Camping, drumetii, excursii in natura

Options Camping, drumetii, excursii in natura
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Postat: Tuesday, August 3, 2010 7:50 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Ai uitat sacii de dormit ras, pompa electrica pt. saltele sa nu faceti scurta la guraras si felinar + lanterne (cu baterii bune, nu descarcate) sic, spray de insecte, cutit vanatoresc in caz ca e zona vizitata de lighioane mari si negre care fac mor-mor ras...si noi nu plecam fara toporisca si fierastrau care ne ajuta sa taiem lemnele usor, aprinzator de foc, fire fluid si log starter (pe-asta il folosesc exclusiv la focul de lemne si daca am uitat gazul acasa) sic. Eu nu includ masuta si gratar, ca aici toate locurile de campare le au standard, masa are si bancute pe lateral pe care pot sta lejer 6 oameni. Dar iau si eu scaunele pliante ca ne place sa stam in jurul focului seara. Mancarea care trebuie refrigerata o bag intr-un cooler mare alaturi de bauturi, restul conservaraie, plicuri de fulgi de cartofi si altele in sacose. Anul trecut ne-am luat in sfarsit un camping gas stove ca ne era lene sa aprindem focul dimineata, plus ca e super cand ploua ca pot sa gatesc in veranda cortului.
Sa iei cat mai multa voie buna cu voi si aparatul foto si camera video sa ne-o mai arati si noua pe Antonici ras thumright.
Camping placut, Roxi!pupici
Roxanel
Postat: Tuesday, August 3, 2010 8:05 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
delfinasa wrote:
Ai uitat sacii de dormit ras, pompa electrica pt. saltele sa nu faceti scurta la guraras si felinar + lanterne (cu baterii bune, nu descarcate) sic, spray de insecte, cutit vanatoresc in caz ca e zona vizitata de lighioane mari si negre care fac mor-mor ras...si noi nu plecam fara toporisca si fierastrau care ne ajuta sa taiem lemnele usor, aprinzator de foc, fire fluid si log starter (pe-asta il folosesc exclusiv la focul de lemne si daca am uitat gazul acasa) sic. Eu nu includ masuta si gratar, ca aici toate locurile de campare le au standard, masa are si bancute pe lateral pe care pot sta lejer 6 oameni. Dar iau si eu scaunele pliante ca ne place sa stam in jurul focului seara. Mancarea care trebuie refrigerata o bag intr-un cooler mare alaturi de bauturi, restul conservaraie, plicuri de fulgi de cartofi si altele in sacose. Anul trecut ne-am luat in sfarsit un camping gas stove ca ne era lene sa aprindem focul dimineata, plus ca e super cand ploua ca pot sa gatesc in veranda cortului.
Sa iei cat mai multa voie buna cu voi si aparatul foto si camera video sa ne-o mai arati si noua pe Antonici ras thumright.
Camping placut, Roxi!pupici

Ai dreptate Mihaela, mai putin la faza cu lemne caci aici nu este voie sa arzi lemne, nici macar cele cazute deja pe jos. Si nici mor-mor nu au pupici

Mercic, ma voi intoarce cu poze.
delfinasa
Postat: Tuesday, August 3, 2010 8:41 PM

Doar campgroundul ala are regulations astea fara foc pe pamant? Ca e cam aiurea sa nu poti sa faci un foc de tabara, mai ales ca e loc de recreatie si musai lumea vrea foc seara. La noi acasa de ex. nu ne lasa foc deschis pe pamant, ci numai in gratar sau firepit. In prima toamna dupa ce ne-am luat casa, am strans un munte de frunze si noroc ca mi-a spus vecina ca nu-i voie, ca noi ne facusem planul sa le dam foc, ce sa le mai punem in saci sa facem 5 drumuri la dumpster cum am vazut ca fac "fraierii"banghead...ei, cine indesa frunze si cine ii injura? Dar asta-i legea, protectia padurii, a oamenilor, a caselor...acum ne-am obisnuit si e mai bine asa.
La noi la campinguri te lasa sa faci foc cu lemne din padure cazute; in cate campinguri am fost am gasit mereu lemne aproape, taie ei copacii cazuti in bucati mari si te duci si te servesti, dar trebuie sa ai instrumente sa le spargi mai mici. Se gasesc la camptore si saci cu lemne deja taiate, dar de ce sa dau 5$ pe 5 bucati cand am autoservire gratis si barbat careia-i place sa taie lemne? Face parte din farmecul campingului coeur.
Roxanel
Postat: Wednesday, August 4, 2010 9:33 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Aici sunt doua categorii de campinguri - publice, apartin de Forestry Commission si care sunt amplasate in paduri care apartin statului, si private. Eu pana acum am fost in cele publice si ne-au prins arzand in firepit crengi uscate culese de pe jos si ne-au obligat sa-l stingem imediat si ni s-a adus la cunostinta ca nu putem face focul cu lemne deloc. Nici macar cu picioare de scaune vechi aduse de acasa. Am intrebat de ce si ni s-a spus ca asta e legea si nici nu poti aduce lemne de acasa caci poluezi facand fum. Ne-am conformat caci altfel plateam amenda. Oricum ei stau si prost la capitolul paduri asa ca este un motiv in plus sa nu lase lumea sa utilizeze lemnul din padure just for fun. Desi asa este, campingul fara foc de tabara parca e sec.

Exista si ceva campinguri private unde ti se permite sa faci focul de tabara dar numai si numai cu lemne cumparate de la ei si obligatoriu in firepit.

Eu imi imaginez cum este la voi mai ales ca aveti paduri cat cuprinde e si mai salbatic si e si ditamai continentul. Aici pe insulita sunt mai restrictivi si au o politica exagerata de health and safety.

Uite aici campsite-ul la care mergem saptamana viitoare. Nici urma de salbaticie.

Uite asa arata un camspite englez. Sec de tot.ras

Roxanel attached the following image(s):
po123832.jpg po133928.jpg

delfinasa
Postat: Wednesday, August 4, 2010 6:24 PM

Nu e rau. Bine ca aveti totusi niste copaci, e un spatiu verde de recreere, departe de oras.

Da, la noi campingurile de la munte, cel putin la astea unde mergem noi -in parcuri nationale-, sunt mai salbatice, te lasa sa faci foc si sunt amenajate foarte bine zic eu, de vreme ce ai tentsiteul cu pietris sau nisip, masa cu bancute, gratar, loc de parcare special pt 2 masini majoritatea; fiecare campground are aleile de acces pavate, are campstore unde gasesti tot ce vrei, wcuri si chiuvete cu apa curenta, sapun, uscator, camera cu chiuveta speciala de spalat vasele -cu apa rece, dar e speciala pt vase, cismele cu apa rece printre campsites; unele campinguri au si masini de spalat/uscat haine/dusuri cu monede. Astea de la munte au dumpstere anti-ursi din fier masiv, cu sistem de inchidere/deschidere smecher si aproape etans si care nu prea emana miros. Noi nu am avut probleme cu ursii niciodata la camping pentru ca toata lumea are grija sa-si sigileze mancarea in portbagaje, nu lasa nimeni nimic de mnacare afara noaptea, nici macar in cooler. O singura data am vazut un ursulet la un picnic area ziua si saracul a fost haituit de oameni disperati sa-i faca poze de aproape. Parcurile au regulations foarte stricte cu privire la depozitarea mancarii din cauza ursilor si pentru camping in back country-adica unde vrei in afara locurilor amenajate- trebuie sa-ti iei permis special -te inregistrezi si faci dovada ca ai macar o franghie sa-ti agati mancarea sus intr-un copac.
Campingurile private sunt dublu-triplu la cost, sunt in afara parcurilor nationale, sunt mai aglomerate, verdeata nu e asa abundenta, dar tot te lasa sa faci foc. In plus fata de astea din parcurile nationale, au dusuri, unele au piscina, playground si multi le prefera pentru conditiile mai bune.
t-mihaela
Postat: Saturday, August 28, 2010 4:23 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Dragi mamici, pentru ca drumetului ii sta bine cu drumul ne-am cumparat cort s-o incercam si pe asta ,na,nu ne simtim bine pana nu ne lasam papati de ursi uff Azi incercam sa-l ridicam in curte ca e mare de 13 persoane alcool Sapt viitoare iar zburam trei zile pe carari d emunte ,iuuupitopai N-am mai fost cu cortul de copil,aveau ai mei un cort mare cu doua camere si un hol si mergeam la mare era super .Astea moderne vad ca-s mai fragile mai usurele ...dar daca zice ca e de camping, o fi oare Deci iau de la capat topicul sa mai vad ce instructiuni ati mai zis voi pe aici ,idei de congelare a carnii mai ales Chef
raly
Postat: Saturday, August 28, 2010 6:23 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
O sa fie super Miha,eu ador sa merg cu cortul!hearts
shirel
Postat: Saturday, August 28, 2010 8:26 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11794
Locatia: israel
Si eu la fel !!dance dance dance Si noi plecam cu cortul la Marea Moarta peste o luna sa se mai racoreasca putin ca nu stiu pe nimeni care sa-ma sfatuiasca cum sa-mi iau si aerul conditionat cu mine la cort,asa ca mai asteptam sa se racoreasca putin!
raly
Postat: Saturday, August 28, 2010 8:38 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Si eu peste o luna cred ca o sa inghet de frig!ras
delfinasa
Postat: Tuesday, August 31, 2010 5:26 PM

cyclops colors 13 persoane? N-ati gasit decat marimea asta?

Noi avem unul Chinook de 6 persoane cu veranda care se inchide. E imens pt noi 3, dar asa sunt multumita ca avem spatiu suficient.
http://www.campingandfishingaccessories.com/content-popup_image/pID-3139/popup_image.html

Mie-mi tine carnea 4 zile in cooler daca nu e asa cald (carnea pentru ultimile zile o pun congelata). O bag in mai multe ziploace sa nu intre apa cand se topeste gheata. Dupa 2 zile poti cumpara gheata iar.
t-mihaela
Postat: Tuesday, August 31, 2010 7:16 PM

Intr-adevar e cam mare, l-am montat in curte si m-am speriat pale Acum mergem asa cu el si apoi vedem noi, cred ca o sa-l skimbam cu unul mai mic ...si mai rezistent ca asta e din fash.As vrea un material mai gros ,si mai racoros ,material de cort cum erau odata.E fain cortul vostru , imi place terasa topai cred ca asa ne-ar trebui si noua.
t-mihaela
Postat: Wednesday, September 8, 2010 1:36 AM

Citesc mai sus si ma apuca rasu' ...ce vroiam eu cort racoros ...am inghetat fetelor de mi-au mers fulgii, ma mir ca nu ne-am imbolnavit toti hohot Cortul a fost perfect, marime pentru o familie mare cu copii mici care se mai si joaca inauntru cand ploua si cum am avut toate zilele ploioase nervi ne-a prins de minune .am avut parte de ploaie non stop, n-am vazut in viata mea asa hal de ploaie, marunta marunta ,se oprea 10 minute apoi iar incepea,uite asa ne-a chinuit tot week-endul si frig frig frig ,seara si dimineata mirosea a iarna rambo am plecat cu inca doua familii, ce ziceam noi ca nu mai luat prieteni dupa noi, de data asta am luat si mai multi plus o baba bonus care se ducea la WC cu papucii mei si in rest statea cu ai ei banghead ,plus probleme de limba si comunicare cu care am cam inceput sa ma obisnuiesc, toti vorbesc iraniana eu stau ca cucu-n par si nu pricep nik insa mi-am dat seama ca nu din rautate vorbesc limba lor ci asa ii duce valul si uita tre sa le amintesc mereu ca iar prind posturi straine si necunoscute de mine duel
Cu toate astea , incredibil dar adevarat m-am simtit de minune, am avut o iesire de tinut minte campfire Cateva poze :

Barbatii monteaza corul catel

Barbatii fumeaza dintr-o kestie care miroase asa frumos,parca as fi tras si eu un fum daca nu erau probleme de igiena oare

O poza haioasa , asa a umblat Arti cu scaunul de gat tot week-endul, nu stiu ce-i placea lui la scaunul ala

Copiii au loc de joaca berechet

Si Arti are loc de umblat cu scaunul dupa el

Amore mio care a dormit in masina toate noptile din cauza babei care dormea in cortul nostru,ca cica nu s ecade sa doarma barbat langa baba clown

Si un fenomen interesant, copiii nu au avut playground, nu legane,tobogane ,nisip etc ci doar padurea si bosketii .Dupa o zi in care s-au plictisit si si-au scos ochii unul altuia si-au pus creativitatea la treaba si au facut jucarii din orice fleac : un bat pe post de cal,alte bete drept obstacole,alerga Diana cu batu' intre picioare de ma durea burta de ras.Au legat sfori ca sa aiba calul coama, au luat peria de masina si periau coama calului .Apoi si-au pus sfori in cap cica au par de Rapunzel...o intreaga isorie dintr-un bat si o sfoaramajoreta .
marivic
Postat: Wednesday, September 8, 2010 2:03 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Vai ce-am mai ras mai,Mihaela,....zapacita esti,ca si minehohot hohot hohot Ai un stil inconfundabil de a povesti,stil care imi place la nebunie.Nebunie mi-i s-a parut si cortul,....daca te hotarasti vreodata sa-l donezi,doneaza-mi-l mie,....mi-ar place un astfel de palat la iarba verde.SUPER misto,....au avut loc piticii nu,gluma.Tare faza cu baba,...hohot pai nu ziceai tu ca nu mai peci cu ,,pretini'' dupa tine?hohot hohot hohot Na,baba,....saracul Kaze,....auzi sa doarma in masina din cauza babei,...angry angry phiii,ce-i dadeam vreo doua-mbrancituri.Imi place poza cu tine si cu Diana,....foarte frumoasa.
Sa va fie de bine excursia,chiar daca a plouat se vede ca v-a placut.pupici computerlove
Ana
Postat: Wednesday, September 8, 2010 8:56 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Vai ce am mai ras Miha ai un mod de a povesticool cool
baba aia era culmea eu o scoteam afara cu tot cu papucii eiras ,cum sa doarma sotul in masina ca sa doarma ia in cortul meu,hmmmbataus
cat despre Diana e bucatica rupta din tine,atat de bine iti seamanacoeur
ma bucur ca pana la urma v-ati relaxat!newclap

p.s.frumos cortul love
mariana71
Postat: Wednesday, September 8, 2010 9:06 AM

Intrat: 10/14/2009
Postari: 5442
Locatia: italia
Hai Mihaela,cu tot frigul ,babaalcool si alte chestii,pana la urma distractia a fost,mai ales pt copii.Diana e pe zi ce trece tot mai frumoasapupici ,iar Arti,ce vrei?Io fi cazut cu tronc scaunelul.
Cortul ,e de nota 10.Asa ceva avem si noi in plan sa ne luam.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed