Calatoriile cu bebe-masina, avion, tren

Options Calatoriile cu bebe-masina, avion, tren
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Postat: Saturday, March 11, 2006 1:17 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Trebuie sa calatorim cu bebe...cu masina, cu trenul, cu avionul...ce trebuie sa stim dinainte si ce trebuie sa pregatim pentru bebelusi inainte de calatorie? Cum le pragatim mancarica, ce jucarii le luam, cum ii imbracam...?mami de fetita boy
taki
Postat: Saturday, March 11, 2006 4:55 AM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
oare Asta ma intereseaza si pe mine...si cel mai important, de la cate luni este voie cu bebe pe avion.

De exemplu, in iunie o sa vina fratele si tatal meu aici, fata o sa aiba in jur de 2 luni jumate- 3 luni, se poate face o calatorie cu avionul pe o distanta de 2 ore jumate??? uff oare

Kiki
Postat: Saturday, March 11, 2006 11:25 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Si pe mine ma intereseaza chestia asta, ca ma bate soacra-mea la cap sa mergem la ea (sta in Italia) si ar insemna un drum cam de o ora si ceva cu avionul...uff

Cu masina am mers, cu bebe cu tot, am facut chiar dus-intors in aceeasi zi. S-a comportat bine, a dormit mai tot timpul, dar am carat dupa mine atatea lucruri de ziceai ca ne mutam: termos cu apa calda, ceai, lapte praf, bavetici, o paturica, schimburi 2-3, pampersi, servetele umede, suzeta, jucarele...Am avut nevoie de toate, deci macar nu le-am carat degeaba.
Elia
Postat: Sunday, March 12, 2006 10:17 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Cu avionul e mai simplu decat cu masina, pentru ca nu tre sa iei dupa tine atat de multe, ca iti dau in avion apa fiarta, servetele umede, iti incalzesc biberonul daca ai nevoie, in gneral iti fac si un cadou pt bebe (jucarele, scutece, suzete, inele din acele pentru dinti, zornaitoare sau alte prostioare mici). Cu bebe teoretic te primeste in avion de la 7 zile dupa nastere, dar din cauza ca aerul din avion este 'reciclat" ( nu stiu cum sa ma exprim, dar avionul nu prineste aer nou pe parcursul zborului, ci acelasi aer este filtrat si refolosit pe tot parcrsul zborului) se pot transmite microbi, asa ca e bine sa astepti cateva luni as zice eu pana calatoresti cu bebe. Noi am mers cu John la 5 luni prima data, dar cu trenul am mers la 2 luni pana la Sighisoara, am stat acolo vreo 4-5 zile si apoi am venit inapoi, la 3 luni am mers la Suceva, acolo ne-am plimbat cu masina vreo 3 zile pe la toate manastirile si apoi iar ne-am intors cu trenul. La 6 luni am mers 30 si ceva de ore cu trenul si John a fost extraordinar de cuminte, se uita pe fereastra, se mai juca cu jucarii, dormea, papa bine, in gari ne mai dadeam jos di cand in cand sa luam aer, a fost foarte bine.

Mai greu este cu bebe mai mare in avion (sau in tren) ca se va plictisi mult mai repede, nu mai doarme atat de mult, daca deja merge (fie singur fie tinut de maini) o sa faca ture cu voi prin avion. La bebe mic de tot nu e problema nici cu difereta de presiune de la decolare sau aterizare, dar pentru siguranta, cica e bine sa ii dati suzeta, biberonul sau sanul, ca sa suga in timpul aterizarii sau decolarii, ca sa nu il doara urechiusele.

Trebuie sa aveti o jucarie noua pentru fiecare ora de zbor, o carte, creioane si caiete, depinde de ce face copilul la varsta respectiva. Mancare trebuie sa luati mai multa decat v-ar trebui pe perioada zborului, mai ales daca bebe e inca mic si nu mananca decat mancare speciala. Se intampla adesea ca zborurile sa fie intarziate sau chiar anulate.

De imbracat, trebuie imbrcat coupilul in straturi, ca sa poti sa scoti sau sa pui hainute cu usurinta, pentru ca adesea sunt fluctuati de temperatura in avion.

Pentru bebe mic se plateste 10% din pretul biletului (in America, pe cursele interne e gratis) daca vrei sa tii copilul in brate sau sa il pui in cosuletul pe care ti-l dau ei. Daca vrei loc special pentru copil, sa il tii in cosuletul de masina care se prinde direct pe scaunul avionului, atunci platesti 50%. Copilul incape in cosuletul din dotarea avionului pana pe la 6 luni, teoretic el poate tine pana la 15 kile, dar nu prea vad io un copil de mai mult de 10 kile acolo.

Nu stiu ce altceva sa va mai spun, mai intrebati-ma ca noi am mers cu avionul mult de tot si zic eu ca avem experienta.
g_nicoleta2000
Postat: Tuesday, March 14, 2006 2:35 PM

Nivel: Avansat

Postari: 3898
Locatia: Bacau
Eu as vrea sa reancep plimbarile prin tara cu sotul cu masina. Pana pe la 6 luni Alex era un ingeras somnoros care niciodata nu avea nimic de protestat in masina dar de cand cu mersul nu prea mai vrea sa stea in scaun si plange sau tipa.
Nedumerirea mea era sunt copii care merg cu masina si stau cuminti sau a mea este mai speciala?
Maria & Mario
Postat: Tuesday, March 14, 2006 7:40 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Postari: 9853
Locatia: Departe-poate prea departe
Maria avea 2 luni si 2 saptamani si 4 .300 kg. A fost ff mica la nastere ( 2.440 kg. ) Am zburat Londra Bucuresti ( aproape 4 ore . nu mai stiu exact ) si intors dupa 3 saptamani, deci la 3 luni si o saptamana. Nu s-a intamplat nimik spectaculos. A avut locul ei , pentru care am platit un supliment infant, a stat in scaunelul de masina , cu centurile puse, a papat dupa program sticlutza de lapte , mama a tinut-o la geam sa regurgiteze , a dormit ca si in masina , ( probabil ca asa a asociat zgomotul avionului cu motorul masinii ) . Nu a plans nici la dus nici la intors. la dus era 5 copii in avion , care mai de care mai agitat sau mai vesel , fiecar se comporta diferit. Era si o doamna cu o fetita care URLA de a trebuit saraca sa se plimbe vreo ora printre scaune ca nu se mai linistea. Altul mic , dormea dus , putin mai maricel ca Maria ... AAA , am tinut deschisa guritza fetei la decolare si aterizare cu sticlutze de lapte ( ea beea ) ca sa nu se faca presiune la urechiuse . nimik special .
A fost cuminte foc, frumusica mamii !

Stiu ca pentru copii mai maricei ai nevoie de termos cu apa racita pentru lapte , de o sticlutza de suculetz sau ceai ( depinde ce bea el ), de servetzele , de bavetica , de un borcanas cu papa , de jucarii , cat se poate de diversificate si noi , pentru interes mare , de o paturica , de hainutze care se imbraca , dezbraca usor, de un rand de hainutze si pampershi.
sousourel
Postat: Tuesday, March 14, 2006 8:15 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
g_nicoleta2000 wrote:
Eu as vrea sa reancep plimbarile prin tara cu sotul cu masina. Pana pe la 6 luni Alex era un ingeras somnoros care niciodata nu avea nimic de protestat in masina dar de cand cu mersul nu prea mai vrea sa stea in scaun si plange sau tipa.
Nedumerirea mea era sunt copii care merg cu masina si stau cuminti sau a mea este mai speciala?

Oricum Alexandra e speciala, dar toti sunt ras
Eu cred ca se schimba comportamentul lor in timp. Si al meu dormea dus inainte, tot drumul, acu' e foarte interesat sa se uite pe geam si se chitaie daca nu "conversam". Daca drumul e mai lung, intr-un final adoarme, uneori dupa un suptpupici
taki
Postat: Tuesday, May 2, 2006 2:05 AM

Vreau sa plec in Ro cu Sasha in luna iulie, asa inseamna ca Sasha va avea 3 luni- 3 luni jumate ( ca ea este nascuta la sfarsitul lunii ).

Credeti ca este prea devreme? O sa am un tranzit in Milano care nu dureaza mai mult de 1 ora...totalul zobrului Narita-Jp- Otopeni-Ro va fi in jur de 13-14 ore.

Ma gandesc ca Sasha este inca mica si o sa doarma mai tot timpul uff oare .

La atatea ore de zbor ce fac cu biberoanele??? Ca trebuie dezinfectate dupa fiecare folosinta. uff oare

taki
Postat: Tuesday, May 2, 2006 2:23 AM

Baby basket/cradle

Sugari (pasageri pâna în doi ani)

Sugarii trebuie sa fie întotdeauna însotiti de un adult si nu ocupa un loc propriu atunci când calatoresc. Daca totusi preferati ca sugarul sa ocupe propriul sau loc, acest lucru poate fi aranjat în momentul rezervarii propriului dumneavoastra loc contra unei taxe suplimentare (în acest caz vom percepe un tarif pentru copii).
Sugarilor le este oferita o reducere de 90% la majoritatea preturilor biletelor.

Sugari si copii în calatorie

Cosul /leaganul pentru sugar

Pentru a va asigura ca copilul dumneavoastra se bucura de o calatorie comfortabila în cadrul zborurilor pe distante mari, puteti rezerva un cos (leagan) pentru sugar atunci când va achizitionati propriul bilet (la care se adauga lenjerii de pat si perne noi). Leaganul poate fi fixat în anumite puncte în interiorul aeronavei.

Este posibil sa va luati propriile leagane cu dumneavoastra în anumite tipuri de aeronave, atât timp cât acestea nu sunt mai mari de 70 cm x 30 cm ca dimensiune.

Sugarii pot calatori de asemenea la bordul aeronavei în scaunele de automobil pentru copii pe care le-ati adus cu dumneavoastra, atât timp cât a fost rezervat un loc separat.

Fixarea scaunului copilului de scaunul din avion trebuie sa fie posibila folosindu-se o centura de siguranta. Postamentul scaunului nu trebuie sa depaseasca 40 cm x 40 cm ca dimensiune si trebuie dotat cu un harnasament de umar (în timpul decolarii si aterizarii, copiii trebuie sa fie fixati în bratele unui adult). De dragul sigurantei copilului dumneavoastra, nu îi permiteti sa doarma niciodata pe podeaua cabinei!

Truse pentru sugari

Cei mai mici pasageri ai nostri primesc “truse pentru sugari” atunci când se afla la bordul aeronavei. Acestea includ un biberon, mâncare pentru sugari si o baveta, precum si scutece si alte articole utile. De asemenea, va putem încalzi biberoanele pe care le-ati adus cu dumneavoastra.

Dar tot nu m-am lamurit cu biberoanele

uff
Kiki
Postat: Tuesday, May 2, 2006 7:01 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Pai presupun ca exista cuptor cu microunde in avion....zicea cineva pe aici ca sterilizeaza biberoanele la microunde...
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, May 2, 2006 7:44 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Taki, iti iei mai multe sticlutze cu tine, iar apa nu e musai sa fie calda. Eu de cand am trecut pe alimentatia cu lapte praf, nu i-am incalzit apa lui Tudor niciodata. I-o prepar la temperatura camerei. Asa nu a facut nici colici, nici rosu in gat la cea mai mica diferenta de temperatura, nici eu nu car termosul cu mine pe unde ma duc. Imi iau dupa mine doar apa fiarta si racita, intr-o sticla de 1,5 litri, laptele praf, biberoanele sterilizate si gata! Si servetele dezinfectante pentru mine, ca sa fiu curata pe maini...
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, May 2, 2006 10:04 AM

Postari: 6678
Atentie la servirea lapticului in apa la temperatura camerei:desi nu afecteaza sanatatea copilului cu nimic, laptele neincalzit ingreuneaza digestia sugarului.E bine ca acest lucru sa nu se foloseasca pe termen lung.

Eu, nestiind de acest lucru, toata vara si toata toamna trecute i-am dat lui Matei biberonul la temperatura camerei.Nu am observat scaune mai rare sau indigestie.Mi se paruse ca pe caldurile alea de 40 de grade daca ii mai dau si biberonul cald, sa nu il supraincalzesc aiurea.

Taki, si eu ma gandeam la fel: cumperi vreo 13 biberoane, le umpli de acasa cu cantitatea necesara de apa si in avion doar pui lapticul praf.Biberoanele le sterilizezi dinainte, de acasa.Ai grija sa calculezi necesarul de biberoane nu numai pana cand ajungi in Otopeni, ci pana ajungi acasa.De la Otopeni si pana intri in casa, pana te instalezi, pana mai pregatesti un bibe...deci sa mai ai vreo 2 bibe in plus, pentru a nu te lua prin surprindere foamea Sashei exact cand vei intra pe usa acasa in Ro.Te vei intoarce obosita, drept pentru care primul lucru cand vei ajunge in Ro, categoric nu va fi spalarea si sterilizarea biberoanelor.
Elia
Postat: Tuesday, May 2, 2006 11:54 PM

Da, trebuie sa iti iei mai multe biberoane, la 3 luni fata va manca probabil la 3 sau 4 ore, deci la 13 ore ti-ar trebui 4 biberoane, dar trebuie sa fii la aeroport cu 2 ore inainte, deci inca unul --5, plus drumul pana la aeroport, poate inca o ora sau doua, deci inca un bibe -- 6, plus de la otopeni acasa, inca unul --7. Asta este minim, 7 biberoane, nu-ti mai spun ca Alitalia (ca daca zbori prin Milano banuiesc ca cu ei zbori) au mereu intarzieri SI PIERD BAGAJELE LA GREU!!!! Ai grija sa nu ai nimic super important in bagajul de cala, ca uneori le ia si 2 saptamani sa ti-l gaseasca si aduca. Adica sa nu pui cutiile cu lapte praf, medicamente (pt tine sau pt copil) si alte chestii fara de care nu poti sta cateva zile in bagajul de cala. Revenind la biberoane, 10 biberoane probabil ca va fi mai mult decat suficient, iar in caz ca nu este, se pot steriliza in avion (la microunde) sau in aeroport (la un restaurant) sau iti poti cumpara solutie de sterilizat (care cred eu ca se foloseste cu apa normala, dar nu stiu ca nu am folosit niciodata).

Drum bun!
taki
Postat: Saturday, May 6, 2006 4:25 AM

Am sa vin in Ro la jumatatea lui august si vine si Taka yes . Tocmai bine ca Sasha o sa inceapa si diversificarea si nu o sa-mi mai trebuiasca atatea biberoane pe drum.

Dar, nu stiu sigur ci doar din auzite, ca daca ceri sa ti se dea biberoane si sa ti le tina la rece, se dau. Dar acum nu stim sigur, ramane sa ne interesam.

Freedelia, ai dreptate cei de la Alitalia pierd bagajele. Fratele meu a venit anul trecut aici si astia de la Alitalia i-au pirdut bagajul, ajunsese tocmai prin Thailanda.
Dar, in 3 zile l-a recuperat si i-au dat si o suma de consolare.

Poate ca ar fi mai bine sa vin cu alta firma.

Voi cand ati fost in Ro cum ati procedat cu laptele praf??? Eu am sa stau pana la jumatea sau sfarsitul lui octombrie, deci imi trebuiesc doze de lapte praf...cred ca o sa le trimit prin posta, ca alta solutie nu am uff oare ?
Elia
Postat: Saturday, May 6, 2006 7:17 AM

Taki, nu cred ca e necesar sa schimbi compania, pentru ca stiu ca Alitalia are preturi foarte bune. Daca banii nu sunt o problema, bineinteles ca poate o sa vrei sa mergi cu ceva mai bun (iti recomand British Airways, Air France, KLM, Lufthansa) dar preturile sunt chiar cu 50% mai mari. Eu una sunt fan Cathay Pacific si United, dar nu zboara in Romania din pacate.

Cu biberoanele, de dat nu cred ca iti dau ei de la ei, de obicei au un cadou pt bbe care poate contine UN SINGUR biberon, dar oricum nu vei vrea sa il folosesti pe ala pt ca este nou si pt ca este probabil diferit de tipul de biberon (tetina) cu care e obisnuit copilul, asa ca nu e indicat. De tinut la rece sau incalzit, orice copanie aeriana are acest serviciu gratis si fara sa faca mutre.

Cat despre laptele praf, daca stai asa mult, eu iti spun cum am faut noi: am luat destul lapte praf cat sa facem o trecere foaaarte treptata, adica destul cat sa imi ajunga 3 zile sa ii dau o singura masura de lapte nou si restul de lapte vechi, apoi 3 zile 2 masuri de lapte nou si restul de lapte vechi si asa mai departe, pana cand ajungi in vreo 2 saptamani la lapte nou. Apoi, la intoarcerea in Japonia, iti iei laptele folosit in ROmania tot asa, in cantitati cat sa ajuga sa faci trecerea inapoi la fel de treptat. CHIAR DACA FOLOSESTI ACEEASI MARCA DE LAPTE, TOT TREBUIE FACUTA TRECEREA TREPTAT, CA NU ARE INTOTDEAUNA ACEEASI COMPOZITIE!!!!! (de ex, aici Nan are AHA si ARA, pe care Nan din Romania nu ii contine si cine stie ce alte diferente de compozitie or mai fi).

Tu acum ce lapte folosesti la Sasha? Se gaseste si in Romania? De ex, noi la JOhn am folosit Milupa si cum nu se gasea in China, cam cu o luna inainte de a veni aici cu el l-am trecut, treptat, pe Nan si apoi aici l-am trecut, tot treptat, pe Nan chinezesc.

Mai intreaba-ma, ca la subiectul asta sunt chiar experta, ca noi am mers cu John cred ca de mai mult de 10 ori cu avionul pana acum, pe distante mai lungi sau mai scurte.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed