Calatoriile cu bebe-masina, avion, tren

Options Calatoriile cu bebe-masina, avion, tren
Subiectul anterior · Subiectul urmator
shirel
Postat: Monday, October 25, 2010 11:57 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11702
Locatia: israel
nikmiki wrote:
O sa zburam si noi in Romania luna viitoare.Am o intrebare pt cine a zburat de curand.Ma lasa sa ma urc in avion cu mancarica la borcanel de cumparat,lapte praf,cereale si apa,servetele umede,crema pt fundulet? Cand a plecat bunica mea i-au confiscat din lucruri(creme,parfumuri). Plecam cu compania IBERIA.

Da,pe mine m-a lasat si am inteles ca lasa cu mancare ptr.bebe.Eu am zburat cu El Al ,tot ce este pentru bebe,binenteles nu cantitati duble dar geanta copilului merge cu tine in avion binenteles.
PrincessLilou
Postat: Monday, January 31, 2011 1:41 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/4/2009
Postari: 979
Locatia: Australia
ce ma bucur ca exista topicul asta pentru ca eu am o mie si una de intrebari.

care ati calatorit cu avionul distante mari poate ma puteti ajuta cu niste sfaturi.

noi vrem sa mergem in ro cu bebe de vreun an si un pic la vremea aia. o sa am nevoie de un carut pentru ea in ro si un scaun de masina + masina ras

voi ce ati facut? ati venit cu toate astea de acasa? ati inchiriat masina la destinatie daca ati stiut ca stati vreo cateva saptamani? ati inchiriat de la prieteni?
carutul l-ati luat cu voi de acasa si l-ati pus in cala? scaun de masina la fel? incerc sa ma gandesc la logistica caratului de lucruri mari dupa mine pentru un zbor de 20 de ora cu escala si stat in ro pentru cateva saptamani. lapte praf nu stiu daca o sa mai manance la ora aia, dar poate tot asa o sa trebuiesc sa imi trimit din timp vreo doua cutii prin posta.

Maria & Mario
Postat: Monday, January 31, 2011 6:38 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9852
Locatia: Departe-poate prea departe
Hehehe, va organizati deja de vacanta ? Poate vedem si noi peintesa si mamica .... la vara !
Noi : calatorit cu piticii de la 2 luni cu avion , masina = distante peste 3 ore ! ( la romania aduna in 24 h 3 + 3 + 5 = 11 h )
Carutzul si scaunul de masina le-am luat cu noi de fiecare data - ( pana ne-am cumparat sa avem si acolo de rezerva ) dar pt mine sunt FFF importante !!!
Cand iei carutzul si ai escala , nu il da la cala la bagaje, cere-l sa il ai cu tine pana la usa avionului ! De acolo ti-l iaa un nene si ti-l aduce inapoi dupa zbor ..... sa aiba fata loc de nani sau de odihna , daca dureaza escala !
Greutatea carutzului si a scaunului de masina nu trebuie sa ti-l ia in calcul la greutatea totala a bagajelor alocata biletelor si NU se taxeaza separat !
Lapte praf peste 1 an ..... nu recomand !
Imprumutam masina de la cine are de imprumutat ..... nu am inchiriat !

Alte intrebari ?? ras
PrincessLilou
Postat: Monday, January 31, 2011 10:55 PM

Voi cand mergeti in RO? Nu stiu daca noi o sa reusim in vara. Tindem mai mult spre Septembrie, desi nu am stabilit o data inca.

Si mai vroiam sa stiu daca in Piatra sunt apartamente de inchiriat in regim hotelier, pentru ca noi nu avem loc sa stam la parintii mei.
mikaela
Postat: Monday, January 31, 2011 11:44 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Princess, eu as zice sa suni la agentia de unde luati biletele de avion sa aflati detalii despre scaunul de masina si carucior, nu ar trebui sa va taxeze dar daca le aveti pe amandoua mai bine intrebi. Personal as tinde sa cred ca umbrella stroller ar fi mai usor si mai avantajos de luat in vacanta, eventual poti sa-l si lasi in Ro daca nu e scump. Sau un travel sistem, carucior si scaun de masina care se ataseaza pa carucior, desi scaunul e pentru o anumita greutate si varsta, dar ai putea sa le folosesti cu usurinta pe amandoua in timpul escalei. Apoi, in functie de compania aviatica cu care calatoriti si in functie de dorinta voastra, puteti sa cumparati bilet intreg pentru fetita, caz in care puteti folosi scaunul de masina pe scaunul avionului. Sau puteti sa platiti juma' de pret la bilet si sa o tineti in brate, dar va fi extrem de greu pentru voi pentru ca e zborul lung. Ah, si sa nu uit, ar fi folositor un baby carrier, dintr-ala care se poarta in fata, ca un marsupiu, sper ca intelegi ce vreau sa zicangel
Se pot inchiria masini, noi am avut inchiriaite masini de fiecare data cand am fost in Ro, se ridica de la aeroport sau dupa preferinta din alte locatii dar sunt scumpe. Pe langa pretul de inchiriere se cere depozit, pe noi ne-a ajuns ultima oara vreo 900$ pentru 10 zile, a fost intr-adevar cu transmisie automata si destul de incapatoare. Sunt multe optiuni, cauta on-line si vei gasi. La fel si cu apartamentele in regim hotelier, se pot inchiria si garsoniere, noi tot on-line cautam si contactam, cerem detalii si foto. Se poate face doar rezervare inainte sau daca doresti, desi nu as recomanda, se poate plati in avans. Nu as recomanda pentru ca in cazul in care nu-ti place ceva, nu vezi banul inapoi sau macar discount. Asa ca platesti cand ajungi acolo, sa ai rezervarea facuta. Daca planuiesti calatoria din timp si faci rezervarile din timp, e posibil sa platesti mai ieftin.
Lapte praf as zice sa ai la tine, daca stii ca fetita mai bea, si in caz ca ramai in pana de lapte, poti folosi lapte praf. Exista lapte praf pentru copii pana la 2 ani si ceva (toddlers), care e foarte bun. Si de asta poti intreba la compania aviatica cand suni. Ar trebui sa te lase cu o anumita cantitate in bagajul de mana. Caruciorul ti-l ia cineva la avion si ti-l returneaza la iesire. Sa nu le bagi la cala pentru ca vei avea nevoie la escala. Si noi ne facem planuri de calatorie cu scaunel de masina, cred ca e de fapt obligatoriu pentru zborul copiilor. Voi suna si eu pe aici si postez cand aflu mai multe.
PrincessLilou
Postat: Tuesday, February 1, 2011 11:14 AM

multumim, mikaela de sfaturi. noi avem baby carier si speram sa mai fie bun pentru ea la varsta aia pentru ca e pentru o greutate anume.

am fost azi prin magazine si mi-am dat seama ca aici este un fel de lapte la cutiuta, ca la suc, pentru copiii peste 1 an. deci nu mai trebuie lapte praf, dar cred ca v-a trebui sa imi trimit oricumcateva pachete prin posta ca nu o sa pot lua atatea la mine. eu, ma gandeam... la mintea mea creata, ca la cati bani se da la inchiriat masini ar trebui sa vina si cu scaun de bebe, in caz ca e un bebe in poveste.ras
nu cred ca o sa iau carutul cu mine la avion. noi o sa facem escala, dar vrem sa ramanem la hotel o noapte si o sa pot lua patutul ei montabil. o sa mai vedem cu asta. ne mai gandim. am zis ca daca e cumparam unul ieftin in ro si il las la vreun var de-al meu pentru copii lor.
o sa trebuiasca sa intreb de bilet pentru bebe si ce intra si ce nu. oricum o sa ne organizam printr-un agent, ca asa se face aici. noi vrem sa venim cu emirate, ca sa nu mai ocolim cu ba si sa ajungem in Anglia ca sa ne intoarcem apoi din drum iar. si oricum e mai lung cu 2 escale.
danab
Postat: Tuesday, February 1, 2011 4:26 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Princess, vezi ca prin magazinele Plus sunt caruturi sport pana in 90 ron, foarte faine, asa ca poti sa-ti iei de aici - o rogi pe mama ta sa caute din timp. Aveau si patuturi pliabile, tot accesibile.

Pregatiri usoare pentru vacantamajoreta
delfinasa
Postat: Tuesday, February 1, 2011 8:09 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
mikaela wrote:
Si noi ne facem planuri de calatorie cu scaunel de masina, cred ca e de fapt obligatoriu pentru zborul copiilor.

Noi am zburat cand avea K 2 ani jumate si nici pomeneala de obligativitatea scaunului de masina in avion la copiii de varsta ei. Am legat-o direct cu centura scaunului si pe ea si a fost ok. Foarte bine ati facut ca ati inchiriat masina de aici pe net...e mai ieftin decat inchirierea la fata locului!

PrincessLilou, caruciorul si scaunul de masina ori le luati cu voi ca oricum merg in avion gratis pt bebelusi (numai voua va va fi greu sa le transportati de la aeroport la destinatie, cu atatea bagaje) sau va cumparati unele ieftine de prin tara ori daca aveti de unde imprumuta, e si mai bine. Patut poate iti imprumuta cineva din familie sau prieteni care-a avut bb si-l mai pastreaza, nu are sens sa cumparati unul pt cateva saptamani. Si daca nu gasiti deloc si aveti doar pat normal, puneti-i paturi si perne in jur cat doarme sa nu cada si rezolvati problema.
Apartamente de inchiriat in regim hotelier nici sa nu va faceti griji, bani sa fie...cautati pe net si sigur veti gasi. La fel si masini, faceti rezervarile dinainte pe net.
Lapte praf, daca n-ai loc in geamantanele de cala sa-i iei cutiile, nu vad de ce ai cheltui o gramada de bani pe trimitere daca Sophie nu e sensibila la alte marci. Ce se gaseste in tara e foarte bun ca si in strainatate. Intreaba la linia aeriana cu care calatoriti care e regimul laptelui pt bebelusi pe durata zborului si vezi cum te pregatesti.
PrincessLilou
Postat: Wednesday, February 2, 2011 7:45 AM

delfinasa wrote:

PrincessLilou, caruciorul si scaunul de masina ori le luati cu voi ca oricum merg in avion gratis pt bebelusi (numai voua va va fi greu sa le transportati de la aeroport la destinatie, cu atatea bagaje) sau va cumparati unele ieftine de prin tara ori daca aveti de unde imprumuta, e si mai bine. Patut poate iti imprumuta cineva din familie sau prieteni care-a avut bb si-l mai pastreaza, nu are sens sa cumparati unul pt cateva saptamani. Si daca nu gasiti deloc si aveti doar pat normal, puneti-i paturi si perne in jur cat doarme sa nu cada si rezolvati problema.
Apartamente de inchiriat in regim hotelier nici sa nu va faceti griji, bani sa fie...cautati pe net si sigur veti gasi. La fel si masini, faceti rezervarile dinainte pe net.
Lapte praf, daca n-ai loc in geamantanele de cala sa-i iei cutiile, nu vad de ce ai cheltui o gramada de bani pe trimitere daca Sophie nu e sensibila la alte marci. Ce se gaseste in tara e foarte bun ca si in strainatate. Intreaba la linia aeriana cu care calatoriti care e regimul laptelui pt bebelusi pe durata zborului si vezi cum te pregatesti.

patut pliabil avem deja, deci nu mai trebuie cumparat si nu e mare, deci as putea sa il pun intr-o geanta mai mare pe care o luam in avion cu noi. asta ma gandesc, ca o sa cumpar acolo carutul nu stiu cum sunt regulile in ro, daca copilul trebuie sa stea in scaun special in masina (pe vremea mea nu era), dar oricum nu vreau sa risc siguranta ei, asa ca o sa ma interesez de pe undeva sa iau.
la forumula, Sophie e mofturoasa. nu mananca decat cu ce s-a obisnuit. dar poate la lapte pasteurizat o sa fie altfel. ca am inteles ca dupa un an poti sa ii dai dupa un an.
misha
Postat: Thursday, June 16, 2011 4:05 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Si noi cu emotii pentru calatoria cu avionul caci bb va avea mai putin de 3 luni, dar cel mai tare am emotii pentru caldura din Ro din luna august alcool . Foarte utile sfaturile voastre, oricum!pupici
mikaela
Postat: Thursday, June 16, 2011 6:16 PM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Gata! Am fost fara scaunelul de masina si tare bine am facut!! Ca numai ala mai lipsea la cate bagaje am avut!alcool
bulibuli
Postat: Friday, August 17, 2012 2:25 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9648

Fetele, ce stiti de scoica auto a lui bebe? Am auzit ca trebuie sa fie omologata in UE sau asa ceva daca vrei sa iesi din tara.. noi vrem sa mergem la bulgari si mi-e sa nu am probleme la vama din cauza asta. Eu am o scoica de la Chicco, model mai vechi si nu are nicaieri pe el precizarea si codul ala de UE... Daca a fost cineva in vacanta cu bebe si stie, va rog sa-mi dati si mie un raspuns.. Pupici!
bereea
Postat: Friday, August 17, 2012 9:36 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22464
Mie nu mi-a controlat nicioodata nimeni scoica sau scaunelul de masina.Important este sa-l ai.
kali
Postat: Friday, August 17, 2012 9:49 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14137
Nu se uita nimeni la asta, stai linistita...
bulibuli
Postat: Friday, August 17, 2012 10:00 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9648
kali wrote:
Nu se uita nimeni la asta, stai linistita...

Mai stii pe ce i se pune pata politistului/ vamesului bulgaresc.. ma gandeam si eu... au inceput sa apara deja povesti horror anti-plecat cu bb in concediu: ba ca se fura copii, ba masini, ba te intoarce din vama, ba rotavirusi, ba dermatite, radiatii, insolatii si alte primejdii care te pandesc la tot pasul...

Oricum, m-ati mai linistit.. multumesc pupici pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed