imi puteti spune?sorry1
ninetem
Postat: Wednesday, December 3, 2008 2:41 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/19/2007
Postari: 1404
Locatia: Bacau
Eu zic sa nu intrii in panica si sa mai astepti! Acum nu poti sa-ti dai seama.
sousourel
Postat: Wednesday, December 3, 2008 3:04 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Idee: aranjeaza piese colorate diferit (lego sau cuburi de constructie, etc) in functie de culoare. Apoi le amesteci si o indemni sa sorteze dupa culori. Nu o sa mearga chiar din prima, dar dupa putin exercitiu o va face. Victor a invatat in felul asta culorile pe la 1 an.

Pentru verificarea existentei unei tulburari in vederea colorata, exista o serie de cartonase, concepute special pt asa ceva. Poti sa le printezi si sa vezi daca distinge forma de fond. Sau poti chiar tu sa desenezi anumite obiecte pe care le cunoaste si fondul in culori apropiate, trecand prin toata gama si poti sa-ti dai seama daca distinge forma de fond. Succes!
lloryy25
Postat: Thursday, December 4, 2008 8:26 AM

Intrat: 7/15/2008
Postari: 119
Locatia: galati
Va multumesc mult pentru idei,dar am incercat in toate felurile sa observ "neputinta" ei .Ceea ce voiam de fapt sa stiu varsa la care copii vostri au stapanit aceste cunostinte ca sa-mi dau seama daca trebuie sa mai am rabdare sau din contra trebuie sa plec la oftalmolog!
roxy_oxxy
Postat: Thursday, December 4, 2008 5:54 PM

Intrat: 6/11/2008
Postari: 2571
Locatia: buc
cel mai bine un copil invata culorile daca le asociezi cu unele lucruri.........ex:sorele-galben; cerul-albastru; iarba-verde; etc....... la varsta de 3 ani un copil poate indentifica aceste 3 culori......... la gradinita la mine am uni copii care au 5 ani si incurca culorile.......... Stai linistita
raly
Postat: Wednesday, January 27, 2010 8:23 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25864
Locatia: M e d i a s
Si noi cunoastem marea majoritate a culorilor si exact asa cum a zis Roxy le asociaza cu cate ceva!newclap newclap
snowdrop
Postat: Sunday, March 14, 2010 10:54 AM

Intrat: 3/26/2007
Postari: 1462
Locatia: Ro. Bzzzz
Si noi la fel am invatat culorile - roz e de fetite! alcool verde - de la omuletul verde de la semafor, rosu - de la rosie ... recunoaste negru, alb, maro. Avem o problema la galben si albastru!
myha84
Postat: Sunday, March 14, 2010 11:38 AM

Intrat: 2/6/2009
Postari: 2162
Locatia: Baia Mare
Eu i-am cumparat un joc cu bilute colorate ,cre ii place la nebunie .La inceput o puneam sa mute bilutele si ii spuneam ce culoare are fiecare, acuma imi spune ea mie, le mai incurca dar sunt multumita de cat stie deocamdata.
roxanik
Postat: Thursday, December 23, 2010 12:04 PM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 229
Locatia: in my heart ...
Noi am avut niste cartonase colorate, pe care erau fel de fel de culori. Si le-am spus in parte cum se numeste culoarea, apoi le-am pus sa repete dupa mine. Am muncit cateva zile cu ele, pe la 2 ani si 4 luni, si intr-un sfarsit am reusit.
Katrina
Postat: Thursday, December 23, 2010 1:49 PM

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3451
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Eu,cam de pe la 11 luni,am inceput sa aduc in discutie culorile.
Ex:
-ne imbracam cu puloverul rosu;
-punem caciulita mov;
-luam farasul albastru;
Si tot asa de fiecare data repetam culoarea si pe la 1 an si 6 luni cunostea culorile de baza:alb,albastru,rosu ,galben,verde ,maron,negru si portocaliu.Pe la 2.5 ani incepea sa distinga binisor nuantele,astfel ca la 3 ani si jumatate cand a mers la gradi se descurca foarte bine la recunoasterea culorilor .
Eu cred ca totul sta in exercitiu si multa comunicare.
alimami
Postat: Thursday, December 23, 2010 3:55 PM

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1845
Locatia: Romanica
Katrina wrote:
Eu,cam de pe la 11 luni,am inceput sa aduc in discutie culorile.
Ex:
-ne imbracam cu puloverul rosu;
-punem caciulita mov;
-luam farasul albastru;
Si tot asa de fiecare data repetam culoarea si pe la 1 an si 6 luni cunostea culorile de baza:alb,albastru,rosu ,galben,verde ,maron,negru si portocaliu.Pe la 2.5 ani incepea sa distinga binisor nuantele,astfel ca la 3 ani si jumatate cand a mers la gradi se descurca foarte bine la recunoasterea culorilor .
Eu cred ca totul sta in exercitiu si multa comunicare.

In ce sens cunostea culorile de baza la 1an jumate?Le stia zice pe fiecare? Ca a mea nici la 2ani nu zice cuvintele ce denumesc culori.Sau cand spui "nuante" la ce te referi? Deschise si inchise?
Chiar nu cred ca un copil la 2ani stie zice toate culorile si nuantele,desi sunt convinsa ca le diferentiaza. La 3ani jumate in schimb,consider ca e normal sa stie culorile.
mikaela
Postat: Thursday, December 23, 2010 5:53 PM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Fetita mea are 2 1/2 ani si stie deja culorile principale, formele, alfabetul si numara pana la 10 in doua limbi.Stie animalele, diferenta intre ele (mic/mare/mijlociu), sunetele asociate lor, ce manaca fiecare animal si daca face ou sau lapte etc.
Sunt niste jucarii, cutiute cu forme colorate cu care a invatat culorile. Acum deseneaza/mazgaleste si isi alege singura culorile. Stie de inchis/deschis, dar nu stie diferenta intre ele, uneori zice "negru inchis" ras

Pe la 18 luni, copilul incepe sa recunoasca diferite culori si tot atunci incepe sa observe similaritati si diferente intre forme, marimi si textura. Va mai dura insa pana e capabil sa le si spuna, majoritatea copiilor pot numi cel putin o culoare pana la 3 ani. Intre timp, copiii iubesc sa se joace si sa-si dezvolte repertoarul de culori, prin adaugarea unora noi. S-ar putea sa te surprinda faptul ca recunoaste multe culori dar fara a fi capabila sa le denumeasca. Comunicarea e cea mai importanta, jucariile sunt dar o adaugire, poti sa inventezi jocuri de "potrivire a culorii" zicand "Vad o floare rosie" dar inainte de a i-o arata, astepti sa o vada ea intai. Daca poarta un tricou verde, intreaba daca vede si altceva imprejur cu aceeasi culoare.
Copiii la aceste varste adora cartile cu poze, mai ales cele cu forme si culori. Poti incepe prin a-i cere sa identifice lucruri non-verbal, de ex: "Poti sa-mi arati patratul rosu?" si lasi copilul sa puna degetul pe patrat. Cu cat invata mai mult culorile, poti reversa jocul, aratandu-i formele si intreband "Ce culoare e acest triunghi?". In orice fel ai face-o, este bine si ea va fi incantata sa-ti demonstreze cat de multe stie. Cand a gresit, nu o critica sau pretinde ca are dreptate, in schimb numeste tu culoarea corecta cu un ton al vocii incurajator.

Se pare ca postarea e de vreo 2 ani, ma intreb daca a fost la oftalmolog si ce i s-a zis...Basketball

mikaela attached the following image(s):
blocuri colorate.jpg cercuri.bmp cutiuta cu forme colorate.jpg sarme joc.jpg melissa and doug clock shape puzzle.jpg

qwe
Postat: Sunday, March 13, 2011 7:47 PM

Nivel: Membru

Intrat: 3/13/2011
Postari: 5
Al meu baiat a inceput sa invete culorile la 2 ani,iar acum la 2 ani jumatate recunoaste rosu,verde,albastru,galben,negru(atat mi-am dat eu seama din ce l-am intrebat).Pe toate le-a invatat dupa culorile masinutelor din colectia lui:)fiecare are ritmul lui,consider..
Katrina
Postat: Sunday, March 13, 2011 9:22 PM

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3451
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
alimami wrote:

In ce sens cunostea culorile de baza la 1an jumate?Le stia zice pe fiecare? Ca a mea nici la 2ani nu zice cuvintele ce denumesc culori.Sau cand spui "nuante" la ce te referi? Deschise si inchise?
Chiar nu cred ca un copil la 2ani stie zice toate culorile si nuantele,desi sunt convinsa ca le diferentiaza. La 3ani jumate in schimb,consider ca e normal sa stie culorile.

Am uitat complet de acest topic.

Alimami,da ,la un an si jumatate cunostea culorile de baza .Daca il ii spuneam,de exemplu, sa-mi dea cubul rosu, sau albastru... mi-l dadea corect .
Cat despre nuante stia care roz,lila,gri,bleu,iar la verde si maro spunea ca e deschis sau mai inchis.

Fiecare copil isi are ritmul sau,dar cum spuneam mai sus ,multe abilitati tin de exercitiu .
alimami
Postat: Monday, March 14, 2011 11:34 AM

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1845
Locatia: Romanica
Acum si Eliza stie culorile,in sensul ca le si spune,nu numai le arata.La fel,stie sa aduca cuburile de diferite culori,daca ii cer,sau betisoarele.Nuante inca nu am invatat-o.Stie si cifrele pana la 10 si cateva litere.Recunoaste culori,litere si cifre pe strada,la televizor, prin casa,oriunde le vede.Acum are 1an si 4luni,dar cam de 1luna le stie.Totusi,mi se pare cam repede la 1an jumate sa spui culorile.Acum,la varsta ei mi se pare normal sa stie astea.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed