Bunicii copilului

Options Bunicii copilului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
kali
Postat: Thursday, July 10, 2008 8:30 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14233
Kiki, relatia vostra mi se pare- din punctul meu de vedere- ideala. Pentru ambele parti: bunici+ nepoti.

Pe de alta parte... citind postul lui Katy, poate ca ar trebui sa-i apreciem si sa ne bucuram de ei asa cum sunt... cat mai sunt.
bulibuli
Postat: Thursday, July 10, 2008 8:53 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
parca nu e la fel fara bunici... ai mei nu mai traiesc, singurul bunic prezent in copilaria mea a murit cu o luna inainte de nunta mea...(ceilalti pana in varsta de 4 ani)
eu eram innebunita dupa vacantele petrecute la bunici la tara, tin minte cand veneau ai mei sa ma ia la galati ma ascundeam... bunicul meu era un om sever, dar ne iubea si... nu stiu cum, dar simteam asta... ma invata sa desenez si sa recit poezii... imi era tare drag sa-l ascult, multe din lucrurile invatate de la el le mai tin minte si acum, cand el nu mai e..
carla
Postat: Friday, July 11, 2008 11:07 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
La noi e mama,doar,care a avut si are grija de Cristian si-l iubeste imens.Parintii sotului stau cu ei 5,10 minute cand mergem in vizita si gata.Fiecare cu felul lui.
Nici eu nu stiu cum e mai bine pe mine ma ajuta mama pentru ca asa e situatia,dar as fi preferat sa vina doar in vizita.Cred ca sunt buni bunicii atata timp cat regulile le fac parintii...dar regulile sunt facute ca sa fie incalcate...
oanalaurisa
Postat: Friday, July 25, 2008 11:21 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
carla wrote:
La noi e mama,doar,care a avut si are grija de Cristian si-l iubeste imens.Parintii sotului stau cu ei 5,10 minute cand mergem in vizita si gata.Fiecare cu felul lui.
Nici eu nu stiu cum e mai bine pe mine ma ajuta mama pentru ca asa e situatia,dar as fi preferat sa vina doar in vizita.Cred ca sunt buni bunicii atata timp cat regulile le fac parintii...dar regulile sunt facute ca sa fie incalcate...

Sunt de acord cu faza cu regulile!

La noi,mai mult e mama care e in preajma Mirei,caci socrii mei sunt departe,socrul la Oradea , iar soacra-mea in Spania si cand s-a intors din Spania , de fiecare data cand a luat-o in brate pe Mira,chestia s-a soldat cu urlete si manute intinse cu disperare spre mine,sa o iau inapoi...la faza asta,zic "NO COMMENT!"...
Pe mama,Mira o adora,caci are rabdare sa vorbeasca cu ea,se joaca , mama inventeaza tot felul de chestii cu care sa o distreze ,asa ca atunci cand stam pe balcon si mama vine de undeva,cand o vede Mira,rade si incepe sa dea din picioruse de bucurie si sa gangureasca.
In privinta cresterii Mirei,mama nu se amesteca,nici in privinta alimentatiei,doar la inceput a insistat cu legatul picioarelor,dar daca a vazut ca nu vreau sa i le leg,a renuntat si n-a mai deschis subiectul.
lloryy25
Postat: Thursday, July 31, 2008 10:17 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 7/15/2008
Postari: 119
Locatia: galati
As vrea sa va descriu si eu problema pe care o am cu bunicii paterni ai copilului meu,mai exact cu soacra.Din motive financiare a trebuit sa revin la servici cand Anca avea doar 1 an si 5 luni.Mult timp copilul meu a stat pe timpul zilei la parintii mei care au inteles ca eu sunt mama nepoatei lor si cuvantul meu e lege.In tot acest rastimp nu s-au vazut modificari semnificative in comportamentul fetitei mele care acum are 2 ani jumate.Din pacate de o saptamana copilul meu este la soacra,nu mai conteaza motivul pentru care a ajuns acolo.Datorita distantei dintre casa noastra si a socrilor si in ciuda faptului ca sunt ambii pensionari au refuzat sa vina la mine si sa stea cu fata atata timp cat suntem la lucru si noi incepem serviciul pe la 6 dimineata ne-am vazut nevoiti sa o lasam la bunici de luni pana simbata .Cu toate ca in fiecare zi la terminarea programului de lucru mergem la copil si stam acolo pana la caderea noptii nu cred ca va da-ti seama ce copil a devenit fiica measorry1 In primul rand refuza sa ma priveasca,plange cand incerc sa o iau in brate ,refuza orice apropiere de mine,ma striga pe numele de botez si mai rau ii spune mami soacreibanghead Va rog un sfat...................sunt disperata !Propriul meu copil ma reneaga!Prefer sa cred ca soacra nu ma vorbeste aiurea copilul cu toata ca ii sta in caracter
,ca este o etapa cu toate cu nu o cred.......................Ajutati-matoanerele
Cris-DL
Postat: Thursday, July 31, 2008 10:37 AM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
Eu personal mi-as lua fetita acasa, nu as mai lasa-o la ei decat in vizita impreuna cu noi-parintii, iar o perioada as sta eu acasa cu ea, in CO, CM sau CFP, pe urma mai bine la gradinita cu program prelungit sau la parintii tai.

Copilul e micut si cu siguranta iti va spune ce s-a intamplat, de ce se poarta asa, de ce-i spune mami soacrei etc .... la varsta ei nu stie sa pastreze secrete si va spune tot ce a vazut/auzit acolo la ei.

Numai bine va doresc ! angel
katy_lumika
Postat: Thursday, July 31, 2008 10:39 AM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
Singurul sfat :ia fata de acolo!!!!!
Mela
Postat: Thursday, July 31, 2008 10:47 AM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Lory,da sotul tau ce zice?

eu nu suport bunicii care vorbesc de rau parintii in fata copiilor,am trecut prin asta,una dintre bunicile mele si acum incearca sa o denigreze pe maica-mea,numai ca ii tai eu elanul.
revenind,eu nu as suporta ca unul din copiii mei sa se poarte asa cu mine,sa-i fie frica de mine...cine stie ce i-o fi spus soacra-ta...inclin sa cred ca femeia aia nu prea te are la inima,da chiar asa dusa sa fie incat sa desparta un copil de mama lui?guns
lloryy25
Postat: Thursday, July 31, 2008 11:22 AM

Pai hai sa mai detaliem un pic.Stam in casa lor!nervi Nu cu ei!Un al doilea apartament.De cand ne-am casatorit ne tot spune ca acest loc ne apartine chiar daca nu are nici un gand sa ne faca acte.Ne cunoastem de 10 ani si suntem casatoriti de 5.Cu toate astea, deabia anul trecut au fost de acord sa vindem acest apartament care are doar 0 camera,(nu este de famile in conditiile in care noi vrem inca un bebic)si noi sa facem un imprumut imob pe langa banii obtinuti din vanzarea acestuia pentru a ne lua un ap mai mare.Surpriza!Sa fie ea de acord cu vanzarea?tunete tunete "pai dragii mei astea sunt salarii cu care sa suportati o rata?.Nuuuuuuuuuuuuuuu!...........Tre sa te intorci la munca!"
Si uite asa am lasat copilul prin vecini ca sa-i fac pe plac nebunei!Intelegeti ca orice riposta din partea mea coincide cu asfixierea lenta a posibilitatii noastre de a ne mai face un rost in viata,inca un copil si multe alte visuri pe care in 10 ani am avut timp sa le tesem.De aia nu ma pot lasa de munca ca trebuie vechime pe cm cand vrei imprumuturi,si la cata carte am facut nu sunt decat o amarata de casiera la o firma mediocra dominata de misoginism si de mentalitati de genul"problemele tale sunt ale tale si nu ale tuturor!
Ai vrut copil.........suferi!Vrei concediu?..........Hmmm....Nu esti de neinlocuit!"Deci intelegeti in ce situatie nasoala sunt!Evident ca Bodgan ,sotul meu,este de acord cu mine si impreuna cautam o solutie pentru acest impas cu toate ca inversunarea soacrei si acum a fii-mii se rasfrange numai asupra mea si nu a lui,dar stie ca familia lui suntem noi ,eu s fata lui,si ca ar fi bine pentru viitorul notru ca pereche sa constientizeze probleme provocate de mama-sa.S-au despartit altii si pentru mai putinbataus bataus Dar totul pana la copil! Pentru ea uit tot si as fi in stare de inimaginabil!
Maria & Mario
Postat: Thursday, July 31, 2008 11:33 AM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9880
Locatia: Departe-poate prea departe
NU CONTEAZA detaliile ! Copilul e cel mai important ! Ia copilul acasa si cautati o cresa de stat ! Cu siguranta vei fi mai multumit ! Au grija de ei, si ii invata sa isi respecte parintii, interactioneaza cu copii , invata de o sa te minunezi si tu ! Asa , de la soacra , ce sa invete ? Raspunde-ti tu tie !
E mare si va prinde usor animozitatile dintre voi ! Nu e un mediu in care sa ii poti oferi familia drept exemplu de urmat !
Ce e mai important ? copilul sau ..... vai, ce o sa creada domana soacra ? sau apartamentu nou sau etc etc .
Voi stii cel mai bine ce trebuie sa faceti. Aici ti-am expus doar ce as face EU ! Astazi ! sorry
Lilly of the valley
Postat: Thursday, July 31, 2008 11:41 AM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
indiferent ca esti sau nu proprietar pe apartament se numeste "casa voastra" mai ales ca nu locuieste si soacra cu voi, lucrurile ar fi fost mai complicate in caz contrar. de aia fetele ti-au spus sa iei fata acasa.
acum depinde ce ai tu ca prioritate, copilul si familia in general, sau casa in particular. stiu ca o casa e esentiala pt. familie, dar unele lucruri suporta amanare din punctul meu de vedere. eu as lua fata, as sta cu ea in CO, CM (ca tot vechime in munca e considerata) pana in toamna cand incepe gradinita. in privinta angajatorului ....duel guns guns guns e o practica in a santaja angajatii, mai ales daca acestia se lasa santajati.
in privinta copilei, eu sunt mai categorica si iti spun ca un copil mic nu manifesta afinitati afective pt. mama biologica atat timp cat aceasta nu prea e prin preajma ei. si copila mea sta cu bunicii, dar seara obligatoriu acasa, indiferent de programul nostru de lucru. doar asa va face copilul diferente. sper ca m-am facut inteleasa
succes in rezolvarea problemei si in luarea unei decizii intelepte!angel
dya
Postat: Thursday, July 31, 2008 11:45 AM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Si eu sunt de acord cu fetele sa iei copilul de acolo , ii va fi mult mai bine la gradinita...stiu ca este greu financiar ...si noi avem rata la un credit imobiliar si mi-ar prinde foarte bine sa ma intorc la servici insa ma chinui ( si am sa reusesc ) ca perioada de doi ani sa o stau cu fetita mea iar apoi nici nu ma gindesc sa o las la bunici ci direct la gradinita cu program prelungit.
Totusi eu cred ca este si o criza prin care trece fetita ta...pina acum a stat impreuna cu voi acum pentru ea este greu sa inteleaga de ce cind vine seara ea nu poate fi alaturi de mamica si taticul ei. Se poate ca acest comportament sa fie doar o chestie trecatoare pina se adapteaza la noul stil de viata. Poti sa incerci totusi sa o mai lasi macar vreo doua saptamini si daca tot asa continua atunci ar fi cazul sa-ti faci griji si sa fii convinsa ca soacra ta te vorbeste de rau in fata copilului.
Mult succes.angel
lloryy25
Postat: Thursday, July 31, 2008 12:07 PM

Asa-i detaliile nu sunt importante atunci cand la mijloc este copilul tau.Dar spuneti-mi ce stabilitate si siguranta ii ofe eu fatei ele daca bunica-sa intr-o criza de furie ne scoate sarsanaua la usa?
Si sa nu credeti ca nu am cautat cresa sau gardinite!In galati sunt 2 crese de stat .La una dintre ele copiii sunt tinuti ca la leaganele de copii. Cand am fost acolo m-am ingrozit de conditiile care le ofereau iau la cealalta chiar daca stiu ca nu este legal ne-au cerut noua ca parinti sa facem dovada imposibilitatii tinerii copilului acasa si un salariu minim pe familie de 2500 ronSi uite asa a sarit din schema!La gradinite nu mi-o primeste ca este prea mica iar la cele care accepta copii mai mici de 3 ani trebuie sa le faci inscrierea de cand esti gravida.Parintii meu sunt "tineri",lucreaza in ture lucru care mi-a permis pana acum sa o las la ei,dar s-au schimbat lucrurile si la serviciile lor,iar eu cu sotul lucram zilnic de luni pana sambatade la 06-18.Bona nu mi-o permit,nu posed matusi ,verisori................ banghead
Maria & Mario
Postat: Thursday, July 31, 2008 12:14 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9880
Locatia: Departe-poate prea departe
Tu , ca mama , esti in postura de a cauta si de a gasi solutia cea mai buna pentru voi ! Pentru copila voastra ! Ideea e sa cauti variante care sa va avantajeze in situatia in care sunteti. Gradinite de copii cu program prelungit , camine - Nu ma refer la cresa ci la camin . , in Galati, doar doua ??? .

In fine , voi stiti cum e mai bine. sorry1
Lilly of the valley
Postat: Thursday, July 31, 2008 12:18 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
cresa de stat nu are voie sa aiba ca si criterii de selectie venitul familiei, caut link si-ti pun baza legala.
daca soacra intr-adevar isi iubeste copilul, in speta sotul tau si nepoata ei, daca e om intreg la minte nu va scoate pe usa afara cu bocceluta in mana. e bine sa punem raul in fata, dar nici sa vedem numai conflictul tipic soacra-nora.
si in principalul rand, copilul e prioritatea mea, nu ma tine, voi merge cu chirie, chiar daca ma va sugruma financiar.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed