Calcul concep?ie bebe

Options Calcul concep?ie bebe
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Emil
Postat: Sunday, December 31, 2017 8:46 AM

Nivel: Membru

Intrat: 12/29/2017
Postari: 6
Buna ziua,am si eu o nelamurire daca poate sa ma ajute cineva.prietena mea a avut prima zi a menstrua?ie pe 27 Octombrie,eu am fost acasa in perioada 9-12 Noiembrie cand ne am împacat si ne am iubit fara prezervativ si am si ejaculat in ea in zilele astea.pana sa vin eu pe 9 Noiembrie am fost despar?i?i si a fost cu altcineva si a facut si fara dar zice ea si el ca fara sa ejaculeze in ea.acum întrebarea mea este cum se calculeaza? Pe 14 Noiembrie a facut si un test de sarcina si a ie?it negativ,test care la repetat pe 5 Decembrie si a ie?it pozitiv.pe 6 Decembrie a fost la ecograf si i a zis ca sarcina e in formare si are in jur de 4 sapt(6sapt de la prima menstrua?ie) se forma placenta sau cam asa ceva si nu se vedea embrionul.am fost vineri(29 Decembrie) la ECO din nou si a zis ca are 9 sapt de la prima zi a menstrua?ie si 8 sapt si 3 zile ecografic???? Adica vroiam sa întreb daca e posibil asa ca practic peste tot unde am citit zicea ca e dupa 2 sapt iar la noi e diferen?a de 4 zile.se poate?bebe masoara 16,2 mm.multumesc
Andreea0196
Postat: Sunday, December 31, 2017 9:37 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 8/26/2017
Postari: 612
Locatia: Bucuresti
Pai mai Emil. Ovulatia are loc la aproximativ doua saptamani de la menstruatie. Daca ei i-a venit pe 27 octombrie, ok sa zica ca ovula de pe 10 noiembrie incolo si coincide cu data in care ati avut voi relatii intime. Dar nu te supara pe mine, daca era asa, cum avea copilul 9 saptamani? A crescut peste noapte? Este imposibil ceea ce spui tu, fara suparare, imi pare rau ca iti zic. Si la 4 zile daca ovula, ceea ce este putin probabil..tot nu coincide cu cele 9 saptamani ale copilului...
Emil
Postat: Sunday, December 31, 2017 10:48 AM

Pai are 9 saptamâni de la prima menstrua?ie adica dupa 27 Octombrie dar medicul care a facut ecografia a scris ca ecografic are 8 sapt si 3 zile bebe si asta nu în?eleg ca practic pe unde am citit dak are 9 sapt de la prima zi a menstrua?ie toti zic ca sarcina e in 7 sapt de fapt,dar ecografic a scris 8 sapt si 3 zile.asta i nedumerirea mea,daca se poate la 4 zile de la prima menstrua?ie adica practic dak a ramas in prima zi dupa ce i a trecut menstrua?ia.am citit si cu ovulatia ca cea mai fertila perioada e in cea dea 14 zi si e intre ziua 12 si ziua 16.
delia.c.yaya
Postat: Sunday, December 31, 2017 11:08 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/4/2017
Postari: 1223
Locatia: Italia (Botosani)
Nu tot timpul se potriveste varsta gestationala cu cea de la ecografie, ca in ecograf unei anumite valori ii corespunde o anumita varsta.
De exemplu: eu dupa ultimul ciclu as avea 28de saptamani si 3 zile...am facut control chiar saptamana asta la 27 de saptamani si 6 zile, iar bebe avea 1.080g si pe ecograf arata ca corespunde la 28 de saptamani si 4 zile.
Asa era si cand am facut primul control. Aveam fix 7 saptamani dupa ultimul ciclu, iar bebe ecografic era 6 saptamani si 4 zile. Sper ca te-am lamurit.

Si depinde de la femeie la femeie, eu am ovulat in ziua 21 abia. Nu e neaparat a 14zi. Sunt femei care ovuleaza si mai devreme, ziua 10, ziua 11 si pana chiar ziua 22..
Andreea0196
Postat: Sunday, December 31, 2017 11:35 AM

Eu una sunt in dubii. Daca iti e de copil..cel mai bine fa un test ADN sa te convingi daca este sau nu al tau. Iti doresc sa fie. Dar Delia fa niste calcule..pe 27 i-a venit cm, si daca ovula in ziua 11, 14 sau 22 copilul trebuia sa fie mai mic..eu cel putin asta cred.
Andreea0196
Postat: Sunday, December 31, 2017 11:38 AM

La ecografie iti da si dupa menstruatie si ecografic. Dupa menstruatie ok are 9 saptamani. Iar dupa eco are 7. E vorba de o luna si 3 saptamani. Tot nu coincide cu ceea ce spui tu. Eu asa vad lucrurile si sper sa nu te superi. Imi doresc sa ma insel si sa fie asa cum iti doresti tu sa fie.
delia.c.yaya
Postat: Sunday, December 31, 2017 11:40 AM

Mie doctorul numai.dupa ultimul cm imi calculeaza sarcina chiar daca am ovulat tarziu.si ecografic nu a iesit niciodata mai mic...ca daca ar fi dupa data conceptiei ar trebui sa.am abia 26 de saptamani, dar uite ca ecografic corespunde dupa ultimul ciclu...
Eu una zic EMIL ca e bine cum ia calculat, dar daca chiar esti in dubii fa un test adn si gata. Sau mergeti la un alt doctor sa va explice exact ce si cum se calculeaza, daca doctorul se ia dupa ultimul cm sau dupa ecograf.
Andreea0196
Postat: Sunday, December 31, 2017 11:46 AM

Sau ai mai putea sa vorbesti cu un medic ginecolog. Spune-i problema si vezi ce iti zice. Ei stiu a calcula mai bine. Nu vreau sa iti dau informatii gresite..
Emil
Postat: Sunday, December 31, 2017 2:11 PM

Pai asta zic dupa ultimul ciclu e 9 sapt dar dupa ECO e 8 sapt si 3 zile si practic înseamna ca ea a ramas însarcinata cum i s a terminat menstrua?ia.dar ovulatia e dupa 4 zile?mai astept si urmatoarea ecografie si revin aici dar sper sa se însele si asta vreau.dupa 27 Octombrie pana Acu sunt 9 sapt.acum sper sa fie ca mine.multumesc
delia.c.yaya
Postat: Sunday, December 31, 2017 2:28 PM

Emil wrote:
Pai asta zic dupa ultimul ciclu e 9 sapt dar dupa ECO e 8 sapt si 3 zile si practic înseamna ca ea a ramas însarcinata cum i s a terminat menstrua?ia.dar ovulatia e dupa 4 zile?mai astept si urmatoarea ecografie si revin aici dar sper sa se însele si asta vreau.dupa 27 Octombrie pana Acu sunt 9 sapt.acum sper sa fie ca mine.multumesc

Varsta de la ecograf nu va bate mai niciodata cu varsta dupa ultimul ciclu. Fiecare bebe se dezvolta in modul sau, uneori poate fi + sau - 2 saptamani...
Eu am facut doua ecografii la doua zile distanta si la unu era -4zile si la altul +3zile...cum poti explica?!?! La control nu ia zis cat are bebe ca masuratori?!
Si la ea daca nu stie exact cand ovula chiar nu te poti lua dupa ecograf sau presupuneri. Sarcina e exact cat are dupa ultimul cm.
delia.c.yaya
Postat: Sunday, December 31, 2017 2:41 PM

Acum am vazut ca aias zis ca bebe are 1,62...poate asta te va lamuri:

"Fiecare bebelus creste si se dezvolta diferit in burtica mamei. Valorile dimensiunii si greutatii fatului inregistrate de medici pentru fiecare saptamana de sarcina sunt pur orientative si reprezinta un etalon pentru ei, ajutandu-i sa isi dea seama daca bebe se dezvolta normal in burtica sau daca exista probleme in acest sens.

Saptamana sarcina
Lungime
Greutate
(cranio-caudal)
8 saptamani 1.6 cm 1 gram
9 saptamani 2.3 cm 2 grame
10 saptamani 3.1 cm 4 grame
11 saptamani 4.1 cm 7 grame
12 saptamani 5.4 cm 14 grame
13 saptamani 7.4 cm 23 grame......"

Deci in ecograf masuratoarea respectiva sa incadrat la 8s...asta nu inseamna ca are intradevar 8s...e doar bebe un pic mai mic...
Andreea0196
Postat: Sunday, December 31, 2017 3:33 PM

Cel mai bine vorbeste cu un medic si povesteste-i ce ne-ai povestit si noua. Nu te increde in vorbele ei este sfatul meu :) tu nu stii ce s-a intamplat/nu s-a intamplat. Si fa un test ADN. E cel mai sigur sa aflii daca este al tau sau nu. Ea ce vrea sa faca, pastreaza copilul?
Emil
Postat: Sunday, December 31, 2017 4:02 PM

Multumesc mult de raspunsuri.eu momentan nu vreau sa fac test ADN iar ea este oricum speriata si stresata si nu si dore?te sa fie copilul celuilalt,a zis ca al meu e,va da?i seama ca avem si o rela?ie de 16 ani,eu 36 iar ea 31 e vârsta noastra si eu chiar nu vreau s o stresez sa se întâmple ceva cu bebe mai ales ca e o sarcina cu risc ca are 2 utere si s a dezvoltat in partea dreapta.eu imi doresc din toata inima acest copil si sper si sunt sigur ca e al meu.va multumesc mult pt tot si mai revin pe acest forum,pt ca într-adevar m am lamurit.,adica asta era nelamurirea daca ecografic se mai poate gre?i ca si masuratori.va multumesc din inima pt tot sprijinul.eu plec înapoi in Anglia pana in vara si apoi am hotarât sa ma întorc de tot acasa,ochii care nu se vad se uita,iar pr mine e mai importanta familia decât banii.va multumesc
Emil
Postat: Sunday, December 31, 2017 4:09 PM

Da pastreaza copilul nici nu se punea problema asta,iar eu in astea câteva zile cât am venit am încercat sa mi fac o programare la medic dar toti sunt dupa data de 3 ian iar eu plec pe 2 Ianuarie.eu i am spus ce mi doresc de la noi,vreau acea familie cum au toti oamenii si crede?i ma ca i am spus ca o iubesc mult si eu as fi in stare sa cresc copilul chiar daca e al celuilalt ca pana la urma tata e cine te creste,dar ea a zis k nu se poate sa fie al lui.o iubesc mai mult decât orice pe lumea asta si tot ce mi doresc e o familie.sper sa nu sune prea disperat,dar chiar nu mi doresc s o pierd,ea este via?a mea.va multumesc mamici pt tot sprijinul si sa ne fie la toti intr un ceas bun
Sorina_85
Postat: Sunday, December 31, 2017 4:49 PM

Intrat: 9/21/2017
Postari: 701
Locatia: Brasov
Emil wrote:
Da pastreaza copilul nici nu se punea problema asta,iar eu in astea câteva zile cât am venit am încercat sa mi fac o programare la medic dar toti sunt dupa data de 3 ian iar eu plec pe 2 Ianuarie.eu i am spus ce mi doresc de la noi,vreau acea familie cum au toti oamenii si crede?i ma ca i am spus ca o iubesc mult si eu as fi in stare sa cresc copilul chiar daca e al celuilalt ca pana la urma tata e cine te creste,dar ea a zis k nu se poate sa fie al lui.o iubesc mai mult decât orice pe lumea asta si tot ce mi doresc e o familie.sper sa nu sune prea disperat,dar chiar nu mi doresc s o pierd,ea este via?a mea.va multumesc mamici pt tot sprijinul si sa ne fie la toti intr un ceas bun

Ce atitudine frumoasa Emil! Sa va dea Domnul multa sanatate si sa formati o familie frumoasa, plina de iubire, respect si intelegere! Fiecare copil se dezvolta in ritmul lui, suntem cu totii diferiti, chiar de la inceput, asa ca nu e obligatoriu ca si masuratorile sa fie identice cu datele ultimei menstruatii.
Doamne ajuta sa iasa treaba asa cum iti doresti!
La multi ani!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed