Calciul la bebelusi 0-1 an

Options Calciul la bebelusi 0-1 an
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Sunday, July 23, 2006 10:47 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Voi cum reusiti sa administrati calciul la bebelusii vostri? Mie mi-a recomandat pana acum pediatra de vreo 5 ori sa ii dau ba calciu gluconic, ba calciu natural (siropel), dar nu am reusit decat o singura data sa ii dau calciu gluconic vreo 9 zile (nu 10).

In rest, nu reusesc deloc sa il dau, nici cu seringa, nici cu lingurita, nici in ceai, iar mai nou dupa calciul natural (siropelul) vomita.

Ce sa fac? Oare o fi bine sa nu ii dau calciul?
Alina
Postat: Sunday, July 23, 2006 11:00 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Adriana, pacaleste-l punandu-i-l in ceai, suc natural sau chiar supa, in orice este lichid; imi inchipui ca nu trebuie sa ia mai mult de 5 ml odata, nu?
Eu personal asa am reusit. Succes!!!
lori16ro
Postat: Sunday, July 23, 2006 7:37 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
trebuie sa-i dai calciu, eu mai puneam de ex si in "prima lingurita de piure", incearca amestecat in ceva ce-i place
danab
Postat: Sunday, July 23, 2006 8:39 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Eu ii dau inainte ceva care-i place si dupa aia deschide gurita, crezand ca e ceva bun, doar ca mai da pe afara. Azi i-am pus in pureul de fructe cu branzica si nu a mai vrut deloc sa pape, voma inapoi fiecare lingurita banghead
Am sa incerc sa amestec cu vitamina C, care-i place, sper sa inghita mai bine.
misha
Postat: Monday, July 24, 2006 7:24 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
eu ii dau calciu gluconic in apa, ceiut,suculet...5ml Ca si inca vreo5-10ml de lichid sa fiu sigura ca-l bea.
emanuelaan
Postat: Saturday, August 26, 2006 11:53 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/28/2006
Postari: 493
Locatia: iasi
Lui Daria ii dau CALCIUM DE LA PHARCO la recomandarea medicului are molecula mai mica decat calciu gluconic si este mai bun e ca un siropel are gust de piersici lui daria ii place dechide gurita singura cand il vede pupici
adynanemona
Postat: Wednesday, January 31, 2007 2:03 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 1/29/2007
Postari: 782
Locatia: Romania
dr pediatru mi-a recomandat sa-i dau gluconat de calciu 10 zile pe luna in lunile care contin litera r si il dau in ceai
crista
Postat: Friday, February 2, 2007 8:20 PM

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
si mie mi-a recomandat pediatrul sa-i dau la david calciu siropel de la PHARCO timp de 10 zile pe luna, mai ales ca ii tot pocneau osutele sper sa-l ajute. ii dau 2,5 ml de 2 ori pe zi, si are gust de portocale dupa care e inebunit thumright
afrodita mama de elena
Postat: Saturday, February 10, 2007 11:18 AM

Intrat: 10/2/2006
Postari: 306
Locatia: BUCURESTI
va deranjez si eu cu o intrebare..cand se da calciul? are vreo importanta ca e dimineata sau ca e seara?
am citit multe..multumesc mult daca imi raspundeti!
crista
Postat: Saturday, February 10, 2007 2:06 PM

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
afrodita mama de elena wrote:
va deranjez si eu cu o intrebare..cand se da calciul? are vreo importanta ca e dimineata sau ca e seara?
am citit multe..multumesc mult daca imi raspundeti!

cum mie mi-a zis sa i-l dau de 2 ori pe zi...
la david i-l dadeam la masa de 12 in timpul mesei si la masa de seara la 8 la fel in timpul mesei pupici
afrodita mama de elena
Postat: Saturday, February 10, 2007 7:32 PM

Intrat: 10/2/2006
Postari: 306
Locatia: BUCURESTI
eu am intrebat ca am citit ca ii agita daca li se da seara.
cum se comporta bebe? nu este agitat?
as vrea sa-i dau si eu si seara..
mihaela75
Postat: Sunday, February 11, 2007 5:24 AM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
de ce le dati calciu?cyclops au iesit lipsa la analize?
papi
Postat: Sunday, February 11, 2007 7:39 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 1/12/2007
Postari: 138
Locatia: Bucuresti
Eu i-am dat sirop natural de calciu Pharco cate 5 ml pe zi timp de 10 zile pe luna pana pe la 8 luni. Dupa 8 luni i-am introdus iaurt, smantana, branzica, iar pediatra mi-a zis ca daca mananca bine lactatele (iar Clarei ii plac la nebunie, mai ales iaurturile) nu mai e nevoie de calciu suplimentar si nu i-m mai dat.
Eu i-l dadeam cu seringa, 5 ml odata, seara inainte de baita. Inainte sa i-l dau ma jucam, ma prosteam, dansam cu seringa prin casa, o faceam sa rada cu gura pana la urechi si cum o vedeam cu gura deschisa....hap. Ajunsese sa rada si sa deschida gura numa cand vedea seringa. Asa am facut si cu vigantolul... si acum e suficient sa ma vada cu pipeta in mana ca rade si deschide gurita mare mare.
Miri
Postat: Sunday, February 11, 2007 9:02 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Noi nu i-am dat Sarei calciu decat zece zile, in prima luna, atat!
In rest, singurele medicamente care le luam zilnic sunt picaturile de Vigantol!
Alyna
Postat: Tuesday, April 24, 2007 6:08 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Eu nu i-am dat lui Matei nici calciu, nici Vigantol pentru ca are fontanela punctiforma si exista riscul de stenoza craniana.Pana acum nu are nici un semn de rahitism.Daca e totul bine cu fontanela, de la 6 luni o sa incepem cu vigantolul.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed