Bunicii copilului

Options Bunicii copilului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Tina
Postat: Tuesday, May 2, 2006 3:10 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Bri are 3 bunici, adika pe parinti mei , si mama sotului meu ( tatal lui a murit cu multi ani in urma ) ... la soacra mea am o retinere sa apelez pentru ca sincer nu prea imi inspira incredere in a avea grija de bebe, e o repezita, un pic cam tzarancutza si intr-un cuvant nu e genul de persoana pe care mi-as dori ca fata mea sa o aiba drept model.Sotul meu mai are o fetitza din prima casatorie si in timpul alocat lui, fata sta la soacra-mea si sincer est extrem de rasfatata, nu asculta pe nimeni, nu face decat lucrurile care ii prezinta ei total interes si pe deasupra are si niste "tzaranisme" in comportament ( amprenta soacra'mii ).Soacara'mea o ascunde atunci cand face cate o prostioara, o barfeste pe fosta sotie a sotului cu fata ( ceea ce nu mi se pare nici pe departe normal, indiferent cum au evoluat lucrurile ) .Iar de ai mei ce sa zi.... initial am stat singuri si venea mama sa ma ajute dupa nastere de luni pana vineri si chiar ii sinteam ajutorul ( se trezea dimineata si ma lasa sa dorm mai mult si o hranea pe Bri, ma ajuta la treaba ...lucruri din astea) , de cand ne-am mutat la ai mei s-a cam schimbat roata, fitze, figuri, pretentii ...sa nu cumva sa uit ca stau la ei in casa, de trezit dimineata ..nici gand, sa-mi bage o masina cu hainele fetii, n-ai sa vezi ...deci in concluzie poate ca va fi mai bine cand ne vom lua casa si nu vom mai fi nevoiti sa apelam la nimeni...cam asta cu buniciioare
mihaela75
Postat: Tuesday, May 2, 2006 7:10 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Despre buni al nostru as putea sa scriu o carte.Un om dificil, necomunicativ,adeptul surprizelor, zgarcit( credeam eu), insa un suflet bun si altruist.Cand am nascut-o pe Diana m-am mutat in casa parinteaca (mama murise cu o luna in urma)si mi-era groaza ca pe tata l-am urat pana atunci de moarte.Cum aveam sa stau in casa cu un om pecare-l uram, numai asta ma macina.Cert e ca in cei 7 ani pertecuti sub acelasi acoperis a fost un dar de la D-zeu iar atmosfera in casa avea un nume:" armonie".Sunt multe de spus, multe amintiri frumoase, omul necomunicativ si ursuz devenise cel mai bun prieten al meu.Acum stiu ca asa cocos cum se crede el, plange in pumni ca am plecat,de bucurie ca ma stie fericita si de tristete ca a ramas singur intr-o casa pustie. uff
sousourel
Postat: Tuesday, May 2, 2006 8:46 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Ce frumos, Mihaela! Intr-adevar oamenii iti pot rezerva tot felul de surprize, caci asa cum scria unul mai destept decat mine sic , nu exista in viata reala personaje negative si pozitive, ci oameni, imperfecti, care gresesc ... oameni!
Elia
Postat: Tuesday, May 2, 2006 11:06 PM

Noi de o saptamana, de cand sunt ai mei plecati am realizat cat degreu ne-ar fi fara ei... si cat degreu o sa ne fie la vara, candvor fi plecati 2 luni. John are energi cat pentru 5 copii si mereu e in cautare de ceva nou, vrea sapuna mana peste tot, sa se catere peste tot, sa se bage in toate. Si off tppic, mamicilor cu copii cu diferente mici de varsta, voi cum va descurcati in parc? Ca io una nu as putea sa merg singura cu amandoi copiii, pentru ca John nu se joaca la locul de joaca decat 10 minute, apoi ia tot parcul la picior, arunca cu pietre in lac, alearga in jurul si prin rondurile de flori, se catara pe tot ce vede, si cineva trebuie sa stea langa el tot timpul, ca un minut daca nu te uiti poate sa cada (cum a si cazut de altfel de cateva ori). Asa ca voi ce faceti cu caruciorul cu bebe mic cand trebuie sa alergati dupa cel mare?

Si inapoi la subiect, abia astept sa se ntoarca ai mei diseara, sa ma duc sa ma plimb doua ore sa mai respir un pic pupici
danadoditoiu
Postat: Thursday, May 4, 2006 11:36 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/19/2006
Postari: 216
Locatia: Ramnicu Valcea
Andreea si Ana au doua bunicute(mama si soacra mea).Cind am nevoie de ajutor ma ajuta fiecare cum poate.De multe ori imi e si rusine si greu sa apelez la ele.In loc sa le ajut eu...tot ele ma ajuta.Le iubesc pe amindoua si ii multumesc lui doamne-doamne ca le am.
mihaela75
Postat: Thursday, May 4, 2006 5:07 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
sousourel wrote:
Ce frumos, Mihaela! Intr-adevar oamenii iti pot rezerva tot felul de surprize, caci asa cum scria unul mai destept decat mine sic , nu exista in viata reala personaje negative si pozitive, ci oameni, imperfecti, care gresesc ... oameni!

cata dreptate are ...pupici
georgy_adinutza
Postat: Friday, May 5, 2006 11:46 AM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
Adinutza are 3 bunici si 2 strabunici .....
Ea se intelege foarte bine cu toti , si toti o rasfata ....iar mamaie si tataie "ai ei " (asa zice ea ) , socrii mei , stau toata ziua cu ea , au grija de ea , o cresc , ca mami si tati merg la servici ....

iar ca sa nu se certe mamaie cu tataie a cui e fata , Adinutza a gasit solutia : un picior este a lui mamaie si un picior a lui tataie si fiecare isi pupa piciorusul ...pupici pupici

Maria & Mario
Postat: Friday, May 5, 2006 12:08 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9880
Locatia: Departe-poate prea departe
Maria are 4 bunici si 3 strabunice . Suntem departe de toti , dar stim ca sunt cu sufletul si cu gandul la noi. Probabil ca o vor rasfata doua luni vara asta ..... dar ii las si pe ei sa se bucure de ea, atat cat stam acasa si apoi iar o luam de la capat cu ..... educatia hohot !

A . si pe toate 3 strabunicile le cheama Maria ! pupici hohot
georgy_adinutza
Postat: Friday, May 5, 2006 1:55 PM

Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
Maria & mami wrote:
Maria are 4 bunici si doua strabunice . Suntem departe de toti , dar stim ca sunt cu sufletul si cu gandul la noi. Probabil ca o vor rasfata doua luni vara asta ..... dar ii las si pe ei sa se bucure de ea, atat cat stam acasa si apoi iar o luam de la capat cu ..... educatia hohot !

bravo . imi place cum ai gandit !!!
Maria & Mario
Postat: Friday, May 5, 2006 5:04 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9880
Locatia: Departe-poate prea departe
Asta-i viata. Trebuie sa ii impacam pe toti , nu ? Traim clipa ! flowers
Ely
Postat: Saturday, May 6, 2006 5:07 PM

Postari: 5605
Karina are 4 bunici si 3 strabunici si mai are un asa zis bunic vitreg pentru ca soacra mea s-a recasatorit.Ne este tare dor de ei si tare as fi dorit sa fie aici cu noi ,dar mergem in vacanta in iunie si atunci cred ca se bat care sa o rasfete mai tare.
danab
Postat: Monday, May 8, 2006 9:08 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Miruna are amandoua perechi de bunici, dar nu am lasat sa se implice prea mult pe nici una. Cei drept, doar parintii mei au fost alaturi pe toata perioada sarcinii si dupa nastere, iar acum vin pe la noi cat de de pot.
Cu mama am avut chiar conflicte la inceput, cand avea o tona de sfaturi babesti si obiceiuri care nu ma incantau, asa ca intr-o zi a plecat acasa plangand (eu am ramas plangand plans , dar tare pe pozitie) si la o spatamana a venit "blanda ca un miel", intelegand ca eu sunt mama si ea bunica. Faptul ca a crescut 3 copii e respectabil, dar nici eu nu mai am 10 ani sa-mi spuna cum si ce sa fac -la cate informatii am acumulat de pe forumuri ras
Ceilalti bunici au fost o data, la 3 saptamani (fara sa dea un telefon cat am stat in spital, sa ma intrebe de sanatate) si nici la botez nu au vrut sa vina ca nu i-am invitat personal ci prin telefon. Relatia cu nepoata va fi destul de firava, din cate se vede, dar ei pierd oare
kali
Postat: Monday, May 29, 2006 2:52 PM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14272
Alexia are 4 bunici si trei strabunici. Socrii mei stau in alt oras dar mergem la ei cat de des putem... totusi nu atat de des cat sa influienteze educatia Alexiei. Din punctul asta de vedere sunt si cam... depasiti.

Parintii mei sunt foarte moderni din toate punctele de vedere dar si foarte-foarte ocupati (muncesc de dimineata pana seara) asa incat nu pot avea pretentii sa ma ajute si pe mine cu copilul. Totusi la inceput, cand simteam ca nu mai fac fata sau nu ma descurcam cu ceva intotdeauna au fost alaturi de mine. Sunt convinsa insa, ca atunci cand o voi lasa pe Alexia la ei ii vor face educatie, nu gluma. Maica-mea este o femeie foarte dura -dar ne iubeste enorm-, de la care am primit o educatie spartana asa ca daca fetita mea isi va lua nasul la purtare am eu ac de cojocul eiras
Insa, fara exceptie, ne petrecem weekend-ul impreuna... si atunci respecta deciziile mele: cand e de joaca e de joaca, cand nu-nu!. Si mai exista o parte buna... neavand atata timp cat si-ar dori sa si-l petreaca cu nepoata lor,ii cumpara cate'n luna si in stele, ceea ce mie imi convineeeee...
Elia
Postat: Monday, May 29, 2006 3:08 PM

Eu nu mai pot sa zic nimic de parintii mei...cat am fost i spital, au venit si in miez de noapte si dis de dimineata sa imi aduca fata sa o alaptez si au avut grija de amandoi copiii, i-au hranit, i-au spalat, i-au dus in parc, i-au culcat, tot ce as fi facut eu...parintica ai mei mai rar, chiar daca mama e rea de gura si tata e cicalitor. pupici
TatyKS
Postat: Monday, May 29, 2006 4:12 PM

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Mai Delia, asa sunt multi dintre parinti, cicalitori, ei le stiu pe toate...dar imi spun punctul de vedere si ii las in pace, ca doar ei m-au crescut si educat. Ii iubesc enorm si mi-ar placea sa ii pot ajuta mai mult,sa le fiu mai aproape, pentru ca vad pe zi ce trece ca imbatranesc si nu-mi place deloc. Dar asta e viata...! Imi doresc sa aiba si Karinuta mea bunici, macar pana la varsta pe care o am eu daca nu si mai mult! Cum o vrea Dumnezeu! Bunicii mei au peste 80 de ani si sunt sanatosi, cum imi doresc sa fie si parintii si socrii mei.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed