Bunicii copilului

Options Bunicii copilului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Monday, April 17, 2006 8:05 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Bunicii sunt cei care ii iubesc foarte mult pe copii, poate chiar mai mult decat parintii...Dar nu aveti impresia ca de multe ori fac mai mult rau?

Mama de exemplu, este groaznica. Abia reusisem sa ii fac un program cat de cat lui David si iar mi l-a dat peste cap cat am fost in weekend la ea. Nu mai zic ca o rog sa nu il tina in brate, ca asa se invata si eu nu pot sta atat cu el in brate ca imi rupe si mainile si spatele. Eu ii dau sa pape cu lingurita, ea ii da cu biberonul.

Eu vorbesc, eu aud. La voi cum e?
stele_pe_cer
Postat: Monday, April 17, 2006 10:43 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Kiki wrote:
Bunicii sunt cei care ii iubesc foarte mult pe copii, poate chiar mai mult decat parintii...Dar nu aveti impresia ca de multe ori fac mai mult rau?

Mama de exemplu, este groaznica. Abia reusisem sa ii fac un program cat de cat lui David si iar mi l-a dat peste cap cat am fost in weekend la ea. Nu mai zic ca o rog sa nu il tina in brate, ca asa se invata si eu nu pot sta atat cu el in brate ca imi rupe si mainile si spatele. Eu ii dau sa pape cu lingurita, ea ii da cu biberonul.

Eu vorbesc, eu aud. La voi cum e?

La noi A FOST SIMILAR, acum e altfel.Eu bag interdictii hohot : nu faci ca mine, nu iti vezi nepotul.Eu il cresc, eu il educ.Tu, ca si bunica, nu poti decat sa imi dai sfaturi, da' nu prea multe , ca ma obosestiras , si nu sfaturi babaesti, ca nu le accept.Fara leganat, fara in barte, fara mofturi, fara rasfat.

Pentru ca mama mea nu are experienta la copii, pe mine crescandu-ma mama mamei, mama mea a inteles la cateva luni de la nastere cum stau treburile.Daca face cum vrea ea, o saptamana nu isi vede nepotul (sau pana isi reconsidera atitudinea si recunoaste ca a gresit).

Acum mama ma asculta orbeste, ca la cate discutii am avut, a inteles ca fiecare isi creste copilul exact cum doreste.Daca mama mi-ar fi crescut copilul, probabil ca nu as mai fi putut sa imi impun pucntul de vedere dar, cum ea nu se implica decat la joaca cu Matei in fiecare seara, mai ramane cateodata cu Matei cand mergem noi in market, deci responsabilitatile ei sunt infime, eu stabilesc cine este seful si ce reguli se respecta.

Cand i-l las pe Matei grija, ii las si un "pergament" de vreo 4-5 foi A4ras cu absolut tot ce fac eu in ziua respectiva, cu ce sa ii dea in caz de...super detaliat.Si cand ma intorc, vad ca nimic nu este skimbat.Totul functioneaza ca si cand eu as fi fost acasa.

La noi comunicarea a functionat (desi uneori la cote inalte si cu ceva nervi si lacramioaresic ).
Miri
Postat: Monday, April 17, 2006 10:56 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Sara nu are decit doi bunici,pe parintii mei deoarece socrii mei au decedat.Iar mama inca lucreaza de la 8-16 asa ca doar dupa-masa mai poate sta cu noi si participa intotdeauna la baita.Chiar cand am cite o problema urgenta de rezolvat o las singura cu Sara si asta in conditiile in care poate sa-si ia liber de la patron ,in rest...sintem nedezlipite eu si printesa mea.pupici
Cateodata ,tare mult simt lipsa unei bunici in adevaratul sens al cuvintului,la care sa pot apela fara sa-i creez probleme!plans
Nici nu stiti ce norocoase sunteti cele care aveti ajutor la orice ora din zi si din noapte.Sincer,va invidiez!sic
g_nicoleta2000
Postat: Monday, April 17, 2006 11:05 AM

Nivel: Avansat

Postari: 3898
Locatia: Bacau
miri_haluca wrote:
Nici nu stiti ce norocoase sunteti cele care aveti ajutor la orice ora din zi si din noapte.Sincer,va invidiez!sic

plans Si eu sunt in clubul asta!plans
Soacra mea o mai tine pe Alex cate 2 ore pe saptamana si atunci ii face toate poftele dar cum asta se intampla rar nu-i afecteaza comportamentul fetei. In alea 2 ore o tine in brate, o lasa sa deschida toate dulapurile, daca nu vrea papa o lasa in pace....
Este greu tare si singurica. Chiar si cu o bunica mult prea permisiva tot ar fi fost mai bine decat nimic.uff
stele_pe_cer
Postat: Monday, April 17, 2006 11:08 AM

miri_haluca wrote:

Eu, sincera sa fiu, nu invidiez pe nimeni care beneficiaza de bunici mai mult de cateva ore pe zi.Parintii mei sunt singurii bunici pe care Matei ii cunoaste si nu sunt pensionari.Ma bucur ca lucreaza, pentru ca toate deciziile in privinta copilului sa le pot lua eu, cea care am facut copilul, eu, cea care ma numesc mama.Restul, dragalit si jucat cu copilul, il pot face si in timpul liber.Cat despre ajutor, imi place sa ma ajut singurasic , nu sa ma incurce cu sfaturi neavenite, invekite...asa sunt eu...mai independentasic ...mi-a fost cam greu la inceput, dar a fost mai bien asa.
Kiki
Postat: Monday, April 17, 2006 11:17 AM

miri_haluca wrote:
Sara nu are decit doi bunici,pe parintii mei deoarece socrii mei au decedat.Iar mama inca lucreaza de la 8-16 asa ca doar dupa-masa mai poate sta cu noi si participa intotdeauna la baita.Chiar cand am cite o problema urgenta de rezolvat o las singura cu Sara si asta in conditiile in care poate sa-si ia liber de la patron ,in rest...sintem nedezlipite eu si printesa mea.pupici
Cateodata ,tare mult simt lipsa unei bunici in adevaratul sens al cuvintului,la care sa pot apela fara sa-i creez probleme!plans

Mama mea inca lucreaza, dar dupa serviciu poate sta cu David daca am nevoie, la fel si in weekend. As vrea eu non-stop, dar nu se poate.
Elia
Postat: Monday, April 17, 2006 1:40 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Noi avem bunici si stiti cum se zice rau cu rau dar mai rau fara rau...ma cert mai ales cu mama cam de cate ori ne vedem , ea ma bate la cap cu o gramada de chestii, chiar daca are dreptate, nu sunt treaba ei (de exemplu, daca eu vreau sa nu fac ordine in casa o saptamana, e treaba mea, e casa mea, daca o deranjeaza prea tare, poate sa faca, dar fara reprosuri ca nu faci nimic, atata vreme cat nu i-am cerut ajutorul). La copii ma ajuta mult, cel mai mult apreciez acum faptul ca pot sa i-o duc pe Jodie Kate dupa ce mananca noaptea si asa pot dormi fara griji, neintoarsa, 3-4 ore, iar ast inseamna enorm. Fata doarme bine, dar se mai trezeste, chitaie, trebuie sa pun mana pe burtica ei un minut si adoarme la loc, asa ca e o binecuvantare sa dorm neintrerupt cateva ore. Pe John il alinta prea mult, atat tata cat mai ales mama, care il vede numai 4 zile pe saptamana si deja se vede influenta lor, John mereu face fite cand e pus sa faca ceva ce nu vrea, bate din picior si mai nou am vazut ca da in bunici. Noi de cand s-a nascut Jodie KAte am fost cam depasiti, asa ca nu prea ne-am implicat in educatia lui in ultimul timp si se vad rezultatele. Dar de acum gata, pun piciorul in prag, el trebuie sa stie ca rasfatul e doar cu bunicii, iar in rest trebuie sa asculte si sa se poarte civilizat.
AdrianaC
Postat: Monday, April 17, 2006 1:47 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17420
Locatia: Bucuresti
Alice si Andrei au avut pana in decembrie anul trecut 4 bunici si 3 strabunici. Au fost foarte bogati la capitolul asta.

In decembrie a murit bunica mea, asa ca acum au ramas in 4 bunici si 2 strabunici. Dintre toti cu mama mea se vad toata ziua pentru ca vine si sta la mine de la 8 dimineata pana seara la 18:00, de luni pana vineri. Pe bunicii din partea sotului ii vad sambata sau duminica, iar pe strabunici ii vad cam de 3-4 ori pe an, ei fiind din Buzau. Pe bunicul din partea mea il vad cam 1 data pe an, pentru ca e si mai departe de noi.

Niciunul dintre ei nu are influente bune asupra copiilor, mai putin bunicul din partea mea, care a facut minuni cu Alice asta vara, dar pe care din pacate il vad mult prea rar.

Nimeni nu sufla in fata lui Alice, iar Alice face ce vrea din ei. Chiar si cand sunt eu de fata, eu o cert si ei o apara sau o iau in brate.

Nu am ce sa le fac, decat poate sa ii amenint si eu ca nu mai merg cu copiii pe la ei, dar pana la urma, asa sunt bunicii, mult mai permisivi decat parintii. Ar fi bine daca as reusi sa ii fac sa aiba si o abordare mai dura cand e cazul, ca sa nu li se urce piticii in cap, dar daca ei nu vor nu imi ramane decat sa ii educ eu pe copii astfel incat sa nu o faca uff .
stele_pe_cer
Postat: Monday, April 17, 2006 2:16 PM

Eu ma bucur foarte mult pentru faptul ca mama mea, si bunica lui Matei avem cam aceleasi concepte in educatia copilului.Mai greu a fost la inceput cand a trebuit sa ii explic mamei de ce nu vreau sa imi legan copilul, de ce nu vreau sa il iau in brate oricand, de ce...de ce....i-am explicat ca unui om care nu stie nu numai de ce, dar si care sunt consecintele daca fac ca ea.A inteles.

Acum, ca suntem mai mari, ma bucur ca mama se poarta frumos dar si exigent cu Matei.Un bun exemplu este faptul ca atunci cand o vede pe bunica ca pleaca din camera, incepe sa ridice mainile in sus, desi Matei sta in picioare, si cere sa fie ridicat in brate, el, care nu a fost obisnuit cu asa ceva si tot el, care la mine in brate nici nu sta mai mult de 1 minut.Mama ii explica printre lacrimile si urletele lui Matei cum ca e baiat mare, ca e greu, ca nu e frumos ca ditamai baiatul sa stea in brate.Tot plange.Mama se aseaza pe canapea, il ia asa cum sta in picioare si il imbratiseaza cateva secunde, apoi ii da drumul si incep sa se joace.Astfel Matei uita de luatul in brate, in favoarea jocului.

In skimb bunicul e in stare sa ii puna si luna de pe cer la picioare, noroc ca Matei si bunicul nu petrec prea mult timp imreuna fara supravegherea bunicuteisic .

Oricum, e bine ca Matei deja stie ca cu bunicul are voie unele lucruri, cu mine si cu bunica are voie dar cu unele restrictii, iar cu tati, ceva mai putine restrictii ca si cu mine.De fapt, mari restrictii nu sunt, decat de teritoriu, deocamdata:adica nu e voie decat in camera, nu pe balcon, nu in baie sau bucatarie singur, nu la okii, oklearii si parul meu.Nu are voie sa aiba gesturi agresive, cum ar fi palme pe fata, palme sau smotociri de pisicasic , accese de nervozitate iesite din comun (p'astea le ignor punandu-l direct in patut sau amenintandu-l ca il pun in patut si ca prin farmec inceteaza circul).
Anaida
Postat: Monday, April 17, 2006 9:50 PM

Nivel: Avansat

Postari: 1855
Din pacate, la capitolul "bunici" copiii mei sunt deficitari...nu au decat o bunica (mama mea) si un bunic (tata lui tati). Cealalata bunica a murit asta-vara, inainte de a-si cunoaste nepoata, iar celalalt bunic a murit cand avea Razvan o luna. In general pot spune ca am reusit sa le impun conceptiile mele referitoare la cresterea si educarea copiilor mei, cata vreme eu sunt singura care ii ingrijeste si supravegheaza non-stop. Cu mama n-am avut niciodata probleme, mi-as fi dorit s-o am mai mult timp in preajma. Am invatat multe de la ea si, intr-un fel, conceptiile mele de mama sunt oglinda modelului pe care mi l-a oferit ea, deci nu vad cum ar fi putut sa apara conflicte. In schimb, cat a trait soacra-mea, am avut numai conflicte, pt ca niciodata nu a dovedit ca e bunica...adica rolul ei de bunica s-a limitat la a-l lua pe Razvan in brate (si atunci cand il vedea ca doarme in carucior, ea-l lua in brate si-l trezea, de ma apucau toti dracii), nu l-a hranit niciodata, nu l-a schimbat niciodata...nu a venit niciodata la mine sa-mi zica "da-mi-l, mai, fata, sa-l scot eu la plimbare, fa tu ce vrei in timpul asta... nu "...ca sa nu mai spun ca primul cadou pe care i l-a cumparat a fost un set de sosete sintetice, cand avea Razvan vreo 7 luni, apoi abia la un an ne-a mai delectat cu un costumas pe care l-a trimis prin altcineva ca ea n-a binevoit sa vina la aniversarea nepotului....de ce naiba-mi amintesc numai lucruri rele despre ea? pt ca nu mi-a lasat nicio amintire placuta!...asa ca...decat o astfel de bunica, mai bine lipsa!
Copiii mei au si 3 strabunici si o stra-strabunica...dar care n-au cum sa se implice in viata lor, ca sunt batrani si nu prea se intalnesc.

Ma gandesc cum va fi cand copiii mei isi vor petrece vacantele la bunici? Or veni si vremurile alea? Ca uneori tare mult imi doresc sa mi-i mai ia cineva, macar pentru o zi!
delfinasa
Postat: Monday, April 17, 2006 10:09 PM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Vrem si noi bunicii aproapeeee plans...din pacate nici macar nu ne-au vazut pe viu, ce tinut in brate sau leganat ori iesit din cuvantul meu...pe de-o parte-mi pare bine ca nu sunt bagaciosi si nu am ocazia sa ma cert cu ei din cauza ca fac altfel decat le spun eu, pe de alta parte i-as lasa sa faca ce vor cu nepoata lor numai sa fie aproape de noi...sper sa ia viza vara asta sa vina macar sa-si vada un pic nepotica, ca le dau voie s-o rasfete cat vor sta aici.
stele_pe_cer
Postat: Monday, April 17, 2006 10:19 PM

Daca e sa ne amintim de "ceilalti" bunici, adica parintii sotului plans ...pai, ce sa mai spun, ca socrul meu nu-si cunoaste nepotul?Ca nu au catadicsit sa isi miste posterioarele din PiItesti pana in Bucuresti la botezul lui Matei, si nici in ziua de azi nu stim de ce?Ca singurele lucruri primite de la ei au fost 500.000 lei, o paturica si 2 costumase, toate primite singura data cand a catadicsit soacra-mea sa vina la 2 saptamani dupa nastere, ca mai-mai imi venea sa o dau afara din casabanghead ...tocmai in perioada cand nu se fac vizite, cand lauza e sensibila, vine si ea...ca nici nu suna, nici nu intreaba nici de fi-su nici de nepot, ca de mine nici nu se pune problema!

Este o binecuvantare pentru mine ca socrii mei sunt departe si departe vor fi pe vecie de mine si de copilul meu.Matei nu are decat 2 bunici, parintii mei, care isi dau sufletul pentru el, asa de mult il iubesc.Matei nu isi va cunoaste niciodata ceilalti bunici, pentru ca sunt niste straini, atat pentru mine, cat si pentru copil.
sousourel
Postat: Monday, April 17, 2006 11:26 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Ii avem pe toti cei 4 bunici si inca 1+1+2+2 strabunici si strabunice, din care cunoastem doar 3 mai bine si foarte bine, altii 3 sunt prea departe.

Noi ne vedem foarte rar si nu prea ne intersectam. Se mai lasa uneori cu discutii pe tema asta cand ne intalnim dar, parerea mea este ca nu trebuie sa fim prea exigenti... parintii isi au rolul lor, bunicii au alt rol. Parintii sunt cei care modeleaza, educa, in schimb bunicii au farmecul lor aparte... poate nu ar trebui sa-l rapim, impunanadu-le un anumit comportament vis-a-vis de nepoti. Bine, si eu ma enervez si inca tare si fac si urat hohot daca il iau prea mult pe Victor in brate, il pupa pe fata, maini sau lasa pe altii, straini sa faca asta, daca sunt raciti nici nu se pune problema sa se apropie.... etc , mai sunt inca o mie si una de lucruri, dar mai nou, prefer sa plec si sa-i las sa se descurce. Daca o ora-doua cat lipsesc e ok, atunci sunt si eu multumita, daca nu... revizuim atitudinea ras
TatyKS
Postat: Tuesday, April 18, 2006 12:06 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Karina Ioana are 4 bunici si trei strabunici, dar nu ne sunt apropape nici unii. Mama venea la mine 0 data la 2 saptamani in weekend si atunci era pentru mine mana cereasca. Mi-ar fi placut sa-i am pe parintii mei aproape, mai ales pe mama, de la care am avut foarte multe de invatat.Parintii mei o iubesc foarte mult pe Karina si ea simte asta si de cate ori vin la noi nu am treaba cu ea. La soacra mea nu prea sta decat daca sunt eu prin preajma daca nu, nu ,dar nu stiu de ce pentru ca si ea o iubeste mult pe Karina. Dar probabil nu e acelasi lucru! Intotdeauna copii sunt mai atasati de parintii mamei! Asa am fost si eu cu fratele meu!
Kiki
Postat: Tuesday, May 2, 2006 11:41 AM

Importanta bunicilor in viata copiilor

Se spune ca pentru mama, copilul reprezinta ultima papusa, in timp ce pentru bunici, nepotii sunt adevaratii copii. Importanta bunicilor in cresterea si dezvoltarea armonioasa, din punct de vedere psihologic, a micutilor, este incontestabila. Chiar daca acestia sunt la distanta, din punct de vedere geografic, ar trebui sa faci tot posibilul ca prichindelul sa-si vada bunicii cat mai des posibil.

Avantajele prezentei bunicilor in viata copiilor

Copiii care sunt foarte apropiati de bunici pot afla multe amanunte si intamplari nostime din viata parintilor lor, cand ei insisi erau mici si, in felul acesta, isi dezvolta sentimentul de apartenenta la familie. Pe langa aceasta, dragostea neconditionata a bunicilor ii ajuta sa fie mult mai increzatori in sine si sa se simta in siguranta si impreuna cu alte persoane decat parintii.

De asemenea, nu uita ca bunicii au incomparabil mai mult timp la dispozitie pentru a sta cu prichindeii: se joaca impreuna (au mai multa rabdare decat ai putea avea tu), le citesc povesti si, asa cum se spune, "dau in mintea lor". Beneficii vei avea si tu insati, de altfel: experienta mamei tale in ceea ce priveste cresterea copiilor este de nepretuit. Vei avea de invatat de la ea mai mult decat iti imaginezi.

Cum sa tineti legatura?

Vizitati-va cat de des este posibil. Planificati excursii frecvente (cel putin lunar, daca distanta geografica este foarte mare). Incurajati bunicii sa vina in vizita si sa-si petreaca la voi cate o saptamana sau doua.

Profitati la maximum de avantajele tehnologiei. Deprinde-i pe cei mici sa vorbeasca la telefon, sa comunice prin e-mail (cu ajutorul vostru, al parintilor), faceti fotografii, pune-le intr-un album separat si arata-le celor mici.

Povesteste-le celor mici despre copilaria ta, nazdravaniile pe care (firesc) le faceai pe vremea aceea si cum reactionau parintii tai. Micutii se vor amuza copios si se vor simti mult mai apropiati de bunici, chiar daca acestia nu sunt deocamdata langa ei.

In final, nu uita ca o bona mai sigura decat mama ta nu vei putea gasi niciodata...

Sursa: eva.ro
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed