Calatoriile cu bebe-masina, avion, tren

Options Calatoriile cu bebe-masina, avion, tren
Subiectul anterior · Subiectul urmator
kali
Postat: Friday, August 17, 2012 10:13 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14067
Locatia: la et. 4
bulibuli wrote:

.... au inceput sa apara deja povesti horror anti-plecat cu bb in concediu: ba ca se fura copii, ba masini, ba te intoarce din vama, ba rotavirusi, ba dermatite, radiatii, insolatii si alte primejdii care te pandesc la tot pasul...

Oricum, m-ati mai linistit.. multumesc pupici pupici

computerlove
Astea au fost in fiecare an, doar ca e primul in calitate de mamica si de aceea le dai importanta.
Mami_de_gemeni
Postat: Friday, August 17, 2012 11:44 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Eu am calatorit in 2009 singura cu Antonia in Romania si inapoi acasa.
In 2010 am plecat toti impreuna si m-am reintors doar eu cu Antonia peste 2 luni.
Nu am intampinat niciodata probleme, nici la avion si nici pe aeroport.
mikaela
Postat: Saturday, August 18, 2012 12:24 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
bulibuli wrote:

Fetele, ce stiti de scoica auto a lui bebe? Am auzit ca trebuie sa fie omologata in UE sau asa ceva daca vrei sa iesi din tara.. noi vrem sa mergem la bulgari si mi-e sa nu am probleme la vama din cauza asta. Eu am o scoica de la Chicco, model mai vechi si nu are nicaieri pe el precizarea si codul ala de UE... Daca a fost cineva in vacanta cu bebe si stie, va rog sa-mi dati si mie un raspuns.. Pupici!

WOW, e prima oara cand aud asa ceva! Ce chestie, UE asta pana si la scaunele de masina s-a bagat alcool Aici atat timp cat e in termen de valabilitate si nu au fost recalls, nu intereseaza pe nimeni nimic. Sunt multi care cumpara sau mostenesc scaunele de masina si expirate si tot nu sunt controlate angel Nici cand am calatorit cu avionul nu am auzit sau sa-mi fi spus cineva ceva.
bulibuli
Postat: Saturday, August 18, 2012 11:22 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9648
Apai, da.. si al meu e mostenit.. nu stiam ca si astea au termen de valabilitate dar, desi vechi, e un scaun bun, solid.. cam greut el dar iaca si-a facut treaba, am zis ca nu mai are rost sa dau bani pe altul, o sa-i iau direct scaun de masina 9-18 kg.

Asta e modelul pe care-l am eu:

imi place ca husa e de bumbac, nu din fash sau alt material sintetic..
roxinthya
Postat: Saturday, August 18, 2012 2:12 PM

Nivel: Senior

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7160
Locatia: Bucuresti
Buli stai linistita ca nu te intreaba nimeni nimic.
Noi am fost pana in Grecia cu un scaun vechi imprumutat si l-am pus in fatza ca sa doarma fata bine in spate si n-am avut nicio problema.pupici
shirel
Postat: Sunday, August 19, 2012 8:52 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11685
Locatia: israel
Bulibuli,are si ceva de care il prinzi in masina ,un suport in care il pui?Daca nu cum il prindeti cu cureaua ?
Nu stiu eu nu am auzit de asa ceva dar la noi se controleaza si multi sunt care-si pun in pericol viatza copiilor fiindca nu au suportul acela in care sa puna scoica asta sic ,in caz de accidentent doamne fereste sare bebelusul cu tot cu scoica din masina.Deci este foarte periculos poate de asta or fi cerintza asta la iesire la granitze ,drum lung stiu ei ce stiu!
bereea
Postat: Sunday, August 19, 2012 1:10 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22405
Acel scaunel are sistem de prindere, noi am avut unul identic si l-am incercat mai intai cu o papusa cum reactioneaza la o frana brusca(parinti grijulii, nu glumasic ).Copiii sunt in perfecta siguranta in el.
bulibuli
Postat: Sunday, August 19, 2012 1:33 PM

Nu are baza dintr-aia de fixare, "isofix" sau cum s-o numi, e doar scaunul si se fixeaza cu centura de siguranta a masinii.. deci nu are cum sa zboare scoica din masina ca e prinsa de bancheta cu centura.
shirel
Postat: Sunday, August 19, 2012 10:00 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11685
Locatia: israel
bulibuli wrote:
Nu are baza dintr-aia de fixare, "isofix" sau cum s-o numi, e doar scaunul si se fixeaza cu centura de siguranta a masinii.. deci nu are cum sa zboare scoica din masina ca e prinsa de bancheta cu centura.

Daca nu ai baza de prindere zboara sigur in caz de accident ,doamne fereste eu spun binenteles oricum si la curbe se mai misca uneori.Eu spun asta fiindca odata am plecat fara sa-mi pun baza la scaun fiindca o scosesem in ziua respectiva si imi era lene sa o pun ,deci am montat scoica fara baza deci numai cu centura si aveam impresia ca este stransa tare ,ei gresisem se misca la curbe ,nu stiu si scaunul meu era mult mai masiv si mai sofisticat .Eu iti spun sa verifici bine ,eu una nu mai imi iau niciodata copilul fara baza nici daca ar fi sa plec la 10 minute distantza ,de fapt baza este mereu in masina eu scotand doar scoica.(ce imi vine sa rad cum se spune ras )plus ca la noi te si amendeaza daca te prinde asa ca circuli cu copilul in masina.
bulibuli
Postat: Monday, August 20, 2012 12:20 PM

Nu stiu ce sa zic, mie mi se pare ca sta destul de teapan cand e fixat bine cu centura de siguranta (daca eu stau prinsa cu centura si nu zbor din masina ca are sistem de blocare, inseamna ca nici scaunul nu zboara, sau poate imi trebuie si mie scaun cu isofix ca sa fiu mai sigura sic). Ce-i drept, se poate suci pe bancheta ca nu-l tine nimic in laterale, cum ziceai tu ca patesti la curbe (n-am patit-o, poate la o curba mai brusca). Pana acum cativa ani erau f bune scaunele astea care se prind cu centura, acum au aparut astea cu baza de fixare si vezi Doamne nu se mai poate trai fara ele. Sunt mai bune, normal ca au evoluat, dar la anul o sa apara stiu eu ce capsula in care se pune copilul si scaunele cu baza de fixare vor fi bune de aruncat, ca-s foarte periculoase...
E si putin marketing aici, parerea mea.. Eu oricum vreau sa-i iau scaun nou, calumea dar as fi vrut sa iau direct pt etapa urmatoare de varsta daca tot am scoica asta. O sa vad cum fac, mai studiez problema... poate il cumpar chiar inainte sa plec, ca sa nu mai am dureri de cap prea multe..
mikaela
Postat: Monday, August 20, 2012 5:09 PM

Scaunelul nostru a avut baza, dar nu a fost musai s-o folosesc, centura se prindea in baza, iar scoica facea click in baza. A fost confortabil ca nu scoteam centura de fiecare data cand scoteam scoica. Cand nu foloseam baza, puneam centura in scaun insa din comoditate am avut baza mai tot timpul in masina, scaunul se prindea doar in baza si nu cu centura. Insa la modelele mai vechi (si am vazut destule), centura se prinde direct de scoica, pana la cateva luni bebe sta cu spatele, iar mai tarziu se intoarce cu fata spre parbriz, din cate intuiesc e genul pe care-l ai tu Buli, am vazut ceva similar si sunt chiar bunutze. Al nostru nu se rasturna la curbe, acum insa la asta pt a doua etapa se rastoarna, fii-mea isi pune picioarele peste tot si desi trag centura afara de tot si apoi o las sa se blocheze, tot se rastoarna, dar nah are 4 ani, nu se compara cu un bebe care nu are muschii dezvoltati si nu se poate tine deloc. Scoica noi am cumparat-o, a fost sistem cu carucior insa astalalt e mostenit si expirat, dar nu a fost in accidente si nici nu mai cumpar altul, trecem curand la a treia etapa asa ca...nu mai arunc banii degeaba.
Buli, poate gasesti unul mai nou sau omologat sa-l imprumutati sau de inchiriati pt perioada vacantei/calatoriei, nu are rost sa cumperi altul ca dupa 1 an si ceva trebuie sa-l schimbi.
mikaela
Postat: Tuesday, August 21, 2012 3:56 AM

AM uitat sa zic...scaunul trebuie sa aiba pe spate sau dedesubt undeva un numar, serie, an de fabricatie si cu astea poti cauta mai multe info pe net, daca e expirat, daca e omologat, chiar si manualul. Eu m-am apucat odata de spalat scaunul si husa si am uitat de la mana pana la gura cum sa pun inapoi curelele si incuietorile, am gasit tot asa pe net.
Vacanta placuta, bebe va fi asa curioooosss topai
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed