Cancer ovarian- ajutati-ma va rog!

Options Cancer ovarian- ajutati-ma va rog!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alina.Danutza
Postat: Saturday, May 15, 2010 1:30 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Buna ziua!
Nu este vorba despre mine, ci despre mama mea, in varsta de 52 de ani care in urma unui control ginecologic recent i s-a recomandat operatie de urgenta: histeresctomie si anexectomie bilaterala, fara alte investigatii.Mentionez ca sunt studenta in Iasi ,chiar la medicina, in anul 3.
Mi-e frica ca nu stiu ce e cel mai bine pentru ea, nu stiu la ce medic sa apelez..ma gandesc ca poate ar trebui sa ma orientez pentru un alt centru:am gasit pe internet ceva mai promitator la cluj.
daca ma puteti sfatui cu orice, va multumesc.
praslea_cel_voinic
Postat: Saturday, May 15, 2010 1:38 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
Numai in urma unui examen ginecologic??? Nu stiu daca ar trebui sa te intreb: dar unde a facut controlul?
Iasiul e un centru universitar si are spitale foarte bune. Daca esti in anul 3 inseamna ca ai inceput in clinici. Poti sa ceri sfatul unui asistent/preparator univ sau a unui profesor...
Sanatate!
Alina.Danutza
Postat: Saturday, May 15, 2010 2:10 AM

A fost intai la d-na doctor Plesa Alina,gastroenterolog, care i-a facut un echo abdominal si i-a gasit litiaza biliara-cu indicatie de operatie chirurgicala( unul din calculi are aprox 4 cm si nu se poate elimina natural), dupa care s-a oprit la ovare si uter , unde a gasit un fibrom. eu nu am fost prezenta la consultatie. insa stiu ca mama s-a speriat foarte tare, a inceput sa planga, caci dna doctor era destul de convinsa ca este vorba de cancer ovarian( mai ales si pt ca bunica din partea mamei a decedat din aceasta cauza).
imediat dupa acesta consultatie, am mers la dna doctor Diana Popovici, care i-a facut si ea un echo si control ginecologic, a zis ca fibromul are marimea "unui cap de fat" , si ca trebuie sa faca operatia: " sa dea tot afara" , imediat dupa ce urmeaza si un tratament impotriva unei infectii vaginale. Dna doctor Popovici a mai linistit-o, i-a zis ca nu poate sti daca e sau nu cancer, ca va afla dupa examen histologic( ceea ce e plauzibil) si ca tratamentul ar fi tot chirurgical. Ea a zis ca nu va fi nevoie de chimioterapie, insa eu am gasit altceva pe internet.
M-am interesat apoi daca nu ar putea face o singura operatie , sa rezolve si litiaza biliara. Am vorbit cu Dl prof. Burcoveanu dar el mi-a zis ca nu recomanda, ca el ii poate rezolva litiaza,restul sa rezolve ginecogul.
Mama deja este programata de dna doctor Popovici pt 24 mai, la spitalul Elena Doamna.
Toate aceste lucruri s-au petrecut de miercuri pana acum, cand caut cu disperare sfaturi si informatii cu privire la medici, spitale.
Din pacate, chiar fiind la medicina, nu toti asistentii cu care am incercat sa vorbesc sunt atat de saritori, insa unii dintre ei m-am mai ajutat. Pana cand am sa reusesc sa iau contactul cu cadrele didactice in care pot gasi un sprijin, va rog sa ma sfatuiti ce as putea face.
Ma tem sa nu fie o alegere gresita sa se opereze asa, fara macar un CT, sau o investigatie mai manuntita.
Citind si foarte multe pareri diferite, imi pun sperantele ca poate va citi cineva care imi va putea oferi niste informatii .
Va multumesc!
praslea_cel_voinic
Postat: Saturday, May 15, 2010 2:15 AM

Poti incerca si la o a doua parere la cineva de la Cuza-Voda. Personal cunosc cazul unei prietene, si ea studenta la medicina pe atunci a carei mama avea fibrom uterin si s-a hotarat prea tarziu sa se opereze...se transformase in maling...Daca va hotarati la a doua opinie spune-mi si iti trimit pm...dar...cu cat mai repede cu atat mai bine!
Alina.Danutza
Postat: Saturday, May 15, 2010 2:21 AM

Sigur ca as dori si o a doua opinie. Si chiar poate un alt chirug . Nu am gasit informatii prea multe despre dna doctor Popovici.
Si din pacate, si mama stia de ceva timp de fibrom, dar a luat doar niste medicamnte, acum ,la insistentele mele a venit la iasi la control.
Multumesc mult!
praslea_cel_voinic
Postat: Saturday, May 15, 2010 2:28 AM

Alina, e ceva in neregula cu forumul, nu iti pot trimite pm, tu nu ai cum ca nu ai numarul de postari...Sper ca administratorul sa rezolve problema si sa iti pot trimite pm cat mai repede.... ei..uite ca a mers...spune-mi cand primesti pmul. Toate cele bune!!!
Alina.Danutza
Postat: Saturday, May 15, 2010 2:32 AM

L-am primit! Multumesc mult!
praslea_cel_voinic
Postat: Saturday, May 15, 2010 2:39 AM

computerlove computerlove computerlove computerlove
misha
Postat: Saturday, May 15, 2010 10:17 AM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Multa sanatate mamei tale, Alina!
miriam
Postat: Saturday, May 15, 2010 5:47 PM

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4986
Locatia: bh
sanatate multa si sa auzim de bine !
vanina
Postat: Saturday, May 15, 2010 8:16 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Dar sigur a vazut ovarele dr aceea? Caci daca fibromul este atat de mare, ovarele sunt greu de vazut...
vanina
Postat: Saturday, May 15, 2010 8:26 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Si pentru a scapa de fibromul uterin poate face embolizare, si scapa de riscurile unei interventii chirurgicale ras. Cauta pe google despre embolizare. Si inca ceva mai nou: ultrasunete care distrug fibromul, dar credca mai dureaza pana ce va fi accesibil http://www.paginamedicala.ro/stiri-medicale/Ultrasunetele-distrug-fibromul_2911/
Ana
Postat: Saturday, May 15, 2010 9:01 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Multa sanatate mamei tale!hearts angel
Alina.Danutza
Postat: Sunday, May 16, 2010 7:00 AM

Multumesc mult pentru ca imi sunteti alaturi! am citit si despre embolizare, multumesc. In cele din urma am luat hotararea sa mergem la Insitutul de oncologie din Cluj, caci am citit numai cuvinte de lauda la adresa medicilor de acolo. Vom cere o investigare mai amanuntita, un RMN/CT. si vedem ce ne vor sfatui de acolo. Va multumesc mult ! Am sa revin sa spun ce am mai facut. Multa sanatate!
Alina.Danutza
Postat: Sunday, May 16, 2010 7:00 AM

Multumesc mult pentru ca imi sunteti alaturi! am citit si despre embolizare, multumesc. In cele din urma am luat hotararea sa mergem la Insitutul de oncologie din Cluj, caci am citit numai cuvinte de lauda la adresa medicilor de acolo. Vom cere o investigare mai amanuntita, un RMN/CT. si vedem ce ne vor sfatui de acolo. Va multumesc mult ! Am sa revin sa spun ce am mai facut. Multa sanatate!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed