Calificare invatatori

Options Calificare invatatori
Subiectul anterior · Subiectul urmator
TeosOf
Postat: Tuesday, April 8, 2008 6:11 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Miha76 wrote:
Eu stau acum in dilema daca sa aleg o scoala de cartier...sa vina singur acasa, sa-l invat putin mai independent sau o scoala de "elita"...Mai avem un an pana in clasa I asa ca mai avem timp sa ne gandim...

Din intamplare, pura intamplare, fetita mea, care acum e in cls. a VI-a, a nimerit la o scoala de "elita". Nu-mi pare rau deloc si, nici ei. Aici, toti copiii invata, deci e o adevarata concurenta. Ca mai sunt 3 sau 4 care au o medie, doua de 7 sau 8, asta e, se intampla peste tot.
Scoala, intr-adevar, e mai departe, merge 4 statii cu metroul. Noi stam in Tineretului si scoala e in Piata Victoriei, cei din Bucuresti stiu. Pana in clasa a III-a am dus-o si am adus-o eu, sau am mai avut diverse bone, dar numai pt treaba aceasta. Din clasa a VI-a, am lasat-o sa vina singura acasa, doar dimineata o duceam pt ca vroiam sa nu intarzie. Acum, se duce si vine singura, chiar daca iese, de trei ori pe saptamana, la ora 7p.m. Independent, oricum o sa devina, chiar daca vrei chiar daca nu vrei. Important este daca vei putea sa faci acele drumuri, la inceput, dus la scoala, adus acasa, caci uneori te mai saturi, caci de la 8 la 12 trece timpul foarte repede.Dar la o scoala de "elita", unde toti invata, cu mici exceptii, va fi si copilul impulsionat. Daca-i vede pe colegi ca invata doar pt nota, va face si el la fel. Nu m-am luat dupa ce spune unul si altul, ca cel care vrea invata oricum si in orice conditii, ca nu e prea adevarat. Si noi, astia mari, mai trebuie sa fim impulsionati din cand in cand, dar ei care sunt atat de mici? Iti doresc sa faci alegerea de care sa nu-ti para rau.
Lilly of the valley
Postat: Tuesday, April 8, 2008 6:27 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
miha76 wrote:
Indraznesc sa-mi dau cu parerea pentru ca lucrez in domeniu....sunt invatatoare.

....
Eu stau acum in dilema daca sa aleg o scoala de cartier...sa vina singur acasa, sa-l invat putin mai independent sau o scoala de "elita"...Mai avem un an pana in clasa I asa ca mai avem timp sa ne gandim...

daca locuiesti intr-o zona mai ok atunci e in regula si scoala de cartier, de ex baiatul meu invata la o scoala de cartier, e la Centrul de Excelenta in Matematica si a obtinut si un loc fara concurs in clasa a Va la Lic de Informatica. In afara de ceea ce lucra in clasa cu d-na invatatoare, suplimentar lucra doar cu noi, fara profesori, fara meditatie. E baiatul mameiyes sic
ingerash
Postat: Tuesday, April 8, 2008 7:34 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
mariuta wrote:

daca locuiesti intr-o zona mai ok atunci e in regula si scoala de cartier, de ex baiatul meu invata la o scoala de cartier, e la Centrul de Excelenta in Matematica si a obtinut si un loc fara concurs in clasa a Va la Lic de Informatica. In afara de ceea ce lucra in clasa cu d-na invatatoare, suplimentar lucra doar cu noi, fara profesori, fara meditatie. E baiatul mameiyes sic

Felicitari pentru rezultatele bune si succes in continuarepupici pupici
AdrianaC
Postat: Wednesday, April 9, 2008 9:34 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Acum am aflat ca singurii invatatori care vor prelua clasa I din septembrie 2008 sunt:

TUDOR NATALITA: învatator, grad didactic I, autor de auxiliare, vechime 38 de ani;

TONE NICOLETA: învatator, grad didactic I, vechime 24 de ani, student Colegiul Universitar Pedagogic Bucuresti;

Acum sunt in mari dubii iar pe cine sa aleg, daca voi avea de ales.

Despre doamna invatator TONE NICOLETA am gasit urmatoarea informatie: LISTA CU REZULTATELE FINALE PENTRU ACORDAREA GRADATIILOR DE MERIT 2008 - se afla pe pozitia 20:

Despre doamna invatator TUDOR NATALITA, am gasit niste review-uri de la fosti elevi:

http://www.calificativ.ro/Tudor_Natalita-prof21336-907.html

Voi ce parere aveti?

In cca 1 ora vreau sa ma duc pana la scoala si mi-ar prinde bine niste sfaturi
pupici
AdrianaC
Postat: Thursday, April 10, 2008 5:15 AM

Astazi am mers acolo cu Alice, dar am fost putin dezamagita.

Cand i-am spus doamnei directoare ca as vrea sa stiu si eu ce invatatori vor prelua clasa I, ce pregatire au, sa ii vad si eu (chiar daca poate nu o sa am posibilitatea sa imi aleg eu invatatoarea la care sa o dau, dar macar sa imi pot face o prima impresie), a zambit si mi-a spus ca la ce imi foloseste, acum dupa ce criterii o sa ii aleg, si a cam dat-o cotita uff.

Apoi i-am spus ca as vrea macar sa vad si eu scoala cum arata, cam ce elevi sunt pe acolo, sa vad grupurile sanitare, etc si m-a lasat sa merg, dar nu cu prea mult entuziasm si m-am dus singura cu Alice prin scoala (nici nu stiam unde sa ma duc). Nu am vazut mai nimic pentru ca deja incepusera orele cei de dupa-amiaza si nu am putut vedea nicio sala de curs. Am vazut in fuga grupurile sanitare uff ... si cativa elevi ... cry, nu tocmai pe placul meu (daca intelegeti ce vreau sa spun pale).

Nu stiu deloc ce sa fac...

Daca mai stie cineva ceva de aceasta scoala, de invatatori, profesori, elevi ... orice sfat sau experienta sunt binevenite.

De asemenea, daca mai stiti vreo scoala mai buna in sectorul 2, zona Stefan cel Mare, Tunari, Circ, va rog sa imi spuneti si mie.

Acum ma batea gandul sa incerc sa o inscriu la Scoala Centrala, de la Icoanei, dar e cam departe de noi si in al doilea rand la ce am mai gasit pe net, se pare ca acolo sunt majoritatea copiilor cu bani si nici nu fac bine 18 ani ca isi si parcheaza BMW X5, Audi, Mercedes etc in poarta liceului ras si iar nu stiu daca va fi OK, pentru ca acolo pot sa apara alte tentatii.

Ufff, greu mai e sa alegi o scoala banghead
TeosOf
Postat: Thursday, April 10, 2008 2:22 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Adriana, tentatii sunt peste tot. Acum depinde si ce aude/invata copilul acasa. Daca parintii considera ca adevaratele valori in viata sunt BMW-ul sau mai stiu eu ce de genul acesta si, copilul va gandi la fel. Nu trebuie sa-ti faci probleme ce se va intampla peste nu stiu cati ani. Cand Alice va merge la liceu, si banuiesc ca vrei sa se duca la unul bun, te vei lovi de aceasta problema. Pt ca nu numai la Scoala Centrala vin copiii cu masini, ci si la Sf. Sava, Vianu, M. Viteazu etc. (Jean Monet sare de pe lista).
Grabeste-te si hotaraste-te mai repede, caci la unele scoli s-au terminat inscrierile inca din februarie.
Imi pare rau ca nu pot sa te ajut mai mult, caci nu cunosc zona in care locuiesti.
Mult succes!
AdrianaC
Postat: Tuesday, September 2, 2008 1:36 PM

Astazi am sunat la scoala si saptamana viitoare, marti, o sa fie prima sedinta cu parintii.

Am aflat si ca deja au fost facute clasele, iar Alice va in in clasa I A, la doamna invatatoare TONE NICOLETA.

Nici nu stiu acum ce sa fac, daca sa mai insist sau nu sa o inscriu la doamna invatatoare TUDOR (pentru ca noi am fost a 2-a persoana inscrisa), sau sa o las aici. Voi ce parere aveti.

Mentionez ca nu cunosc personal niciuna dintre invatatoare, nu am auzit nici de bine, nici de rau de ele si nici nu le-am vazut.

Habar nu am ce sa fac. Pot sa accept sau sa incerc sa o mut in alta clasa. Totusi, habar nu am ce va fi in una dintre clase si ce va fi in cealalta sorry1
Alina
Postat: Tuesday, September 2, 2008 2:27 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
In fiecare an de studiu exista un invatator de elita, acela ia clasa A. De ce ai muta-o?ras ras ras
AdrianaC
Postat: Tuesday, September 2, 2008 2:43 PM

Habar nu am, stiu doar ca am un stres cat casa.

Acum nici nu mai stiu exact daca a zis I-a A, parca asa a zis, numai ca mie mi s-a rupt filmul cand mi-a spus ca deja s-au facut clasele, in conditiile in care in vara, prin iunie, a zis ca in septembrie o sa ne mai vedem si atunci or sa se formeze clasele si putem sa mai vorbim atunci ce si cum cry

Fetelor, un stres mai mare decat asta pe care il am acum nu am avut niciodata.nervi nervi nervi nervi nervi nervi nervi nervi nervi nervi nervi
Alina
Postat: Tuesday, September 2, 2008 3:26 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
AdrianaC wrote:
Fetelor, un stres mai mare decat asta pe care il am acum nu am avut niciodata.nervi nervi nervi nervi nervi nervi nervi nervi nervi nervi nervi

Cunosc. Ca sa-ti faci un bine, intereseaza-te de invatatorii de clasa I. Dupa, vei putea lua o decizie - daca o lasi sau nu in clasa IA.
AdrianaC
Postat: Tuesday, September 2, 2008 3:34 PM

Pai am vrut sa imi fac binele asta, de multisor, numai ca nu am reusit.

La directoare - nu am aflat nimic
La secretariat - la fel
Pe net - nu gasesc mai nimic, decat ce am mai postat
Feedback de la alti parinti - nu am
De vazut la fata sau vorbit cu ele - nu am putut sa vorbesc.

plans plans plans
ella_
Postat: Wednesday, November 18, 2009 10:36 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Buna Adriana,

Si eu stau in zona Stefan cel Mare si ma avantajeaza foarte mult scoala 24 ca locatie. Am vazut ca au avut rezultate destul de bune la admiterea la liceu in 2009 si asta mi-a atras atentia.
Poti sa-mi spui care este atmosfera generala in scoala, cum sunt copiii, invatatoarele, directoarea? Sau pe scurt partile bune si partile rele ale acestei scoli?

Multumesc mult
Mirriam
Postat: Wednesday, August 25, 2010 2:36 PM

Pana la urma a ramas in clasa Nicoletei Tone copilul? Am ajuns aici cautandu-i numele pe google, mi-a fost invatatoare, in urma cu 20 de ani. De vreme ce mi-a ramas in minte, e de inteles ca am doar cuvinte de lauda. As vrea sa-mi spui ce parere ai tu, daca mai intri pe aici.
Multumesc.
AdrianaC
Postat: Monday, November 8, 2010 11:58 AM

Alice este la clasa doamnei invatatoare Nicoleta Tone si nu regret nicio clipa ca am lasat-o aici.

Doamna invatatoare este o persoana extraordinara, cum poate rar mai gasesti in ziua de azi. Are multa rabdare, stie sa ii si laude, stie sa ii si certe atunci cand e cazul, poate sa dea la fel de bine un "FB" si la fel de bine un "insuficient", atunci cand e cazul...

Mie imi place tare mult de dansa si sper ca si Andrei sa mearga la dansa in clasa peste 2 ani. Chiar cand termina Alice clasa a 4-a, trece Andrei in clasa I ras
camib
Postat: Sunday, April 17, 2011 8:22 PM

Citind postarile ,unele ceva mai vechi,ma regasesc cu mare usurinta pe mine,cand trebuia sa-mi inscriu copilul la scoala.Am ales cea mai buna sc din orasul nostru,chiar daca nu a fost cea mai aproape,una dintre cele mai buna inv din aceea promotie.Eu sunt de parere ca copilului trebuie sa-i coordonezi activitatea nu sa i-o impui,un invatator adevarat,alaturi de parinti-trebuie sa pregateasca copilul ptr viata,sa-l invete sa gandeasca,sa caute,sa gaseasca.La pomul laudat sa nu mergi cu sacul!Adevarat.Avem parte de o invatatoare bine pregatita,dar actul educational este la cheremul ei.Eu stiu ca un profesor daca vrea,iti termina cu nervii copilul.Ce vad eu,ma deprima.Sunt apreciati copii celor"slugarnici",care strang bani ptr "doamna".Pretentiile se impun de sus in jos. Se bazeaza pe neputinta elevilor,pe lipsa de implicare a unor parinti si dorinta tuturor parintilor de a nu crea probleme copilasilor la scoala.E trist ce aceptam cu toti sa se intample in scolile noastre,cu copiii nostri-pe simplu motiv ca asa am fost noi educati -dascalul e sfant/invtatoare a doua mama.Prostii.Doresc in cateva randuri sa va prezint un caz real,despre un profesor bine cotat in oras,cu o buna reputatie,prof de matematica.Acest profesor ajunge in America sa predea matematica ,se muta definitiv impreuna cu sotia,profesor ea de geografie si cu cele 2 fetite.Dupa primul semestru de activitate este invitat de directorul colegiului, la o discutie referitoare la situatia elevilor la invatatura.Dascalul nostru roman ii prezinta 2 elevi promovati si alti 50 cu medii de 2,3.Directorul ii spune:esti aici nu sa dai asa note ,ci sa faci copilul sa ia note mari.Ca urmare acestei discutii,si nu numai,d-nul profesor ramane fara job si astazi este iarasi profesor in Rom,unde daca nu-i dai meditatii copilului ii da el nota3.Multumesc
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed