Bunicii copilului

Options Bunicii copilului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Tuesday, May 30, 2006 6:51 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Un week end a stat la David la mama si mi l-a zapacit.

Daca vedea ca nu mananca de la prima lingurita nici ca mai incerca. El oricum face crize la prima lingurita dar apoi mananca. Asa ca David a mancat in week end numai lapte. banghead

Cu somnul la fel mi-a facut. david se trzeste dimineata cam pe 6-7, foarte rar dupa 8, asa ca tot timpul mai are nevoie de o portie de somn dimineata, asa ca eu pe la 8-9 il culc. Mama, nu si nu, ca nu ii e somn si uite asa de la 2-3 portii de somn in timpul zilei, la mama nu a servit decat una.

Cred ca de acum incolo il duc cu tot cu lista cu ce are de facut, daca mai vrea sa il tina in week end. Daca nu imi respecta regulile, nu il mai pupa decat la vizite.
Miri
Postat: Tuesday, May 30, 2006 8:23 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Sa stii ca si Sara se trezeste pe la 5-6,rar pe la 7 sau dupa,asa ca daca la 8-8,30 nu o culc iar, e toata ziua mitiita si plingacioasa si nimic nu-i place!
Cred ca e buna ideea ta cu listuta in care sa scrii programul lui David!
Kiki
Postat: Tuesday, May 30, 2006 8:32 AM

miri_haluca wrote:
Sa stii ca si Sara se trezeste pe la 5-6,rar pe la 7 sau dupa,asa ca daca la 8-8,30 nu o culc iar, e toata ziua mitiita si plingacioasa si nimic nu-i place!
Cred ca e buna ideea ta cu listuta in care sa scrii programul lui David!

Degeaba am vorbit cu ea la telefon de atatea ori in week end! Sa stii ca de acum nu il mai duc fara lista. Reguli cu mancarea, cu somnul, cu joaca si diverse. study chit ca sta toata ziua sa citeasca regulile, dar altfel nu merge.
kali
Postat: Tuesday, May 30, 2006 9:26 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14211
Kiki wrote:

Degeaba am vorbit cu ea la telefon de atatea ori in week end! Sa stii ca de acum nu il mai duc fara lista. Reguli cu mancarea, cu somnul, cu joaca si diverse. study chit ca sta toata ziua sa citeasca regulile, dar altfel nu merge.

...numai sa si respecte listuta, nu de alta dar dezorienteaza puiul, nu mai stie nici el care este programul. Si cand va creste mare, daca il rasfata, copilul te va percepe pe tine aia ''rea'' pe cand tu vrei sa-i faci educatie.
Elia
Postat: Tuesday, May 30, 2006 9:36 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Toti bunicii isi alinta nepotii, dar daca nu stau in casa cu ei mie nu mi se pare ca e un rau prea mare, pt ca de la o varsta, cam in jur de doi ani, copilul deja stie ca ce are voie cu bunicii nu are voie cu parintii si din punctul meu de vedere e ok
Kiki
Postat: Tuesday, May 30, 2006 9:47 AM

kali wrote:

...numai sa si respecte listuta, nu de alta dar dezorienteaza puiul, nu mai stie nici el care este programul. Si cand va creste mare, daca il rasfata, copilul te va percepe pe tine aia ''rea'' pe cand tu vrei sa-i faci educatie.

Sper sa respecte lista...ca nu vreau sa fiu eu aia rea si bunica aia buna nu nu
TatyKS
Postat: Tuesday, May 30, 2006 9:49 AM

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Lasa Kiki ca tot pe tine o sa te iubeasca mai mult, stai linistita!pupici
stele_pe_cer
Postat: Thursday, June 8, 2006 10:54 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Eu nu am fost in situatia de a lasa lista mamei decat de 3 ori, dar lista mea era de 4 pagini A4ras si 100% a fost respectata.Numai cand ma uit la copil, si imi dau seama daca a dormit suficient sau nu, ma uit la borcanele la bucatarie si inspectez frigiderul si stiu deja ce a amancat copilul, apoi, ma bazez foarte mult pe sinceritatea mamei.Telefonez cand stiu ca Matei nu mai trebuie sa motaie, adica dupa ora 19 si daca nu il aud, ceva este suspect.Apoi, la cate trebuie administrate in caz de febra, diaree si toate cele, numai cucu-bau le tine minte, asa ca lista e de baza.Noroc ca nu e nevoie de o scriu prea des, ca altfel romane ar fi in casa measic ...

Eu pun si mare accent pe obiceiuri,adica dupa micul dejun copilul sta 5 minute pe jos apoi ii skimb pampersul, seara trebuie pus sa regurgiteze dar nu cu fata spre jucariile de pe canapea, ca ii sare somnul, si tot asa, o groaza de nimicuri care constituie un adevarat ritual zilnic pe care tin mortis ca cine sta cu copilul sa il respecte intocmai, ca stiu ca asa ii place lui Matei si asta ii asigura linistea si confortul zilnic cu care este obisnuit.Cine nu imi poate face pe pals adica sa respecte intocmaic e scriu eu, e bine sa imi spuna de la inceput, si gata balciul, ca nu ma milogesc de nimeni sa stea cu Matei, doar ca uneori, mai sunt momente care kiar trebuie sa pleci fara copil.
TatyKS
Postat: Friday, June 9, 2006 9:30 AM

Bravo Stele! Asa vreau sa reusesc si eu cu fata mea draga, sa ii fac un program frumos pe care sa-l respectam mai mult timp.pupici
kali
Postat: Friday, June 9, 2006 9:36 AM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14211
Eu nu am nici o sansa sa-i fac program atata timp cat o alaptez la cerere, desi mi-as dori. Poate dupa ce incepem diversificarea!? Felicitari pentru cine a reusit! Copii au nevoie de tabieturi.
Cat despre lasatul la bunici, parintii mei nu o tin mai mult de 2-3 ore (deocamdata, sper)o data'n Pasti,asa ca nu se pune problema nici de listute.Dar parca vad ca peste vreo cateva luni- cand va papa si ea- umblu dupa mine cu ''ceaslovul'' de reguli sic
sousourel
Postat: Wednesday, December 27, 2006 10:29 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Avand in vedere ca ultimele trei zile le-am petrecut cu bunicii, am avut ocazia sa observ comportamentul lui V in prezenta lor. Ba chiar i-am si lasat mult timp impreuna, la joaca, timp pe care l-am folosit pt a ma odihni yes . Si am ramas chiar placut surprinsa. V s-a adaptat din zbor si i-a implicat in jocul lui, iar bunicii s-au lasat atrasi si totul a iesit foarte bine. Este minunat sa vezi cum se intalnesc pe o lungime de unda comuna. La sfarsit, V se lipise de bunicul lui cum nu a mai facut-o niciodata...pana acum il prefera cat mai departe. Ei bine, la plecare s-a cerut la bunicul in brate, si-a pus capul pe umarului lui asa cum numai cu noi facea...a fost emotionant. Cat despre ingrijiri...aici inca ar mai fi nevoie de listuta. Caci asa cum spunea si Stele, detaliile care asigura confortul copilasului raman importante. Spre ex, daca mama nu stia sa ridice si sa fixeze bine body-ul cand V statea pe oli, se uda bine de tot, trebuia schimbat in intregime...si stiti cat de mult le displace sa-i tot manevrezi, motiv pt care si-a gasit pretext de maraiala vreo jumatate de ora, dar jocul impreuna cu bunicii lui a compensat micile neajunsuri.
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, December 27, 2006 11:52 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Eu ma bucur ca de sarbatori Matei a petrecut ceva timp cu bunicii (parintii mei) si ma bucur ca nimic in comportamentul lui Matei nu imi dispalce.Nimic nu este nelalocul lui.

In seara asta am iesit in oras si mama a stat cu Matei.Maine seara iesim iarasi si ne vom intoarce tarziu.Deja mama mi-a confirmat ca il va culca ea pe Matei, ceea ce ma bucura enorm, ca pot conta pe ea. Oricat de des as apela la ea (desi nu s-a prea intamplat ), ma serveste cu placere.
Alina
Postat: Thursday, December 28, 2006 2:41 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
E minunat sa vezi bunicii implicandu-se in educatia nepotilor si nu numai, ajutorul lor e binevenit oricand pentru parintii, care mai au si ei anumite nevoi.
TatyKS
Postat: Thursday, December 28, 2006 3:03 PM

Asta asa e...eu ii multumesc mamei mele care la orice ora as suna-o vine val vartej la mine, lasa orice treaba, uita de dureri...si sta la 60 de km de mine. Si tatal meu la fel, dar el vine si pleaca pentru ca nu ii place sa deranjeze peste noapte ( asa zice el si ma enerveaza ...dar nu am eu cum sa-l schimb). Mama e sufletul meu si am incerdere cel mai mult in ea sa o educe s sa aiba grija de Kari...si Kari bineinteles ca pe ea o iubeste cel mai ult dupa noi, apoi pe tatal meu.pupici
Ely
Postat: Thursday, December 28, 2006 3:05 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Bravo fetelor ce bine este sa fii ajutata si eu tare simt nevoia sa ma ajute un a din bunici dar sunt departepale
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed