Cainii vagabonzi

Options Cainii vagabonzi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
t-mihaela
Postat: Friday, September 20, 2013 10:40 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5132
Ce inscenare ca nu pricep...parintii sa -si omoare singuri copilul cu ajutorul cainilor?Sunt eu nebuna sau altcineva e bolnav de -a binelea in ecuatia asta.pale
shirel
Postat: Saturday, September 21, 2013 12:38 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11777
Locatia: israel
Ceeeee?alcool alcool alcool De fapt totul este posibil copilul fiind omorat si ascuns in zona aceea unde i-au gasit cainii corpul fiind deja mort si l-au sfasiat fiind flamanzi .Brrrrr.O crima ascunsa sa spunem dar de unde stiau sigur parinti ca asa se va intampla si nu altcineva avea sa gaseasca trupul.
Asta ar fi o varianta a doua varianta este ca cine a scris un asemenea articol sa fie o mare iubitoare de caini gen Bardot si a vrut sa ne convinga ca altul este adevarul.alcool
Nu ma mir deloc aici in Israel a fost un caz de ne-a alertat pe toti un tata disperat ca i-a disparut fetitza dupa ce facuse baie cica poarta a fost deschisa si fetitza a iesit din curte (vorbesc de o fetitza de 3 ani).Ce nu a facut acest parinte a plans ,a telefonat l-a politie aparea in toate programele de tv etc .....ca dupa vreo 2 saptamani sa se descopere ca el este de fapt principalul suspect si criminalul fetei lui.Deci s-ar putea ca si acest articol sa contina multe adevaruri dar asta poate doar politia sa faca unele cercetari.Si binenteles nu este nici o scuza ptr caini care continua sa umble flamanzi si sa atace oameni din jur.
t-mihaela
Postat: Saturday, September 21, 2013 5:53 AM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5132
Bag mana in foc ca bunica minte oare acopera pe cineva ...oamenii astia cand vorbesc de copil nu varsa o lacrima ,frate , parca-s de gheatza si mama si tata si bunica ,se tin de talk showuri la tv.Ce se intampla aici...oamenii astia nu par ca au pierdut un copil NuStiu
AdrianaC
Postat: Saturday, September 21, 2013 7:20 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17672
Locatia: Bucuresti
Care o fi motivul adevarat... poate ca politia va reusi sa afle cu exactitate ce s-a intamplat acolo, insa un lucru e clar si pentru mine si pentru familia mea...

Sunt mult prea multi caini pe strazi, care au inceput deja sa umble in haite (poate umblau si inainte si nu ii vedeam eu ras) si am ajuns sa imi fie frica sa trec pe strada pe langa ei.

Iubesc cainii, imi doresc de ani de zile un Golden Retriever, dar nu sunt de acord cu pastrarea cainilor slobozi pe strada...

Nu sunt nici pro eutanasiere, insa nu vreau sa ii mai vad sub nicio forma pe strazi.

Pe de alta parte, cand te gandesti cati bani se vor consuma cu acesti caini (fie ca ii eutanasiaza, fie ca ii strang si ii tin in adaposturi) si pui in balanta si cat se consuma cu copiii orfani, cu batranii din aziluri si nu in ultima instanta si cat primim noi alocatia pentru 1 copil pe luna (42 ron !!!), nu mi se pare OK sa se aloce sume considerabile in aceasta directie.

Mai bine ar gasi o solutie sa "ii trimita la export" in tarile care vor sau au nevoie de caini ras

roxinthya
Postat: Saturday, September 21, 2013 9:47 AM

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7196
AdrianaC wrote:
Care o fi motivul adevarat... poate ca politia va reusi sa afle cu exactitate ce s-a intamplat acolo, insa un lucru e clar si pentru mine si pentru familia mea...

Sunt mult prea multi caini pe strazi, care au inceput deja sa umble in haite (poate umblau si inainte si nu ii vedeam eu ras) si am ajuns sa imi fie frica sa trec pe strada pe langa ei.

Iubesc cainii, imi doresc de ani de zile un Golden Retriever, dar nu sunt de acord cu pastrarea cainilor slobozi pe strada...

Nu sunt nici pro eutanasiere, insa nu vreau sa ii mai vad sub nicio forma pe strazi.

Pe de alta parte, cand te gandesti cati bani se vor consuma cu acesti caini (fie ca ii eutanasiaza, fie ca ii strang si ii tin in adaposturi) si pui in balanta si cat se consuma cu copiii orfani, cu batranii din aziluri si nu in ultima instanta si cat primim noi alocatia pentru 1 copil pe luna (42 ron !!!), nu mi se pare OK sa se aloce sume considerabile in aceasta directie.

Mai bine ar gasi o solutie sa "ii trimita la export" in tarile care vor sau au nevoie de caini ras

Ai pus punctul pe i!
ingerash
Postat: Saturday, September 21, 2013 1:50 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Bietul copil angel
bulibuli
Postat: Saturday, September 21, 2013 5:17 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Citind comentariile de sub articol vad ca sunt diferite speculatii: ba ca e alt copil pus in sicriu (un copil al strazii de ex.), ba ca a murit sau a fost omorat in alt loc/mod si au folosit ca musamalizare cainii (unii zic ca a fost atatcat de caini de lupta ai unui CINEVA care are afaceri cu astfel de lupte in care e sau nu si tatal implicat sau ca in orice caz ascund adevaratul responsabil al crimei - ex. tatal, accidental sau nu - ca sa nu faca puscarie ca el intretine familia). Ori ca sunt platiti sa faca acest teatru (eu nu am urmarit pana acum nimic la tv, ce mai auzeam la radio in masina despre caz) dar acum, vazand imagini, imi da parca senzatia aia de "reality" show de la noi. Unii spun ca tatal pare genul de cap de familie manipulator, un tata-tiran, iar sotia si mama joaca dupa cum le cata el. Chiar cineva spunea o intrebare care si mie mi se pare fireasca "ce mama nu ar fi sarit la gatul soacrei care din neglijenta i-a ucis copilul" - ca sincer, singura persoana adulta, RESPONSABILA aici e bunica: nu copiii, nu cainii care nu au nicio responsabilitate pt faptele lor. Eu una o strangeam de gat, fie ea soacra, bona, educatoare, supraveghetoare. Dar mama asta posteaza pe FB proteste anti-maidanezi si cu bunica n-are nimic. Desi mi-ar fi mila ca i s-a intamplat ei, n-as vrea s-o mai vad in ochi in viata mea, cum sa o trimit cu copilul in parc si sa vina la mine sa-mi spuna ca-i mort? Tatal in schimb face si mai mare circ, protesteaza pe la tv impotriva maidanezilor si se aplauda singur asa ca un lider.... Cica o fosta colega de liceu a amamei comenteaza pe profilul ei "Noi stim adevarul..".

In fine... scopul banuit? 1. bani, 2. distragerea atentiei publicului cu ajutorul mediei de la scandalul "Rosia Montana", 3. sa mai capete niste fonduri sa se mai spele niste bani in afacerea asta a cainilor, 4. pt ca s-a votat deja proiectul de lege care propune eliminarea maidanezilor si nu stiau cum sa o puna in aplicare fara sa li se urce in cap toata populatia, 5. Campanie electorala si politica…
aurishta
Postat: Saturday, September 21, 2013 6:29 PM

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Mie mi se pare exagerata reactia aparatorilor maidanezilor, ei comportandu-se de parca traim in paradis, unde toata lumea este pasnica, iubeste, se respecta, etc. si tocmai suntem pe punctul de a perturba armonia universala!
In tara noastra sunt ucise zilnic zeci de mii de vietati felurite, in clinicile de specialitate sunt eutanasiati pe banda rulanta prunci nenascuti,iar alti copii , adulti si batrani ratacesc fara adapost si mancare, dar totusi se face o drama de dimensiuni apocaliptice din indepartarea cainilor fara stapan de pe strazi, chestiune care tine pur de igiena orasului si de siguranta cetatenilor! Chestiunea asta nu are legatura cu dragostea de caini, ci cu o necesitate! Daca s-ar fi luat masuri radicale din timp, astazi nu s-ar fi ajuns la asa ceva! Mi se pare ridicol sa moara oameni atacati de caini vagabonzi intr-o capitala care se vrea a fi europeana!
bereea
Postat: Saturday, September 21, 2013 7:24 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22671
Foarte bine spus, Aurisha!newclap

Ca si Bulibuli am citit si eu articolul si comentariile de dupa.In multe din cele afirmate nu pot sa nu le dau dreptate...e ceva putred in Danemarca!scratch
Si eu m-am intrebat de ce parintii reactioneaza asa? Sunt sub soc si nu au realizat ce s-a intamplat cu copilul lor? N-am stiut ca au timp si chef de aparut la tv sau scris pe FB.Si eu spun la fel: ca era mama, soacra, prietena, sot sau orice altcineva reactionam urat de tot sa-mi fi omorat copilul din neglijenta /nepasare.Nici un tata normal la cap nu spune "asta e" cand il intreaba cineva ce gandeste despre moartea oribila a copilului sau.Bunica trebuie trasa la raspundere, o femeie rece, nepasatoare care n-a fost in stare sa verse o lacrima pentru nepotul ei.
Despre faptul ca ar fi fost ucis de niste caini de lupta am citi si eu.Si totusi ma intreb: ce parinti si-ar vinde sufletul pentru niste ani si ar musamaliza totul?Nu stiu ce sa mai cred dar raman cu ideea ca maidanezii trebui stransi de pe drumuri.
aurishta
Postat: Saturday, September 21, 2013 10:09 PM

bereea wrote:

Si eu m-am intrebat de ce parintii reactioneaza asa? Sunt sub soc si nu au realizat ce s-a intamplat cu copilul lor? N-am stiut ca au timp si chef de aparut la tv sau scris pe FB.Si eu spun la fel: ca era mama, soacra, prietena, sot sau orice altcineva reactionam urat de tot sa-mi fi omorat copilul din neglijenta /nepasare.Nici un tata normal la cap nu spune "asta e" cand il intreaba cineva ce gandeste despre moartea oribila a copilului sau.Bunica trebuie trasa la raspundere, o femeie rece, nepasatoare care n-a fost in stare sa verse o lacrima pentru nepotul ei.
Totusi trebuie sa tinem cont de faptul ca unii oameni nu se exteriorizeaza, asta neinsemnand ca nu le pasa! Eu insumi sunt genul acesta, nicidecum nu ma dau in spectacol in fata altora, oricat de dramatica ar fi situatia prin care trec! Stiu , deasemenea, pe o doamna de care suntem foarte apropiati careia i-a murit singura fiica la 18 ani in imprejurari violente! Aparent a fost foarte detasata, multi au acuzat-o de insensibilitate, dar in sunflet ei s-a macinat foarte mult, asa, linistit, pana cand, dupa un an, s-a declansat vizibil reactia socului si nici in ziua de azi nu mai este intreaga la cap! Asa ca nu putem generaliza! Fireste, lipsa de responsabilitate a bunicii este de nescuzat, dar lipsa cooperarii pentru un circ mediatic mi se pare de bun simt! Durerea, revolta, disperarea, lacrimile....nu sunt pentru camerele de luat vederi....rufele se spala cu usa inchisa....cel putin asa as face eu!
bereea
Postat: Saturday, September 21, 2013 10:15 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22671
Poate ca daca s-ar vorbi doar de unul dintre ei as crede, dar sa reactioneze la fel si mama si tata si bunica....cam greu de crezut.
Cand e vorba de asa ceva nu cred ca poti fi atat de lucid incat sa te controlezi in fata camerelor.
bulibuli
Postat: Saturday, September 21, 2013 11:39 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
bereea wrote:
Poate ca daca s-ar vorbi doar de unul dintre ei as crede, dar sa reactioneze la fel si mama si tata si bunica....cam greu de crezut.
Cand e vorba de asa ceva nu cred ca poti fi atat de lucid incat sa te controlezi in fata camerelor.

De acord, slabe sanse ca 3 persoane diferite sa reactioneze identic la tragedie, prin detasare si raceala. Plus ca, stiu si eu astfel de oameni, care se inchid in ei si nu varsa o lacrima, dar se inchid. Ori astia apar peste tot la tv, la proteste, etc. Tocmai ca fac circ mediatic, au chef sa apara pe la emisiuni sa povesteasca detasat ce si cum s-a intamplat. Nici eu nu fac circ si nu plang de fata cu alti oameni niciodata, dar cand sunt nevoita sa povestesc ceva dureros... mi se curma glasul, nu pot. Si eu nu am trecut in viata-mi prin asa o tragedie, multumesc lui Dumnezeu.

Am citit si eu toate comentariile, sunt mai mult speculatii, unii bat campii rau de tot, exagereaza cu apararea maidanezului bland si iubitor de oameni. Cel mai plauzibil mi se pare scenariul tatalui vinovat, implicat in ceva afaceri sau lupte ilegale cu caini antrenati care incearca sa scape de puscarie si sa nu dea in vileag afacerea. Am vazut cazuri de barbati capabili sa-si manipuleze in asa hal sotiile incat nici ele sa nu realizeze... chiar este posibil. Nu inseamna neaparat ca e si adevarat.

Pana una alta problema cainilor exista, e reala, trebuie rezolvata. Nu omorati cu cruzime, dar nici adunati de prin oras si descarcati la periferie...
aurishta
Postat: Sunday, September 22, 2013 9:58 AM

bulibuli wrote:

...dar nici adunati de prin oras si descarcati la periferie...
....reteta ultimilor anialcool alcool
Apoi, eutanasia nu este cruzime, din contra, ii pune la somnic si gata! Mai civilizat decat atat nu stiu ce ar putea fi! Nici nu se compara cu ceea ce se intampla la un abator, de pilda!
giulia_mamik
Postat: Sunday, September 22, 2013 11:58 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Hmmmm,ceva e putred la mijloc.Bunica copilului relateaza cu atata seninatate despre moartea nepotului,fara a varsa o lacrima.Si sustine ca ea are constiinta impacatabanghead .Eu cred ca nici n a avut vreo urma de constinta in ea!Apoi parintii care se perinda pe la toate posturile de televiziune...pare mai degraba a propaganda.Ma intreb cati bani or lua pe tot tamtamul asta.Nu vom afla vreodata ce s a intamplat cu adevarat acolo.Fiindca in spatele acestei povesti se ascund oameni mari,politici!Asta cred eu.Vor avea ei grija sa se faca uitat cazul!Oricum ar fi,un copil,fie el Ionut sau nu,a murit in chinuri groaznice si nu stim exact daca a fost omorat de maidanezi sa nu!Asta nu inseamna ca nu trebuiesc stransi si facut ceva cu ei.Cum spunea si Buli,in nici un caz stransi si eliberati in comunele din apropierea oraselor.Sunt foarte revoltata de acest lucru....
monica irimia
Postat: Sunday, September 22, 2013 12:33 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1943
giulia_mamik wrote:
Eu cred ca nici n a avut vreo urma de constinta in ea!

Asta chiar nu pot s-o cred.
Nu am urmarit niciuna dintre emisiunile cu si despre aceasta familie, doar putin la stirile de dimineata. Dar nu pot sa cred ca a murit un copil si parintii/bunicii acestuia sufera de impasibilitate totala. Doar Dumnezeu stie ce exista in sufletele lor devastate.
De asemenea, nu cred in teorii de genul "ceva putred politic". Am citit cateva comentarii pe net la diverse articole si m-am oprit in a "ma documenta" cu acest subiect. Sunt oameni care arunca cu pietre si fabrica tot felul de supozitii aberante.
Daca mi s-ar fi intamplat mie (Doamne Fereste!), mi-as face cont pe facebook si as lupta pana nu ar mai ramane nici o urma de animal pe strada. Oamenii reactioneaza diferit in momente de criza, nu trebuie judecati.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed