BULGARIA - VACANTA LA MARE

Options BULGARIA - VACANTA LA MARE
Subiectul anterior · Subiectul urmator
kali
Postat: Tuesday, July 30, 2013 9:16 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
Cris-DL wrote:
In vama la bulgari, nu am stat niciodata mai mult de 10-15 min, in functie de coada de masini/aglomeratie.
Cartile de identitate, pasapoartele copiilor si asigurarile medicale.
Pentru medicamente, nu trebuie reteta, nici macat pentru antibiotice. Nu intreaba la vama, nu controleaza (cel putin pe noi, nu).

Subscriu.

Noi, la drumuri atat de lungi, luam ajutor. Asa ca a doua zi are cine sa se ocupe de copii cat dormim noi la pranz. Oricum, mai mult de 3 ore nu ne trebuie ca sa ne revenim. Desigur, dimineata nu reusim sa ne trezim mai devreme de 8 dar ne intram in ritm relativ repede.

sousourel
Postat: Tuesday, July 30, 2013 9:59 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Ok. Multumesc pentru lamuririmajoreta
Mai am o curiozitateCrazy La faze de genul: mancare cazuta pe fata de masa, plans in gura maaaaaaaare la masa, miorlaieli, istericale la piscina, pe plaja, etc, te ia lumea in vizor, sau isi cam vede fiecare de zgobiii propriiras ?
Maria & Mario
Postat: Tuesday, July 30, 2013 10:13 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Da' ce crezi ca restul lumii nu are plozi in dotare ? Tu bucura-te de vacanta ta si ignore !!!! Haha
Cris-DL
Postat: Tuesday, July 30, 2013 10:15 PM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
Sousorica, iti faci prea multe griji inutileDistanceKiss. Te asigur ca, piticii tai, nu sunt singurii care varsa, tipa, urla, miorlaie, etc... cunosc eu si altiiLol
Si, oricum, nu e mai rau ca in Ro; ba, lumea iti si zambeste diplomatic, chiar daca poate te injura in gandras
kali
Postat: Tuesday, July 30, 2013 10:24 PM

Aaaaa, mai rau ca la mine - cu 4 in dotare - nu poate fi. Si nu m-am complexat pe nicaieri.
Daca ceva, dai bacsis mai consistent iar data urmatoare te asteapta si cu jucarii pentru cei mici.Haha
sousourel
Postat: Tuesday, July 30, 2013 10:29 PM

Ok. topai Si ca veni vorba de bacsis...am vazut ca o leva e cam 2 lei si ceva. Se da bacsis la camera si la ei? Sau si la masa? Cat?

(Planul meu de informare cuprinde si cele mai mici detalii Crazy )
sousourel
Postat: Tuesday, July 30, 2013 10:31 PM

kali wrote:
Si nu m-am complexat pe nicaieri.
Chiar daca intreb pe langa topic (ramane intre noiCrazy )cum reusesti? Eu ma enervez de la o vreme si imi piere cheful. Tu cum faci?
Cris-DL
Postat: Tuesday, July 30, 2013 10:45 PM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
sousourel wrote:
Ok. topai Si ca veni vorba de bacsis...am vazut ca o leva e cam 2 lei si ceva. Se da bacsis la camera si la ei? Sau si la masa? Cat?

(Planul meu de informare cuprinde si cele mai mici detalii Crazy )

La bulgari cel mai bine sa ai leva atat cat vrei sa cheltui; daca mergi sa schimbi te arde. Afara afisat 0 comision, in interior, intr-un colt, scris mic comisionul... noi am patit-o; n-ai ce face, ca nici engleza nu stie/vrea sa vorbeasca bulgaroiul!

La masa, fara bacsis -noi am fost la all inclusive.
La camera, da... sa faca curat mai in amanunt, sa schimbe mai des lenjeria, sa vina la ora la care ii spui tu, nu cand dorm copiii.
Cat vrei tu... cativa leva/euro.

E cel mai bine sa te informezi inainte, sa stii cam de ce sa te feresti!

PS: chestia cu enervatul... iti impui -eu asa fac, chiar daca nu reusesc intotdeaunaCrazy Ma gandesc ca, daca as pune la suflet totul... as exploda inainte de termen.ras
sousourel
Postat: Tuesday, July 30, 2013 11:04 PM

Cris-DL wrote:

E cel mai bine sa te informezi inainte, sa stii cam de ce sa te feresti!

computerlove Multumesc pentru informatii. Exact asta vreau sa fac.

La allinclusive mergem si noi, deci la masa nu bacsis, la camera da. In Ro dadeam cam 10 lei aproape in fiecare dimineata pentru o curatenie....cel mult relativa ras

La all inclusive ai apa la discretie? Poti duce cu tine pe plaja, sau iti cumperi?
kali
Postat: Wednesday, July 31, 2013 10:50 AM

sousourel wrote:
Chiar daca intreb pe langa topic (ramane intre noiCrazy )cum reusesti? Eu ma enervez de la o vreme si imi piere cheful. Tu cum faci?

Tot numai intre 4 ochi iti spun ca in general nu ma complic. Ma refer la vacante, iesiri de we. ... nu tin mortis sa stea drepti, sa se comporte exemplar, etc. Educatia le-o fac acasa sau atunci cand e cazul, dar nu in situatii zen. Nu-mi stric starea de bine/zilele de vacanta pentru nimic in lume!

Daca totusi sar calul, tip de 2-3 ori, dau vreo 4 pedepse si gata! Rarut, nu ma plang. In genenal daca simt ca urmeaza o mica furtuna, anticipez si le promit ceva spre sfarsitul zilei, ca recompensa pentru intelegere si cooperare.Blushing Crazy

In rest, in viata de zi cu zi, si eu ma incarc nervos si simt nevoia de time-out din cand in cand. Toate astea tinand cont ca avem si un tati la fel de implicat ca si mine, deci ne pasam responsabilitatea unul altuia cand simtim ca facem poc sau e unul intr-o stare mai proasta.

Despre all-inclusive in Bulgaria nu stiu ce sa-ti spun, mai ales ca mai difera sistemul de la un hotel la altul. Cele care au si bar pe plaja, ofera acolo bauturi racoritoare/apa. Ca regula generala, insa, nu poti iesi din restaurant cu nimic.

Apoi, mai ales la all, nu ar trebui sa-ti faci probleme de niciun fel cu copiii la masa - si nici in general.
...Ca oricum e o forfota in sala de mese si un zgomot de fundal de nu se mai aud/disting ai tai fata de altii.
In general, cei de prin altii tari sunt mult mai relaxati decat noi si le permit copiilor mult mai multe. Ia aminte, nu strica.

Apropo de bacsis, eu nu am dat la all-inclusive decat daca am cerut ceva in mod expres. Sau la sfarsit daca am fost extrem de multumita ( sau, cum am patit cand am uitat mobilul in sala de mese si m-a sunat bucatarul ca e la el ). In rest, este cartonasul cu " please clean room " - sau ceva de genul - si ele sunt destul de receptive.
giulia_mamik
Postat: Wednesday, July 31, 2013 11:00 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Sousourel,si noi mergem in Sozopol,la Duni Resort.Chiar vroiam sa intreb daca a fost careva acolo si cum s a simtit.Noi am mers pe recomandarile prietenilor.Avem Ultra All Inclusiv si sper sa nu am vreo surpiza cand ajung acolo.S a intors un cuplu acum recent de la Duni si mi a zis ca totusi parcarea se plateste 2 euro la zi.Deci...
Noi o vom lua prin Calarasi,trecem cu bacul.Am inteles ca i mai bun traseul asta.Voi din ce oras plecati la mare?Noi din Bacau pana acolo avem vreo 650-680 km.Cred ca asta e cel mai naspa inconvenient al acestei vacante si sper sa ramana singurul
Despre vignete,spuneti mi daca este adevarat ce se aude?Ca sunt care vand vignetele la pret mult mai mare decat cel real.Cat ar trebuie sa coste o vigneta pe 7 zile?
Am inteles ca se lasa cate 2 ero pe noptiera pt cameriste?E cam putin?Noi avem o multime de monezi de cate 2 euro...ne vor prinde bine.
Cat despre copii,eu cred ca trebuie sa te relaxezi!Si ce daca varsa pe masa sau tipa?Sunt copii si garantat nu vei fi singura mama cu copii pe acolo!O doza de nesimtire sa ti iei pt vacantasic ,caci daca vei sta stresata pe ce va spune lumea daca micutii vor face vreo boacana,atunci s a dus de rapa concediul tau.Nu cred ca vrei astacomputerlove
kali
Postat: Wednesday, July 31, 2013 11:06 AM

giulia_mamik wrote:
Despre vignete,spuneti mi daca este adevarat ce se aude?Ca sunt care vand vignetele la pret mult mai mare decat cel real.Cat ar trebuie sa coste o vigneta pe 7 zile?

Nu mai stiu cat e vigneta - oricum nu costa mult. Si o iei imediat ce treci granita... este un chiosc pe partea dreapta, ca nu risti sa mergi niciun km in plus fara ea...
Grija mare la numarat zilele, ca daca te intorci intr-a 8-a, atunci trebuie sa iei in calcul chestia asta, sa nu ramai descoperita in ultima zi.
giulia_mamik
Postat: Wednesday, July 31, 2013 11:09 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Da,pai asta vroiam sa zic,ca avem 7 nopti deci 8 zile.Trebuie pe 30 zile(daca o fi ca la noi).
shirel
Postat: Wednesday, July 31, 2013 11:45 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11794
Locatia: israel
sousourel wrote:
Ok. Multumesc pentru lamuririmajoreta
Mai am o curiozitateCrazy La faze de genul: mancare cazuta pe fata de masa, plans in gura maaaaaaaare la masa, miorlaieli, istericale la piscina, pe plaja, etc, te ia lumea in vizor, sau isi cam vede fiecare de zgobiii propriiras ?

Iubita sunt doar copii si cine nu intelege asta inseamna ca au probleme personale .Plus ca eu ca mama daca vad ca au intrecut limita stabilita actionez imediat si te asigur ca dupa 5 minute de pauza si retragere sunt toti cei mai linistiti copii.

Apropo cine pleaca in Bulgaria in vara asta in concediu?Vai ce dor imi este de Bourgas a fost super minunat !Ziua eram cu copii iar seara la distractii prin cluburi ...minunat!
Maria & Mario
Postat: Wednesday, July 31, 2013 8:58 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Noi am fost la Duni si din proprie experienta iti spun ca nu se compara cu nimic de pe litoralul Bulgariei ! Am mai scris pe undeva detaliile ! Super super multumita am fost ! Mergi relaxata ! daca nu ar fi drumul de condus pana acolo .....
Enjoy !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed