Calatoriile cu bebe-masina, avion, tren

Options Calatoriile cu bebe-masina, avion, tren
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mammatilerik
Postat: Saturday, May 6, 2006 8:26 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 2/25/2006
Postari: 258
Locatia: Norvegia
La noi a decurs bine calatoria cu avionul(cele 5 de fapt).
La dus am avut cu noi scaunul de masina gen leganus si l-am tinut in el la decolari.
La intoarcere insa l-am tinut numai in brate, legat si el cu centurica de centura mea.

Am incercat ca la decolare sau aterizare sa ii dau sa suga fie piept, fie apita din sticluta.
Daca nu vroia sa suga, i-am atras atentia cu jucarele.
S-a mai marait el intre timp, dar trecator.A si reusit sa adoarma juma de ora.

La noi faza mai cu transpiratii sa zic asa a fost la intoarcere.
Cursa locala de la Oslo a fost incarcata.Nu stiu cum s-a nimerit sa stea in fata noastra un alt bebe mai marisor, care avea momente cand se punea pe urlat.Era si pentru noi deranjant, dar ERik se speria foarte tare cand respectivul incepea sa urle (nu sa planga).
Nu stiu de ce s-a speriat asa de tare, ca la un moment dat nu se mai oprea din plas si lacrimile ii curgeau rauri.Plus l-a mai apucat si un sughit urat de tot.....
Deci m-au tait toate caldurile..........Nu mai spun ca fiind vreo 3-4 bebei in avion, s-au pus la un moment dat sa tipe toti in acelasi timp....Durere.....

Pana la urma....am schimbat cu cineva si m-am mutat cu el in spatele avionului si l-am linistit incet incet cu cantecele si jocuri.
Vai ce m-am speriat.....nu a reactionat niciodata asa.
Bine ca era bietul copil si obosit....cred ca si asta a avut un cuvant de spus.....

Asa ca totul este imprevizibil...trebuie sa ne pregatim pt aproape orice.

Calatorie placuta tuturor

taki
Postat: Saturday, May 6, 2006 9:13 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
freedelia wrote:
Taki, nu cred ca e necesar sa schimbi compania, pentru ca stiu ca Alitalia are preturi foarte bune. Daca banii nu sunt o problema, bineinteles ca poate o sa vrei sa mergi cu ceva mai bun (iti recomand British Airways, Air France, KLM, Lufthansa) dar preturile sunt chiar cu 50% mai mari. Eu una sunt fan Cathay Pacific si United, dar nu zboara in Romania din pacate.

Cu biberoanele, de dat nu cred ca iti dau ei de la ei, de obicei au un cadou pt bbe care poate contine UN SINGUR biberon, dar oricum nu vei vrea sa il folosesti pe ala pt ca este nou si pt ca este probabil diferit de tipul de biberon (tetina) cu care e obisnuit copilul, asa ca nu e indicat. De tinut la rece sau incalzit, orice copanie aeriana are acest serviciu gratis si fara sa faca mutre.

Cat despre laptele praf, daca stai asa mult, eu iti spun cum am faut noi: am luat destul lapte praf cat sa facem o trecere foaaarte treptata, adica destul cat sa imi ajunga 3 zile sa ii dau o singura masura de lapte nou si restul de lapte vechi, apoi 3 zile 2 masuri de lapte nou si restul de lapte vechi si asa mai departe, pana cand ajungi in vreo 2 saptamani la lapte nou. Apoi, la intoarcerea in Japonia, iti iei laptele folosit in ROmania tot asa, in cantitati cat sa ajuga sa faci trecerea inapoi la fel de treptat. CHIAR DACA FOLOSESTI ACEEASI MARCA DE LAPTE, TOT TREBUIE FACUTA TRECEREA TREPTAT, CA NU ARE INTOTDEAUNA ACEEASI COMPOZITIE!!!!! (de ex, aici Nan are AHA si ARA, pe care Nan din Romania nu ii contine si cine stie ce alte diferente de compozitie or mai fi).

Tu acum ce lapte folosesti la Sasha? Se gaseste si in Romania? De ex, noi la JOhn am folosit Milupa si cum nu se gasea in China, cam cu o luna inainte de a veni aici cu el l-am trecut, treptat, pe Nan si apoi aici l-am trecut, tot treptat, pe Nan chinezesc.

Mai intreaba-ma, ca la subiectul asta sunt chiar experta, ca noi am mers cu John cred ca de mai mult de 10 ori cu avionul pana acum, pe distante mai lungi sau mai scurte.

Laptele praf nu am sa-l schimb. o sa-mi trimit cateva cutii mari in Ro. Eu folosesc lapte praf japonez Sugoiaka, nu cred ca se gaseste asa ceva in Ro.

Cat despre companiile aeriene, Alitalia mi-ar conveni cel mai mult pentru ca tranzitul este doar de 1 ora si ceva.

Cu Lufthansa nu-mi convine pentru ca am 2 tranzite in loc de unul. KLM trebuie sa astept in Amsterdam 4-5 ore si iarasi nu-mi convine.

Deocamdata nu am fost la agentie sa ma interesez dar va tin la curent cat de curand. Pana in august am timp sa ma pregatesc ras
Elia
Postat: Saturday, May 6, 2006 11:42 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Vezi ca escalele foarte scurte sunt cu dus si intors, pentru ca trebuie sa te plimbi cateodata de la un terminal la altul si nu e asa uspr cu carutul, copilul poate avea nevoie sa manance chiar atunci, plus ca poate intarzia avionul un pic si ai pierdut conexiunea si esti blocata pana a doua zi cu copilul in Milano. Eu niciodata, nici fara copil nu mi-am luat cu escala mai mica de 3 ore, ca sa nu fiu pe fuga.

P.S. De ce nu vrei sa ii schimbi laptele, e o formula speciala si te-au sfatuit doctorii sa nu o schimbi ca ar putea avea efecte negative asupra copilului?
taki
Postat: Monday, May 8, 2006 8:59 AM

Laptele praf nu vreau sa-l schimb pentru ca am inteles ca nu este bine...Sasha se intelege foarte bine cu acest tip de lapte.

Am sa trimit cateva cutii de lapte in Ro prin posta...am aceasta posibiliate si de ce sa nu profit de ea ras . Sau am sa iau cu mine lapte praf la pliculete, specile pentru calatorii.

Am sa plec cu Taka si o sa am ajutor in timpul tranzitului si o sa fac in asa fel incat fata sa fie mancata cand suntem in trazit ca sa nu stau sa-i dau papa atunci.
Andi&Mariuca
Postat: Monday, May 8, 2006 10:28 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
A fost careva dintre voi cu copilul mic (aproximativ 6-7-8 luni) pe distante mai mari cu masina, chiar in strainatate?
noi am fi vrut sa mergem anul acesta in septembrie/octombrie cu copilul in Germania, la nasii lui (dar intr-un tur al Europei) si/sau in Grecia, in concediu...
o fi indicat sa car bietul copil atata drum sau nu? daca il duc la mare este bine sau ii poate dauna?
eu ma gandesc ca trambalatul cu copil asa mic presupune un chin: trebuie sa ii car patutul (noroc ca e de voiaj), cadita de baie, un carucior sport, toate jucarelele, hainute, sticle pt lapte, accesoriile pt papa etc. pai portbagajul va fi plin numai cu lucrurile lui!oare
ca nu mai zic ca am senzatia ca poate fi tare obositor pt un copil mic sa stea ore in sir in scaunul de masina (nici nu stiu daca este recomandat sa stea mult) sau in brate la cineva (ne gandema sa o luam cu noi pe sora mea care ar putea supraveghea bebele in timp ce noi vom conduce cu randul).
oare schimbarea de aer, a locului de dormit nu il vor afecta in sens negativ?
Kiki
Postat: Monday, May 8, 2006 10:30 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Andismom, de obicei copilul simte schimbarile mai mult ca un om mare. David de exemplu nu a putut sa doarma la mama in prima noapte cand l-am dus acolo, si mai nou ziua statea cu ochii in saispe ca sa studieze camera....
Andi&Mariuca
Postat: Monday, May 8, 2006 10:48 AM

Postari: 5089
Kiki wrote:
Andismom, de obicei copilul simte schimbarile mai mult ca un om mare. David de exemplu nu a putut sa doarma la mama in prima noapte cand l-am dus acolo, si mai nou ziua statea cu ochii in saispe ca sa studieze camera....

Da stiu, Kiki si tocmai de aia va intrebam si pe voi... eu am vazut ce face fiu-meu cand mergem la ai mei acasa... stau cu ochii beliti pe tot ce e in jurul lui si studiaza mai ceva ca un spion...hohot
taki
Postat: Wednesday, July 12, 2006 5:23 AM

Tocmai am aflat ca am scaunel pentru Sasha numai pana in Anglia, dupa care la urmatorul avion trebuie sa o tin in brate ca, cica, nu se mai da scaunel pentru ca este distanta scurta.

Calatoresc cu British Airliness.

Cine a calataorit cu bb si cu BA, cum ati procedat???

delfinasa
Postat: Wednesday, July 12, 2006 5:32 AM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Eu am calatorit cu British dar fara bebe si am avut servicii foarte bune, echipajul foarte amabil si prietenos si conditii foarte bune in avion...mai vorbeste cu ei si insista, poate iti dau totusi o scoica sau un carut.
taki
Postat: Wednesday, July 12, 2006 6:19 AM

delfinasa wrote:
Eu am calatorit cu British dar fara bebe si am avut servicii foarte bune, echipajul foarte amabil si prietenos si conditii foarte bune in avion...mai vorbeste cu ei si insista, poate iti dau totusi o scoica sau un carut.

Pai imi dau, dar pana-n U.K, apoi nu mai primesc nimic. uff

O sa-i mai contactez o data saptamana asta.uff
Roxanel
Postat: Sunday, March 11, 2007 12:15 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Asa calatorim noi cu masina sic Poate mesajul ar trebui sa-l mut la cel despre scaune de masina ... dar nu l-am gasit oare

Alyna
Postat: Tuesday, April 10, 2007 3:08 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Matei a calatorit cu masina inca din prima saptamana de viata.e ff cumintel. doarme tot drumul. in ultima perioada am mers cu maxi taxi acasa(in Piatra Neamt). A dormit non-stopyes
nikmiki
Postat: Monday, October 18, 2010 1:27 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 7/18/2010
Postari: 881
Locatia: Spania
O sa zburam si noi in Romania luna viitoare.Am o intrebare pt cine a zburat de curand.Ma lasa sa ma urc in avion cu mancarica la borcanel de cumparat,lapte praf,cereale si apa,servetele umede,crema pt fundulet? Cand a plecat bunica mea i-au confiscat din lucruri(creme,parfumuri). Plecam cu compania IBERIA.
bereea
Postat: Monday, October 25, 2010 8:44 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22494
Din cate stiu eu, te lasa cu mancare si lucruri pentru bebe.Bunicii este clar ca i le-a confiscat, pentru ca nu ai voie cu creme si parfumuri in bagajul de mana.
Ely
Postat: Monday, October 25, 2010 10:53 AM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
bereea wrote:
Din cate stiu eu, te lasa cu mancare si lucruri pentru bebe.Bunicii este clar ca i le-a confiscat, pentru ca nu ai voie cu creme si parfumuri in bagajul de mana.

Exact as mai adauga ca ai voie cu parfum sub 100ml in caz ca iti iei vreun parfumel cu tine.La mine s-a intamplat sa uit sticluta cu apa pentru Karina in geanta de mana si nu au zis nimic .In general o arunc,daca nu ti-o arunca ei.
Si noi venim de Craciun si de Anul Nou in tarabounce ,sunt apropae 10 ani de cand nu am mai petrecut sarbatorile de iarna in tara.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed