Cancer ovarian- ajutati-ma va rog!

Options Cancer ovarian- ajutati-ma va rog!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mary dede
Postat: Tuesday, October 18, 2011 10:33 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Alina.Danutza wrote:
grup Buna seara! Am promis ca voi scrie dupa ce ajungem la cluj, si ma tin de cuvant: mama s-a operat astazi, la Institut si multumesc lui Dumnezeu e bine. Ceea ce ma face sa fiu senina sunt cuvintele domnului doctor: nu crede ca e cancer! pe ovare nu avea decat niste mici chisturi si in schimb fibromul era destul de mare. Si analizele a zis ca au indicat acest lucru.
Acum mama are dureri, insa nu chiar insuportbile si noi speram ca se va face bine in timp cat mai scurt. deci nu cred ca s-a vazut bine la ecograf , insa asteptam si rezultatul de la examenul histopatologic pentru a fi siguri.
Oamenii de aici sunt intr-adevar deosebiti , iar medicii si asistentele sunt foarte amabili si sufletisti. Iar conditiile in spital sunt foarte bune.
Doamne ajuta in continuare si va doresc niciodata sa nu aveti nevoie de asemenea intervente!
draga mia alina scriem cum se mai simte mama ta pe adresa maria.dascal@gmail.com.
danyy
Postat: Wednesday, March 6, 2013 9:28 PM

Nivel: Membru

Intrat: 3/6/2013
Postari: 1
Pentru cele care sufera de aceasta boala as vrea sa va prezint urmatorul caz incurajator.
Mama mea a fost diagnosticata in februarie 2012 cu cancer ovarian de gradul 3 malign. Vestea a fost una destul de socanta pentru intreaga familie.
A suferit in aceeasi luna o interventie chirurgicala dupa care au urmat 6 sedinte de citostatice. Concomitent a facut si un tratament cu biobran si unul naturist cu napraznic. A tinut de asemenea un regim alimentar corespunzator cu putina carne si a mancat constant fructe de culori cat mai diferite (mere, portocale, kiwi, banane, prune, struguri, pepene).
Dupa 6 luni (in august) cand a refacut analizele, acestea au iesit bune. La un an (luna trecuta in februarie) cand a refacut din nou analizele, acestea au iesit foarte bune iar marcarii tumorali s-au incadrat in limitele normale.
Nu pot spune care din toate tratamentele urmate a fost cel mai bun, dar sunt sigur ca fiecare a avut un rol in vindecare si nu pot decat sa-i multumesc lui Dumnezeu pentru sprijinul acordat mamei mele si implicit familiei mele.
Sfatul meu pentru toate persoanele cu aceasta boala cumplita este sa fie optimiste, sa lupte si sa nu se dea batute chiar daca unele tratamente sunt cumplite si te afecteaza vizibil la exterior (citostaticele). Un alt aspect important este cei suferinzi sa fie sprijiniti de familie, sa nu dramatizeze si sa se roage la Dumnezeu (si ei si cei apropiati daca este cu putinta) pentru a se face bine.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed