Cancerul

Options Cancerul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
marivic
Postat: Friday, February 19, 2010 6:50 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13409
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Nu ai pt.ce MIRU,suntem cu sufletul alaturi de tinecoeur coeur coeur pupici
anemarie
Postat: Wednesday, March 24, 2010 5:16 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
myha84 wrote:
E atat de dureros atunci cand cineva apropiat este afectat de cancer.Am si eu o prietena care sufera de aceasta cumplita boala. Cancer cu metastaza, i s-au extirpat ovarele, uterul, intestinul gros(daca nu ma insel,nu ma pricep , dar stiu ca are atasata o punga in care elimina materia fecala), ficatul a fost afectat destul de rau. Ea stia ca are doar o infectie mai severa , dar chiar inainte de sarbatorile de iarna a aflat de fapt ca sufer de cancer. Ma doare sufletul cand vad cat sufera si ea si familia ei mai ales ca are o fetita de o varsta cu a mea.
Daca imi puteti spune careva ceva despre clinica HIFU TERRAMED CONFORMAL din Bucuresti si terapia utilizata de ei impotriva cancerului, va rog din suflet sa ma anuntati. As vrea din tot sufletul sa gaseasca o cale de salvare.

Mamei mele(51 ani) i s-a descoperit intamplator in 2007,cancer la colon,a fost operata si a facut chimio.Toate bune si frumoase,doar ca in sept 2009 la un control de rutina,o metastaza pe ficat,de 5 cm.A mers la spit.Floreasca unde s-a decis sa se intervina chirugical pt rezectie.Dupa 2-3 zile dr Lica,medicul ei,a decis ca in locul extirparii sa foloseasca chemoembolizarea,metoda care nu a dat nici un rez.Dupa ultimul tomograf aparuse si un nodul la plaman,pt ca din 3 medici pneumologi,ne-am ales cu 3 pareri diferite,,,am pierdut timp pretios,care a facut ca metastazele hepatice sa infloreasca,,,la doar 7 luni de-atunci ficatul este afectat in proportie de 70 la suta...Chirurgii nu ne mai dau nici 1 an,,,oncologii zic ca avem inca sanse,,,nu mai stiu pe cn sa cred,,,Referitor la intrebarea ta-despre clinica HIFU...si eu am citit mult despre ea,,,am vb inclusiv cu doctorita de acolo,sotia doctorului care o detine...in principiu ar da rezultate,,,dar pe tumori bine delimitate,,,si in cazul in care celulele canceroase nu s-au extins f tare in organism,,,sincer eu sunt cam reticenta in privinta tipului acesta de tratament,,,oricum fara chimio sau ceva ajutator nu cred ca ar da rezultate,,,preturile sunt rezonabile ,,sa zicem,,,
Daca se mai afla persoane in situatia mea,va rog nu ezitati sa ma contactati,orice sfat ma ajuta,,,sunt prinsa la mijloc sa incepem chimio sau nu,,,dk da sau nu rezultate,,,

myha84
Postat: Sunday, March 28, 2010 7:52 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/6/2009
Postari: 2162
Locatia: Baia Mare
Anemarie imi pare rau pt mama ta,multa sanatate.
Ana
Postat: Sunday, March 28, 2010 10:06 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Multa sanatate!!hearts
t-mihaela
Postat: Tuesday, May 11, 2010 9:41 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
praslea_cel_voinic
Postat: Tuesday, May 11, 2010 10:02 PM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
Mihaela, nu cred sa dea rateuri....uite ce am gasit (desi cred ca si tu ai cautat) :Although no test is perfect, the digene HPV Test is less vulnerable to error than the Pap. Studies show that, on average, the combination of the digene HPV Test and the Pap identifies 95-100 percent of women who are later confirmed to have advanced cervical disease (CIN 2, CIN 3 or cancer).(oare trebuie sa pun sursa???ras )

t-mihaela
Postat: Wednesday, May 12, 2010 12:15 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
praslea_cel_voinic
Postat: Wednesday, May 12, 2010 2:15 AM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
Mihaela computerlove vorbim maine dimineata (cred ca e miercuri...fool ). Pupici! pupici
mama_Sonyei
Postat: Monday, November 7, 2011 11:44 PM

Intrat: 2/24/2006
Postari: 1062
Locatia: Romania
am promis ca intr-una din zile o sa va spun ce mi s-a intamplat si mie... nu este zi acum ci trecut de miezul noptii si ma pregatesc de o noua zi...

anul trecut in august am intarcat-o pe Diana, dupa 1 an si 9 luni de alaptare; prin octombrie, la un dus, am simtit ceva la sanul stang ca o boaba de mazare la palpare, in 3 zile am sunat medicul gandindu-ma ca era un canal de lactatie infundat si nedorind sa ajung sa fac infectie pe acolo... in 2 zile m-a vazut un medic bun de la Filantropia si a doua zi mi-a zis ca dureaza 15 min si scoate nodulul respectiv ca sa stau linistita si sa nu fie probleme... a doua zi l-a scos, m-am dus linistita acasa iar dupa 1 luna a venit rezultatul de la anatomie patologica - cancer in situ... mi s-au inmuiat picioarele am crezut ca mor, dar nu a fost asa, nu am vrut sa cred ca am asa ceva si am dus la Victor Babes mostra si au dat peste inca 1 luna un raspuns mai urat ca primul: carcinom ductal invaziv... era decembrie deja, inainte de sarbatori, nimeni nu ma mai baga in seama, am fost sa imi fac si alte investigatii: mamografie, sonoelastografie, analize de sange, markeri tumorali, RMN, tot ce mi-a trecut prin cap sa ii cer medicului meu sa imi dea trimitere... rezultatele se bateau cap in cap, markerii au iesit bine... la sfarsitul lui ianuarie am inceput chimioterapia - am facut 4 sedinte, ultima pe 1 aprilie, in 10 mai am fost operata cu mastectomie totala de san stang de prof. dr. Blidaru la Fundeni, mi s-au extirpat 25 ganglioni axilari din care 3 erau deja in metastaza, dupa inca 1 luna de la operatie an reinceput chimioterapia 2 sedinte, apoi 15 sedinte radioterapie, apoi inca 1 sedinta de chimio - a 7-a, care era sa imi puna capac - sangele meu se transforma in apa colorata de la medicamente, abia au mai gasit cateva globule sa imi poata masura la hemoleucograma... acum am inceput tratamentul de oprire a ciclului si tratamentul hormonal, mananc legume, fructe, miere cu propolis, nuci, seminte... la ultima analiza de sange asistenta a zis ca in sfarsit au gasit globule, sa ii dau inainte cu ce fac, ca fac bine...

zilele acestea trebuie sa ma duc sa fac analizele de sange, markerii, PAP-ul, echo de san si pelvina si cu ele, la inceput de decembrie va trebui sa ma prezint in fata dr. chirurg la controlul de 6 luni... daca ar fi dupa mine, eu zic ca nu am nimic, dar nu pot sa fac nimic altceva decat sa am grija de mine si sa imi pastrez moralul ridicat ca sa pot sa trec cu bine toate obstacolele si mai ales sa ma rog la Cel de sus sa ma tina sanatoasa pentru fetele mele dragi...

imi pare rau de cei care ati pierdut pe cineva drag rapus de aceasta boala, este groaznica, multi vor mai muri pana cand vor gasi un remediu, pana atunci trebuie sa ne luptam sa avem grija de noi si sa ne fortificam fizic si spiritual - este o incercare de la Dumnezeu...uff
miriam
Postat: Tuesday, November 8, 2011 12:06 AM

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4987
Locatia: bh
Mama Sonyeicry D-zeu sa te intareasca sa treci si peste incercarea aceasta, ai 2 copilasi care au nevoie de tineangel
Ma gandesc ca nu ti-a fost usor in aceasta perioada, dar simt optimism si speranta in postarea ta, asa sa fii mereucomputerlove
mama_Sonyei
Postat: Tuesday, November 8, 2011 12:18 AM

miriam wrote:
Mama Sonyeicry D-zeu sa te intareasca sa treci si peste incercarea aceasta, ai 2 copilasi care au nevoie de tineangel
Ma gandesc ca nu ti-a fost usor in aceasta perioada, dar simt optimism si speranta in postarea ta, asa sa fii mereucomputerlove

multumesc pentru incurajare... eu sunt cam inconstienta, nu ma gandesc ca pot sa mor din asta, ci doar ca e o boala si o tratez... daca as fi prapastioasa as face ca cei cu drobul de sare uff mi-ar fi teama sa trec si strada ca sa nu dea masina peste mine... dar nu sunt asa...

stii ce le-am spus fetelor cand m-am intors din spital dupa operatie? mami a facut buba la tzitzi si nenea doctorul a luat-o pe tzitzi sa o repare, iar cand e gata reparata si buna merge mami la nenea doctorul si o pune la loc... asa ca ma intreaba de fiecare data cand ma duc la spital pentru tratament: mami, a zis nenea doctorul cand e gata tzitzica ta? cand o pune la loc?

ce era sa le spun? sunt mici, nu vreau sa le stric lor copilaria, nu au pentru ce sa stea cu frica ca poate maine mami nu mai vine acasa... asa ca nici eu nu trebuie sa traiesc cu stresul asta, copilul simte imediat, chiar daca nu stie ce ai simte cand e ceva in neregula... asa ca eu sunt aceeasi din totdeauna (doar ca inca sunt cheala sic si astept sa imi creasca si mie ceva par macar pana la Craciun sa nu stric pozele fetelor de anul acesta) vesela si optimista, doar poate un pic mai grijulie cu mine si pentru mine...
giulia_mamik
Postat: Tuesday, November 8, 2011 7:11 AM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Mama Sonyei am vrut sa scriu de aseara dar eram prea franta!Imi pare rau prin ce treci.E cumplit cum aceasta crunta boala ataca oameni asa tineri.Nu trebuie sa te gandesti la ce este mai rau.Foarte bine faci ca esti pozitiva.Sunt fete pe acest forum care au invins cancerul!Deci se poate.Asteptam vesti bune de la urmatorul control/analize!Sa te ajute Dumnezeu sa iesi invingatoare din aceasta luptapupici computerlove .Sunt alaturi de tine cu gandulcomputerlove .Sanatate maximapupici
mirela74chris
Postat: Tuesday, November 8, 2011 7:43 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
Mama Sonyei ai trecut printr-o grea incarcare,mai ai inca de tras,dar faptul ca esti optimista si lupti pentru tine e lucrul cel mai bun pe care il poti face.Ma rog pentru tine sa fi bine,sa iti iasa analizele bune si sa te poti bucura de viata alaturi de comorile tale.Candaud de cancer ,se incranceneaza carnea pe mine.
Faptul ca ai descoperit la timp si ca te tratezi e sansa ta.Cancerul,asa cum ai spus tu,e o boala care se trateaza cand e in stadiul incipient.Multa sanatatecomputerlove pupici
mama_Sonyei
Postat: Tuesday, November 8, 2011 7:43 AM

giulia_mamik wrote:
Mama Sonyei am vrut sa scriu de aseara dar eram prea franta!Imi pare rau prin ce treci.E cumplit cum aceasta crunta boala ataca oameni asa tineri.Nu trebuie sa te gandesti la ce este mai rau.Foarte bine faci ca esti pozitiva.Sunt fete pe acest forum care au invins cancerul!Deci se poate.Asteptam vesti bune de la urmatorul control/analize!Sa te ajute Dumnezeu sa iesi invingatoare din aceasta luptapupici computerlove .Sunt alaturi de tine cu gandulcomputerlove .Sanatate maximapupici

multumesc coeur
bereea
Postat: Tuesday, November 8, 2011 8:08 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22727
Mama soniei, esti o luptatoare si de aceea ai invins acest balaur numit cancer.ai grija de tine, controleaza-te mereu si Dumnezeu sa te intareasca si sa-ti dea sanatate.pupici

In decembrie am si eu o tomografie, control de 6 luni si la cate mi s-au intamplat anul acesta parca am inceput sa am frica.Mi-e frica sa nu se intample ceva rau
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed