Cand cineva drag moare...Cum sa-i spunem copilului?

Options Cand cineva drag moare...Cum sa-i spunem copilului?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanalaurisa
Postat: Monday, December 3, 2007 9:27 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597

Moartea este un soc pentru noi toti si unii dintre noi mai purtam inca vie in suflet moartea cuiva drag,pe care, desi l-am ingropat,parca nu am facut ritualul de despartire si parca,din aceasta pricina,acel cineva tot mereu moare pentru noi.
Cu atat mai mult pentru un copil mic,care s-a simtit bine si pentru care prezenta acelei fiinte dragi a fost un reper de viata pozitiv,iar disparitia ei este un lucru de neacceptat si de neinteles.
Degeaba ii spui ca a murit,moartea este un lucru abstract.In mod sigur se va speria de tristetea si plansul tau,se va speria sa nu fi facut el ceva rau,sa nu fie el cumva vinovat.

FOLOSESTE CUVINTE SIMPLE,EXPLICA-I INTR-UN FEL PE CARE SA-L INTELEAGA

Solutia este sa-i vorbesti despre moartea acelei persoane,dar avand in minte ceea ce poate intelege cel mic.
"Bunica a murit,asta inseamna ca nu va mai veni la noi!"

Contrar psihologiei noastre de adulti pe care metafora ne ajuta sa nu traim atat de brutal un eveniment dureros,pentru copii nu este utila.Nu este bine sa-i spui "Bunica a murit,a plecat dintre noi si s-a dus la ceruri!"

Cerul pentru cel mic este chiar cerul de deasupra capului si,probabil,adesea isi va ridica ochii spre cer cu speranta sa o vada acolo: "Unde este,nu o vad,cand ploua nu aluneca inapoi?" sau "Nu o sa cada de sus?",va intreba luand totul la modul concret si facandu-si noi probleme si spaime datorita starii de nesiguranta afectiva prin care trece.Copiii mici nu-si pot reprezenta moartea,desi exista un sens al despartirii pe care il resimt.

CUM SA FACI FATA EMOTIILOR LUI

Pare ca paralizat si nu spune nimic.De fapt,trece prin emotii,dar nu stie si nu poate sa si le exprime.Este bine sa-l ajuti si sa-l protejezi de emotiile care il inunda permitandu-i sa vorbeasca despre cel disparut.Vorbindu-i ,il ajuti sa simta ca totul este in regula,ca lucrurile pot fi controlate si,chiar daca nu intelege inca,exista un sens.

Da-i voie sa si le exprime.Nu te ingrijora daca trece de la o stare la alta,copiii mici pot trece prin stari de tristete profunda si apoi,peste o clipa,sa se joace cu jucariile si sa-si exprime starile prin strigate sau rasete.Explica-i de fiecare data cand te intreaba.Cei mici au nevoie sa li se spuna de mai multe ori pana sa retina un lucru.

CUM SA FACI FATA PROPRIILOR TALE EMOTII

Nu-ti ascunde starea de tristete,dar nici nu o lasa sa se desfasoare in voia ei.Cel mic te simte ca esti trista in ciuda mastii pe care vrei sa ti-o pui si nu intelege de ce il minti.
De asemenea,cel mic poate fi bulversat de lipsa ta de control,de stapanire a starilor emotionale prin care treci si nu intelege cum tu, modelul lui prin care ar trebui sa invete ca poate sa faca fata oricarui lucru in viata,tu esti infranta de viata!
Nu uita ca timpul vindeca ranile si nu uita sa lasi timpul sa-ti vindece ranile.Nu-l minti si nici nu lasa furtuna de sentimente sa te si sa il inunde.Poate astfel il ajuti si pe cel plecat sa se desparta linistit de cele pamantesti.

(RELATIA PSIHOLOGICA CU COPILUL TAU - PSIHOLOG MIHAELA MINULESCU)
taki
Postat: Tuesday, December 4, 2007 12:41 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Hm, subiect destul de greu de atins...
oanalaurisa
Postat: Tuesday, December 4, 2007 7:36 AM

taki wrote:
Hm, subiect destul de greu de atins...

Asa este,insa ma gandeam la Cristy,care va trebui sa explice fetitelor situatia si la toti cei care trebuie sa treaca prin asta.
Eu,cand a murit tata,aveam 7 ani,dar am fost intr-o ceata totala,nu mai fusesem la nici o inmormantare pana in momentul respectiv,nu puteam sa imi explic moartea,doar observasem ca a disparut din camera in care era,iar cand am intrebat unde e ,in prima faza mi s-a spus ca la spital,apoi cand am cerut sa ma duca la spital sa-l vad,n-a mai zis nimeni nimic.La inmormantare,am vazut ca parca doarme,iar cand mama a inceput sa urle,cand il duceau spre cripta,am inceput si eu sa plang si sa urlu,de teama sa nu se intample ceva si cu mama,ca asta saraca era sa se arunce in cripta de disperata ce era. Deci,cu alte cuvinte,horror.
Apoi,in fiecare zi cand se facea ora la care el venea de la serviciu de obicei,adica orele 16-17,ma uitam la ea cum parca il asteapta si plangea ,....ce sa mai zic, intelegeti voi.
Chestia cu "a mers in ceruri" chiar nu e o chestie tare inteligenta,pentru ca m-a facut de multe ori sa am sentimente contradictorii si sa nu pot pricepe de ce.
Cristy
Postat: Tuesday, December 4, 2007 8:34 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Intradevar un subiect delicat, dar real .

Oana pupici iti multumesc ca te-ai gandit la mine pupici pupici
Kiki
Postat: Tuesday, December 4, 2007 8:52 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Moartea cuiva drag oricum e un subiect delicat. Abia pot face fata oamenii mari, darmite copilasii...
Eu sunt pro ascuns moartea cuiva drag fata de un copil...Poate nu e cea mai buna solutie, dar decat sa fie marcat pe viata de imaginea cuiva intr-un sicriu sau mai stiu eu cum, mai bine fara...
oanalaurisa
Postat: Tuesday, December 4, 2007 9:30 PM

Cristy wrote:
Intradevar un subiect delicat, dar real .

Oana pupici iti multumesc ca te-ai gandit la mine pupici pupici

pupici pupici pupici
oanalaurisa
Postat: Tuesday, December 4, 2007 9:31 PM

Kiki wrote:
Moartea cuiva drag oricum e un subiect delicat. Abia pot face fata oamenii mari, darmite copilasii...
Eu sunt pro ascuns moartea cuiva drag fata de un copil...Poate nu e cea mai buna solutie, dar decat sa fie marcat pe viata de imaginea cuiva intr-un sicriu sau mai stiu eu cum, mai bine fara...

Stii cum e si cu ascunsul asta...cand vine vorba de tata cum a fost in cazul meu,nu prea poti ascunde,pentru ca el era mereu prezent,cand vine vorba de alte rude pe care le vede copilul foarte rar sau aproape deloc,e altceva.
Oricum,ascunsul inseamna un gol de informatie,insa daca se poate e mai bine,in fine...
AdrianaC
Postat: Tuesday, December 4, 2007 10:56 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17482
Locatia: Bucuresti
Eu am evitat sa ii spun lui Alice ca Maita (strabunica ei) nu mai este printre noi din decembrie 2005 si pana in noiembrie anul acesta.

Anul acesta am simtit ca este pregatita (ea o iubea foarte mult si in toti acesti ani m-a tot intrebat unde e Maituca si cand mai vine pe la ea), i-am spus simplu, cat am putut de simplu, nu am plans, am incercat sa ii prezint totul ca pe ceva firesc, natural.

Am inceput prin a rasfoi impreuna albumele cu poze, iar cand am vazut ca o recunoaste si ma intreaba din nou unde e Maituca si cand vine la noi i-am raspuns ca Maituca nu o sa mai poata sa vina la noi pentru ca a murit. Apoi i-am explicat ca asa este in firea lucrurilor, vii pe lume, cresti, te dezvolti, atingi o varsta (care poate sa difere, nimeni nu stie cand a sosit timpul sa plece), dupa care mori.

I-am mai spus ca Maituca va fi mereu alaturi de ea cu sufletul, o va proteja si se va gandi mereu la ea.
Apoi am avut in sfarsit curajul sa depasesc si eu momentul (pentru ca de 2 ani de zile am pus efectiv o bariera in sufletul meu, am iubit-o enorm, cum nu se poate descrie in cuvinte, si am refuzat sa cred ca nu mai este; ma gandeam ca e undeva acolo, in lumea asta, ca ii merge bine si se gandeste la mine, la noi toti) si am printat o poza tare draga mie, in care Maituca mea zambeste din toata inima, bucuroasa ca isi strange stranepoata in brate cry , poza care acum este pe biroul meu si la care ma uit in fiecare zi cu drag si cu nostalgie.

As mai scrie mai multe, dar deja am ochii in lacrimi si noduri in gat. Inca nu pot sa vorbesc despre ea fara sa plang plans . Ea a fost stalpul meu de sustinere, odata cu plecarea ei am simtit ca s-a rupt ceva in mine si ca totodata trebuie sa ma descurc singura (si nu ma refer la suport material sau fizic, ci la suportul moral).
oanalaurisa
Postat: Wednesday, December 5, 2007 10:21 AM

AdrianaC wrote:
Eu am evitat sa ii spun lui Alice ca Maita (strabunica ei) nu mai este printre noi din decembrie 2005 si pana in noiembrie anul acesta.

Anul acesta am simtit ca este pregatita (ea o iubea foarte mult si in toti acesti ani m-a tot intrebat unde e Maituca si cand mai vine pe la ea), i-am spus simplu, cat am putut de simplu, nu am plans, am incercat sa ii prezint totul ca pe ceva firesc, natural.

Am inceput prin a rasfoi impreuna albumele cu poze, iar cand am vazut ca o recunoaste si ma intreaba din nou unde e Maituca si cand vine la noi i-am raspuns ca Maituca nu o sa mai poata sa vina la noi pentru ca a murit. Apoi i-am explicat ca asa este in firea lucrurilor, vii pe lume, cresti, te dezvolti, atingi o varsta (care poate sa difere, nimeni nu stie cand a sosit timpul sa plece), dupa care mori.

I-am mai spus ca Maituca va fi mereu alaturi de ea cu sufletul, o va proteja si se va gandi mereu la ea.
Apoi am avut in sfarsit curajul sa depasesc si eu momentul (pentru ca de 2 ani de zile am pus efectiv o bariera in sufletul meu, am iubit-o enorm, cum nu se poate descrie in cuvinte, si am refuzat sa cred ca nu mai este; ma gandeam ca e undeva acolo, in lumea asta, ca ii merge bine si se gandeste la mine, la noi toti) si am printat o poza tare draga mie, in care Maituca mea zambeste din toata inima, bucuroasa ca isi strange stranepoata in brate cry , poza care acum este pe biroul meu si la care ma uit in fiecare zi cu drag si cu nostalgie.

As mai scrie mai multe, dar deja am ochii in lacrimi si noduri in gat. Inca nu pot sa vorbesc despre ea fara sa plang plans . Ea a fost stalpul meu de sustinere, odata cu plecarea ei am simtit ca s-a rupt ceva in mine si ca totodata trebuie sa ma descurc singura (si nu ma refer la suport material sau fizic, ci la suportul moral).

Multumim ca ne-ai impartasit experienta ta!pupici pupici pupici
bereea
Postat: Sunday, December 16, 2007 12:25 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22570
Sper sa nu fiu obligata sa abordez subiectul acesta cu fetita mea inca mult timp de acum incolo.
Ea cunoaste cuvantul , dar nu stiu cat realizeaza ce inseamna moarte sau a muri.Zilele trecute mi-a spus ca daca vom imbatrani vom muri si ca ea nu vrea sa ramana fara maminca.I-am spus ca tot ceea ce se naste trebuie sa si moara , dar asta se va intampla peste foarte mult timp (sper!).Nu am dorit sa prelungesc o astefle de discutie cu ea, este prea mica ca sa inteleaga.
Kiki
Postat: Friday, March 6, 2009 9:13 AM

Kiki wrote:

Mda...asa am si facut cand a murit bunica mea. Dav nu a participat. Doar ne-a tot intrebat cateva zile la rand unde am fost (pentru ca el a ramas la verisoarele lui) si el n-a putut sa vina cu noi. I-am explicat atunci ca mama nu ii poate spune unde a fost dar ca ii voi spune candva.

Numai ca acum avem o problema. In curand se implinesc 6 saptamani de la moartea bunicii si va trebui facuta prima pomana. Toti vrem sa mergem si inevitabil David va merge cu noi. categoric va intreba de bunica, unde e, pentru ca de cate ori mergea la tara la ea se ducea prima data sa o salute. Ce sa-i zicem? unde e?

E buna ideea aceea postata de Oanalaurisa in primul post al topicului? Ce ne facem cu intrebarile suplimentare, ca Dav nu se multumeste cu atat. Astept idei, multumesc!
Fluturas
Postat: Friday, March 6, 2009 12:01 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
dincolo,unde stateam inainte aveam in apropiere o biserica si vedeam destul de des,poate chiar saptamanal din balcon cate o masina de morti parcata in fata bisericii,si normal ca darius ne intreba ce este.i-am spus ca a murit un nene sau o tanti.nu stiu daca realizeaza el ce inseamna "a murit" dar cred ca daca as fi in situatia ta,i-as spune ca a plecat la Domnu Isus,sus in cer.nu cred ca as avea probleme cu el pentru ca datorita religiei noastre stie foarte bine ca multe lucruri de pe pamant depind de Domnu Isus

off topic:de ieri bate un vant foarte tare aici la noi si i-am spus ca Domnu Isus face sa bata vantu si saracu incerca sa explice la toata lumea ca Domnu Isus face vantu
roxy_oxxy
Postat: Friday, March 6, 2009 12:42 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/11/2008
Postari: 2571
Locatia: buc
e destul de greu de explicat copiilor despre moarte...... eu cred ca trebuie explicat fiecarui copil in functie de varsta lui, de modul de a pricepe si mai ales in functie de religie (ptr ca atei nu ii pot explica copilului ca l-a luat Doamne Domane la el)..... eu am avut intrebari de la copii ceva de genul: "dar eu cand voi muri?".... "Ce se intampla dupa aceea".... aunt niste subiecte cam greu de atins
Kiki
Postat: Friday, March 6, 2009 1:17 PM

Fluturash, i-as spune ca a murit si ca a plecat sus la Doamne Doamne, dar asta ar isca intrebari...cum a plecat sus, cum se ajunge sus, de ce nu putem merge la ea, de ce nu poate veni la noi....

Roxy, de intrebari de genul asta mi-e frica si mie...
Rody
Postat: Friday, March 6, 2009 1:20 PM

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Am noroc ca Elo deja stie cei aia "Moarte"!Chiar ea a inceput sa-mi zica"Sti mami,noi ne nastem,apoi suntem bebelusi,apoi suntem copilasi ,apoi devinm adulti,apoi imbatranim si apoi murim"De unde stie nu stiu, finca nu am discutat niciodata cu ea subiectul asta cu ea.Asa ca, daca cineva drag pleca dintre noi pt Elo nu-i nici o problema!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed