Cainii vagabonzi

Options Cainii vagabonzi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Tuesday, September 3, 2013 9:06 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22671

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/un-copil-de-4-ani-a-fost-ucis-de-maidanezi-in-parcul-tei-din-capitala-fratele-sau-muscat-de-picior.html

Care ar fi solutia?Ca de vorbit e usor, dar nimeni nu i-a masuri.Eu nu sunt pentru omorarea cainilor, dar nici in libertate(vagabonzi) nu pot ramane.
fdianamaria
Postat: Tuesday, September 3, 2013 12:58 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Poate sunt prea visatoare...dar singura solutie pe care o vad sunt "justitiarii" (daca va spun ca acum ma uit la Dexter si sorb fiecare episod, veti intelege), adica oamenii care au resurse psihice si materiale sa-i extermine fara urme ras Nu e normal sa merg la plimbare cu Elena, pitica mea si sa evit o strada doar pentru ca pe trotuar tronau 4 sau 5 caini vagabonzi mari si nu prea prietenosi. Am ajuns sa imi fie frica sa ies seara la gunoi... Da, stiu, drepturile animalelor...dar dreptul oamenilor?? Din cate stiu eu cainii de la noi nu sunt salbatici si trebuie lasati in libertate ca si caprioarele sau ursii sau alte asemenea. Iar daca sunt animale domestice, n-ar trebui sa stea la oameni in curte. Si daca nu e loc de ei, nu trebuie gasita o solutie?
Dar, pana nu te musca un vagabond, nu cred ca costientizezi ce pericol inseamna...eu pot sa va povestesc uff
aurishta
Postat: Tuesday, September 3, 2013 1:13 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
fdianamaria wrote:
..dar singura solutie pe care o vad sunt "justitiarii" (daca va spun ca acum ma uit la Dexter si sorb fiecare episod, veti intelege), adica oamenii care au resurse psihice si materiale sa-i extermine fara urme ras
Subscriu.
Este evident ca autoritatile nu iau masurinono , asa ca singura solutie viabila este una penibila: sa incercam, pe cont propriu, sa scapam de eiguns . Am citit articolul si m-a revoltat la maxim ca se cauta vinovatul, nu solutia. Sterilizarea nu ii impiedica pe caini sa muste si, cel putin eu, astept zadarnic de peste 20 de ani macar sa se mai rareasca, daca nu sa dispara. Realitatea, insa, este cea pe care o stim: strada este o jungla, mai ales dupa lasarea intunericului.Este inacceptabil ca un copil sa isi piarda viata intr-un parc public in acest felstop
Consider ca solutia ar fi asta: eutanasierea cainilor pentru care nu se gaseste stapan intr-un termen scurt. Nu stiu ce as fi facutboing2 daca vreunul dintre copiii mei ar fi fost victimatunete tuneteguns .....probabil ma vedeati la Protv linsata de asa-zisii iubitori de animale si aclamata de victimele lorBig Surprise
bereea
Postat: Tuesday, September 3, 2013 1:18 PM

Multi vor spune ca Europa ne condeamna, dar eu , in orice tara din Europa am fost, n-am vazut caini vagabonzi nicodata.
aurishta
Postat: Tuesday, September 3, 2013 6:56 PM

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
bereea wrote:
Multi vor spune ca Europa ne condamna...
Eu cred ca asta este un text al iubitorilor de (unele) animale fiindca, vorba ta, nu cred ca mai exista in Europa o astfel de situatie! Oricum, sunt obisnuita cu ideea ca dupa ce copilul se va raci, subiectul se va stinge iar fiarele vor face victime in continuare! N-a murti acum cativa ani un japonez? Apoi , nu dupa mult timp, au fost doua femei ucise de maidanezi? Nu mai spun de miile de cazuri de oameni muscati zilnic (cand am fost internata la Bals am vazut o multime) si chiar de tiganii hartuiti permanent de ei! Sa faci jogging sau sa te plimbi cu bicicleta prin cartier cere adrenalina si pregatire militara!Daca pleci dimneata devreme este musai sa ai macar un bat ca sa poti trece prin anumite zone! Si apoi vine vreo doamna de la "Cutu-Cutu" si imi da o hartie in care imi explica psihologia cainilor si cum ar trebui eu sa inteleg ca ei considera ca este teritoriul lor.... bla-bla-bla! Ca la noi, la nime'!alcool
bereea
Postat: Wednesday, September 4, 2013 9:58 AM

Am plans aseara la stiti vazand poza acelui copilas, auzind cat de mult a suferit.Sute de muscaturi pe tot corpul, nu mai avea fata si scalp.Ma pun in situatia acelor parinti: daca ar fi fost copilul meu? Ma gandesc de ce moarte groaznica a avut parte:cata durere si cata spaima.Si pentru ce?Pentru neglijenta altora? Pentru ca punem viata unui animal mai presus decat viata unei fiinte umane? Stiu ca este un subiect foarte sensibil.Cineva chiar zicea (nu are copii) ca nu animalul e de vina , ci bunica copilului pentru ca nu l-a supravegheat.Oare? Sa fie chiar asa?Doar nu traim in jungla ca sa ne ferim de animalele salbatice. 60 000 de mii de caini liberi pe strazile unui oras.Este enorm!
Am crescut cu caini in curte, ii iubesc, dar nu pot sa accept ca sunt un pericol pentru oameni.Si stim bine ca nu-si permite nimeni sa puna in adaposturi un numar atat de mare de caini .Costurile ar ajunge la stele si mai bine ar folosi acesti bani pentru copiii strazii.
Cum se poata ca in orase ca Oradea si Brasov sa nu existe aceasta problema?In ce lume traim?
Tzepii
Postat: Wednesday, September 4, 2013 12:16 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/13/2006
Postari: 1826
Locatia: Romania-Bucuresti
Am auzit azi la radio ca exista o lege care apara animalele salbatice de caini, insa nu exista o lege care sa apere oamenii de caini. Asa cum zicea cineva, in Romania, copiii sunt ai strazii dar cainii sunt comunitari.
bereea
Postat: Wednesday, September 4, 2013 1:55 PM

aurishta wrote:
Eu cred ca asta este un text al iubitorilor de (unele) animale

Eu vad o solutie aici: cei care se bat in piept ca le pasa atat de tare sa adopte cate unul si problema e rezolvata.Stiu ca cumnata mea adoptase doi maidanezi si a avut grija de ei ani de zile, pana au murit.I-a tinut in casa, i-a dus la doctor...cred ca nimeni nu vrea moartea lor daca se poate altfel.
In Italia daca ai un caine in casa esti obligat prin lege sa-l declari la medicul veterinar, cainile vine inregistrat si i se pune un microcip.In caz ca-l abandonezi intri la puscarie pentru ca e caz penal.Acum cativa ani cineva a abandonat un caine dupa ce i-a taiat urechea unde era microcipul.Pana l-a urma au descoperit stapanul si l-au condamnat.
In Romania oamenii nu sterilizeaza animalele, acestea fata pui care vin abandonati si ne tot invartim intr-un cerc vicios.Este evident ca nu e vina animalului ci a omului, dar, din pacate, animalul este cel care va trebui sa suporte consecintele.
roxinthya
Postat: Wednesday, September 4, 2013 2:32 PM

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7196
Din cate am auzit unul din cainii atacatori avea microcip si fusese sterilizat insa dupa adoptie (doar de forma) a fost lasat in strada!uff
bereea
Postat: Wednesday, September 4, 2013 3:20 PM

roxinthya wrote:
Din cate am auzit unul din cainii atacatori avea microcip si fusese sterilizat insa dupa adoptie (doar de forma) a fost lasat in strada!uff

Da, chiar cel mai agresiv, cel care avea botul plin de sange cand l-au gasit.Si tipa care era raspunzatoare nu are mustrari de constiinta , dupa cum zice chiar ea.
LilianaD
Postat: Wednesday, September 4, 2013 5:40 PM

Intrat: 2/22/2011
Postari: 5016
Locatia: Germania
Parerea mea e ca astfel de caini trebuie eutanasiati. As vrea sa vad eu pe cineva care adopta un astfel de caine cu apucaturi criminale.
Noi am avut un caine la tara, o corcitura de ciobanesc. Mama avea grija de el, ii dadea mancare, dar el era la noi in curte pe lant si cateodata liber. Nu stiu din ce motive, prinsese curaj si se dadea la mama, de vreo doua ori chiar a muscat-o, dar nu foarte tare. Pana anul trecut, cand intro zi i-a sfasiat mana, in timp ce incerca sa-i puna zgarda. Nu era primadata cand il lega, dar pur si simplu asa i s-a nazarit lui atunci.
Stiti ce-am facut ? Am chemat pe cineva cu o pusca si l-am inpuscat, fara cel mai mic regret. Desi l-am crescut de mic, am considerat ca nu pot sa mai tin in curte un caine cu astfel de devieri de comportament si nici sa o mai supun pe mama la vreun risc, mai ales ca noi urma sa ne intoarcem din concediu si tot pe ea ar fi picat responsabilitatea ingrijirii lui.
Asa ca acesti caini vagabonzi, care traiesc in haite, cu un dezvoltat instict ucigas, nu vad sa fie adoptati si nici protejarea lor in adaposturi nu e o solutie.
Stiu ca suna drastic ce spun, dar nu vad alta rezolvare.
giulia_mamik
Postat: Wednesday, September 4, 2013 6:57 PM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Fetelor,noi am patit o cu Daria!O lasam ca de obicei in fata blocului la joaca.In privinta pericolelor,ma gandeam doar la oameni rau intentionati,nicidecum la vreun maidanez!Si pana intr o zi cand s a intamplat sa o "agate" unul!Zic agatat,caci doar a zgariat o.A apucat sa fuga la timp si sa intre in scara.Pana a venit in casa,cainele a plecat.Ea spune ca era a cuiva din cartier care a strigat la el!Daca avea stapan si stia ca musca,nu stiu de ce naiba nu i a pus botnita!?Totutsi cred ca era un caine vagabond.In fine,Daria nu mai are voie singura afara,de asta primavara de cand s a intamplat incidentul!

Acum revenind la cainii nostri comunitari,eu cred ca povestea asta nu se va sfarsi vreodata fiindca suntem romani si facem treaba pe un sfert!Pai stiti ce se intampla cu cainii stransi din Bacau,de exemplu?Li se da drumul prin comunele din apropierea orasului.Noi avem casa la 9 km de oras si va pot spune sincer ca sunt pline gradinile de caini,gata sa atace in orice moment.Si multi caini care au "cercel" in ureche,nu sunt castrati!Totul este facut la suprafata,superficial!Si nici castrarea lor nu ar fi o metoda rapida!Trebuie sa traim cu speranta ca in cativa ani buni numarul cainilor va scadea?!E trist totul la noi!Nu numai povestea cainilor.Oricum va fi uitat acest capitol dupa ce sarmanul copilas va fi ingropatBye2 ...
bulibuli
Postat: Thursday, September 5, 2013 9:05 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Si eu stau la casa si vad cum vin masini pline cu caini adunati de prin oras si eliberati in satele de pe langa Iasi.. Ma mai plangeam eu odata ca mi-e frica sa-mi plimb copilul din cauza cainilor, mai ales iarna cand nu e nimeni pe drum, ei sunt ingheteti si flamanzi, inraiti, daca ieseam cu saniuta mergeam jumate de drum cu sania si copilul in brate.. ajunsesem sa ma plimb doar prin fata casei, 2 metri in sus si 2 in jos....

La fel cand nu sunt cu masina, de la autobuz pana acasa trebuie sa ma feresc de cainii care se aduna pe camp si stabilesc ei ca-i teritoriul lor. Daca-i mai si hraneste cineva prin zona devin cei mai devotati aparatori ai teritoriului...
alimami
Postat: Thursday, September 5, 2013 9:14 AM

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1845
Locatia: Romanica
Mie sincer mi se pare o prostie faza cu sterilizarea si lasarea cainilor pe strazi. Ar trebui eutanasiati TOTI cainii gasiti pe strazi.Nu degeaba circulau hingherii pe vremuri. Cainii musca oricum, castrati sau nu. Iubitorii de caini sa si-i tina in casa/curte,sa-i ingrijeasca,sa-si asume raspunderea pt ei.Ar trebui sa scapam de atitudinea asta de "Iubim animalele"(in sensul in care ramanem doar la declaratie).
kali
Postat: Thursday, September 5, 2013 9:27 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14306
Corect!!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed